Δοκιμή λαμπάτων ενισχυτών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Καλησπέρα. Έπειτα από αρκετές συζητήσεις, αναλύοντας ιδέες και προτάσεις, σκέφτηκα πως θα ήταν καλό, αν δεν υπάρχει έτοιμο κάπου, να γραφτεί ένα κείμενο με τεστ και ελέγχους λαμπάτων ενισχυτών. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, καθότι δεν είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός ή ηλεκτρονικός, διάβασα διάφορα για το πως να τσεκάρεις μια κατασκευή για τη σωστή λειτουργία της , με παλμογράφο και γεννήτρια συχνοτήτων, αναλυτή παραμορφώσεων κτλ. Όμως συχνά οι γνώμες διίστανται ή και αναιρούν η μία την άλλη, οπότε θα ήταν χρήσιμο να διατυπωθεί μια στάνταρντ διαδικασία.

Έχω κατασκευάσει ενισχυτές και προενισχυτές, χρησιμοποιώντας κάποιες από τις διαδικτυακές προτάσεις ελέγχου. Η ομορφιά όπως ανέφεραι κάπιος συνφορουμίτης, έγκειται στο να ψάχνεις τα όρια των λυχνιών και των διατάξεων. Εφόσον γίνουν μικροαλλαγές, πως θα καταλάβει κανείς ότι υπήρξε βελτίωση και είναι σε καλό δρόμο ή όχι; Φυσικά υπάρχει και η θεωρία του "αυτιού", όμως το βρίσκω υποκειμενικό και πρέπει να είναι κανείς ιδιαίτερα έμπειρος για να καταλαβαίνει τις μικροδιαφορές.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν πουθενά συγκεντρωμένες λίστες ελέγχου και διαδικασιών;

Σας ευχαριστώ
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Εξαρτάται τι εννοείς βελτίωση.
Εάν για παράδειγμα θεωρείς ότι η συνεχής βελτίωση της THD είναι βασικός παράγοντας για να ακουστεί και καλύτερα...ο δρόμος είναι συγκεκριμένος.
Εάν ο στόχος σου είναι ο ολοένα και χαμηλότερος θόρυβος σε κρίσιμα σημεία και πάλι ο δρόμος είναι συγκεκριμένος.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει, μια τυποποιημένη διαδικασία, ελέγχου ακουστικής βελτίωσης μέσω μετρήσεων, παρά μόνο ο ηλεκτρικός έλεγχος του κυκλώματος ως σύνολο ή επιμέρους, για να μην υπάρχουν βασικά λάθη σχεδίασης.

Συνήθως σε ενισχυτές αρκούμαστε στις βασικές μετρήσεις παραμόρφωσης, ενδοδιαμόρφωσης, μετράμε αντίσταση εξόδου, DF, ευαισθησία εισόδου, τελική ισχύς σε rms σε διαφορετικά φορτία, τετράγωνο και dc-offset και μερικοί μετράνε και την παραμόρφωση στο ακουστικό εύρος 20-20KHz.
Κατά τη γνώμη μου τίποτα από όλα αυτά δεν ξεχωρίζουν ποιο θα παίξει και πιο σωστά, απλά ελέγχουν τη σωστή σχεδίαση και λειτουργία του κυκλώματος προς αποφυγή βασικών λαθών.

To tuning, κατά τη γνώμη μου, είναι άλλο άθλημα εκτός μετρήσεων.
 
Last edited:

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Σ`ευχαριστω. Μεχρι τωρα μετρουσα την παραμορφωση στην περιοχη 20Hz-20ΚHz με διαφορες τασεις στη γεννητρια συχνοτητων και ημιτονοειδη συναρτηση {και square for reference}. Πιστευεις πως καποιος απο τους ελεγχους που προανεφερες πρεπει να γινεται παντα; Μηπως θα μπορουσες να προτεινεις κατι; Το θεμα ελεγχου βομβου δεν με απασχολει γιατι για να ολοκληρωθειμια κατασκευη πρεπει να μην υφισταται. Θα ηθελα να μπορουσα να συγκρινω αποδοσεις σε μπασα και πριμα , σε ακραιες καταστασεις γιατι το αυτι καταλαβαινει, διορθωσε με αν κανω λαθος, τον ηχο στο χωρο, πραγμα που σημαινει πως εχεινα κανει με την αιθουσα και τα ηχεια επισης. Πως μπορει να απομονωσει κανεις τον ενισχυτη και να πει, 'ναι, ειναι αριστο μηχανημα';
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Θεωρώ ότι στις μετρήσεις συσκευών με υλοποίηση πάνω σε λάμπες, δεν έχω να προσφέρω και πολλά πράγματα, γιατί απλά δεν τις ακουμπώ. ¨Ατομα σαν τον Κων/νο Τυροβολά νομίζω είναι τα πλέον κατάλληλα για αυτό το χώρο.

Το θέμα έχει πολλές φορές έρθει στην επιφάνεια, αλλά ποτέ δεν ολοκληρώθηκε ένας "οδηγός" για αρχάριους χρήστες. Είναι από τη φύση του πολύπλοκο και δυστυχώς τα περισσότερα μέλη στην diy απλά το προσπερνούν ή το βλέπουν κάπως χλιαρά. Πολλές φορές έχω δει κατασκευές, που όταν τις βάλαμε στον πάγκο για μετρήσεις, τα προβλήματα ήταν μέγιστα.

Σε πρώτη φάση, σου έκανα μια γρήγορη ανασκόπηση συνδέσμων που ήδη έχουν αναφερθεί παλιότερα (στην κατηγορία Εργαστήριο-Ανακοινώσεις), μάλιστα θα με βρεις κάπου στο 2009 όταν προσπαθούσα να εισέλθω στον κόσμο των μετρήσεων, προσπαθώντας να καταλάβω το πως.

Measures Excellent.Sounds Crap.Voicing
Mέτρηση ενισχυτών και γενικά συστημάτων ήχου...
Εντυπώσεις από λογισμικά Audio Analyser, FFT Analyser
κάρτα και πρόγραμμα για μετρήσεις, ποιό;
Οδηγός μετρήσεων ήχου
Μετρητικες εκτιμησεις και DIY

Επίσης και διάφορα άρθρα του Nelson Pass, για την ανάδραση, την παραμόρφωση κ.α είναι πολύτιμα στην κατανόηση της σημασίας των μετρήσεων και της εκτίμησης.

Ρίξε μια ματιά και εδώ είμαστε για επεξηγήσεις και ότι άλλο μπορούμε να συζητήσουμε.

Υπάρχει ένας σαφής διαχωρισμός για μετρήσεις που γίνονται μέσω:
Spectrum Analyser (και φυσικά πως στήνουμε κάτι το αξιόπιστο)
Παλμογράφου (αναφέρομαι στις μετρήσεις τετραγώνου σε συγκεκριμένες συχνότητες και το τι σημαίνει για τη σχεδίασή μας ή για μετρήσεις ολίσθησης της φάσης και το τι σημαίνει για τα φίλτρα που έχουμε εισαγάγει).
Πολυμέτρου (μετρήσεις ισχύος, dc-offset).

Εάν τα όσα λέγονται στους συνδέσμους σου είναι ήδη οικεία, ας το κάνουμε πιο συγκεκριμένο με συγκεκριμένα ερωτήματα.
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μου αρέσει ότι κάνω να προσπαθώ να το κάνω σωστά και με ασφάλεια, δεν μου αρέσουν τα ημίμετρα.
Πάντα σε ότι φτιάχνω, εκτός από το σχέδιο, θα περάσει και από το πάγκο για μετρήσεις.

Η υψηλή τάση που έχουν οι λάμπες, με κάνουν να έχω αναστολές τόσο στις μετρήσεις, όσο και στην κατασκευή.
Είναι περισσότερο προσωπική ιδιομορφία...