3D SBS και υπότιτλοι

soulis

Senior Member
26 June 2006
320
Καλησπέρα, κάπου το είχε πάρει το μάτι μου αλλά δεν το βρίσκω ούτε με αναζήτηση.
Βλέπω με mpc-hc με avr κλπ βάση των οδηγιών του Portioli (τον οποίο και ευχαριστώ, για όλα τα guides που ανεβάζει) και το ερώτημα είναι τι πρέπει να κάνω για να είναι σωστά οι υπότιτλοι σε 3d mkv sbs?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εγω οταν επαιζα sbs υποτιτλους απλα εγκαθιστουσα στα external filters του mpc το ffdshow row video και απο τις ρυθμισεις εκεινου, πηγαινα στο subtitles / placement... και τικαρα το box "stereoscopic"
Ετσι, δημιουργειται διπλος υποτιτλος στο sbs και over/under στα βιντεο αυτα.
 

soulis

Senior Member
26 June 2006
320
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω καιρό να δουλέψω ffdshow και δεν ήξερα ότι έχει τέτοια λειτουργία. Οπότε το βάζω στα filters και το έχω μόνο για υπότιτλους αν κατάλαβα καλά.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: 3D SBS και υπότιτλοι

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω καιρό να δουλέψω ffdshow και δεν ήξερα ότι έχει τέτοια λειτουργία. Οπότε το βάζω στα filters και το έχω μόνο για υπότιτλους αν κατάλαβα καλά.
Ναι, το fddshow row το ειχα στα εξωτερικα φιλτρα μονο για δυο λογους. Τους υποτιτλους και να φορτωνω τα scripts του frame interpolation καποτε, πριν ασχοληθω με το svp.
Φυσικα θα καταλαβες οτι θα βαλεις το ffdshow ROW και οχι το ffdshow video decoder. Γιατι υποθετω οτι θα χρησιμοποεις τον ενσωματωμενο lav video decoder.
Για αυτο βαλε τον row να μην επεμβαινει σε τιποτε αλλο εκτος απο τους υποτιτλους.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Η άλλη λύση αν δεν θες να μπλεξεις με fddshow ειναι να μετατρέψεις τους υπότιτλους σε 3D. Εγω χρησιμοποιώ το 3Dsubtitler καθώς είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο.
Εδω ένα πρόχειρο βιντεάκι που βρήκα για να δεις την λειτουργία του:
https://www.youtube.com/watch?v=8Jbj8CXti7w
 

soulis

Senior Member
26 June 2006
320
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα παιξω με ffdshow raw άμεσα και σε δεύτερο χρόνο θα δοκιμάσω τη λύση του kostis22.
 

billias7815

Established Member
24 October 2011
176
Εγω πάντως με το subtitle3d.com έχω βρεί την υγειά μου...τους μετατρέπει πολύ εύκολα και σωστα.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Εγω πάντως με το subtitle3d.com έχω βρεί την υγειά μου...τους μετατρέπει πολύ εύκολα και σωστα.

Πράγματι. Το κάνει On line και είναι απόλυτα επιτυχημένη η μετατροπή. Drag & Drop το srt ή browse ότι προτιμάει ο καθένας, επιλέγεις Encoding (Greek Windows-1253) και από κάτω language. Δίπλα, SBS or TAB ανάλογα την 3D ταινία, πιο κάτω vobsub και τη γραμματοσειρά της αρεσκείας σας και... Convert Subtitle. Περιμένεις κάνα δυο λεπτά και μετά σου βγάζει επιλογή για να κατεβάσεις τα δύο αρχεία που δημιουργήθηκαν.
Πολύ απλό.