Ip camera - προτάσεις , προβλήματα και λύσεις

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Καλημέρα σας!Καταρχάς ελπίζω να ειμαί στο σωστό threat για το θέμα αυτο.Λοιπόν αφού η κόρη μου θα πρέπει σε λιγο καιρό να παεί στο δωμάτιο της μιας και κλείνει τους 6 μήνες.Θα ήθελα μια ip camera για να μπορέσω να την παρακουλοθώ.ειμαι μεταξύ http://www.gearbest.com/compare-193393_312963_268634-1_1_1 .έχετε καποια αλλή να μου προτείνετε με τα χαρακτηρηστηκα αυτών;οσο για το που θα μπορώ να παρακολουθω , εχω laptop με windows , ipad και imac. ισως στο μέλλον παρούμε εγώ και η γυναικα android κιν. σας ευχαρηστώ και αν ειμαί σε λάθος threat ας το μετακινήση στο σωστο αν μπορει κάποιος.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Δε θα συμβούλευα ασύρματες επικοινωνίες κοντά σε βρέφος ... κάμερες, κινητά κλπ
... άσχετο, μακρυά οι φλασιές όταν τραβάτε φωτογραφίες μεγαλώνοντας θα έχει σοβαρά προβλήματα με τα ματάκια της....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Κι εμείς προτιμήσαμε σαν έσχατη λύση ένα σετ της philips που υποστηρίζει μόνο ήχο καθώς η προσθήκη εικόνας πέραν του ότι είναι ουσιαστικά άχρηστη, επιβαρύνει πολύ τις ενδείξεις ακτινοβολίας.Από εδώ:

The SCD501 has an average EMF reading of 0.59 when read 6 feet from the reader. This is 1 point lower than the other Philips product we reviewed, but still relatively low compared to the other products in this review. The highest EMF reading we got during testing was 1.44 for the Safety 1st High Def, and the lowest reading was earned by the Angelcare AC701 with a value of 0.55. Almost all the EMF readings for audio products were less than those of the video options. If EMF is a potential health concern for you, sticking to the audio options can give you less EMF and allow you to place the baby device as far from baby as possible without affecting the products usability. Unlike video products, that need to be within 10-15 feet away from baby for the night vision LEDs to work, the audio products can be placed on the opposite side of the room from baby (potentially further than 6 feet) and the EMF reading should be even smaller.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Η μια εχει Ethernet .οσο για το φλας οχι οτι το χρησιμοποιώ τώρα αλλα ο γιατρος είπε εώς 3 μηνών καθόλου .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
πριν από 20 χρόνια χρησιμοποιούσα κάτι ενσύρματο όμως, σαν αυτό που σου έδειξε ο panoramix.
Σήμερα παρακολουθώ ένα τετράποδο με μια σαν αυτήν (όχι ίδια)
http://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_268634.html

φυσικά όχι wifi, αλλά ethernet.
Κατά τα άλλα όλα καλά με κινητό adroid κλπ.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Βασικα το θεμα ειναι σε σκοτάδι πως θα φαινετε;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να αποκλείσουμε το wifi εννοείτε .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
φαίνεται.
όχι τέλεια, αλλά φαίνεται.

Φυσικά θεωρώ ότι ένα φωτάκι νυκτός θα έχει η μικρή.
Καλό είναι να μην κοιμάται στο τέλειο σκότος.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ναι καλώδιο μόνο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

και γενικά μην έχετε wifi στο σπίτι μέχρι να μεγαλώσει.
Εννοείται όχι στα δωμάτια που περνάει τις ώρες της.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
φαίνεται.
όχι τέλεια, αλλά φαίνεται.

Φυσικά θεωρώ ότι ένα φωτάκι νυκτός θα έχει η μικρή.
Καλό είναι να μην κοιμάται στο τέλειο σκότος.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ναι καλώδιο μόνο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

και γενικά μην έχετε wifi στο σπίτι μέχρι να μεγαλώσει.
Εννοείται όχι στα δωμάτια που περνάει τις ώρες της.

Άμα για π.χ.εχουμε το iPad πως θα γίνει χωρις wifi ;εννοείτε οτι στο δωμάτιο της δεν εχει τιποτα .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
μπορείτε να έχετε wifi σε ένα άλλο δωμάτιο, πχ γραφείο, που δεν θα περνάει ώρες η μικρή.
Το σήμα θα έρχεται στο ρούτερ ενσύρματα από το παιδικό και εσείς θα παρακολουθείτε από το ipad ή το πισί ή το κινητό στους άλλους χώρους από το wifi σήμα που θα έρχεται έστω χαμηλής ισχύος από το γραφείο.
Φυσικά και εκτός οικίας (εννοείται ότι κάποιος θα είναι στο σπίτι)
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Αν ανοιξεις το wifi, τοτε θα εχει και wifi το παιδικο.
Δεν σημαινει οτι αν δεν εχει καμερα, δεν θα υπαρχει ακτινοβολια.
Οποτε κλεισε το wifi εντελως αν σε ενοχλει.
Επισης μην χρησιμοποιεις και ασυρματο τηλεφωνο καθως και φουρνο μικροκυματων.
Φυσικα εννοειται να σβηνεις το κινητο οταν μπαινεις σπιτι.
Μαλιστα αν πιανεις κι αλλα δικτυα wifi στο σπιτι σου, να πεις στους γειτονες να τα κλεισουν.
Μετα φερε καποιον τεχνικο να μετρησει την ακτινοβολια στο σπιτι σου, γιατι μπορει να υπαρχει καποια κεραια κοντα σου ή καποιος μετασχηματιστης της δεη, οποτε κοιτα να μετακομισεις.
Αν δεν σε ενοχλουν τα παραπανω, τοτε μπορεις ανετα να χρησιμοποιησεις μια απο τις καμερες που προτεινες.
Απλα αν δεν εχει δυνατοτητα κινησεις, φροντισε να εχει μεγαλη γωνια ληψης ο φακος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: ip camera για παρακολούθηση μωρού!

Αν ανοιξεις το wifi, τοτε θα εχει και wifi το παιδικο.
Δεν σημαινει οτι αν δεν εχει καμερα, δεν θα υπαρχει ακτινοβολια.
Οποτε κλεισε το wifi εντελως αν σε ενοχλει.
Επισης μην χρησιμοποιεις και ασυρματο τηλεφωνο καθως και φουρνο μικροκυματων.
Φυσικα εννοειται να σβηνεις το κινητο οταν μπαινεις σπιτι.
Μαλιστα αν πιανεις κι αλλα δικτυα wifi στο σπιτι σου, να πεις στους γειτονες να τα κλεισουν.
Μετα φερε καποιον τεχνικο να μετρησει την ακτινοβολια στο σπιτι σου, γιατι μπορει να υπαρχει καποια κεραια κοντα σου ή καποιος μετασχηματιστης της δεη, οποτε κοιτα να μετακομισεις.
Αν δεν σε ενοχλουν τα παραπανω, τοτε μπορεις ανετα να χρησιμοποιησεις μια απο τις καμερες που προτεινες.
Απλα αν δεν εχει δυνατοτητα κινησεις, φροντισε να εχει μεγαλη γωνια ληψης ο φακος.

από το να πάρει ο φίλος κάποια λογικά μέτρα μέχρι να το γελοιοποιήσουμε εντελώς έχει μεγάλη απόσταση. :slapface:

Μπορεί να μείνει με ethernet και στο σημείο παρακολούθησης επίσης ehternet.

