Αναβάθμιση RAM σε παλιούτσικο λαπτοπ

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Έχω ένα HP pavillion dv6 , αγορά 4/10 σαν εφεδρικό . Έχει i3 1ης ή 2ης γενιάς και 3 GB ram σε διαταξη 2GB + 1GB . Απ όσο βλέπω στο μανιουαλ της σειράς dv 6 http://www.hp.com/ctg/Manual/c02842252.pdf έχει δύο slots για ddr3 1333 και υποστηρίζει dual channel και μέχρι το πολύ 16 GB. Πρόσφατα εβαλα εναν ssd adata 256 Gb και κάπως ζωντάνεψε .Εχω επάνω win7 32 bit . Για κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή πρέπει να πάω σε 64 bit και οπωσδήποτε περισσότερη μνήμη , ιδανικά σε 8 GB (2 Χ 4GB για να παίζει dual channel) . Θα βάλω στην ακρη τα υπάρχοντα Modules αλλά μικρό το κακό . Στο μανιουαλ ο κωδικός της HP για 4 GB module ειναι (σελ 66) 621569-001 . Με λίγο ψάξιμο βλέπω πως για το συγκεκριμένο HP module οι τιμες πάνε στο θεό με κάτι 85£ στο εγγλέζικο αμαζον και εισαγωγή από αμερικη μεσω ebay και τρέχα γύρευε ...

Αν ασχολείται κάποιος με το άθλημα , υπάρχει περίπτωση άλλοι κατασκευαστές να βγάζουν τα ιδια chipακια σήμερα και να βρω δύο των 4 GB σε τιμές 30-50 συνολικά ? Δεν έχω ιδέα από λαπτοπ και δεν ξέρω πχ αν οι μνήμες της HP εχουν συγκεκριμένες διαστάσεις για να φωλιάζουν ενώ της acer πχ είναι πιο μεγάλες .
Διαφορετικά η μόνη λύση είναι να παρω μια μνήμη δειγμα στο χέρι και να κατέβω κέντρο προς κοσμοντάτα να ψάξω στα κουτιά που απλώνει γιουσουρουμ στο πεζοδρόμιο !!!

Καμία ιδέα ?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Δεν είναι δύσκολο να βρεις μνήμες με τις ίδιες προδιαγραφές, θα τις γράφει επάνω στις μνήμες κάποιο αυτοκόλλητο. Το θέμα είναι ότι μπορεί να παίζουν κάποιες λεπτομέρεις. Πχ εγώ δεν μπορώ να βρω μνήμη 4GB για το Sony μου γιατί πρέπει να έχει 16 τσιπάκια στην πλακέτα, και πλέον όλες βγαίνουν με 8 (παρότι τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια). Αυτό που κάνω είναι να περιμένω στα μεταχειρισμένα του eshop. Μόλις δω μια μνήμη που να μου κάνει την παραγγέλνω. Όταν έρθει στο κατάστημα κουβαλάω το λάπiτοπ και την δοκιμάζω επιτόπου. Ακόμα δεν έχω βρει... Η πρώτη είχε 8 τσιπάκια και δεν δούλεψε καθόλου, η δεύτερη είχε 16 αλλά ήταν σε λάθος ταχύτητα οπότε το πισί κόλλαγε. Προτιμώ από τα μεταχειρισμένα, επειδή το eshop δέχεται να μην το αγοράσεις αν δεν σου δουλέψει. Αν είναι καινούργιο το αποσφραγίσεις και θέλεις να το επιστρέψεις σου επιβάλλει "πρόστιμο".

H Cosmodata μου ακούγεται ενδιαφέρουσα περίπτωση. Να το δω κι εγώ όταν κατέβω στην Αθήνα...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Με λίγο ψάξιμο στο skroytz κάπου κατέληξα : http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46394_46401_46402_46405_583119/DDR3-1333-MHz-Laptop-2-modules-8GB.html?keyphrase=ram

Καλή επιλογή η φτηνότερη της Kingston που εμπιστεύομαι και γενικά έχει τρομερό support το μόνο που δεν ξέρω είναι οι διαστάσεις κάνουν , (αυτό ελέγχεται ) και ειδικότερα αν είναι συμβατός με το μηχάνημα (δεν ξερω αν έχει κάποιες συγκεκριμενες ως προς την μνήμη το λαπτοπ) .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν σε πρόλαβα αλλά ευχαριστώ . Αυτό το SO-DIMM που βλέπω είναι για χρήση σε λαπτοπ και με καλύπτει σίγουρα από θέμα χωροταξίας ?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Με λίγο ψάξιμο στο skroytz κάπου κατέληξα : http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46394_46401_46402_46405_583119/DDR3-1333-MHz-Laptop-2-modules-8GB.html?keyphrase=ram

