Focal Electra 1028be vs B&W 805d

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Και βεβαιως δεν εννοω σε αμεση αντιπαραθεση, γιατι ειναι πολυ διαφορετικη η κατασκευη τους πρωτα-πρωτα...
αλλά ως προς την ηχητικη ταυτοτητα των εταιρειων: ΤΙ κερδιζεις και ΤΙ χανεις απο το καθενα;
Παρακαλω γνωμες επαϊόντων!
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
...
αλλά ως προς την ηχητικη ταυτοτητα των εταιρειων: ΤΙ κερδιζεις και ΤΙ χανεις απο το καθενα;
Παρακαλω γνωμες επαϊόντων!


Ωραίο θέμα , για το οποίο έχω και εγώ κάποιο ενδιαφέρον. Πχ UTOPIA iii Maestro VS B&W σειρά D.

Φοβάμαι όμως ότι πολύ λίγοι είναι σε θέση να έχουν κάποια άποψη και να την καταθέσουν .
Ακόμη και στο Net όσο το έχω ψάξει ελάχιστα έχω βρεί σχετικά .

Μια και το έφερε η κουβέντα η B&W θα κυκλοφορήσει 800 D νέα σειρά ή θα το σταματήσει στο 802. ?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,505
Θεσσαλονικη
Και βεβαιως δεν εννοω σε αμεση αντιπαραθεση, γιατι ειναι πολυ διαφορετικη η κατασκευη τους πρωτα-πρωτα...
αλλά ως προς την ηχητικη ταυτοτητα των εταιρειων: ΤΙ κερδιζεις και ΤΙ χανεις απο το καθενα;
Παρακαλω γνωμες επαϊόντων!


Βαγγέλη το ερώτημα είναι πώς θα ακουστούν στό χώρο σου ,πρακτικά -όχι θεωρητικά
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Μαλλον λαθος ειναι η συγκριση στον τιτλο, δεδομενου οτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους γενικα, αλλα ειπαμε...
Ναι Σταυρο, στον γνωστο χωρο και με το φοβο μπουμαρισματος, μα με ενα προτερημα του Focal: οτι εχουν δυο οπες εκτονωσης του μπας ρεφλεξ, πισω και εμπρος χαμηλα που εκτονωνει στον χωρο κι οχι στο δαπεδο. Το ακουσα με κλειστο πισω (λογω εγγυτητας σε ανακλαστικη επιφανεια) σε σπιτι και ηταν πολυ καλο (πληρες!).
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Τιποτα! Και γι αυτο εγκαταλειπεται σιγα σιγα η ιδεα της αγορας ηχειων δαπεδου, παραμενει ομως αυτη της αλλαγης ηχητικης "ταυτοτητας" των υπαρχοντων - εξ ου και η νεα αναζητηση! Μαλλον προς ... κουδουνιστρες με βλεπω!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,505
Θεσσαλονικη
Bαγγέλη εδω δεν <ανέπνεαν> τα 805 ,αν έβαζες δαπέδου θα γινότανε χαμός .
Αν πραγματικά θέλεις να αλλάξεις ηχητική ταυτότητα επέλεξε τα Sonus Faber [ π.χ] γιά να πάς στην <αντιπέρα> όχθη
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Προς το παρον ...UK, η Ιταλια δεν ειναι συνεργασιμη!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μια χαρα "αναπνεουν" τα 805 (εκτος...μπουφε) και με αριστη αποδοση, απλα θελω πιο ...Χατζηδακικο ηχο!
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
Re: Απάντηση: Focal Electra 1028be vs B&W 805d

Προς το παρον ...UK, η Ιταλια δεν ειναι συνεργασιμη!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μια χαρα "αναπνεουν" τα 805 (εκτος...μπουφε) και με αριστη αποδοση, απλα θελω πιο ...Χατζηδακικο ηχο!


proac
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Μήπως PMC ;
Ή Triangle ;
Ή Naim Ovator (κλειστή κούτα);

Διαφορετικού χαρακτήρα και τα τρία βέβαια, αλλά με δυνατότητα τοποθέτησης σε περίεργους χώρους.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Εάν θυμάμαι καλά και απο το άλλο thread μήπως κάποιο το οποίο έχει κουρδιστεί να παίζει κοντά σε τοίχους
Ξέρω οτι τα περισσότερα είναι βάσεως ή βιβλιοθήκης (πχ sonus faber toy) αλλά μήπως κάποιο heresy ή tannoy
απο τις μεγάλες σειρές? απο την άλλη βέβαια κάποιο με trasmission θεωρητικά έχει πλεονέκτημα αλλά δεν ξέρω
το πώς θα ακουστεί σε χαμηλές εντάσεις...(συνήθως θέλουν λίγο γκάζι για να απίξουν γεμάτα...)
όλα αυτά προσωπικές απόψεις βάσει προσωπικών εμπειριών
Οπότε προσωπικά θα επέλεγα να σκούσω σίγουρα harbeth και sendor...τα heresy και κάποιο της ακριβής σειράς
της tannoy και στο τέλος κάποιο βάσεως της proac
Απο άνθρωπο που εμπιστεύομαι μου ανέφερε οτι σε προβληματικό χώρο το μόνο που έπαιξε ήταν τα proac βάσεως
το οποίο ναι μέν δεν είχε μεγάλο μπάσο αλλά η σκηνή ήταν ακλόνητη...καλη επιτυχία στην επιλογή σου
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Φοβάμαι ότι η ακλόνητη σκηνή και το λίγο μπάσο είναι αλληλένδετα. η έλλειψη μπάσου άφηνε τις υπόλοιπες συχνότητες να απλωθούν σωστά. Όσο πιο γρήγορα γίνει αυτό αντιληπτό σε προβληματικούς χώρους τόσο πιο σωστά θα στηθεί ένα σύστημα. Πάντως για Χατζηδάκικα μάλλον το κομμάτι κάτω των 100hz δεν παίζει και καθοριστική σημασία.