MacBook Pro retina 13,3" 128gb ssd

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Γεια σας επειδη ειμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου θα ήθελα να μάθω ποσο ελεύθερο εσωτερικό σκληρό δίσκο πρεπει να αφήσω για να δουλεύει απροβλημάτιστα .Αν και τον πήρα στα 1225e τα λυπήθηκα να δωςω 250-450e για να παρω τα 256gb η τα 500gb.Γιατι σκέφτηκα την αγορα εξωτερικού σκληρού διςκου που βγαίνει σαφώς φτηνότερα.Επισης για εξωτερικό σκληρό δίσκο προτείνεται hdd η ssd;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Αν θα έχεις μόνο ένα λειτουργικό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα .
Προφανώς θα πάρεις hdd για εξωτερικό δίσκο αν θέλεις να έχεις αποθηκευτικό χώρο επαρκή και με λογικό κόστος
Βέβαια νομίζω ότι μπορείς κάποια στιγμή να αλλάξεις τον εσωτερικό με μεγαλύτερο

Εξ άλλου κοίταξε και εδώ αυτό πού ανήρτησε ο Μιχάλης

http://avclub.gr/forum/showthread.php/148406-OWC-Aura-PCIe-SSDs
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Ειναι πολυ ακριβές οι τιμές και δεν ξέρω ποτε θα έρθουν ελλαδα
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Δεν σου φτάνει η χωρητικότητα για τις βασικές λειτουργίες ; υποθέτω ναί
Πάρε ενα εξωτερικό hdd 1 tb usb 3 και θα είσαι καλυμμένος
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Στον εξωτερικό σκληρό δίσκο μπορω να αποθηκεύω ταινίες μουσική για παιχνίδια υπαρχει η δυνατότητα δλδ να παίζω απο τον mac και να αναγνωρίζει το παιχνίδι απο τον εξωτερικό δίσκο;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Ακόμα και τα παιχνίδια μπορούν να τρέξουν από τον εξωτερικό.
Βέβαια καλύτερα να ήταν στον εσωτερικό.
Και τα παιχνίδια πάντως είναι συνήθως ένα package, οπότε ναι τρέχουν.
Αν όμως απαιτούν εγκατάσταση, τότε δεν νομίζω να τρέχουν.
Έχω παίξει παιχνίδια από εξωτερικό δίσκο κανονικά.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Γενικά θα δουλευουν. Να μου επιτραπουν δυο σκεψεις ομως. Θα πρεπει συνεχως να σκεφτεσαι τι εχεις εγκαταστησει και πού, οπως και προφανως θα πρεπει να εχεις τον εξωτερικό παντα μαζι σου. Θα πρεπει να εχεις κατειλημμένη μια απο τις 2 υπερπολυτιμες usb του mbp σου. Χωρια απο τη φθορά της θυρας. Τελος, αναποφευκτα, θα εχεις χαμηλότερες επιδοσεις στο μηχάνημά σου.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ελπιζω να μη παρεξηγηθω, αλλα θα προτεινα να κανεις υπομονη και να τα βγαλεις περα οπως μπορεις, μεχρι να ερθει η ωρα να παρεις μεγαλυτερο εσωτερικο. :smile:
Αν φυσικα δε μπορεις να περιμενεις, εξαρταται. Απλο σκληρό hdd με μεγαλη χωρητικότητα αν θελεις να εχεις ταινιες μεσα, φωτογραφιες (αν και για μενα οι φωτογραφιες ειναι πολυτιμες οποτε προτιμώ την ασφαλεια ενος ssd) κτλ, τον οποιο θα μπορεις και να αφηνεις στο σπιτι χωρις να χαθει ο κοσμος. SSD αν σκοπευεις να εγκαταστησεις προγραμματα, παιχνιδια, κτλ.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Πριν απο μερικες μερες πουληςα στα 800e έναν iMac 21.5 με τα παρόμοια χαρακτηρίστηκα απο τον MacBook Pro που πήρα.Η μόνη βασική διαφορά ήταν οτι ο iMac ειχε 1tb hdd.Αγορασμενος 4/13 δεν έφτασα ποτε το σκληρό μου πάνω απο 200gb.Γιατι οτι κατέβασα ταινίες ακόμα και φωτο τα πέρναγα στο 500αρι σκληρό του media player που εχω.Ο λόγος οτι η τόση χωρητικότητα του για μένα ήταν άχρηστη οτι ασχολουμουν πολυ λίγο και μη ύπαρξη Πλεων χώρου λόγο γέννησης του παιδιού μου .Με ανάγκασε να τον δωςω τσάμπα για 800e(1500e έκανε )

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτο που θέλω να πω δεν ψάχνω κανένα media player με τρελή χωρητικότητα ουτε να αναβάθμισω αυτο που εχω .Γιατι απλά θα αγόραζα αλλη έκδοση .Ολες οι φωτο μου δεν ποιανουν πάνω απο 4gb.Παιχνιδια δεν παίζω σερφάρισμα κανω ψιλές εφαρμογές και κανένα κατέβασμα .Απλα θέλω να εχω έναν συμπληρωματικό σκληρό δίσκο για ώρα ανάγκης οχι απαραίτητα μεγάλο .Απλα να ειναι αξιόπιστος .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γιατι εχω την αίσθηση οτι Παντα πρεπει να αφήνεις ενα κενό χώρο στον σκληρό δίσκο του MacBook .sorry για τα λάθη μου γράφω απο iPhone
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Τελεια. Οποτε τον κρατας ως εχει. Να σου πεταξω και μια ιδεα. Εφοσον δεν τον χρειαζεσαι συνεχεια πανω σου, δε σκεφτεσαι εναν NAS (σε gigabit να ειναι και γρηγορος) ; Όσο εισαι στο σπιτι σου θα ειναι συνεχεια συνδεδεμενος, ακομη και εκτος σπιτιου (με επιφυλλάξεις, όσον αφορά τις σωστες ρυθμισεις ασφαλειας για να κρατας ασφαλή τα δεδομένα σου).