Καλή επιλογή η φτηνότερη της Kingston που εμπιστεύομαι και γενικά έχει τρομερό support το μόνο που δεν ξέρω είναι οι διαστάσεις κάνουν , (αυτό ελέγχεται ) και ειδικότερα αν είναι συμβατός με το μηχάνημα (δεν ξερω αν έχει κάποιες συγκεκριμενες ως προς την μνήμη το λαπτοπ) .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν σε πρόλαβα αλλά ευχαριστώ . Αυτό το SO-DIMM που βλέπω είναι για χρήση σε λαπτοπ και με καλύπτει σίγουρα από θέμα χωροταξίας ?

Ναι, so-dimm είναι για laptop
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Δεν είναι δύσκολο να βρεις μνήμες με τις ίδιες προδιαγραφές, θα τις γράφει επάνω στις μνήμες κάποιο αυτοκόλλητο. Το θέμα είναι ότι μπορεί να παίζουν κάποιες λεπτομέρεις. Πχ εγώ δεν μπορώ να βρω μνήμη 4GB για το Sony μου γιατί πρέπει να έχει 16 τσιπάκια στην πλακέτα, και πλέον όλες βγαίνουν με 8 (παρότι τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια). Αυτό που κάνω είναι να περιμένω στα μεταχειρισμένα του eshop. Μόλις δω μια μνήμη που να μου κάνει την παραγγέλνω. Όταν έρθει στο κατάστημα κουβαλάω το λάπiτοπ και την δοκιμάζω επιτόπου. Ακόμα δεν έχω βρει... Η πρώτη είχε 8 τσιπάκια και δεν δούλεψε καθόλου, η δεύτερη είχε 16 αλλά ήταν σε λάθος ταχύτητα οπότε το πισί κόλλαγε. Προτιμώ από τα μεταχειρισμένα, επειδή το eshop δέχεται να μην το αγοράσεις αν δεν σου δουλέψει. Αν είναι καινούργιο το αποσφραγίσεις και θέλεις να το επιστρέψεις σου επιβάλλει "πρόστιμο".

H Cosmodata μου ακούγεται ενδιαφέρουσα περίπτωση. Να το δω κι εγώ όταν κατέβω στην Αθήνα...

Κάτι αντίστοιχο φοβάμαι και εγώ γιατι μετά αν δεν παίξει πάνε για πέταμα . Ο κοσμοντάτα στο Πολυτεχνείο απέναντι εχει αρκετό σκράπ (εννόω παλια , refurbished , και περασμένης τεχνολογίας περιφεριακά ). Δεν χάνεις να ρίξεις την ματιά σου.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Σε συνέχεια απο εδώ http://avclub.gr/forum/showthread.php/148541-%CE%91%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-Win7-%CF%83%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%80 και αφού δοκίμασα αρχικά ένα set g-skill 2X4 GB so dimm ddr3 σήμερα δοκίμασα ακόμα ένα της kingston : http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.552753&oem=6022409969 . Ομοίως , αν και το bios τα βλέπει κανονικά εχω μόνιμο θέμα στην εκκίνηση όπως και με τις gskil , μολις πάει να σηκώσει τα win επανεκινεί και βγάζει μια μπλε οθόνη που λέει για προσφατη αλλαγή υλικου , να μπει σε safe mode κλπ . Τίποτα από όλα αυτά δεν λειτουργεί κανονικά . Μολις βαζω τις παλιές ram λειτουργεί κανονικα. Πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα . Αν κάποιος εχει τριφτεί με το θέμα ας δώσει τα φώτα του σχετικά με συμβατά Modula . Για να τρέξω win7 64 θέλω 8 g είτε σε ένα είτε καλύτερα σε 2 dim . Για να βοηθήσω :

- το λαπτοπ είναι αυτό : http://support.hp.com/gr-el/product/HP-Pavilion-dv6-2100-Entertainment-Notebook-PC-series/4041735/model/4116099

