Amazon Fire TV stick w/ KODI - Εντυπώσεις

xaris33

Established Member
6 December 2009
133
Γεια σε όλους,

Μετά απο μερικές βδομάδες χρήσης, είπα να γράψω τις εντυπώσεις που μου άφησε το stick της amazon (~50EUR) ως kodi media player.

Θετικά:

  • Εύκολη εγκατάσταση του Kodi 16.
  • Σηκώνει "βαριά" builds χωρίς πρόβλημα (Το χρησιμοποιώ με Pulse CCM, δοκίμασα και The Beast.)
  • Παίζει πολύ καλά (μέχρι 1080p) χωρίς σκαλώματα.
  • To bluetooth remote που έχει είναι άψογο για το kodi, καμία σχέση με υπέρυθρες ή app στο κινητό (άν και το amazon έχει και τέτοιο)
Αρνητικά:

  • To amazon δε το στέλνει Ελλάδα (λογικό, μια και πουλάει φτηνά με την ελπίδα ότι θα αγοράσεις κάποια συνδρομή που προσφέρει. Φυσικά, τίποτα δε δουλεύει στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι χωρίς VPN). Οπότε αν το θέλετε, πρέπει κάποιος να το αγοράσει για σας Αγγλια/Γερμανία/Αμερική ή όπου αλλού πωλείται.
  • Είναι μεν android, χωρίς google services δε, με ότι αυτό συνεπάγεται. Ίσως να μπαίνουν, δε το 'ψαξα.
  • ΔΕΝ γίνεται root, ούτε προβλέπεται να γίνει.
  • Το 1 micro usb που έχει είναι μόνο για τροφοδοσία, οπότε από συνδεσιμότητα μόνο wifi/bluetooth. Με wifi στέλνονται και τα apps για sideload.
  • Στα λεφτά αυτά παίρνεις κινέζικο με πιο καλά specs (χωρίς το remote όμως!)
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, το πήρα μόνο για να τρέχει kodi και το κάνει άψογα. Το προτίμησα απο κινέζικο μετά απο πολλά που άκουσα για sticks και boxes που δουλευούν 1-2 μήνες και πάπαλα. Το remote όλα τα λεφτά.

Αν κάποιος έχει καμία ερώτηση θα χαρώ να την απαντήσω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις σου και πρεπει να πω οτι εισαι τολμηρος, μιας και αυτη η συσκευη στην ελλαδα μπορει να χρησιμοποιηθει μονο για kodi. Απο οτι ειδα, ακομα και νετφλιξ, που υποστηριζει θεωρητικα, ειναι geoblocked μονο για τις περιοχες που πωλειται επισημα.
 

xaris33

Established Member
6 December 2009
133
To wifi δε ξέρω τι είναι, υποθέτω n. Σε ότι έπαιξα απο kodi παντως όλα καλά. Δεν δοκίμασα δικά μου mkv, τα παίζω κατευθείαν απο την tv με usb.

Όσο για το netflix, όπως τα λες είναι. Βασικά βάζεις το firestarter που είναι alternative launcher και δεν ασχολείσαι με αυτόν του amazon.
 

Nick89

New member
7 January 2017
1
opote gia na agorasis to Amazon Fire stick prepi na exo kapion pou na meni eksoteriko na mou to agorasi kai meta na mou to stili ? swsta ? Euxaristo
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Παίζει τέλεια και το Netflix ..ειδικά το μεγάλο ειναι μανούλα για KODI ;)
αν κάποιος συμφορουμίτης ενδιαφέρετε για συσκευή μπορώ να εξυπηρετήσω καθότι ανεβοκατεβαίνω..
 

Prometheus

Established Member
6 April 2011
200
Απάντηση: Re: Amazon Fire TV stick w/ KODI - Εντυπώσεις

Παίζει τέλεια και το Netflix ..ειδικά το μεγάλο ειναι μανούλα για KODI ;)
αν κάποιος συμφορουμίτης ενδιαφέρετε για συσκευή μπορώ να εξυπηρετήσω καθότι ανεβοκατεβαίνω..



επειδη ρωτησα και σε αλλο θεμα εδω στο φορουμ και δεν πηρα απαντηση,παιζει το netflix απροβληματιστα με ελληνικο λογαριασμο;
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά

Τελικά το πήρα! 25 ευρώ βγήκε με δωρεάν έξοδα αποστολής!!​


Amazon_Fire_TV_Stick.png
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση

Τελικά το πήρα! 25 ευρώ βγήκε με δωρεάν έξοδα αποστολής!!​


Amazon_Fire_TV_Stick.png

Εγώ θέλω να πάρω και τα δύο ,όπως και το ηχειακι Amazon echo που είναι στα 79ευρω.

Έχεις μάθει τι περιορισμοί υπάρχουν για Ελλάδα? Η Alexa θα παίζει? Και αν όχι τι θα σημαίνει αυτό στη λειτουργικότητα των Amazon box/speaker ?
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά
Amazon Echo και Music Unlimited: Διαθέσιμα πλέον και στη χώρα μας


Το Amazon Echo γίνεται διαθέσιμο πλέον σε 28 περισσότερες χώρες, μέσα στις οποίες βρίσκεται και η Ελλάδα, όπως και η υπηρεσία streaming μουσικής της εταιρείας. Ο λόγος για το Amazon Music Unlimited που προσφέρει περισσότερα από 40 εκατομμύρια τραγούδια και εκατοντάδες σταθμούς και playlists.​

Η λίστα των χωρών στις οποίες επεκτείνεται το Echo περιλαμβάνει το Βέλγιο, τη Βουλγαρία, την Κολομβία, την Τσέχικη Δημοκρατία, Φινλανδία, την Ελλάδα, την Ιρλανδία, το Λουξεμβούργο, την Ολλανδία, το Περού, την Πολωνία, την Πορτογαλία, τη Σουηδία και άλλες.

Εντολές όπως «Alexa, play music» λειτουργούν σε συσκευές που υποστηρίζουν φωνητικές εντολές, με την Alexa να μπορεί να δημιουργήσει προσωποποιημένους σταθμούς με δεδομένα από τη μηχανική μάθηση. Η υπηρεσία λειτουργεί στο Amazon Music app σε iOS, Android, desktop και Fire TV.

Η υπηρεσία streaming μουσικής, έχει τρία πακέτα για να επιλέξεις: Το Echo που σου επιτρέπει να ακούς μουσική σε μια συσκευή, το πακέτο Individual για streaming ως σε 10 συσκευές και τέλος το πακέτο Family όπου έξι μέλη οικογένειας μπορούν να κάνουν streaming μουσικής στο ίδιο νοικοκυριό.

[via] . [via]
(Sent from Nexus 6P)
 

spyrossofios

New member
11 May 2015
5
Καλημέρα το έχει δοκιμάσει κάποιος με ελληνικό λογαριασμό Netflix;

Στάλθηκε από το NEM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Prometheus

Established Member
6 April 2011
200
απαντηση απο το support του amazon ''I understand that you want to interested in Fire TV but want to know about Netflix is accessible in Greece.

[FONT=Arial, sans-serif]I am sorry to inform you that due to geographical restrictions you won't be able to use Netflix in Greece. We value all of our international customers and hope to make the Amazon Appstore available in more countries and territories in the future. I appreciate your interest and have forwarded your feedback to the Amazon Appstore team.''[/FONT]
 

spyrossofios

New member
11 May 2015
5
Re: Απάντηση: Amazon Fire TV stick w/ KODI - Εντυπώσεις

απαντηση απο το support του amazon ''I understand that you want to interested in Fire TV but want to know about Netflix is accessible in Greece.

[FONT=Arial, sans-serif]I am sorry to inform you that due to geographical restrictions you won't be able to use Netflix in Greece. We value all of our international customers and hope to make the Amazon Appstore available in more countries and territories in the future. I appreciate your interest and have forwarded your feedback to the Amazon Appstore team.''[/FONT]
Ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το NEM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Prometheus

Established Member
6 April 2011
200
Απάντηση: Re: Amazon Fire TV stick w/ KODI - Εντυπώσεις

Δεν καταλαβα, δεν ειναι pre-installed το Netflix? Να μιλουσαμε για amazon υπηρεσίες να το καταλάβαινα.

και εγω ψαχνομαι τις τελευταιες μερες αλλα δεν βρισκω ακρη.μονο καποιος που το εχει και δουλεψε με ελληνικο θα μας πει..βασικα και εγω απορησα με το αμαζον γιατι μου φανηκε λιγο τυποποιημενη η απαντηση...τα ιδια και απο το support του netflix που μιλησα..τωρα ασχετος εγω,να επεσα και σε δυο ασχετους απο τα support μου φαινεται υπερβολη.