Ideon Audio: Ayazi Dac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
A Y A Z I

High Resolution 384kHz DXD DAC





image.jpg



image.jpg




OVERVIEW


The Ayazi was conceived, designed, and sonically fine-tuned by a team of audiophiles and music lovers with professional, engineering knowhow.
The aim: bring out the musical magic encoded in the numbers stored within the digital medium, and make it user-friendly and affordable.
In other words,to create a device that we,music and audiophiles alike, would wish for.


The Ayazi offers support for up to24-bit/384kHz audio via USB and 24-bit/192kHz over S/PDIF.
DSD64 and DSD128 playback is supported via USB (all via on-the-fly software conversion 352.8/24).




FEATURES


Coax and USB digital inputs,switchable from front panel

Class 2 USB input with electrostatic protection

Support for up to 32-bit/384kHz DXD audio via USB, and up to 24-bit/192kHz via Coaxial

DSD64 and DSD128 playback support on USB (via on-the-fly software conversion to 352.8/24)

Time domain jitter eliminator technology DAC chip

Low jitter, re-clocking S/PDIF input

Dedicated high speed asynchronous dual clock audio USB processor

New clocking architecture femto clock from Crystek used.
Clocking architecture pushes jitter and noise floor below perceptible levels in our circuit.

In house designed ultra low-noise power supply, custom-made transformer

High capacity main DC filter, selected audiophile series capacitors



image.jpg



image.png



image.jpg





SPECS





OUT F.SCALE
2.0V RMS

POWER
230 OR 120 V AC, 1A, 20W max

SNR
(DC to 20kHz) >112dB

ENVIR
Operating Temp 32-95 degrees F
Relative Humidity 5%-95% Non Cond.


THD N
(1kHz FS 96 kS/s) <0.002%

CROSSTALK
-110dB

Dimensions
29cm x 17cm x 8cm



USB

Transfer mode
Asynchronous (dual clock)

Device class
Type 2 or above

Bit depth
32

Sampling rates
44.1, 48, 88.2,96, 176.4, 192, 352.8, 384 kHz



SPDIF /COAXIAL

INPUT


Bit depth

24

Sampling rates
44.1, 48, 96, 192 kHz

OUTPUT
Stereo unbalanced

Impedance
250Ω





image.jpg



image.jpg







PRICE: 990




---------------------------------------------




-bye-​
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Έχω την εντύπωση ότι το έχει ένας εδώ γύρω πάνω κάτω κλπ, αλλά δεν έρχεται από μένα... Κάνει την πάπια. Θα το διαβάσει όμως. Πού θα πάει...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ideon Audio: Ayazi Dac

Έχω την εντύπωση ότι το έχει ένας εδώ γύρω πάνω κάτω κλπ, αλλά δεν έρχεται από μένα... Κάνει την πάπια. Θα το διαβάσει όμως. Πού θα πάει...

Μπορει να φοβαται οτι δε θα τον αφηνεις να φυγει μετα...
Πηγαινε εσυ καλυτερα...;)
 
26 June 2006
14,830
Athens
Εγώ που είμαι τεχνοκράτης, του βάζω 10/10 με βάση αυτά που βλέπω στις φώτο.

Μόνο που ο κατασκευαστής έκανε ένα λάθος στην πίσω όψη.

Συγκεκριμένα ξέχασε μια λέξη. Έπρεπε να λέει "Proudly Made in Greece".
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Mε όλο τον σεβασμό σε αυτή την πολύ καλή ντόπια προσπάθεια και εγώ στο χιλιάρικο θα περίμενα τουλάχιστον balanced εξόδους η (και) κάποιον έστω υποτυπώδη ενισχυτή ακουστικών. Οκ δεν το έχω ακούσει αλλα έχω ακούσει το mambo του οποιου φαίνεται οτι είναι μια εξέλιξη και ήταν πολύ καλό* αλλα είχε και πολύ λιγότερα. Τέλος πάντων πιστεύω οτι άν είχε γύρω στα 750 θα περπάταγε καλά, αλλαστο χιλιάρικο δεν ξέρω με τόσο επώνυμο ξένο ανταγωνισμό κατα πόσο θα σταθεί στην αγορά. Προσωπικά θα του έριχνα μια αυτιά αν ενδιαφερόμουν για κάτι στο χιλιάρικο αλλα κρατώντας μικρό καλάθι..






αλύτερο απο κάτι θποτιθέμενα giant killers απο την Κίνα που τώρα αρχίζουν να τριγυρίζουν στις αγγελίες...
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ideon Audio: Ayazi Dac

Έχω την εντύπωση ότι το έχει ένας εδώ γύρω πάνω κάτω κλπ, αλλά δεν έρχεται από μένα... Κάνει την πάπια. Θα το διαβάσει όμως. Πού θα πάει...

430 φορες σε ειπα να ερθεις ρε συκοφαντη :p
θα ερθω να ακουσω και το νεο χωρο σου
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Δίνεται για ακρόαση;;

Αν κατάλαβα καλά το dsd το μετατρέπει εσωτερικά σε 384;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δίνεται για ακρόαση;;

Αν κατάλαβα καλά το dsd το μετατρέπει εσωτερικά σε 384;
352.8 λάθος
 
Πάντως αν φοράει το ES9023, μου κάνει εντύπωση που παίζει 352/384Κ. Το 9023 σύμφωνα με τον κατασκευαστή του πηγαίνει μέχρι τα 200Κ (πρακτικά 192Κ).

DSD πάντως δεν υποστηρίζει, παρότι σε πρώτη ανάγνωση των προδιαγραφών του κάποιος μπορεί να καταλάβει το αντίθετο.

Επίσης balanced έξοδο δεν θα μπορούσε να δώσει (χωρίς κύκλωμα μετατροπής), καθότι το 9023 δίνει μόνο single ended.

Κατά τα άλλα φαίνεται τίμια / σωστή υλοποίηση.

Για κατά πόσο είναι VFM αγορά δεν μπορώ να ξέρω, δεν το έχω ακούσει. Πάντως ο Κινέζικος ανταγωνισμός (Aune) είναι (τεχνικά) πάρα πολύ ανώτερος. Ηχητικά όπως είπα δεν μπορώ να ξέρω.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δημήτρη αέρα τα πάει το 9023 τα 352.8/384,τσεκαρισμένο με μετρήσεις,κλπ
DSD όχι φυσικά,μόνο με μετατροπή στο player,κλπ.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ideon Audio: Ayazi Dac

Εγώ λέω τι λέει ο κατασκευαστής του στο επίσημο datasheet.. Αν ανεπίσημα μπορεί (που για να το λέτε, μπορεί..) τόσο το καλύτερο.

Έχεις δίκιο,τα έχω διαβάσει κι εγώ.Σε συζήτηση έχει ειπωθεί πως την εποχή που βγήκε απλώς δεν ενδιέφερε το DXD,λίγο μετά βγήκε η μόδα και πολύ περισσότερο ήταν ελάχιστα τα USB interfaces που το πέρναγαν.
Πάντως τα παίζει,τσεκαρισμένο.