- για τις μνήμες δεν βρήκα πληροφορίες στο site της HP . Με βάση τα αυτοκόλλητα επανω στα modules είναι αυτές 2 GB : http://www.bonanza.com/listings/Micron-2-Gb-2-Rx8-Pc3-10600-S-9-10-F1-Mt16-Jsf25664-Hz-1-G4-F1-Ddr3-Laptop-Memory-Ram/248351822 . Στο site της Micron δεν υπάρχει κάθολου σαν εγγραφή παρά μόνο έχει ενα αρχείο rar μαλλον με κατασκευαστική τεκμηρίωση : https://www.micron.com/advanced-search?q=MT16JSF25664HZ-1G4F1 .Σοβαρή εταιρία .
- Το module 1 GB είναι της samsung και μάλλον πιο κατατοπιστικό : https://www.compuram.biz/memory_module,m471b2873eh1-ch9,samsung.htm

Απο ότι κατάλαβα τα κοινά μεταξύ των δυο dimms είναι προφανώς πως είνα so-dimm ddr3 10666 (1333 Mhz) non -eec (ότι και αν σημαίνει αυτό) και 1,5 V . Το άλλο που υποπτέυομαι ότι παίζει κάποιο ρόλο είναι η διάταξη των μνημών . Τα δύο υπάρχοντα Modules έχουν 128Mx8 το 1GB και 128Mx16 τα 2 GB . Το τελευταίο σετ της Kingston που μόλις δοκίμασα εχει 8 chips ανά μνήμη που σημαίνει πως πρέπει να είναι 8Χ512ΜΒ . Και της Gskil πρεπει να ήταν παρόμοια . Να πρέπει αραγε να ψάξω μνήμες με τσιπάκια 128 Mb μπας και παίξει ?
Θα ρωταγα την HP αλλά στην ελληνικη σελιδα δεν υπάρχει τηλ ούτε για δείγμα , παρά μονο ένα φόρουμ που δεν ξέρω αν υποστηρίζεται και κάποια φορμα email που τρέχα γυρευε αν θα μου απάντησουν .

Καμία πρόταση ?

Ευχαριστώ
 

grpol

Established Member
1 March 2016
184
Αγία Παρασκευή
Που μενεις; Εχω πανω στο λαπτοπ 2 4αρες της kingston, αν θες να δουμε αν σου κανουν και να παρεις ιδιες. Εχω hp και εγω του 14 με i5 4ης γενιας. Αν θυμαμαι καλα εχω δυο απο αυτες.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κοιτα και εδω, μπορει να βοηθησει!
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση RAM σε παλιούτσικο λαπτοπ

Που μενεις; Εχω πανω στο λαπτοπ 2 4αρες της kingston, αν θες να δουμε αν σου κανουν και να παρεις ιδιες. Εχω hp και εγω του 14 με i5 4ης γενιας. Αν θυμαμαι καλα εχω δυο απο αυτες.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κοιτα και εδω, μπορει να βοηθησει!

Αγιο Δημήτριο αλλά αν δεν βγάλω άκρη καβαλάω την πάπια και ανεβαινω στα μέρη σου να δοκιμάσω τις μνήμες και να κεράσω και καφέ .Αμφιβάλω κατά πολύ αν θα παίξουν γιατι μιλάμε για κατά πολύ νεότερο μηχάνημα και πολύ πιο γρήγορες. . Και γω Kingston θα προτιμούσα αλλά αν προσέξεις στο search box μόλις διαλέξεις hp/compaq βγάζει κάτι περίεργες σειρές και καθόλου pavillion . Οπότε δεν μπορώ να βρω κάτι πιθανά συμβατό .
Ευχαριστώ και αν είναι θα σε ενοχλήσω.
 

grpol

Established Member
1 March 2016
184
Αγία Παρασκευή
Κοιτα μια απο κατω να βρεις τον κωδικο του λαπτοπ. Αν ειναι 15αρι θα ειναι κατι σε 15-ψχχχψψ (γραμματα αριθμοι γραμματα) ή αν μπορεις βρες μου την σελιδα που το δειχνει στο site της hp.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση RAM σε παλιούτσικο λαπτοπ

Κοιτα μια απο κατω να βρεις τον κωδικο του λαπτοπ. Αν ειναι 15αρι θα ειναι κατι σε 15-ψχχχψψ (γραμματα αριθμοι γραμματα) ή αν μπορεις βρες μου την σελιδα που το δειχνει στο site της hp.

Δεκαπεντάρι ? Καλά θα ήταν . Του 10 μην σου πω τέλη 9 : http://support.hp.com/us-en/product...ies/4041735/model/4116099/document/c02018504/ . Μου δώσανε στο φορουμ της Hp ένα κωδικό για συμβατο 4GB module . Αυτό : http://partsurfer.hp.com/Search.aspx?SearchText=579156-001 Αν το ψάξω σαν hp κωδικό το βρίσκω κάνα 50αρικο το κομμάτι από Αμερική . Τρέχα γύρευε λοιπόν και ο κούκος αηδόνι . Όλη η ιστορία λοιπόν είναι να βρω σε κάποιο κατάλογο από τρίτο κατασκευαστή με εγγυημένο εναλλακτικό Module του κωδικού της HP και κατα προτίμηση απο το eshop που άνοιξα λογαριασμό . Αυτά τα ωραία και βλέπουμε .

Αν δεν σου κάνει κόπο , ρίξε μια ματια στις μνήμες σου . Επανω πρέπει να εχουν ένα κωδικό της HP . Αν κατα τύχη είναι ο 579156-001 τοτε σημαίνει πως οι δικές σου κάνουν και έχει όλος τυχαίως ενα κιτ το ισοπ .
 
Last edited:

grpol

Established Member
1 March 2016
184
Αγία Παρασκευή
15 αρι εννοω ιντσες
στη χειροτερη βγαλε φωτο το λαπτοπ απο κατω

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ακυρο ειμαι ενταξει με το λινκ που εστειλες!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αλλα και παλι ακρη δεν εβγαλα, μονο με δοκιμες θα σιγουρευτεις...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση RAM σε παλιούτσικο λαπτοπ

15 αρι εννοω ιντσες
στη χειροτερη βγαλε φωτο το λαπτοπ απο κατω

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ακυρο ειμαι ενταξει με το λινκ που εστειλες!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αλλα και παλι ακρη δεν εβγαλα, μονο με δοκιμες θα σιγουρευτεις...

Που δεν έβγαλες άκρη ? Με τις μνήμες σου ? Εχουν επάνω αυτοκολλήτο . Αν είναι το 579156-001 θεωρητικά ταιριάζουν .
 

grpol

Established Member
1 March 2016
184
Αγία Παρασκευή
Η λογικη και τα λιγα που ξερω λενε πως οτιδηποτε σε ddr3 sodimm εως 4 gb σου κανει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το 579156-001 ειναι κωδικος ανταλλακτικου hp, ραμ δηλαδη της hp (καποιας συνεργαζομενης εταιριας μιας και η hp δεν παραγει ραμ)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ακρη δεν εβγαλα στο λινκ της kingston που σου εστειλα με το λαπτοπ σου, δεν το εχει...
 

suzukisx4

Banned
15 May 2015
128
γιατί θα πρέπει να είναι τόσο συγκεκριμένο το μοντέλο και όλες οι άλλες να χουν πρόβλημα;
δες με το cpu-z όσα χαρακτηριστικά μπορείς από τις ορίτζιναλ μνήμες αλλά και το motherboard του λαπτοπ, να δεις τι υποστηρίζει το τσιπ του, και ψάξε στις γνωστές εταιρείες για χαρακτηριστικά εντός προδιαγραφών.
Μαγαζία όπως το e-shop δίνουν συνήθως τον ακριβή κωδικό μοντέλου στην περιγραφή, οπότε μπορείς στο site του κατασκευαστή να δεις ακριβείς προδιαγραφές.

Άλλη λύση να πας σε κάποιο κατάστημα σέρβις που συνήθως έχουν και αρκετά παλιά να σκονίζονται και trial & error να σου βρουν κάποιες που δουλεύουν, αν είναι τοσο ιδιαίτερο το ΗΡ.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση RAM σε παλιούτσικο λαπτοπ

γιατί θα πρέπει να είναι τόσο συγκεκριμένο το μοντέλο και όλες οι άλλες να χουν πρόβλημα;
δες με το cpu-z όσα χαρακτηριστικά μπορείς από τις ορίτζιναλ μνήμες αλλά και το motherboard του λαπτοπ, να δεις τι υποστηρίζει το τσιπ του, και ψάξε στις γνωστές εταιρείες για χαρακτηριστικά εντός προδιαγραφών.
Μαγαζία όπως το e-shop δίνουν συνήθως τον ακριβή κωδικό μοντέλου στην περιγραφή, οπότε μπορείς στο site του κατασκευαστή να δεις ακριβείς προδιαγραφές.