Φυσικά μπορεί να διώξει και όλους τους ένοικους της πολυκατοικίας...-bye-
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Αυτο εννοω.
Το να βαλει ενα ethernet ενω το wifi απο το ρουτερ ειναι ανοιχτο, ειναι δωρον αδωρον
Αρα μιλαμε για ημιμετρα που δεν θα δωσουν λυση.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στο δικο μου παιδικο δωματιο για παραδειγμα, εχω 2 γραμμες σημα απο το δικο μου ρουτερ και πιανω φουλ σημα απο τον πανω οροφο.
Το να βαλω ethernet, δεν θα αλλαξει τιποτα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
αν είναι σε ένα άσχετο χώρο και σου δίνει εκεί που παρακολουθείς μια ισχύ 20-30% και στο παιδικό ακόμα πιό λίγο δεν χάθηκε ο κόσμος.
Συμφωνώ πάντως για dect (δια ροπάλου) και φούρνο.

Και προτείνω αν θέλει ethernet και στο σημείο παρακολούθησης.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

έχεις πολύ δυνατό ρούτερ.
Εγώ στον επάνω όροφο δύσκολα.
Κάτω...γιοκ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Δε νομίζω ότι είναι το ίδιο πράγμα. Από τον πομπό λαμβάνεις μια Α ακτινοβολία. Από το δέκτη λαμβάνεις μια Β. Τουτέστιν πας σε άθροισμα Α+Β.
ps: Κι εγώ παίζω με το wifi ανοιχτό στο σαλόνι αλλά αφού μπορούσα αποφεύγοντας ένα άχρηστο feature να ρίξω το άθροισμα το έκανα και πήγα σε ασύρματο χαμηλότερης εκπομπής. Αν έχει ethernet, μια χαρά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Απότι φαίνεται ναι

"Ακτινοβολία tablet, laptop και smartphone

Δυστυχώς αυτό που δεν έχουν συνειδητοποιήσει οι περισσότεροι είναι ότι κεραίες Wi-Fi διαθέτουν και τα desktop, laptop, tablet και κινητά για να συνδεθούν ασύρματα με τα μόντεμ ρούτερ.

Αυτές είναι χαμηλότερης μεν ισχύος από τις κεραίες των ασύρματων τηλεφώνων και μόντεμ ρούτερ, ωστόσο η οφειλόμενη σε αυτά έκθεση σε ασύρματες ακτινοβολίες είναι συνήθως μεγαλύτερη λόγω της μικρότερης απόστασης τους από το σώμα μας."
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Βασικα μένω σε εργατικές κατοικίες .που σημαίνει οτι ειναι χειρότερα απο πολυκατοικία .εχω 2 με 3 που ειναι πιάνει καλυτερα απο το δικό μου ρουτερ . Αλλα δεν ειναι θα ήταν κακό να ειναι μείον έναν.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Έχω την Philips Avent αυτή: http://www.philips.de/c-p/SCD603_00/avent-digitales-video-babyphone και μας έχει βολέψει πάρα πολύ, στο πρώτο μωρό και τώρα πλέον στο δεύτερο. Έχει εικόνα και ήχο, ανοίγει αυτόματα όταν το παιδί κινείται ή κλαίει και παίζει και μουσική για νανούρισμα. Δεν είναι IP είναι απλή ασύρματη αλλά γιατί να πληρώσεις τα επιπλέον χρήματα για IP; Ποτέ δεν χρειάστηκα περισσότερους από έναν δέκτες για να παρακολουθώ το μωρό π.χ. από κινητό, ipad, laptop κλπ. και φυσικά δεν νομίζω να έχει νόημα να το παρακολουθείς εκτός σπιτιού μέσω δικτύου αφού έτσι για αλλιώς κάποιος πρέπει να βρίσκεται στο σπίτι όσο κοιμάται το μωρό.

Τώρα για αυτά περί ακτινοβολίας και μωρών απλά είναι μύθοι και μην σε απασχολούν. Η κεραία του κινητού σου εκπέμπει πολλαπλάσια ακτινοβολία από όλες τις υπόλοιπες ασύρματες συσκευές του σπιτιού σου μαζί (wifi, αρύρματα τηλέφωνα, συσκευές blue touth, τηλεκοντρόλ κλπ.) και φυσικά όσο ευαίσθητος είσαι εσύ στην ακτινοβολία αυτή άλλο τόσο είναι και το μωρό. Οι πομποί αυτών των συσκευών έχουν έτσι και αλλιώς πολύ μικρή ισχύ. Από την στιγμή που υπάρχουν κινητά τηλέφωνα στο σπίτι όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες για να γίνεται κουβέντα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
θα διαφωνήσω φιλε μου
αυτό εκπέμπει στα 2.4 γιγαχερτζ και δεν αναφέρει καν ισχύ.
Όμως το ότι αναφέρει 30 μέτρα εντός σπιτιού και 150 εκτός παραπέμπει σε όχι τόσο αθώα ισχύ.
Στην ιδια συχνότητα εκπέμπουν τα bluetooth αλλά εκεί υπάρχουν πιό αυστηρά πρότυπα. Αυτό δεν μοιάζει για τέτοιο. Και στα 10 μέτρα τα bluetooth ζορίζονται.

Κατα τα άλλα το κινητό στο σπίτι εκπέμπει μόνο όταν ψάχνει κεραία ή όταν μιλάς. (από όσο ξέρω). Τα bt εκπέμπουν ελάχιστα και μόνο κοντά στον χρήστη, τα δεν τηλεκοντρόλ μόνο όταν πατάς κουμπί και μάλιστα infrared.
Και στο σπίτι προφανώς και δεν έχουμε κινητό κοντά στο παιδί ή bt.
Το μόνο σοβαρό θέμα στο σπίτι Imho είναι dect ασύρματα (πομπός), ακόμα και των γειτόνων, και wifi δικό μας (ή γειτόνων ιδίως αν είναι ισχυρά και όχι από τα κλασικά ψοφίμια που παρέχουν οι πάροχοι)
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Θα σου απαντήσω ως μηχανικός τηλεπικοινωνιών που έχει ασχοληθεί με τις ασύρματες ραδιοζεύξεις, όχι ως βιολόγος που δεν είμαι.

Η ποσότητα της ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολίας που δέχεται ο οργανισμός σου είναι συνάρτηση 3 πραγμάτων, της ισχύς του πομπού, της απόστασης σου από τον πομπό και του λοβού ακτινοβολίας της κεραίας και της θέσης σου σε σχέση με αυτόν. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το μήκος κύματος ή με την συχνότητα διάδοσής του. Η ισχύς λοιπόν της κεραίας του κινητού σου τηλεφώνου είναι τεράστια σε σχέση με την ισχύ των υπολοίπων ασύρματων συσκευών που έχεις σπίτι και η ακτινοβολία επομένως που δέχεσαι από αυτό ακόμα και σε απόσταση μερικών μέτρων, ακόμα και μέσα στα λίγα λεπτά της ομιλίας μέσα στην ημέρα ή όταν λαμβάνεις μηνύματα ή όταν ρεφάρεις με το δίκτυο της κινητής, είναι ασύγκριτα περισσότερη από την ακτινοβολία των άλλων ασύρματων συσκευών στο σπίτι, ακόμα και όταν αυτές λειτουργούν συνεχόμενα.

Τι επιπτώσεις ακριβώς έχει αυτή η ακτινοβολία στον οργανισμό σου, δεν μπορώ να ξέρω, όπως είπα δεν είμαι βιολόγος, όμως μπορώ με βεβαιότητα να πω πως αν δεν ανησυχείς για την ακτινοβολία από κινητό σου, και θεωρείς πως αυτή δεν σε βλάπτει εσένα και τους άλλους γύρω σου, τότε δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ανισυχείς για καμία άλλη ασύρματη συσκευή μέσα στο σπίτι σου. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για συσκευές πιστοποιημένες από την Ευρωπαϊκή Ένωση ότι ακολουθούν τα στάνταρτ που έχει αυτή θέσει για την δημόσια υγεία.