Γιατί δεν βλέπει τα δισκάκια SACD?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Έχω τρία Pioneer DV-575A, δύο στην Αθήνα (μαύρο και ασημί) και ένα άλλο μαύρο στο εξοχικό.

Εϊχα παροπλίσει το μαύρο του σαλονιού και το ξαναέβαλα χτές στα πλαίσια αναδιοργάνωσης του συστήματος. Όμως, σε αντίθεση με το ασημί της κρεββατοκάμαρας, τα SACD τα βλέπει σαν CD. Δοκίμασα με όλα τα δισκάκια που έχω (δεν είναι πολλά, 4-5). Σε όλα το ίδιο, δεν τα έβλεπε.

Έκανα reset το player (πατώντας το STOP ταυτόχρονα με το POWER) και είδε σωστά το δισκάκι SACD. Μετά από λίγο το έβλεπε πάλι σαν απλό CD. Όσα ρεσετ και αν έκανα από τότε (πολλά) δεν έγινε τίποτα. Άφησα 2 ώρες χωρίς ρεύμα όλο το σύστημα (μήπως έχω θέμα με στατικό ηλεκτρισμό τίποτα...

Καθάρισα την κεφαλή του laser πολλές φορές αλλά δεν έγινε τίποτα.
Μόνο μια φορά (μετά το 100στό reset) το είδε σαν SACD αλλά το έβγαλα και το ξαναέβαλα και από τότε το βλέπει πάλι σαν σκέτo CD.

Το μηχάνημα είναι σε άψογη κατάσταση με ελάχιστη χρήση (άντε να έχει παίξει 50 δισκάκια CD). Τα δισκάκια DVD κλπ τα βλέπει όλα σωστά.

Τι λέτε να συμβαίνει;
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Το είχα παλιά, πολύ παλιά. Μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα και είναι ο λόγος που το πούλησα τότε. Είναι πρόβλημα λέιζερ, θέλει αλλαγή. Αν θυμάμαι καλά το δικό μου δεν έβλεπε ούτε DVD.