Samsung Gear VR Consumer Edition

22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Re: [Επίσημο] Samsung S7 και S7 Edge

τα εχω εγω τωρα, οπως ειχα και τα παλια για το note 4.

Τα νεοτερα ειναι δυστυχως χειροτερα, εχουν μικροτερο field of view και δεν παιρνουν πολυ αερα απο τις γριλιες με αποτελεσμα να θολωνουν μερικες φορες πιο ευκολα απο τα παλια (που νομιζω ειχαν ανεμιστηρακι).

Σαν εμπειρια ειναι πολυ καλη, το screen door effect ειναι ομως εμφανες αν και 2Κ αναλυση το samsung.

Με iPhone ηταν ακομα χειροτερα , λογω μικροτερης αναλυσης... χρειαζομαστε τουλαχιστον 4Κ αναλυση για καλο VR χωρις screen door (να βλεπεις δηλ. τα pixel).

ειναι σα να βλεπεις 100" απο το 1 μετρο, καθε ατελεια φαινεται και πολυ μαλιστα.

Ειναι παντως εντυπωσιακο , ειδικα τα 360 3d videos kai καποια παιχνιδια καταφεραν να με κανουν να πιασω το στομαχι μου απο τη "ναυτια" .... ποσο ευκολα ξεγελιεται ο εγκεφαλος!

Οταν πρωτωσυνδεεις το κινητο θα ενεργοποισει την εφαρμογη oculus που στη συνεχεια θα κατεβασει αρκετα αλλα προγραμματα και updates.

Για VR kai videos χρειαζεσαι πολυ χωρο στο δισκο, και ηταν ενας απο τους λογους που εφυγα απο το s6 edge plus , λογω ελλειψης sd card.

Εχω δει και καποιες 3d ταινιες , ειναι απολυαστικο , αν ξεπερασεις το θεμα του screen door effect.
Αν συνδεσεις και ακουστικα , ειναι πολυ καλη εμπειρια.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,488
Βέλγιο
Re: [Επίσημο] Samsung S7 και S7 Edge

Σε demo βίντεο που το είδα δεν λέει κάτι, πιο πολύ εφέ πάρα ουσία. Πολλοί παραπονιουνται ότι οι φακοί θολωνουν κατά τη χρήση.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: [Επίσημο] Samsung S7 και S7 Edge

χανουν την εστιαση δηλαδη?

Θάμπωμα όπως τα γυαλιά, όχι θέμα εστίασης.
Εκεί που πάλι λένε ότι δεν αξίζει είναι στην ανάλυση. Αν αυτά τα ξεπερνάς, τότε είναι εφετζίδικο και εντυπωσιακό, αλλά για κάποιον που << ξέρει να βλέπει >> δε είναι τίποτα σπουδαίο. Φαντάσου τι εντύπωση κάνει σε κάποιον μια 3D ταινία από τηλεόραση την πρώτη φορά και πως ξεφουσκώνει μετά τη πρώτη έκπληξη....κάτι παρόμοιο πιστεύω. Σε λίγες μέρες θα το έχω και θα γράψω πιο σίγουρα συμπεράσματα πριν το βάλω στο συρτάρι και το ξεχάσω, εκτός πια και δω κάτι εντελώς διαφορετικό από τα παραπάνω και συνταρακτικό, αλλά σχεδόν το αποκλείω...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
Re: [Επίσημο] Samsung S7 και S7 Edge

Θάμπωμα όπως τα γυαλιά, όχι θέμα εστίασης.
Εκεί που πάλι λένε ότι δεν αξίζει είναι στην ανάλυση. Αν αυτά τα ξεπερνάς, τότε είναι εφετζίδικο και εντυπωσιακό, αλλά για κάποιον που << ξέρει να βλέπει >> δε είναι τίποτα σπουδαίο. Φαντάσου τι εντύπωση κάνει σε κάποιον μια 3D ταινία από τηλεόραση την πρώτη φορά και πως ξεφουσκώνει μετά τη πρώτη έκπληξη....κάτι παρόμοιο πιστεύω. Σε λίγες μέρες θα το έχω και θα γράψω πιο σίγουρα συμπεράσματα πριν το βάλω στο συρτάρι και το ξεχάσω, εκτός πια και δω κάτι εντελώς διαφορετικό από τα παραπάνω και συνταρακτικό, αλλά σχεδόν το αποκλείω...

