Φορτιστής για Macbook

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,674
Μεσευρώπη
Έχω το εξής πρόβλημα: Ο φορτιστής για το macbook αρχίζει και παραδίδει το πνεύμα. Είναι ο δεύτερος που αλλάζω στο συγκεκριμένο μηχάνημα. Ο πρώτος μας άφησε χρόνους πέρυσι από φθαρμένο καλώδιο, του άλλαξα το καλώδιο και τα ξαναέφτυσε λίγους μήνες μετά. Αγόρασα ξανά ένα γνήσιο, ο οποίος πάλι αρχίζει και παρουσιάζει προβλήματα (δεν κάνει καλή επαφή, πότε φορτίζει, πότε δεν φορτίζει κλπ.)

βλέπω 3 πιθανές λύσεις

α) αγορά καινούριου γνήσιου (ακριβός)
β) αγορά καινούριου μη γνήσιου (φτηνός, αλλά θα δημιουργήσει ίσως προβλήματα (;))Ξεκινάνε από 15 ευρώ
γ) επισκευή του υπάρχοντος (το καλώδιο κάνει γύρω στα 10 ευρώ).

Τι προτείνετε;
 

dendenden

New member
29 October 2015
1
Εγώ πρόσφατα άλλαξα φορτιστή με γνήσιο, παρόλο που ήθελε να δοκιμάσω κάτι φθηνούς από amazon de ...

Καλώδιο magsafe από που πήρες?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
γιατί γνήσιο....
ενας #$%$@! φορτιστής είναι.

Πάρε έναν με ίδια χαρακτηριστικά. (αυτό το θα δημιουργήσει προβλήματα είναι αστικός μύθος καλλιεργημένος από τα μήλα - και όχι μόνο)
 

nikosmag

New member
13 September 2008
84
Καλημέρα,

Πήρα αυτόν και είναι μια χαρά (είναι original OEM).

Προτίνω όχι κινέζικο γιατί ήδη πέταξα ένα (ευτυχώς μου έκαναν Refund).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,674
Μεσευρώπη
Εγώ πρόσφατα άλλαξα φορτιστή με γνήσιο, παρόλο που ήθελε να δοκιμάσω κάτι φθηνούς από amazon de ...

Καλώδιο magsafe από που πήρες?

Δε θυμάμαι πλέον, αλλά αν θες να το ψάξω. ebay, aliexpress, κάτι τέτοιο.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Αλλαξα το καλώδιο μονος μου στο mbp 2011. Απο το ebay, 6-7ευρω. Προτιμησα να κρατησω τον αυθεντικό μετασχηματιστή, απο το να πάρω εναν κινέζικο. Δε λεω πως ειναι κακοί, απλά για μένα ηταν προτιμότερη επιλογη. Ειναι και τελειως DIY η αλλαγη οπως θα ξερεις.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Εχω παρει πρόσφατα ενα MacBook Pro με φορτιστή MagSafe 2 για αγγλικες πρίζες όταν το συνδέω χωρίς την προέκταση και βάζω τον μετασχηματιστή αυτο το λευκο κουτάκι με το μήλο στον αντάπτορα δεν κάνει καλή επαφή .Οταν συνδέω και την προεκταςη ολα καλα.Μπορω βα βρω καπου εδω ελλαδα τον αντάπτορα για τις πρίζες Ελλάδας που να το βάλω στο μετασχηματιστή ;
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Ναι σωστά αυτο μου κάνει γιατι η προέκταση του καλωδίου ειναι μεγάλη και δεν με βολεύει .Εγω εχω ενα τέτοιο αντάπτορα απο το iPad το θέμα ειναι κανει;η θα κανω ζημιά;
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Δεν εχω ipad, αλλα αν ταιριαζει (σαν γεωμετρια) στον μετασχηματιστη του mbp (στο λευκο κουτάκι με το μήλο που λες :smile: ) χωρις δυσκολια, θα δουλευει. Αυτο που σου εστειλα δεν κανει καμια μεταβολή στο ρευμα, δεν εχει ηλεκτρονικά μεσα. Ενα απλό ανταπτορακι ειναι.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Ο μετασχηματιστής απο το iPad ταιριάζει στον μετασχηματιστή του Mac
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
There you go λοιπον.. (απλα σαν μετασχηματιστη αναφερόμαστε σε αυτό). H επισημη ονομασια για το μικρο πλαστικό πραγματακι ειναι wall adapter.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Όποτε τ wall adapter δεν παίζει ρόλο για το χρονο φόρτισης αλλα ο μετασχηματιστής έτσι δεν ειναι;γιατι πήρα τον Mac απο αυτα τα φτηνά μαγαζιά απο το κέντρο Αθήνας αλλα ο αντάπτορας που μου έδωσαν δεν κανει καλή επαφή με το μετασχηματιστή αλλα μόνο με την προέκταση .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και τον πλήρωσα και 3e αν και είχα απο παλιότερο ταξίδι μου στο Λονδίνο
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Κάνει άλλα χάνεις τη γείωση. Το ΜΒΡ δεν ειμαι πολύ σίγουρπς κατά πόσο τη χρησιμοποιεί. Μάλλον γειώνει και με τον ουδέτερο. Κάποια παλιά magsafe δίναναι και αυτό το βύσμα.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Απάντηση: Φορτιστής για Macbook

Ναι το wall adapter δεν κανει απολυτως τιποτα. Ειναι σαν να εχεις 2 απλα καλωδια απο την πριζα του τοιχου στις 2 επαφες του μετασχηματιστη. Το mbp 2011 (οπως και τα επομενα) δεν εχει ξεχωριστη γειωση.