Άλλη λύση να πας σε κάποιο κατάστημα σέρβις που συνήθως έχουν και αρκετά παλιά να σκονίζονται και trial & error να σου βρουν κάποιες που δουλεύουν, αν είναι τοσο ιδιαίτερο το ΗΡ.

Φίλε σουζούκι αν ήταν τόσο απλό δεν θα το εψάχνα εδώ το θέμα . Δεν ξέρω αν διαβάσες πιο πάνω αλλά τα βασικα χαρακτηριστικά των μνημών είναι 1.5V , so dimm ddr3 10600 (1333Mhz) . Με βάση αυτα τα χαρακτηριστικά εχω ήδη δοκιμάσει δύο κιτ 2Χ4 Gb και δεν λειτουργούν σωστά . Συγκεκριμένα αν και τις βλέπει το bios το σύστημα μόλις πάει να σηκώσει τα win7 επανεκκινεί . Ουτε εγώ φανταζόμουν ότι θα έιναι τόσο μεγάλος μπελάς , αλλά όσο ασχολούμαι με το θέμα βλέπω ότι τα λαπτοπ , άγνωστο γιατί , είναι τζόκερ να σου κάτσει αναβάθμιση αν δεν πας σε συγκεκριμένη προτεινόμενη του κατασκευαστή . Με το cpu-z σωστά θα δω το σύνολο των χαρακτηριστικών , τα βασικά όμως ήδη τα έγραψα . Σαν τι άλλο να κοιτάξω ? Στο φόρουμ της hp μου προτείνανε ένα κωδικό για 4 G που έχει μπει σε μοντέλο του 2009 το dv6t-2000 . Ψάχνοντας στο site της crucial βρήκα κάτι guarranted replacement αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα . Προφανώς είναι παλια τσιπ .
Οπότε έχω ανοίξει λογαριασμό στο stocκ του eshop και θα δοκιμάζω μέχρι να κάτσει κάτι .
 

suzukisx4

Banned
15 May 2015
128
φίλε θα πρότεινα το εξής, αν έχεις τη διάθεση να το δοκιμάσεις.
Δεν ξέρω πως πέρασες τα windows στον SSD δίσκο. Έχεις κάνει καινούρια εγκατάσταση, ή με κάποιο τρόπο αντιγραφή partition κλπ;
Θα πρότεινα είτε με οπτικό μέσο, είτε με κάποιο USB εγκατάστασης, να ξεκινήσεις "επιδιόρθωση εκκίνησης" έχοντας περασμένες τις καινούριες μνήμες, να δεις μήπως είναι κάτι σχετικό με το στήσιμο των windows και όχι με το hardware.
Επίσης να σιγουρέψεις πως έχεις το τελευταίο bios και drivers σχετικούς με το chipset.
Δεν επιμένω για να σε εκνευρίσω :)
αλλά όταν φτάνουμε σε κατάσταση να αγανακτούμε με τέτοιες περιπτώσεις, ένας επανέλεγχος ολόκληρης της "αλυσίδας" με ηρεμία ίσως δώσει λύση.
Έχεις δοκιμάσει πάνω από ένα σέτ μνήμες και είχες πάντα αποτυχία εκκίνησης. Ας εξαλίψεις αυτό τουλάχιστον.


Μια συνήθης μέθοδος είναι να τρέξεις ένα LIVE-CD έστω Linux και από εκεί να κάνεις ένα memory test. (πρώτα να βεβαιωθείς πως οι μνήμες είναι ΟΚ)
Κι αν έχεις ακόμη περισσότερο χρόνο να "σπαταλήσεις", βάλε τις καινούριες μνήμες με τον παλιό (αν είναι διαθέσιμος) δίσκο και κάνε επανεγκατάσταση των windows.
Ή ακόμη καλύτερα, κατέβασε μια κόπια της έκδοσης windows που θες να χρησιμοποιήσεις 64bit και με τις καινούριες μνήμες φορεμένες κάνε μια δοκιμαστική εγκατάσταση για έλεγχο αν το πρόβλημα παραμένει.
(εφόσον έχεις διαθέσιμο δίσκο γι αυτό, ή αν μπορείς να έχεις back-up των αρχείων σου και να δοκιμάσεις το στήσιμο με τα x64 Windows στον SSD)
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Τελικά έβγαλα άκρη αν καιμου στοίχισε κάπως . Πήρα τηλ σε γνωστο κατάστημα του κέντρου να ρωτήσω αν έχουν στοκ η επιστροφες για να δοκιμασω ανοιχτα τσιπάκια . Μου είπε πως όχι αλλά μόλις του είπα το θέμα μου , κατηγορηματικά μου είπε πως σε θέματα συμβατότητας έχουν ενα συγκεκριμένο τσιπάκι 4GB στα 1333 DDR3 που θα παίξει . Κατέβηκα κέντρο με το λαπτοπ , ζήτησα να το δοκιμάσω , ευτυχώς η συσκευασία επέτρεπε κάτι τέτοιο και έπαιξε μια χαρά . Το αγόρασα λοιπον στα 35 και λίγο αργοτερα που το κοίταξα στο ισοπ είδα πως το έχει στα 25 . Τωρα το δοκίμασα και με ένα τσιπάκι 2 Gb Που είχα απο την μάνα του και τα βλεπει και τα δύο μαζι μια χαρά . Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσω αλλα 25 και να παίξει dual channel . Τι λένε οι σχετικοί ?

Ευχαριστώ
 

panths

New member
28 July 2016
9
Σε συνέχεια απο εδώ http://avclub.gr/forum/showthread.php/148541-%CE%91%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-Win7-%CF%83%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%80 και αφού δοκίμασα αρχικά ένα set g-skill 2X4 GB so dimm ddr3 σήμερα δοκίμασα ακόμα ένα της kingston : http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.552753&oem=6022409969 . Ομοίως , αν και το bios τα βλέπει κανονικά εχω μόνιμο θέμα στην εκκίνηση όπως και με τις gskil , μολις πάει να σηκώσει τα win επανεκινεί και βγάζει μια μπλε οθόνη που λέει για προσφατη αλλαγή υλικου , να μπει σε safe mode κλπ . Τίποτα από όλα αυτά δεν λειτουργεί κανονικά . Μολις βαζω τις παλιές ram λειτουργεί κανονικα. Πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα . Αν κάποιος εχει τριφτεί με το θέμα ας δώσει τα φώτα του σχετικά με συμβατά Modula . Για να τρέξω win7 64 θέλω 8 g είτε σε ένα είτε καλύτερα σε 2 dim . Για να βοηθήσω :

- το λαπτοπ είναι αυτό : http://support.hp.com/gr-el/product/HP-Pavilion-dv6-2100-Entertainment-Notebook-PC-series/4041735/model/4116099

- για τις μνήμες δεν βρήκα πληροφορίες στο site της HP . Με βάση τα αυτοκόλλητα επανω στα modules είναι αυτές 2 GB : http://www.bonanza.com/listings/Micron-2-Gb-2-Rx8-Pc3-10600-S-9-10-F1-Mt16-Jsf25664-Hz-1-G4-F1-Ddr3-Laptop-Memory-Ram/248351822 . Στο site της Micron δεν υπάρχει κάθολου σαν εγγραφή παρά μόνο έχει ενα αρχείο rar μαλλον με κατασκευαστική τεκμηρίωση : https://www.micron.com/advanced-search?q=MT16JSF25664HZ-1G4F1 .Σοβαρή εταιρία .
- Το module 1 GB είναι της samsung και μάλλον πιο κατατοπιστικό : https://www.compuram.biz/memory_module,m471b2873eh1-ch9,samsung.htm

Απο ότι κατάλαβα τα κοινά μεταξύ των δυο dimms είναι προφανώς πως είνα so-dimm ddr3 10666 (1333 Mhz) non -eec (ότι και αν σημαίνει αυτό) και 1,5 V . Το άλλο που υποπτέυομαι ότι παίζει κάποιο ρόλο είναι η διάταξη των μνημών . Τα δύο υπάρχοντα Modules έχουν 128Mx8 το 1GB και 128Mx16 τα 2 GB . Το τελευταίο σετ της Kingston που μόλις δοκίμασα εχει 8 chips ανά μνήμη που σημαίνει πως πρέπει να είναι 8Χ512ΜΒ . Και της Gskil πρεπει να ήταν παρόμοια . Να πρέπει αραγε να ψάξω μνήμες με τσιπάκια 128 Mb μπας και παίξει ?
Θα ρωταγα την HP αλλά στην ελληνικη σελιδα δεν υπάρχει τηλ ούτε για δείγμα , παρά μονο ένα φόρουμ που δεν ξέρω αν υποστηρίζεται και κάποια φορμα email που τρέχα γυρευε αν θα μου απάντησουν .

Καμία πρόταση ?

Ευχαριστώ

Η μητρική σηκώνει τα 8G;;;;