οκ-θα το δω και εγω σε 3-4 ημερες.ευχαριστω
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Re: [Επίσημο] Samsung S7 και S7 Edge

τα εχω δοκιμασει εγω... το εγραψα πιο πριν
http://avclub.gr/forum/showthread.p...7-Edge?p=1057610478&viewfull=1#post1057610478

Το θαμπωμα ειναι απο τη διαφορα θερμοκρασιας, συμβαινει σε ολα σχεδον τα vr και οχι μονο.
Καλο ειναι να εχεις καποιο αντι-θαμβωτικο υγρο οπως αυτο που εχω κι εγω , για τη gopro και αλλες μηχανες....
https://www.skroutz.gr/c/1303/dive_access.html?from=catspan&keyphrase=antifog
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
Re: [Επίσημο] Samsung S7 και S7 Edge

τα εχω δοκιμασει εγω... το εγραψα πιο πριν
http://avclub.gr/forum/showthread.p...7-Edge?p=1057610478&viewfull=1#post1057610478

Το θαμπωμα ειναι απο τη διαφορα θερμοκρασιας, συμβαινει σε ολα σχεδον τα vr και οχι μονο.
Καλο ειναι να εχεις καποιο αντι-θαμβωτικο υγρο οπως αυτο που εχω κι εγω , για τη gopro και αλλες μηχανες....
https://www.skroutz.gr/c/1303/dive_access.html?from=catspan&keyphrase=antifog

ωραιας Γιαννη.θα το τεσταρω οταν ερθει.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Samsung S7 και S7 Edge

τα εχω δοκιμασει εγω... το εγραψα πιο πριν
http://avclub.gr/forum/showthread.p...7-Edge?p=1057610478&viewfull=1#post1057610478

Το θαμπωμα ειναι απο τη διαφορα θερμοκρασιας, συμβαινει σε ολα σχεδον τα vr και οχι μονο.
Καλο ειναι να εχεις καποιο αντι-θαμβωτικο υγρο οπως αυτο που εχω κι εγω , για τη gopro και αλλες μηχανες....
https://www.skroutz.gr/c/1303/dive_access.html?from=catspan&keyphrase=antifog

Ασχετο ... Γιάννη αυτό το υγρο κάνει και για τις σταγόνες που μένουν απο το νερό ?
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά
Προσφορά -50% για το Gear VR από την Vodafone


http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Samsung-Gear-VR-Consumer-Edition?null=#



Το τσίμπησα εγώ! :D

Να ρωτήσω αυτό είναι συμβατό και με αλλά κινητά ή μόνο με Samsung ???


Screenshot_2016_03_11_14_45_16_com_android_chrom.jpg


(Sent from Mi Note Pro)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S7 και S7 Edge

λογικα μονο για samsung και νομιζω οτι και καθε μοντελο εχει το δικο του Vr.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S7 και S7 Edge


http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Samsung-Gear-VR-Consumer-Edition?null=#



Το τσίμπησα εγώ! :D

Να ρωτήσω αυτό είναι συμβατό και με αλλά κινητά ή μόνο με Samsung ???


Screenshot_2016_03_11_14_45_16_com_android_chrom.jpg


(Sent from Mi Note Pro)


λογικα μονο για samsung και νομιζω οτι και καθε μοντελο εχει το δικο του Vr.

Με βλέπω με Samsung νωρίτερα απ' ότι περίμενα :flipout:
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S7 και S7 Edge

μονο με samsung και μαλιστα λιγα μοντελα... το αναγραφει επανω στο κουτι και στην εικονα που εβαλες

Αν θελεις γι αλλα κινητα το Homido ειναι πολυ καλο ki exei μεγαλυτερο field of view απο το samy, to eixa 1 χρονο περιπου.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S7 και S7 Edge

μονο με samsung και μαλιστα λιγα μοντελα... το αναγραφει επανω στο κουτι και στην εικονα που εβαλες

Αν θελεις γι αλλα κινητα το Homido ειναι πολυ καλο ki exei μεγαλυτερο field of view απο το samy, to eixa 1 χρονο περιπου.


Ούτε το Homido δεν υποστηρίζει 6αρες οθόνες
Για το Samsung VR θα βρείτε εκεί έξω αναφορές για μικροεπεμβάσεις και συμβατότητα με μη υποστηριζόμενα τηλέφωνα
Το cardboard 2 πάντως είναι φθηνή λύση και υποστηρίζει πολλά κινητά και 6αρια
Για τον ελάχιστο χρόνο που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν VR το χαρτοκουτι cardboard είναι καλή λύση. Οι περισσότεροι λίγο το χρησιμοποιούν και μετα το παρατάνε στην γωνία.
 
Last edited by a moderator:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S7 και S7 Edge

Μιας και το εφερε η κουβεντα, γιατι τοση μανια για το vr;
Μία που βλέπεις για 5 λεπτα, μία που το παρατησες.
Ουτε virtual reality, ουτε τιποτα.
Εβλεπα κατι video που τρομαζαν, εκαναν κινησεις και ελεγα θα είναι κατι φοβερο.
Τιποτα από όλα αυτά, απλα κουνας το κεφαλι και παρατηρείς.
Τι παρατηρείς;
Pixel και γραφικα playstation one :flipout:
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S7 και S7 Edge

to vr ειναι φετος το μεγαλο γεγονος, ερχεται το htc vive, to oculus rift kai to ps4 vr .... σιγουρα οι πρωτη γενια θα ειναι μετρια σε ολα, αλλα σε 2-3 χρονια , αν παει καλα, θα εχει εξελιχτει πολυ.

Εχω δοκιμασει ολα τα οικονομικα γυαλια, απο τα φτηνα google cardboard, πολλα κινεζικα , το homido και το samy gear vr

Τα 2 τελευταια ειναι σαφως ανωτερα απο τα κινεζικα-google κλπ , αλλα το μεγαλο bang θα το κανουν φυσικα τα προηγουμενα που ανεφερα και απευθυνονται σε pcαδες και ps4 αδες!

Εγω , αν ειμαι καλα και μπορω ακομα, θα το παρω το ps4 VR οταν βγει....
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Αυτό εννοώ.
Ότι προσπαθούν να το κάνουν μεγάλο γεγονός.
Σε 2-3 χρόνια μπορεί και να γίνει. Τώρα όμως είναι μια μουφα εντελώς.

Και μιας και τα έχεις δοκιμάσει όλα, ποια η διαφορά σε αυτό που κάνει 5 ευρώ, με αυτό που κάνει 100;
Μιλαω για το τελικό αποτέλεσμα σε αυτό που βλέπεις.
Όχι αν είναι πιο άνετο ή έχει καλύτερα μαξιλαρακια-λαστιχα.
Όλο το θέμα είναι οι φακοί, αλλά και αυτοί κοστιζουν 2 ευρώ το πολύ.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
οι καλοι φακοι ειναι πιο ακριβοι , εχει να κανει και με το μεγεθος των φακων και το field of view που μπορουν να δωσουν.

Επισης, κατι πολυ σημαντικο ειναι ο χειρισμος του τηλεφωνου και των εφαρμογων VR.
Στα φτηνα δε υπαρχει τροπος να χειριστεις το κινητο ενω βρισκεται πανω στα γυαλια, με αποτελεσμα να μη μπορεις να παιξεις παιχνιδια, να περιηγηθεις στο google streer view κλπ

Εκει υπαρχουν διαφορε λυσεις, οπως στα google cardboard, που το select γινεται μεσω ενος "μαγνητικου" διακοπτη που υπαρχει.

Σε αλλα (homido) υοαρχει bluetooth adapter και στα samy gear vr υπαρχει μια μικρη touch sensitive περιοχη κι ενα touch select κουμπι.
Υπαρχει επισης back button, ρυθμιση εντασης ηχου κλπ

Φυσικα σε ολα αυτα , το θεμα ειναι την εικονα τη δινει το κινητο, αρα η εικονα που βλεπεις εξαρταται κυριως απο τη δυναμη του κινητο και την οθονη του.

Τη καλυτερη εμπειρια την εχεις με κινητα απο 4,5 εως 5,5 με αναλυση 2K τουλαχιστον και amoled οθονη .
Για να μη δεις pixel ομως , σε τοσο μικρη αποσταση, πρεπει ν ανεβουν σε $Κ αναλυση τουλαχιστον και φυσικα το πρωτογενες υλικο να ειναι καλο-τραβηγμενο .

Τα περισσοτερα vr-360 video που κυκλοφορουν εχουν γυριστει με χαμηλης ποιοτητας καμερες , για γυρισεις κατι πραγματικα καλο θελεις πολυ ακριβο εξοπλισμο.

Στα επομενα χρονια εκτιμω οτι θα υπαρξει ανθηση στο ειδος, προς το παρον εγω σκεφτομαι κατι σαν κι αυτο για τα πρωτα βηματα στη δημιουργια 360 video...

http://kodakpixpro.com/Americas/cameras/actioncam/sp3604k/

δειτε ενα μικρο τεστ της καμερας , μοσο σε chrome δουλευει...


 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Όπως ακριβώς το φανταζόμουν.
Φρου φρου και αρώματα.
Όσο για το χειρισμό, με 3 ευρώ πήρα αυτό το remote και είναι σαφώς ανώτερος ο χειρισμός από το μαγνήτη του vr που έχω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.ebay.com/itm/172126803164?redirect=mobile