Poddwatt: 5751 SRPP / Push-Pull EL84 (6BQ5) Tube Stereo Amplifier

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Καλησπέρα. Κυριακή απόγευμα και σκέφτηκα να βάλλω μπροστά μια κατασκευή ενισχυτή για μικρούς-μέσους χώρους, οικονομική, για να δω μέχρι που φτάνει ο πήχης, προσεχοντας την κατασκευή, χρησιμοποιώντας φθηνά υλικά. Υπολογίζω ένα κόστος υλικών 1000-1500 ευρώ, για έναν ενισχυτή με
5751 SRPP / Push-Pull EL84 (6BQ5). Με αρκετά ψηλό gain, θα πετύχουμε έναν ενισχυτή που δεν θα χρειάζεται προενίσχυση για cd/ipod. Ειδωμεν



Παραθέτω τα σχέδια του αξιόλογου Bruce Heran.image.pngimage.png
 

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Δυσκολεύτηκα να βρω τη μεταβλητή αντίσταση των 25 ωμ στα 3 βατ όμως τελικά ο στόχος επιτεύχθει. Στην παραγγελία είναι καθοδόν οι λυχνίες με τις βασεις τους και ορισμένα εξαρτήματα. Αφήνω τους μετασχηματιστές στο τέλος. Είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα. Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία, ευχαρίστως να την ακούσω.
 

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Ωραια, ολα τα υλικα μαζεμενα. Το σασι ετοιμο την Παρασκευη, οποτε αναμενεται να ειναι ετοιμος το Πασχα. Ειμαι περιεργος να δω τη διαφορα με τον πανακριβο ενισχυτη με τις 300Β.
 

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Το ενισχυτάκι τελείωσε! Ας τα πάρουμε από την αρχή ... Δεν εξεράγει, δεν υπάρχει βόβμος και ακούγεται καλά στο αυτί μου. Μια φθηνή κατασκευή ικανή να καλύψει μικρούς και μέσους χώρους εκτός φυσικά αν υπάρχει ηχείο >95 dB οπότε αλλάζουν τα πράγματα. Ο μετασχηματιστής εξόδου αποδίδει στα 6Ω
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
:SFGSFGSF: Πρόλαβες να τον ακούσεις παραπάνω; Πως τα πάει; Με τι ηχεία το δοκιμάζεις; Τελικά πόσο κόστισε; Τι υλικά χρησιμοποίησες;
 

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Η πρωτη εντυπωση ειναι θετικη. Τα ηχεια που χρησιμοποιω ειναι απο ενα φθηνο ηχοσυστημα 6Ω. Τον διασα για ενα φιλο και κοστισε γυρω στα 1000 ευρω. Οι μετασχηματιστες ειναι EDCOR και οι λυχνιες JJ. Οι πυκνωτες ειναι η β´ σειρα της Audio Note (50 GBP each) , o τοροειδης ελληνικος απο τον Τζωρτζακη, σασι αλουμινιο 3 χιλ με ηλεκτροστατικη. Το τροφοδοτικο ειναι με γεφυρα και διοδους και οχι rectifier tube. Γενικα μια φθηνη αξιοπιστη κατασκευη. Αν θελεις καποια αλλη πληροφορια πες μου
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Σαν παραφωνία είναι ο τοροειδής, με έναν θωρακισμένο τετράγωνο θα έδειχνε πολύ πιό ωραίος. Πάντως 1000 δεν είναι καθόλου λίγα
γιά ενισχυτή τέτοιου μεγέθους / ισχύος και με τις EL-84! Σαν σχέδιο έχει ενδιαφέρον, μίνιμαλ στο ενισχυτικό κομμάτι και με καλό τμήμα
τροφοδοσίας. Ηχητικά, ενδέχεται να τα σπάει, ειδικά όταν θα στρώσουν οι λυχνίες και οι πυκνωτές του. Καλή προσπάθεια :SFGSFGSF:

Μπορούμε να έχουμε μιά φωτό και από τα ενδότερά του?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Προσωπικα ειμαι fan των μικρων λαμπατων με EL84 / ECC83 (& 5751 βεβαια).Σε ενα συστημα οπου η μικρη δυναμη δεν αποτελει προβλημα, θεωρω τον ηχο τους αψογο απο καθε αποψη.Χρειαζεται μονο υπομονη στο ψαξιμο και καλη επιλογη στις λαμπες.ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτες "επιβαλλεται" να ειναι παλιας σχολης :smile:
 

