Γιατί δεν μπαίνει στο ιντερνετ ο Mac μου ???

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Εχθές το βράδυ σταμάτησε ο Mac μου να μπαίνει στο ιντερνετ και μου βγάζει μήνυμα "ελέγξτε το καλώδιο δικτύου" κτλ.
Δεν έκανα κάτι,δεν σκάλισα κάτι...Το ίδιο καλώδιο δικτύου το σύνδεσα σε διπλανό desktop και μπαίνει κανονικά στο ίντερνετ.
Τι μπορεί να φταίει;
Μπορώ να ελέγξω κάτι;
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Στις προτιμήσεις συστήματος/Ethernet/ TCP/IP & DNS τι σου έχει?Αν μπορείς ανέβασε screens με τις παραπάνω ρυθμίσεις να το δουμε.
Restart σε mac και σε router έκανες?
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Έκανα restart και σε Mac & router και τα ίδια...



Αφού κλικάρετε στη φώτο και σας μεταφέρει στο photobucket,επιλέξτε το μεγεθυντικό φακό για να ζουμάρετε !
 
Last edited:

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Αν καταλαβαίνω καλά το mac δεν βλέπει καν ότι συνδέεσαι με ethernet!
Στη σελίδα του router μπαίνεις?Είναι της μορφής 192.168.2.1 ή 192.168.1.1 ή κάπως έτσι.Τι σου βγάζει εκεί?
Βγάλε την μπρίζα/τροφοδοτικό από το router,περίμενε 5',επανασύνδεσε και πες μας πάλι αν μπορείς να συνδεθείς.
Συμβαίνει καμιά φορά δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό.
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Απάντηση: Re: Γιατί δεν μπαίνει στο ιντερνετ ο Mac μου ???


Αν έχουν κάνει τέτοια π@π@ριά είναι πολύ χοντρό,τι να πω!:violent-smiley-030:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για όσους έχουν πρόβλημα πριν κάνετε reinstall το OSX δείτε εδώ:

http://forums.macrumors.com/threads/software-update-031-51913-will-break-your-ethernet-driver.1958521/page-2#post-22615953

Είναι τραγελαφικά αυτά τα πράγματα και το λέω μετά λύπης μου:

http://forums.macrumors.com/threads/software-update-031-51913-will-break-your-ethernet-driver.1958521/
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Lesarros,

1) Έβγαλα την τάση του ρούτερ για 10 λεπτά και πάλι τίποτα.
2) Δοκίμασα και από άλλες θύρες του ρούτερ και τίποτα.Ολοι οι υπόλοιποι υπολογιστές σπίτι έχουν κανονικά ίντερνετ.
3) Δοκίμασα να συνδεθώ στο ρούτερ με wi-fi και συνδέται κανονικά !
Αυτό που με παραξενευει είναι οτι κάπου στις ρυθμίσεις ίντερνετ έλεγε ..."Ethernet Cable Disconect" ενώ είχα πάνω το καλώδιο,λες και έχει πρόβλημα η θύρα που από την άλλη δύσκολο το βλέπω...

Απορία:
Επειδή τα όσα λέτε περι OSX recovery updated κτλ μου φαίνονται ΚΙΝΕΖΙΚΑ και αδύνατο να σκαλίσω κάτι,μπορώ να φέρω τεχνικό της Apple να μου το λύσει από το σπίτι;Η εξ αποστάσεως (team viewer);
Θα πληρώσω κάτι;2 μήνες έχω που το πήρα...Η πρέπει να το πάω στο σερβις τους;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγω οσες φορες χρειαστηκα βοηθεια απευθυνθηκα στο Macspot και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.

Αν θεωρειται διαφημιση η αναφορα μου, ας τη σβησουν οι συντονιστες. Δεν εχω καμια σχεση με το μαγαζι.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Γιατί δεν μπαίνει στο ιντερνετ ο Mac μου ???

Εγω οσες φορες χρειαστηκα βοηθεια απευθυνθηκα στο Macspot και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.

Αν θεωρειται διαφημιση η αναφορα μου, ας τη σβησουν οι συντονιστες. Δεν εχω καμια σχεση με το μαγαζι.

Τα καλα αλλά και τα κακά λόγια πρεπει να λέγονται, οποτε δεν υπάρχει λόγος διαφήμισης ή οτιδήποτε που πρεπει να σβηστεί, το αντίθετο. :ernaehrung004:
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Ilias ρε φίλε,είσαι και ο πρώτος !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μέσα σε μισό λεπτό έκανα οτι λέει το λινκ που έδωσες και έπαιξε σφαίρα!
Μπράβο και ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ ! Ο υπολογιστής είναι του αδερφού μου και είπε να σε χιλιοευχαριστήσω εκ μέρους του !
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Να σαι καλα, κι εσυ και ο αδερφος σου αλλα κυριως το... ιντερνετ... :BDBDG54:

:flipout::flipout: