περί proac ηχείων κριτικές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Κοιτώντας ξανά τελευταία το θέμα επιλογής ενός ζεύγους ηχείων, έριξα μια ματιά στα νέα Proac Response DB1. Είδα ότι αναφέρονται με καλύτερη απόδοση στα χαμηλότερα. Θα με ενδιέφερε η άποψη όποιου έχει την προθυμία, σχολιάζοντας τα ηχεία αυτά.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
δεν ξέρω πόσοι μπορεί να έχουν ακούσει αυτό το ηχείο, είναι και καινούριο μοντέλο,

δεν κατάλαβα αν ρωτάς γενικά για proac , και κατά πόσο μπορεί να βγάλεις συμπέρασμα από άλλα ηχεία του ίδιου κατασκευαστή


αν θες να σου πω τη δική μου εμπειρία απο τα 140mkII που έχω,

όταν έψαχνα για ηχεία γύρω στα 2 χιλιάρικα, ήταν τα μόνα που μόλις τα άκουσα , κατάλαβα ότι αυτά θέλω,
πλέον πιστεύω ότι ακούγονται ακόμη καλύτερα από ότι μου φάνηκε στην πρώτη ακρόαση,

η εταιρεία έχει κάποιον τρόπο και βγάζει περισσότερο χαμηλό με μικρότερης διαμέτρου μονάδες (στα πλαίσια του εφικτού πάντα),
και ο ήχος ταιριάζει φοβερά με ακούσματα από κλασικό ροκ, blues και συναφή είδη,

μην δίνεις πολύ σημασία στα specs που ανακοινώνει η εταιρεία, μάλλον αγνόησέ τα τελείως,
για να καταλάβεις στα δικά μου έδινε αντίασταση 8 Ω και κάποια μέρα το άλλαξε ξαφνικά και το έκανε 4 !!!! χωρίς να αλλάξει τίποτα στο ηχείο,
τους είχα στείλει και 2 mail να μου πούνε τι ισχύει, αλλά με γράψανε κανονικά,

υπολόγισε για ενισχυτή στα ανώτερα που λέει στα specs (μη σου πω και παραπάνω) για να καταλάβεις τι μπορεί να πάιξει το ηχείο,

τέλος πάντων, οπωσδήποτε άκουσέ τα αν μπορείς και αποφάσισε μόνος σου αν σου αρέσουν ή όχι (και πες μας και τις εντυπώσεις σου),

εγώ σκέφτομαι όταν κάποτε πάω για αναβάθμιση να παω πάλι σε Proac, θα προτιμούσα όμως να έβγαζε και ηχεία με μεγαλύτερα woofers,
σε τιμές μικρότερες από καλό αυτοκίνητο βρίσκεις μόνο 6.5 "
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Πρωην κατοχος των d15 και κανοντας συνακροαση με τον νυν κατοχο τους εχω καταλαβει ενα πραγμα στον ηχο τους το οποιο θα με κανει να το μετανοιωνω για αρκετο καιρο που τα πουλησα
Ο τροπος που σβηνουν οι νοτες σε εγχορδα και ειδικα σε ακουστικες κιθαρες ειναι ανεπαναληπτος κανοντας ακουσματα μικρων σχηματων με εγχορδα μοναδικη εμπειρια
Επισης ειναι γεγονος οτι σε πρωτη ακροαση δεν θα εντυπωσιασουν, ειδικοτερα καποιον απειρο ακροατη...ωστοσο τα σωστα μεγεθη των οργανων και ο ελαφρα ουδετερος προς συγχωρητικος (με την εννοια του οχι τοσο αυστηρου) χαρακτηρας τους τα κανουν ηχεια τα οποια εκτιμα ο ιδιοκτητης τους μετα απο αρκετο καιρο και ιδανικα για μακροχρονες ακροασεις
Αυτα απο εμενα και sorry για το μακροσκελες ποστ
Τα ανωτερω αφορουν προσωπικες αποψεις και εμπειριες απο τα d15
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Είμαι ευτυχής κάτοχος των Proac D18.
Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει (με βάση το budget μου πάντα).
Όντως έχουν έναν ελαφρά συγχωρητικό χαρακτήρα, οπότε δεν τα λες και ATC αλλά από την άλλη δημιουργούν μια εξαιρετική στερεοφωνική εικόνα, η ανάλυση και η τοποθέτηση φωνών και οργάνων είναι άρτια, και το μουσικό δρώμενο εξαιρετικό.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Θεωρείτε ότι η ουδετερότητα υπερτερεί ή θα πρέπει να υπάρχει κάποια έμφαση, χροιά κλπ;
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Πρεπει να δωθει μεγαλη προσοχη στον χωρο που θα παιξουν. Ακουγοντας τα d18 σε μεγαλο χωρο ενθουσιασθηκα, και, ως πλεονεκτης, πηρα τα d28. Λογω μπουμαρισματος των μπασων τα αποχωρισθηκα συντομα!
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Re: Απάντηση: περί proac ηχείων κριτικές

Θεωρείτε ότι η ουδετερότητα υπερτερεί ή θα πρέπει να υπάρχει κάποια έμφαση, χροιά κλπ;

Είναι καθαρά υποκειμενικό, θα πρέπει να ακούσετε και να αποφασίσετε μόνος σας.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Σωστά και ο χώρος παίζει το ρόλο του. Φυσικά και το σκέφτομαι κι αυτό, αλλά προς το παρόν το καθιστικό είναι ένας μικρός χώρος, ορθογώνιος και περίπου 12τμ. Βέβαια μελλοντικά, δεν γνωρίζω αν και που θα μεταφερθώ. Οπότε όλα αυτά με βάζουν σε μία σκέψη αν θα πρέπει να πάω σε βάσης ή δαπέδου αν και σε κάποιες απόψεις είχα διαβάσει ότι ορισμένοι προτιμούν τα βάσης λόγω καλύτερης συμπεριφοράς γενικότερα (αν το εκφράζω σωστά). Από την άλλη μόνο από κανα-δυο reviews που έχω εντοπίσει από το εξωτερικό (ίσως και να είναι διαφημιστικά εκ μέρους τους) αναφέρουν ότι είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από το προηγούμενο D1 και με καλύτερη απόδοση στις χαμηλότερες συχνότητες, ίσως λόγω καλύτερου υλικού ή πιο χονδρού mdf. Δυστυχώς δεν υπάρχουν από όσο έχω ψάξει για ακρόαση και ούτε το βλέπω και ακόμη καλύτερα δεν νομίζω να μπορέσω να βρω κάπου μαζί αυτά και τα Harbeth 30.1 ώστε να τα ακούσω.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το ιδανικοτερο θα ειναι να ακουστει το οτιδηποτε στον χωρο σου
Μπασο απο proac σε οποιον χωρο και με οποιο ηχειο θα ακουστει τοσο οσο...εξαρταται και απο το ηχειο και δεδομενου οτι θα τηρηθουν καποιοι κανονες
Παντως και τα harbeth ειναι εξαιρετικα(ειχα καποιο φεγγαρι τα shl5) και εαν ξαναεπελεγα θα προτιμουσα τα proac d15
Τελειως χοντρικα και μπακαλικα proac πιο ατακαδορικα και με καλυτερο τελειωμα και harbeth πιο γλυκοηχα
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Δεν νομίζω να δεχτεί κάποιος έμπορος να μου φέρει στο χώρο μου ηχεία, απλώς για δοκιμή. Μακάρι να γινόταν και χωρίς φυσικά την υποχρέωση να αγοράσεις;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το ιδανικοτερο θα ειναι να ακουστει το οτιδηποτε στον χωρο σου
Μπασο απο proac σε οποιον χωρο και με οποιο ηχειο θα ακουστει τοσο οσο...εξαρταται και απο το ηχειο και δεδομενου οτι θα τηρηθουν καποιοι κανονες
Παντως και τα harbeth ειναι εξαιρετικα(ειχα καποιο φεγγαρι τα shl5) και εαν ξαναεπελεγα θα προτιμουσα τα proac d15
Τελειως χοντρικα και μπακαλικα proac πιο ατακαδορικα και με καλυτερο τελειωμα και harbeth πιο γλυκοηχα

Δε νομίζω ότι κατάλαβα αυτό που λες για μπάσο από proac και μετά, αν μπορείς να το εξηγήσεις;
Επίσης οι κανόνες που αναφέρεις ότι πρέπει να τηρηθούν;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Εννοω καποιους κανονες ορθης τοποθετησης αλλα και ιδανικων ηχειων για το χωρο σου
Θεωρω οτι δαπεδου δυσκολα θα κατσουν καλα στο χωρο σου
Επισης τα proac δεν φημιζονται για το πλουσιο τους μπασο αλλα για το σωστο χωρις πλατιασματα και υπερβολες
Οποτε ναι καποιο βασεως στο συγκεκριμενο χωρο θα παιξει απο καλα εως αριστα
Εφοσον βεβαια τοποθετηθουν σε καλες βασεις και οδηγηθουν σωστα απο ικανο ενισχυτη
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Απάντηση: Re: Απάντηση: περί proac ηχείων κριτικές

Είναι καθαρά υποκειμενικό, θα πρέπει να ακούσετε και να αποφασίσετε μόνος σας.

Οπότε όσες αντιπαραθέσεις διαβάζω κατά καιρούς για απόψεις που διίστανται επάνω στο ποιό είναι καλύτερο, "ουδετερότητα" ή "χρώμα" στον ήχο των ηχείων, λογικά δεν πρέπει να τις λαμβάνω υπόψη καθόλου! Επομένως δεν υπάρχουν κάποιοι οδηγοί ή κάποια σταθερά ώστε να βασιστεί ένας αρχάριος! …Καλή μου τσέπη (αν και όσο) και όρεξη για τρέξιμο με αγορές-δοκιμές-ακυρώσεις-αγγελίες κλπ κλπ κλπ!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Δεν είναι έτσι. Αν είσαι παραγωγός , θέλεις ουδετερότητα; Πας για studio monitors. Θες οικιακή χρήση; Πας για consumer ηχεία όπου εδώ υπάρχουν πολλές απόψεις. Κατ' εμε, πρέπει να κάνεις κάποια χιλιόμετρα , να πάρεις ακουστικές εμπειρίες , να μάθεις τί σου αρέσει σαν ήχος και να κάνεις τις κατάλληλες αγορές που θα ικανοποιήσουν τις ανάγκες σου


Sent from my iPad using Tapatalk
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Ως πρωην κατοχος των D28, διαφωνω πληρως οτι τα Proac δεν χαρακτηριζονται απο το μπασσο τους. Εχουν ΠΟΛΥ μπασσο και απαιτειται ΠΟΛΛΗ προσοχη και φροντιδα του χωρου




Τα ξαναειπα ε; τωρα το προσεξα:guitarist:
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
To "μπάσο" εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, κυρίως όμως απο τον χώρο και έπειτα απο την οδήγηση του ηχείου.
Εαν έχουμε αρκετό χώρο ώστε να στήσουμε το ηχείο εκεί που πρέπει με τις σωστές αποστάσεις απο τοίχους κτλ... και επίσης επαρκή ενισχυτή ώστε να οδηγήσει σωστά το ηχείο μας τότε το ProAc έχει εξαιρετικό χαμηλό.... το αντίθετο δε σίγουρα οφείλεται στα υπόλοιπα που ανέφερα και όχι στο ηχείο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εμένα απο την αλλη τα pmc με τα καλώδια ηχείων της nordost (και με τα red dawn και ακόμα χειρότερα με τα heimdall) μου ακούγονται ωριμα και σοβαρά στα χαμηλά ενω με τα van damme αρχίζει τρελλό παρτυ. Βέβαια σε μεγάλες ορχήστρες με τα van damme γίνεται μια ομογενοποίηση - κομποστοποιηση... Είναι τόσοι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τελικά... Μη σου πω για τα ρεύματος τι γίνεται.
Φυσικά πανω απ όλα ο χωρος. Ειδικα στο χαμηλό.
Θέλω να πω οτι σε κάποιον το Α ηχείο ακούγεται σκληρό ενω το ίδιο ηχείο σε κάποιον άλλο τελικά παιζει μουντά ή μεσαιατα.
Απο το λίγο που έχω ακούσει proac ακούνε πολύ σε συνοδά δηλαδή σε μεγαλο βαθμο έρχονται εκεί που τα θες. Με οτι σημαίνει αυτό χωροταξικά και σε επίπεδο πειραματισμού.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Στα λόγια μου έρχεσαι, οπως ξαναλέω πολλοί παράγοντες επηρεάζουν φυσικά και τα καλώδια, αλλά περισσότερο ο χώρος <> ηχείο ( μέγεθος ηχείου..μεγαφώνων...+στήριξη στο πάτωμα? ξύλινο? μάρμαρο? κτλ..) και μετά η ενίσχυση ... σε συνδυασμό με τα καλώδια πάντα...
*δεν θα ξεχάσω ποτέ όταν πήρα ενα Tannoy TD12 και το έδωσα σε μια εβδομάδα....όπως και να το έστησα...βούιζε ο τόπος..
 

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
Το υπερβολικό χαμηλό στα Proac εκτος από τόν χώρο ωφείλεται και στήν ΜΗ σωστή οδήγηση. Δώστου ποιοτικά και με ικανότητα οδήγησης και θα ακούσεις άλλο ηχείο! Επίσης σε κανένα σχεδόν ηχείο δεν του αρέσει οι πίσω τοίχοι οι γωνίες και σαφώς πλαϊνά αντικείμενα. Οι κανόνες είναι κανόνες και πρέπει να εφαρμόζονται. Ειδάλλως λεφτά πεταμένα και σε δουλειά να βρισκόμαστε!