Βοήθεια για QUAD ESL-63

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Παιδιά μια βοήθεια. Μία φίλη "κληρονόμησε" ένα σύστημα από τον Πατέρα της. Το σύστημα χρονολογείται από τη δεκαετία του '70. Το έχω δει στα πεταχτά και αποτελείται από τα εξής:

Ηχεία QUAD ESL-63

Έχω δει δυό προ-ολοκληρωμένους Luxman (για την ώρα δεν έχω μοντέλα). Ενδέχεται να έχει και 2 τελικούς (ετσι μου είπε από το τηλέφωνο). Την έβαλα να ψάχνει αποθήκες.

Επίσης υπάρχει και πικάπ JVC (παλι δεν έχω μοντέλο) το οποίο είναι mock αντίγραφο ΜΚΙΙ. Δηλαδή solid aluminum frame, Quartz Direct drive, καλός βραχίονας με πολλές ρυθμίσεις αντίστοιχος του ΜΚΙΙ.

Το πρότζεκτ είναι να αναστήσουμε το σύστημα (το οποίο έχει μεγάλη συναισθηματική αξία) και να παίζει σε Γκαλερί κληροδώτημα τη συλλογή δίσκων βινυλίου του πατέρα της. Εννοείται ότι θα τη συμβουλέψω να κάνει μια επένδυση σε interconnect και καλώδια ηχείων και σίγουρα σε μία νέα κεφαλή.

Να σημειώσω ότι το σύστημα βρίσκεται στο Ντουμπάι (UK plug 230V 50Hz) αλλά πρέπει να προήλθε από Γαλλία. Τα ηχεία έχουν σίγουρα Ευρωπαικό διπολικό φις. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

- Να υποθέσω ότι αφού οι προδιαγραφές ρεύματος είναι ίδιες (230V 50Hz) μπορώ να βάλω άφοβα στην πρίζα με αντάπτορα οτιδήποτε????

- Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με ηλεκτροστατικά ηχεία (και ειδικότερα τέτοιους θρύλους) τι πρέπει να προσέξω στην εγκατάστασή τους???
Εδώ να σημειωθεί οτι δε γνωρίζω ποια είναι η λειτουργική κατάσταση των ηχείων, απλά τα είδα "παρκαρισμένα" σε μια γωνιά.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Στην πορεία θα προσθέσω και ότι νέες πληροφορίες θα προκύπτουν. Μοντέλα ενισχυτών κλπ.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Ωραία κελεπούρια
Με το ρεύμα δεν έχεις κανένα πρόβλημα,άλλαξε τα φις,είναι φθηνότερα από τους αντάπτορες.
Κόβεις,ράβεις
Ένας έλεγχος πριν μπουν σε λειτουργία είναι απαραίτητος,ειδικά τα ηχεία,όπου μπορεί να έχουν θέμα ύστερα από τόσα χρόνια
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Τι είδους έλεγχος?

Πυκνωτές στα ενισχυτικά και μεμβράνες στα ηχεία
Τα ηχεία είναι ηλεκτροστατικά και χρειάζονται επιμελή και σχολαστική συντήρηση. Επηρεάζονται και από τις ατμοσφαιρικές συνθήκες,ειδικά στην υγρασία
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Γι αυτό το λόγο ρωτάω. Επειδή δεν έχω εμπειρία απο ΗΣ ηχεία. Τι θα πρέπει να κάνω στην περίπτωση που σας περιέγραψα?
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Θα τα βάλεις να τ'ακούσεις,να δεις αν παίζουν σωστά,αν ακούς συντονισμούς,αν ακούγονται το ίδιο και τα δυο ηχεία.
Αν κάτι δεν πάει καλά,θέλει το χέρι και το μάτι του τεχνικού
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,745
Και μακρια απο τις γατες.Εχουν μια "αδυναμια" στις μεμβρανες :laugh: