Mambo-raspberry

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

23 December 2007
1,681
Ξεκινάω εδώ την παρουσίαση της νέας κατασκευής που περιλαμβάνει το γνωστό raspberry και το επίσης γνωστό mambo v2.
Το mambo υπήρχε και καθότανε πολύ καιρό τώρα και έψαχνα να βρω ένα τρόπο να το αξιοποιήσω. Αγόρασα και δοκίμασα το raspberry με το λειτουργικό moode και τα πήγε θαυμάσια με τα ήδη κατασκευασμένα dac μου, καθώς και με το mambo από I2S.
Παρόλο που γενικά δεν έχουν ακουστεί καλά λόγια για το I2S που παράγει το raspberry, εγώ δεν κατάλαβα κάτι αρνητικό. Ετσι λοιπόν αποφάσισα να το προχωρήσω.
Ένα απλό τροφοδοτικό με LM338 για το ras και ένα LM317 για το mambo, ένας μετ/της 2χ7,5V 50VA και αρχίζει το παιχνίδι..
 

Attachments

  • DSC_0146.jpg
    DSC_0146.jpg
    202.1 KB · Views: 420
23 December 2007
1,681
Στο σχηματικό φαίνονται τα ανεξάρτητα τροφοδοτικά για τα δύο τμήματα.
Το σχήμα της πλακέτας είναι τέτοιο ώστε να χωρέσει στο κουτί που έχει προσχεδιαστεί.
 

Attachments

  • RASPBERRY Model (5).pdf
    99.9 KB · Views: 50

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
για βυσματα micro usb , τι προτείνετε ? εχω δεί διαφορα στο ebay , έχει κανείς συμβουλές ?
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Mambo-raspberry

για βυσματα micro usb , τι προτείνετε ? εχω δεί διαφορα στο ebay , έχει κανείς συμβουλές ?

Με απασχόλησε λίγο το θέμα, αλλά αφού δεν βρήκα κάτι στα τοπικά μαγαζιά, έσφαξα ένα χαλασμένο φορτιστή κινητού τηλεφώνου.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Με βύσματα για micro usb δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά, αλλά υπάρχει πάντοτε το option τροφοδοσίας από τα pins, όπως έχει κάνει ο Σταύρος Τρύπης.




Στέλιο μην ετοιμάσεις κουτί ακόμα αν σε ενδιαφέρει οθόνη (ετοιμάζω πειράματα προσεχώς - όποιος δε θέλει να περιμένει εμένα υπάρχει πληθώρα documentation ήδη!). Είναι εύκολο να υποστηριχθεί απ' όσο μαθαίνω και διαβάζω.
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Mambo-raspberry

Με βύσματα για micro usb δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά, αλλά υπάρχει πάντοτε το option τροφοδοσίας από τα pins, όπως έχει κάνει ο Σταύρος Τρύπης.




Στέλιο μην ετοιμάσεις κουτί ακόμα αν σε ενδιαφέρει οθόνη (ετοιμάζω πειράματα προσεχώς - όποιος δε θέλει να περιμένει εμένα υπάρχει πληθώρα documentation ήδη!). Είναι εύκολο να υποστηριχθεί απ' όσο μαθαίνω και διαβάζω.
Μιχάλη αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι τα πάντα τελειωμένα, απλώς το πηγαίνω με σειρά για λόγους παρουσίασης.
Νομίζω ότι δεν είναι το ίδιο αν τροφοδοτηθεί από τα πινς, κάπου διάβασα ότι παρακάμπτεται η ασφάλεια του. Δεν είμαι σίγουρος, αν θέλει κάποιος ας το επιβεβαιώσει.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Στέλιο να το παρακάμψεις.

Η ενσωματωμένη στη πλακέτα ασφάλεια αφορά στη προστασία μεγάλου ρεύματος προς τις συνδεδεμένες συσκευές usb.

Θα υπάρχει τέτοια συσκευή συνδεδεμένη που θα τροφοδοτείται από το Raspberry?

Προτιμώ τη τροφοδότηση μέσω των πιν. Κανενα πρόβλημα ως τώρα!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Στέλιο φτιάξε μια πλακέτα που να κουμπώνει πάνω στη πολυφίσα του Raspberry ενσωματώνοντας έναν απομονωτή έτσι ώστε να φύγει από τη μέση η επίδραση της πλακέτας raspberry.
Σε αυτήν την πλακέτα βγάλε u.fl και βάλε καλώδια u.fl από αυτή στο μάμπο, εφόσον το μάμπο έχει αναμονές για u.fl

Θα σου ανεβάσει το κόστος, αλλά θα το ολοκληρώσεις όμορφα.
 
23 December 2007
1,681
Στέλιο φτιάξε μια πλακέτα που να κουμπώνει πάνω στη πολυφίσα του Raspberry ενσωματώνοντας έναν απομονωτή έτσι ώστε να φύγει από τη μέση η επίδραση της πλακέτας raspberry.
Σε αυτήν την πλακέτα βγάλε u.fl και βάλε καλώδια u.fl από αυτή στο μάμπο, εφόσον το μάμπο έχει αναμονές για u.fl

Θα σου ανεβάσει το κόστος, αλλά θα το ολοκληρώσεις όμορφα.
Τελειωμένη ιστορία Μανόλη. Είναι σε κουτί έτοιμο και παίζει από χθες. (Όχι άσχημα θα έλεγα). Εδώ κάνω μόνο την παρουσίαση για να δείξω την πορεία της κατασκευής...
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Την οποία παρουσίαση στην καναμε μαντάρα νομίζοντας ότι είναι κατασκευή σε εξέλιξη!

Ποσταρε όσο προλαβαίνεις για να μη στο ξαναδιαλυσουμε!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Είδες δεν το πιάσαμε εξ' αρχής το θέμα!

Στέλιο αναμένουμε για τη συνέχεια της παρουσίασης.
 
23 December 2007
1,681
Εξ' αρχής αυτό που με ενδιέφερε ήταν να μπορούν τα δύο τμήματα να λειτουργούν ανεξάρτητα, έτσι ώστε να υπάρχει η μέγιστη ευελιξία.
Ετσι θα μπορεί να λειτουργεί το raspberry και από το software να γίνεται η επιλογή της εξόδου του σε usb dac ή σε I2S.

Εδώ ερώτηση προς το Μιχάλη, αν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει εύκολα από το Archphile?

Παράλληλα να μπορεί το mambo να λειτουργεί και να επιλεγεί είσοδος spdif ανεξάρτητη, ή I2S μέσω ras.
Ετσι θα μπορούν να γίνουν όλοι οι συνδυασμοί και το ένα δεν περιορίζει το άλλο.
Θα μπορούν δε ταυτόχρονα να λειτουργούν και τα δύο εντελώς ανεξάρτητα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μπορεί και να γίνεται!

Απλά θα πρέπει να βάλω χέρι εγώ για να μη σε μπερδεύω.

Θα πρέπει να δηλωθούν και τα δύο DAC στο mpd.conf ώστε να δηλωθούν 2 dacs. Αν μιλάγαμε για 2 ανεξάρτητα dacs θα ήταν πανεύκολο, μια που μιλάμε όμως για το ίδιο.... challenge accepted :D

Λογικά εφόσον το usb interface ρευματοδοτείται και το βλέπει το OS δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να είναι πάντοτε καρφωμένο και το i2s και το usb.
 
23 December 2007
1,681
Από ηλεκτρονική άποψη το θέμα δεν παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού τα δύο τμήματα του είναι έτοιμα από τρίτους και το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι με τις τροφοδοσίες.
Για το mambo επέλεξα ένα απλό lm317 που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν και ήταν αρκετά καλό. Βέβαια με ένα salas reflector παίζει καλύτερα, όπως έχουμε δει αρκετοί εδώ μέσα, αλλά επέλεξα την απλούστερη λύση .
Το ίδιο ακριβώς κύκλωμα είναι και με το lm338 για το ras, λύση απλή και δοκιμασμένη και αυτή εδώ.
 

Attachments

  • DSC_0148.jpg
    DSC_0148.jpg
    134.7 KB · Views: 194
  • DSC_0212.jpg
    DSC_0212.jpg
    250.8 KB · Views: 196
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Mambo-raspberry

Μπορεί και να γίνεται!

Απλά θα πρέπει να βάλω χέρι εγώ για να μη σε μπερδεύω.

Θα πρέπει να δηλωθούν και τα δύο DAC στο mpd.conf ώστε να δηλωθούν 2 dacs. Αν μιλάγαμε για 2 ανεξάρτητα dacs θα ήταν πανεύκολο, μια που μιλάμε όμως για το ίδιο.... challenge accepted :D

Λογικά εφόσον το usb interface ρευματοδοτείται και το βλέπει το OS δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να είναι πάντοτε καρφωμένο και το i2s και το usb.

Μιχάλη πρόσεξε, μιλάω για διαφορετικές συσκευές.
Το usb θα τροφοδοτεί εξωτερικό dac, ασ' πούμε ένα aune και το i2s την αντίστοιχη είσοδο του mambo. Εννοείται όχι ταυτόχρονα και δεν υπάρχει πρόβλημα αν χρειάζεται restart το σύστημα για τα πάρει την επιλογή.
 
23 December 2007
1,681
Ολο το παιχνίδι λοιπόν είναι στο κουτί, που για άλλη μια φορά σχεδιάζεται και υλοποιήται από το μηδέν.
Εδώ υπάρχει και ένα άλλο θέμα που έχει να κάνει με την έλλειψη χώρου τελικής τοποθέτησης. Αποφασίσθηκε να γίνει ίδιο με τον ενισχυτή ακουστικών που είχα κατασκευάσει παλαιότερα και να μπει από κάτω.
Τα σχέδια υπήρχαν και απλά έγιναν μικρές μετατροπές.
Σχεδιάσθηκε κάτοψη, πλάγια, εμπρός και πίσω όψη καθώς και ανάπτυγμα του αλουμινίου βάσης .
 

Attachments

  • RASPBERRY Model (6).pdf
    60.7 KB · Views: 44
  • RASPBERRY Model (7).pdf
    13.5 KB · Views: 24
  • RASPBERRY Model (8).pdf
    21.1 KB · Views: 15
  • RASPBERRY Model (9).pdf
    14.9 KB · Views: 12
  • RASPBERRY Model (10).pdf
    9.6 KB · Views: 26