HDMI Matrix 4x2 και μεγάλη απόσταση hdmi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,208
Παιδιά καλημερα! Θέλω τη βοήθεια σας. Έχω σε ένα δωμάτιο συνδεδεμένους τους δεκτές του ΟΤΕ και της νόβα και θέλω να μεταφέρω εικόνα στο σαλόνι. Μέχρι τώρα εχω ένα matrix neet το οποίο μεταφέρει κανονικά την εικόνα. Στο ένα δωμάτιο πάει με ένα 20μετρο HDMI και στο σαλόνι φτάνει με 2 Ethernet συνδεμένα σε πομπό και δεκτή HDMI αντίστοιχα όπως μου είχαν προτείνει παλαιότερα. Το πρόβλημα που εχω ειναι ότι με αυτο το τροπο δεν εχω Dolby στο σαλόνι στα κανάλια που το υποστηρίζουν χωρίς να ξέρω το λόγο. Επίσης όταν ανάβω ένα διακόπτη για φως χάνεται στιγμιαία το σήμα του HDMI και επανέρχεται. Αυτο γίνεται και στις δυο τηλεοράσεις.
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,208
Τώρα είδα ότι ειναι σε λάθος forum. Αν μπορεί να μεταφερθεί στις τηλεοράσεις! Ευχαριστώ!
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,208
Καλημέρα, μετά την αγορά νέας τηλεόρασης είπα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το θέμα. Το Dolby το έχω λύσει πλέον και έχω κανονικά. Υπάρχει κανένας τρόπος για να μεταφέρω εικόνα full hd σε απόσταση 40-50 μέτρα; Με αυτό που έχω κάνει τώρα όταν πχ επιλέγω στον δεκτή του ΟΤΕ το 1080p δεν δείχνει τίποτα. (Εκτός αν το κάνει επειδή δεν υποστηρίζει ο δέκτης, αλλά γιατί να υπάρχει η επιλογή;) Θα δοκιμάσω και πιο μετά με ένα PS4
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,208
Καλησπέρα παιδιά μετά την αναβάθμιση του εξοπλισμού έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το hdmi matrix και μεταφέρω σήμα σε δυο τηλεοράσεις. Η πρώτη με ένα 15μετρο hdmi και παίζει τέλεια και η άλλη με ενα hdmi extender μέσω καλωδίου δικτύου cat6 30m. Λοιπόν η εικόνα ειναι τέλεια αλλά έχω σπασίματα στον ήχο. Αν συνδέσω κατευθείαν την πηγή με το hdmi extender χωρίς παρεμβολή του matrix όλα οκ. Τι μπορεί να είναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk