Taboo [FX/BBC]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Taboo.jpg


Imdb | Facebook | Cinemode



Πρόκειται για την νέα τηλεοπτική μίνι-σειρά του BBC και της Scott Free, την εταιρεία παραγωγής του Ridley Scott.

«Η ιστορία λαμβάνει χώρα στο 1813 και ακολουθεί τον James Keziah Delaney, έναν μοναχικό τυχοδιώκτη που επιστρέφει από
την Αφρική με 14 περιβόητα διαμάντια, αναζητώντας την εκδίκηση για το θάνατο του πατέρα του. Αρνούμενος να πουλήσει
την οικογενειακή επιχείρηση στην εταιρεία East India, ο James αποφασίζει να «στήσει» την δική του εμπορική αυτοκρατορία,
παίζοντας ένα επικίνδυνο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο μαχόμενα έθνη, την Βρετανία και την Αμερική.»

Δημιουργός και σεναριογράφος της σειράς είναι ο Steven Knight, ο οποίος θα εκτελέσει και χρέη παραγωγού μαζί με τον Ridley Scott.

Στον πρωταγωνιστικό ρόλο του ‛James Keziah Delaney’ βρίσκεται ο Tom Hardy, ενώ πρωταγωνιστούν επίσης οι Michael Kelly,
Jonathan Pryce, Oona Chaplin, David Hayman, Jessie Buckley, Ashley Walters, Jefferson Hall, Ed Hogg, Leo Bill, Christopher
Fairbank, Richard Dixon, Jason Watkins και Nicholas Woodeson.

Με υψηλό επίπεδο παραγωγής και πολύ αξιόλογους συντελεστές, η μίνι σειρά του BBC αναμένεται σαν μια από τις καλύτερες
τηλεοπτικές παραγωγές που θα δούμε μέσα στο 2016.

Το «Taboo» που ξεκίνησε γυρίσματα πρίν από μερικές ημέρες στο Λονδίνο, θα ολοκληρωθεί σε 8 επεισόδια και θα
κάνει πρεμιέρα μέσα στο 2016 στο BBC One, ενώ λίγο αργότερα θα προβληθεί και στην Αμερική μέσα από το FX.



 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Taboo (BBC - 2016)


Νέο trailer.. το προηγούμενο το κλειδώσανε..

Φαίνεται ότι τελικά η σειρά θα βγει το 2017!
Χμ..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Taboo (2017, FX)


Νέο Promo Απο Την Μίνι Σειρά «Taboo»

Το FX κυκλοφόρησε ένα νέο promo απο το «Taboo», την νέα τηλεοπτική μίνι-σειρά του BBC και της Scott Free, την εταιρεία παραγωγής του Ridley Scott.
Το νέο, σύντομο promo διαθέτει μεταφυσικό τόνο και φανέρωνει μια ιδιαίτερα σκοτεινή ατμόσφαιρα που δημιουργεί αρκετές ελπίδες για το τελικό αποτέλεσμα.

«Η ιστορία λαμβάνει χώρα στο 1813 και ακολουθεί τον James Keziah Delaney, έναν μοναχικό τυχοδιώκτη που επιστρέφει απο την Αφρική με 14 περιβόητα διαμάντια,
αναζητώντας την εκδίκηση για το θάνατο του πατέρα του. Αρνούμενος να πουλήσει την οικογενειακή επιχείρηση στην εταιρεία East India,
ο James αποφασίζει να «στήσει» την δική του εμπορική αυτοκρατορία, παίζοντας ένα επικίνδυνο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο μαχόμενα έθνη, την Βρετανία και την Αμερική.»


Δημιουργός και σεναριογράφος της σειράς είναι ο Steven Knight («Eastern Promises», «Amazing Grace», «Locke»), ο οποίος θα εκτελέσει και χρέη παραγωγού μαζί με τον Ridley Scott.

Πρωταγωνιστούν οι Tom Hardy, Michael Kelly, Jonathan Pryce, Oona Chaplin, David Hayman, Jessie Buckley, Ashley Walters, Jefferson Hall, Ed Hogg, Leo Bill,
Christopher Fairbank, Richard Dixon, Jason Watkins και Nicholas Woodeson.

Με υψηλό επίπεδο παραγωγής και πολύ αξιόλογους συντελεστές,
η μίνι σειρά του BBC αναμένεται σαν μια απο τις καλύτερες τηλεοπτικές παραγωγές που θα δούμε μέσα στο 2016.

Το «Taboo» που αποτελείται απο 8 επεισόδια, θα κάνει πρεμιέρα μέσα στο 2016 στο BBC One, ενώ στις αρχές του 2017 θα προβληθεί και στην Αμερική μέσα απο το FX.

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/neo-promo-apo-tin-mini-seira-taboo.html

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Tom Hardy Heads to FX with Four Taboo Miniseries Promos
http://www.comingsoon.net/tv/trailers/777591-taboo-miniseries

Η σειρά θα βγει τον Ιανουάριο..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Taboo (2017, FX, BBC 1)

αν και δεν νομιζω οτι τελικα θα εχει σχεση, μου δινει αρκετη αισθηση heart of darkness - apocalypse now
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: Taboo (2017, FX, BBC 1)

Και αυτή η σειρά από cosmote tv

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Taboo (2017, FX, BBC 1)

Ξεκίνησε καλά. Αναμένω τη συνέχεια. Πιο πολλά αύριο αν βρω χρόνο. Δες το Άκη. Σειρά φτιαγμένη για όσους γουστάρουν period pieces.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πολυ δόση heart of darkness, αλλά από ότι διαβάζω περιορίζεται μετά.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Taboo (2017, FX, BBC 1)

Λοιπον, τωρα που βρηκα λιγο χρονο ας γραψω μια πρωτη αποψη μετα το 1ο επεισοδιο.
Ειμαι ευτυχης να πω οτι δεν συμφωνω με την κριτικη του sepinwall, τουλαχιστον μεχρι εδω (οι κριτικοι εχουν δει 3-4 επεισοδια). Εδω μια κριτικη με την οποια συμφωνω περισσοτερο
http://www.slantmagazine.com/tv/review/taboo

Τοσο οι χαρακτηρες οσο και οι ηθοποιοι που τους υποδυονται ειναι καλοι. Ο Χαρντι περιφερεται και μιλαει σαν τον Bane (χωρις τη μασκα ομως, οποτε τον καταλαβαινουμε λιγο καλυτερα), οποτε καταλαβαινετε οτι οι υποτιτλοι ειναι επιβεβλημενοι. Να πω εδω, οτι ο Χαρντι πρεπει να ειναι ο πρωτος ηθοποιος που εχει αναγαγει τα μουγκρητα σε κομματι του υποκριτικου ρεπερτοριου του :) Οι "κακοι" της East India Company ειναι απιστευτες φατσες, ενω ο CEO Jonathan Pryce ειναι εξαιρετικος.

Οσο καλοι και αν ειναι οι ηθοποιοι/χαρακτηρες, θεωρω οτι την παρασταση την κλεβει το "τεχνικο" κομματι. Σκηνοθεσια και φωτογραφια ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ! Το σουηδικο Killing δεν το εχω δει (η πιο γνωστη δουλεια του Nyholm). Nyholm απο οτι διαβασα σκηνοθετει τα πρωτα επεισοδια και τα υπολοιπα ο Engstrom. DP ο Mark Patterson, του οποιου μονο το Morgan γνωριζω, χωρις να το εχω δει ομως. Ειχε δουλεψει ομως 2nd unit σε Martian, Exodus, Counsellor. Εξαιρετικη δουλεια. Οι σκηνες του Λονδινου (αρχες 19ου αιωνα) ειναι καταπληκτικες και απεικονιζουν μια πολη "χαβουζα". Σκεφτειται κατι σαν το Dead Man (1995) αλλα στο Λονδινο.

Για την ιστορια ειναι νωρις ακομα να πουμε οτιδηποτε, αλλα εχει ενδιαφερον. Καποιοι ισως να χαλαστουν ή αντιθετως να περιμενουν καποια μεταφυσικη εξελιξη απο τις "σουρρεαλ" σκηνες που βλεπουμε να φανταζεται ο πρωταγωνιστης. Δεν πιστευω οτι θα υπαρξει μεταφυσικη πλευρα στην ιστορια, μαλλον ειναι απλα οι δαιμονες που κυνηγουν τον πρωταγωνιστη απο παλιες του αμαρτιες. Η αληθεια ειναι οτι θα μου αρεσε να "ξεφευγε" τελειως η σειρα μεσα στην τρελλα του πρωταγωνιστη, αλλα απο οτι φαινεται εδω (λινκ που παρεθεσα προηγουμενως):

"Yet, there’s something conventionally nagging about Taboo: The series never entirely tumbles down the rabbit hole with its characters into the mouth of chaos and madness, as the best expressionist TV shows do. "

αυτο ειναι κατι που δεν θα γινει, και τα επομενα επεισοδια θα ειναι πιο συμβατικα.

Οπως και να εχει, παρουσιαζει ενδιαφερον και θα συνεχισω σιγουρα να την παρακολουθω!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μια μικρη προσθηκη. Επειδη αρκετα πλανα ειναι σκοτεινα, συστηνω να τη δειτε βραδυ χωρις φωτισμο ή με συσκοτισμενο δωματιο.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Taboo (2017, FX, BBC 1)

Εννοείτε θα το δω.. σήμερα..

Θα τσεκάρω και τα προφιλ στην TV για μαύρα και φωτεινότητα! :cool:
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Taboo (2017, FX, BBC 1)


Εντάξει.. τι να πω.. ψηφίζω εξαιρετική την σειρά από τώρα!

Μου άρεσαν πολύ ΟΛΑ!!

O Tom Hardy εξαιρετικός στον ρόλο του!
.. καθώς και όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι χαρακτήρες.. όντως και σαν φάτσες διαλεγμένες μία-μία!! :cool:

Η ιστορία επίσης μου άρεσε πολύ γιατί είναι κατ' αρχάς ένα επικίνδυνο παιχνίδι του ενός ενάντια στους πολλούς!
Η τρέλα του πρωταγωνιστή, όπως επίσης και το "μεταφυσικό" κομμάτι.. (όπως και να εξελιχτεί στην συνέχεια αυτό..) μου άρεσαν επίσης!

Στα υπόλοιπα τώρα.. παραγωγή.. φωτογραφία.. εξαιρετικά επίσης!
Δοκίμασα να βάλω φωτεινότητα στο μαύρο.. αλλά όντως δεν έλεγε.. διάλεξα προφίλ με πολύ καλό μαύρο.. χωρίς παρα-πολύ contrast.. και τράβηξα τις χοντρές κουρτίνες στα παράθυρα! ;)

Η εποχή αυτή.. μου άρεσει πολύ.. το έχω πει ότι βλέπω πολλές σειρές εποχής.. και το BBC είναι μανούλα σε αυτές!

Χάρη ξέρεις πόσες νεκροψίες έχω δει σε αυτήν την εποχή ?? :p
Δεν έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που έβρισκαν (οι καλοί "ιατροδικαστές"..) τι έπαθε ο νεκρός ?? :cool:

Ρίξε μία ματιά στο Rιpper Street και θα με θυμηθείς!! :cool:

Μακάρι η σειρά να ήταν και 10 επεισόδια!

Έχει και ένα 9.4 όπως βλέπω! :cool:
 
Last edited: