Αγορά ενεργών ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ddnk

Established Member
22 December 2009
177
Καλημέρα σε όλους,
σας παραθέτω τους προβληματισμούς και τις ερωτήσεις μου:
1. Αδιαπραγμάτευτα δεδομένα
α) καινούριο σπίτι, σαλόνι σύνολο 35 τ.μ. σε σχήμα Γ, όμως χώρος ακρόασης η μικρή πλευρά στο Γ με 2,2μ απόσταση ηχείων τοποθετημένα σε ράφι βιβλιοθήκης με τοίχο κάθετο στο αριστερό ηχείο και άνοιγμα στο δεξί, απόσταση ακρόασης 2,5μ. με τοίχο πίσω από τον καναπέ. Βάθος ραφιού 35 εκ.
β) Δημιουργία minimal συστήματος ακρόασης μουσικής περί των 1500 ευρώ μαξ, νορμάλ έως χαμηλές στάθμες, για όλη την οικογένεια.
γ) μέγιστη εμπειρία ακρόασης ως τώρα arcam rdac, naim nait 5i, pmc gb1i.

Προβληματισμοί:
Λόγω ιδιομορφίας χώρου και μινιμαλ προσέγγισης σκέφτομαι ενεργά ηχεία με οπή ανάκλασης μπροστά και ρυθμιστικά τονικότητας μαζί με ένα pre-dac. Κλίνω προς 6+ woofer χωρίς sub.

Ερωτήσεις
Α. Focal alpha 65, presonus eris 8 ή adam f7? Άκουσα μόνο focal και μου φάνηκαν λίγο μπουμαριστά. Έτσι είναι τα ενεργά ή έχω συνηθισει στα pmc;
B. Το digital volume control του mdac και του Cambridge audio cxn είναι πρόβλημα; Άλλες προτάσεις pre-dac ή και streamer;
Γ. Προτιμώ πιο laid back ήχο, μήπως να αποφύγω dac με sabre; π.χ. το rdac με wolfson μου άρεσε πολύ, το audioquest dragonfly με κούρασε...
Δ. Ηχείο με χειριστήριο volume control και καθάρισα; π.χ. Audioengine hd6; το άκουσε κανείς;

Αυτά και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα

Δημήτρης
 

ddnk

Established Member
22 December 2009
177
Υπάρχει av Marantz nr 1504 και τα pmc gb1i. Προς πώληση και τα 2.
 

ddnk

Established Member
22 December 2009
177
Re: Απάντηση: Αγορά ενεργών ηχείων

Σούπερ εξοπλισμένα αλλά τα...παντρεύεσαι, εάν αλλάξει σύντομα η τεχνολογία. Και επίσης μάλλον έχουν ασθενές μπάσο.
Τα adam f7 ή τα presonus τα έχει ακούσει κανείς; Μπορούν να εκτελέσουν χρέη ηχείου σαλονιού;
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ενεργών ηχείων

Τα adam f7 ή τα presonus τα έχει ακούσει κανείς; Μπορούν να εκτελέσουν χρέη ηχείου σαλονιού;
Γ. Προτιμώ πιο laid back ήχο, μήπως να αποφύγω dac με sabre; π.χ. το rdac με wolfson μου άρεσε πολύ, το audioquest dragonfly με κούρασε...

Ένας φίλος που πηγαινοέρχεται Αγγλία μου είχε αφήσει το μικρό Adam A3X για κανα δυο βδομάδες. "Μικρό" μόνο στο μάτι, αφού την πάλεψε ακόμα και με 30-35τμ σαλόνι. Φαντάζομαι πως το F7 θα το "γέμιζε" άνετα. Από ήχο, πολύ απολαυστικό και ξεκούραστο ("μέλι" το ρίμπον του). Θα έλεγα πως είναι το πιο αγαπημένο μου από τα αυτοενισχυόμενα που έχω ακούσει (Dynaudio, KRK, Tannoy, κ.ά). Αυτό όμως είναι προσωπικό γούστο, αφού, ως γνωστόν, άλλος ακούει "έτσι", άλλος "γιουβέτσι", κι άλλος "κοκορέτσι". Τρανό παράδειγμα το dragonfly που ανέφερες, το οποίο χρησιμοποιώ τον τελευταίο χρόνο, και δεν με κουράζει καθόλου (setup: Aucantus V8F, XTZ A100D3, macbook pro). Πιθανότατα λόγω των "μαλακών" ηχείων. Τα Adam τα άκουσα με ένα dac της CA, και μια κάρτα Apogee duet. Με την Apogee μου άρεσαν περισσότερο (πιο καθαρός/αναλυτικός ήχος).
 

ddnk

Established Member
22 December 2009
177
Άρα λοιπόν ίσως και τα f5 είναι αρκετά για τον χώρο μου. Εάν μπορέσω ίσως δω και τα a5x. Το digital volume control ενός dac έχει ακουστή υποβάθμιση στην ποιότητα;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θα πήγαινα σε epoz ή audioengine αλλά φοβάμαι την οπή που είναι πίσω καθως το ένα ηχείο θα μπει σε γωνία...
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Tα μόνιτορ δεν είναι lifesyle λύση, είναι για συγκεκριμένες δουλειές και συγκεκριμένους χώρους.
Δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις μπορούν να δουλέψουν σωστά στο σαλόνι , εγώ ότι μόνιτορ έχω ακούσει πάνω από 600 ευρώ σε κακό χώρο καίγεται.
Για μένα η λίστα των 8" μέχρι τα 2Κ πάει κάπως έτσι:
JBL LSR 308 --> Focal Alpha 80 --> Dynaudio BM12 mkIII
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Ό,τι σου έχει προταθεί μέχρι τώρα,είναι αξιόλογες προτάσεις.
Μένει να κατασταλάξεις.
Αν μπορούσες να μας δείξεις λίγο τον χώρο σου θα βοηθούσε πολύ...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Τα Dynaudio xeo 2 δείχνουν εξαιρετικά για την δουλειά που θες αλλά μάλλον ξεφεύγουν αρκετά σε χρήματα...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Απάντηση: Αγορά ενεργών ηχείων

Tα μόνιτορ δεν είναι lifesyle λύση, είναι για συγκεκριμένες δουλειές και συγκεκριμένους χώρους.
Δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις μπορούν να δουλέψουν σωστά στο σαλόνι , εγώ ότι μόνιτορ έχω ακούσει πάνω από 600 ευρώ σε κακό χώρο καίγεται.
Για μένα η λίστα των 8" μέχρι τα 2Κ πάει κάπως έτσι:
JBL LSR 308 --> Focal Alpha 80 --> Dynaudio BM12 mkIII

+1
θα ακούς ιδανικά σε sweet spot γύρω στα 1.5 μέτρα.
Βαρειά βαρειά 2 και κάτι.
Μετά εξαρτάται από το χώρο, αλλά δεν θα έχεις γέμισμα και αίσθηση όπως nf.
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: Αγορά ενεργών ηχείων

Άρα λοιπόν ίσως και τα f5 είναι αρκετά για τον χώρο μου. Εάν μπορέσω ίσως δω και τα a5x.

Φίλε μου, μη σε πάρω στο λαιμό μου από τυχόν λάθος εξήγηση ή κατανόηση… Λέγοντας πως "το πάλεψε", εννοούσα απλώς ότι δεν με χάλασε. Στ' αυτιά μου δηλαδή (και στα γούστα μου) ήταν τόσο απολαυστικό από τη μέση και πάνω, που δεν κόλλησα ιδιαίτερα με την έλλειψη χαμηλών. Δεν θα το αγόραζα όμως για 30-35τμ χώρο. Ανεξάρτητα απ' το τί τελικά θα επιλέξεις, ταπεινή μου γνώμη, μη κοιτάξεις για κάτι μικρότερο από 7ιντσο μοντέλο.
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Tα μόνιτορ δεν είναι lifesyle λύση, είναι για συγκεκριμένες δουλειές και συγκεκριμένους χώρους.
Δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις μπορούν να δουλέψουν σωστά στο σαλόνι , εγώ ότι μόνιτορ έχω ακούσει πάνω από 600 ευρώ σε κακό χώρο καίγεται.

Έχεις point, αλλά πιστεύω πως οποιοδήποτε σετάπ έχει τις δυσκολίες του, τα συν και τα μείον του, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μη κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους (σαλόνια κυρίως), όπου οι συμβιβασμοί είναι δεδομένοι.
Θα συμφωνούσα πως σε μακρινή θέση ακρόασης (ή σε αχανή χώρο), είναι καλύτερα να αποφύγει κανείς ένα ζεύγος ενεργών, διαφορετικά όμως δεν βλέπω το λόγο να μη μπεί σε πειρασμό. Μόνο το γεγονός ότι εξαρχής γλιτώνει δυο κακούς μπελάδες (ματσάρισμα ενισχυτή, καλώδια), φτάνει. Άποψή μου βέβαια, ίσως και λανθασμένη (αν και σε θέματα ήχου, όλοι μάλλον λάθος κάνουμε, και αυτό είναι που μας κρατάει σε ενδιαφέρον ;) ).
 

charlie53

New member
12 December 2012
53
Συγνωμη που ξεθαβω το παρών θεμα. Αλλα βρίσκομαι στο ίδιο κατωφλι, μεταβασης απο παθητικα σε ενεργητικα . Αρχικα ο εξοπλισμος ειναι :

ηχεία : Audio Physic Virgo 2
Ολοκληρωμενος : Sim Audio Moon i3
Πηγες : Dac CA Dacmagic 100 (Pc+ Cd) , Πικαπ με εξωτερικο phono, Av (o simaudio εχει HC bypass)

Σκεφτομαι να κοιταξω σε Genelec, Dynaudio, Neumann (το θεμα μου δεν ειναι η επιλογη ηχειων)

Αυτο που ηθελα να ρωτησω και το οποιο δεν εχει απαντηθει στο θεμα ειναι για να ενωσω τις παραπανω πηγες σαν επιλογεα συσκευων και ρυθμιστη εντασης θα χρειαστω παθητικο ή ενεργο προενισχυτη ;
Και αν το κανω τι επιπτωση θα εχει στην ποιοτητα του ηχου;
 

charlie53

New member
12 December 2012
53
Να προσθεσω οτι υπαρχει στην κατοχη μου και ενα sunfire sds 12 sub οποτε θα ηθελα και μια βοηθεια με την συνδεσμολογια σε ακροαση 2.1 με ενεργα ηχεια (σε περιπτωση που δεν εχουν τα ιδια τα ηχεια εξοδο για sub) αν δεν ειναι επαρκες το δικο τους χαμηλο.
 

mellodos

New member
17 March 2009
82
Πρώτη συμβουλή , φρόντισε να ακούσεις το παρόν σύστημα με μια σοβαρή πηγή. Συμπαθητικό ντακάκι το magic αλλά χιλιόμετρα πίσω απο το υπόλοιπο σύστημα.

Σιγουρέψου πως ότι και να παρεις θα σου αρέσει πιο πολύ απο το εξαιρετικό υφιστάμενο σύστημα σου. Προσοχή στις "σειρήνες" που διαλαλούν ότι τα ενεργά "πατάνε" τα πάντα. Έχω περίπου αντίστοιχης κλάσης σύστημα (classe - proac 15) , έχω ακούσει κάποια genelec , adam κλπ και ξέρω... Προσοχή. Αν βέβαια η αλλαγή γίνεται συνειδητά , πάω πασο...

Φιλικά.
 

charlie53

New member
12 December 2012
53
Προσοχή στις "σειρήνες" που διαλαλούν ότι τα ενεργά "πατάνε" τα πάντα. Έχω περίπου αντίστοιχης κλάσης σύστημα (classe - proac 15) , έχω ακούσει κάποια genelec , adam κλπ και ξέρω... Προσοχή.

Φιλικά.
Εν μέρει με κατάλαβες . Πρώτη μου σκέψη ήταν να πουλήσω τον ενισχυτή ή να τον αντικαταστήσω με καποιον class D (ακούω απόψεις) ετσι κι αλλιως. Την μετάβαση σε ενεργά την σκέφτομαι και ευχαριστώ που επισήμανες τις ''σειρήνες'' . Όσο για το Dac νομίζω οτι πρέπει να το αντικαταστήσω με κάποιο πολύ ακριβότερο για να έχω αισθητή βελτίωση , όσα έχω ακούσει στην παραπλήσια κατηγορία του CΑ ( Vdac, arcam rdac, audiolab mdac) δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά η οποία θα με πείσει να τον αλλάξω. Αν έχεις κάποια πρόταση για Dac ή για την επικείμενη αλλαγή του Simaudio με Class D ευπρόσδεκτη.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Αν πας σε ενεργα δεν χρειαζεται αλλαγη του Simaudio με Class D, εχουν ενισχυτη μεσα τους, ενεργο προενισχυτη θελεις με xlr εξοδους.