Εγγατασταση Mac Os σε mini mid07

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Παιδες επεσε στα χερια μου ενα Mac mini Mid 2007, με ssd 120gb και 4Gb ram... ο προηγουμενος χρηστης ειχε mac os lion και windows 10.. το πηρα λοιπον σημερα στα χερια μου, και μαλον εκανα χαζομαρα. Θελοντας να σβησω τα 10αρια και να ενωσω τα 2 partitions του δισκου μαλον εκανα κατι λαθος και εχω φαει σκαλωμα... Τωρα λοιπον δε μπορω να βαλω το mac os... πηρα τηλεφωνο την apple και μου ειπαν να το παω σε καποιο σερβις center. Πηρα τηλ το istorm και μου ειπαν οτι μπορουν να κανουν καθαρη επανεγκατασταση..
Και ερωτω, αυτο εγω δε μπορω να το κανω? αν ναι, που μπορω να βρω εναν οδηγο? ...και στο macmini αυτο ποιο ειναι το ποιο καινουριο λογισμικο που παιρνει?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

*Εγκατασταση και οχι εγγατασταση :flipout:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Φυσικαι και μπορεις να το κανεις μονος σου

Φτιαχνεις με το disk maker ενα usb στικακι με το τελευταιο os που υποστηριζει το mini και την ωρα που ανοιγεις το mini πατας το option key (για να σου δωσει επιλογή να bootαρεις απο το το stick)

Οδηγοι, πολλοι, google it

ΥΓ Μπορεις να κανεις την δουλεια και απευθείας μεσω net (αλλα μαλλον θα σου παρει ωρα)
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
αμα σου πω οτι απο το μεσημερι ψαχνω,,, ολοι οι οδηγοι περιγραφουν διαδικασια με την προυποθεση να λειτουργει το macmini.. αλλα εμενα δεν μπαινει στο mac os.. καποια πατατα εκανα... απο οτι διαβασα λογικα το δικο μυο παιρνει μεχρι και το os x lion...
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
φιλε η πρωτη επιλογη του Internet recovery δεν λειτουργει.. με βγαζει στην φαση να βαλω το apple id μου και σταματαει εκει.. δεν προχωραει.. η δευτερη επιλογη δε καταλαβαινω πως μπορω να την χρισημοποιησω εφοσον δεν εχω τα dmg/iso αρχεια που λεει..
Πηρα την apple τηελφωνο και μου ειπανε οτι δεν γινεται ιντερνετικα γιατι λεει εχουν βγαλει το lion απο το app store... πρεπει να το παω λεει σε ενα service center,..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Για την 1η επιλογη, πρεπει να εχεις apple id, οντως

Για την 2η, το αρχειο το βρισκεις ευκολα....

Αν παντως θες sony και καλα να το πας στo service και να πληρωσεις, μη σε κραταω :p

Περαν της πλακας, επειδη βλεπω ότι δεν εχεις γενικα εξοικειωση με τη διαδικασία, ισως οντως ειναι καλυτερα να το δωσεις να στο κανουν :)
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Άνοιξε το google translate και μετάφρασε τη λέξη "χείμαρρος". Μετά γκουγκλάρισε τη μεταφρασμένη λέξη και θα δεις πως μπορείς να βρεις το λειτουργικό που χρειάζεσαι.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Λοιποοοον ετοιμος ο Μακ-αρος... εδω και λιγες μερες προσπαθω να συνηθησω.. μια απορια.. εχω θεμα με την αναλυση της οθονης μου.. μεσα απο τις ρυθμησεις μου εχει καποιες συγκεκριμενες αναλυσεις. οποια ομως και να βαλω η οθονη μου τα δειχνει ελαφρως παραμορφωμενα, τραβηγμενα κτλ.. οχι κατι φοβερο ε, απλα ειναι λιγο ενοχλητικο.. η οθονη μου λεει οτι εχει προτενομενη αναλυση 1440χ900.. πως μπορω να ορισω αυτη την αναλυση?
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
φιλε το ξερω αυτο.. το θεμα οπως ειπα ειναι οτι εχει συγεκριμενες ρυθμησεις και δεν εχει το 1440χ900 που λεει η οθονη μου.. και οσες δοκιμασα τα δειχνει ελαφρως παραμορφωμενα...