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Σχετικα με τον τοροειδη, θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει κυλινδρικο (ή ορθογωνικης διατομης) καλλυμα απο MU metal, που το θεωρω κορυφαιο, αλλα κοστιζει. Το προβλημα με τις ιδιοκατασκευες ειναι οτι πληρωνεις αρκετα για προμηθεια αλουμινιου, κοπη με λειζερ και βαφη, τη στιγμη που η παραγωγη ειναι αμελητεα για να πετυχεις τιμες κλιμακας. Βεβαια το κοστος μπορει να πεσει αν χρησιμοποιηθουν απλοι poly πυκνωτες, αντιστασεις και συρματα.
Αν καποιος γνωριζει μερακληδες για κοπες και βαφες (ανοδιωσεις κτλ) που να μην δισταζει για πολυ μικρες δουλειες, ας μου το πει.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Με ένα "δικτυωτό" φορετό κουβούκλιο, στο χρώμα (και στις διαστάσεις) του βασικού σασί, η κατασκευή γίνεται και οπτικά τατάμ!
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Με ένα "δικτυωτό" φορετό κουβούκλιο, στο χρώμα (και στις διαστάσεις) του βασικού σασί, η κατασκευή γίνεται και οπτικά τατάμ!

Πως το φτιάχνεις αυτό χωρίς CNC; Υπάρχουν έτοιμα σε διάφορες διαστάσεις;
 

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Πάντως τα φινιρίσματα και το εξαιρετικό design ανεβαζουν αρκετα το κόστος, ιδιαίτερα αν θέλεις να κάνεις κάτι διαχρονικό και ωραίο, ή κάτι μοντέρνο και "φευγάτο". Για τη ναυαρχίδα μου, τον ενισχυτή "retro Hokushai",που έχω ανεβάσει σε άλλο thread, το σχέδιο είναι ήδη έτοιμο,μοναδικό, δουλειά της BLLEND design, όμως, κοστίζει η κατασκευή και δεν βρίσκεις εύκολα κάποιον που να είναι καλός και να έχει τη διάθεση να ασχοληθεί με πολύ μικρής έκτασης δουλειά. Κι όταν λέμε καλός, θα πρέπει να συμβαδίζει με το κόστος του μηχανήματος. Φυσικά καθένας θα ήθελε την άριστη ποιότητα κατασκευής σε κάθε μηχάνημα, τον αξιοθαύμαστο σχεδιασμό, αλλά θα πλήρωνε κανείς 2 και 3 φορές την αξία του μηχανήματος για να το αποκτήσει; Μάλλον όχι εκτός κι αν είναι συλλέκτης ή λάτρης του σχεδιασμού.

Σας ευχαριστώ για τις ιδέες και την ανταλλαγή απόψεων. Αυτό μας βοηθά να γινόμαστε καλύτεροι. Τώρα έχω κατά νου ένα μηχάνημα universal
6550, EL34, KT88 κτλ σε ΡΡ, ή ένα με ΚΤ120 ΡΡ. Η σκέψη είναι σε monoblocks , με άριστα υλικά, αλλά το κόστος το βλέπω γύρω στις 5000 ευρω , τα υλικά. Κάποιοιο θα διαμαρτυρηθούν, αλλά θα ήθελα να πω πως μια βάση λυχνίας κοστίζει 1 ευρώ, μια Yamamoto 30-50, μια αντίσταση 0.2 ευρώ, ενώ μια Audio Note tantalum 10 ευρώ και παέι λέγοντας. Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις και με τι υλικά θέλει να δουλέψει κανείς. Τα μηχανήματα που προανέφερα θα μπορούσαν να φτιαχτούν με υλικά των 1200-1500 ευρώ, ένα επίπεδο κάτω , όμως με ικανοποιητική απόδοση για τους περισςότερους.
 

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Και μια φωτογραφία από το εσωτερικό. Για ερωτήσεις και υποδείξεις παρακαλώ μην διστάσετε.image.jpg
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Εμ . . . το εσωτερικό είναι πολύ φάουλ . . . τον αποσυναρμολογείς άμεσα και τον ξαναφτιάχνεις όπως πρέπει. Κόσες ΜΟΝΟ και τακτοποιημένο
hardwiring! Δεν γράφω τπτ άλλο γιά να μην γίνω κακός.
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Δεν ξερω τι κοστος εχει το εξωτερικο ντιζαιν αλλα το εσωτερικο ειναι παμφθινο.