Πρόβλημα με οθόνη.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

melimar

New member
28 November 2013
71
Αγόρασα μία instaal 240c την ανοίγω και είναι τίγκα στις ζάρες. Δύο μεγάλες που τέμνονται στο κέντρο της οθόνης και σχηματίζουν το γράμμα χ και πάρα πολλές οριζόντιες. Επικοινώνησα με το ιντερνετικό μαγαζί που την πήρα ,μου είπαν θα μιλήσουν με τον προμηθευτή και περιμένω. Ξέχασα, και η κάσα ήταν λίγο παραμορφωμένη σε δύο σημεία. Ο θεός βοηθός.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
οι οθονες οταν μεταφερονται απο το μαγαζι στο σπιτι μας πρεπει στο φορτηγο να ειναι τοποθετημενες ξαπλωτες και οχι ορθιες, δυστυχως καποιοι μεταφορεις εχουν αντιθετη αποψη. Ενημερωσε μας για το τι θα γινει, θελω και γω να παρω οθονη στα κοντα και αγχωνομαι με το συγκικριμενο θεμα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
φίλε μου με συγχωρείς και με όλο το θάρρος. Απο μια οθόνη των 139 ευρώ με μήκος 2.40cm τι ακριβώς περίμενες?Οσες και να σου αλλάξουν θα έχουν ζάρες, η οθόνη σου είναι μια φθηνή κινέζικη κατασκευή (υποθέτω το ήξερες αυτό πριν καν την αγοράσεις) και οι ζάρες είναι δεδομένες σε αυτή την κατηγορία. Σκέψου ότι αν οι οθόνες των 139 ευρώ δεν είχαν ζάρες κανείς και για κανένα λόγο δεν θα αγόραζε ακριβότερη (δεν θα υπήρχε λόγος). Οι εταιρίες που φτιάχνουν ποιοτικότερες οθόνες θα έκλειναν σε μια νύχτα.
 

melimar

New member
28 November 2013
71
H οθόνη κοστίζει 200 ευρώ. Πριν λίγο σχετικά καιρό κόστιζε σχεδόν 300.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
εγώ με ψάξιμο στο internet την βρήκα στα 139 ευρώ εκτός και αν δεν πρόκειται για αυτή. Οπως και να έχει, και 200 ευρώ και 300, νομίζω κατάλαβες το νόημα του post μου...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Sorry που κλέβω το νήμα προσωρινά, tegonic πιο είναι το minimum ποσό που χρειάζεται να δαπανήσει κάποιος για μια π.χ 100" manual οθόνη (όχι tab tensioned) κατά την γνώμη σου; (υπάρχει καμιά μάρκα-μοντελο που είναι διάσημο για το πάχος του και που δεν κάνει πολλές ζάρες)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Κοίταξε, αν πας σε μια γνωστή εταιρία (da-lite π.χ) δεν θα έχεις πρόβλημα ζαρών, όχι τουλάχιστο σε ενοχλητικό βαθμό...τιμές δεν γνωρίζω άλλα φαντάζομαι πάνω από 300 σίγουρα..
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
ακόμη χειρότερα, σε ηλεκτροκίνητη θα πρέπει να δώσεις πάνω από 400-500 ευρώ για μια αξιοπρεπή οθόνη τουλάχιστον... (πρόσεχε, ζάρες δεν τις γλιτώνεις με καμία πτυσσόμενη, απλά στα καλά μοντέλα είναι ανεπαίσθητες..)
 

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Ο melimar δεν παραπονιέται για λίγες ζάρες που έγιναν με την χρήση αλλά για πολλές (λέει χαρακτηριστικά για μεγάλη ζάρα σε σχήμα χ στο κέντρο της οθόνης) που υπήρχαν με το πρώτο άνοιγμα. Κατά συνέπεια δεν φταίει ο melimar που αντί να δώσει 500 ευρώ έδωσε 200 αλλά αυτός που κατασκεύασε και αυτός που του πούλησε ελαττωματική οθόνη. Στοιχειώση πράγματα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Φίλε μου έχεις βρει κάποια ηλεκτρική οθόνη 240 (μέχρι 200 κάπως, επαναλαμβάνω, κάπως σώζεται η κατάσταση) των διακοσίων ευρώ να μην έχει ζάρες από το πρώτο άνοιγμα?Αν ναι, είναι η ώρα να μας αποκαλύψεις ποια είναι...
 

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Να το πάρει λοιπόν το ποτάμι. Η λευκή 110 ίντσες του άγγλου μου κόστισε γύρω στα 180 ευρώ με τα μεταφορικά. Στο πρώτο άπλωμα ήταν μια χαρά, σίγουρα καμία σχέση με την περιγραφή του melimar. Με το άνοιξε κλείσε βεβαίως ζάρωσε λίγο αλλά στην πορεία, όχι με καλημέρα. Η περιγραφή που κάνει ο melimar δείχνει ελαττωματκή οθόνη ασχέτως κόστους και πρέπει να του επιστρέψουν τα χρήματά του και να του ζητήσουν και συγνώμη.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγώ τώρα είμαι εδώ και 2 χρόνια με μια Lumene 91" manual και οχι tab tensioned. Την πήρα 200ευρω. Έχει αρχίσει να κάνει ελάχιστα κυματάκια του τελευταίους μήνες, τόσα λίγα που ούτε φαίνονται, με σχετικά κακή χρήση από μέρους μου (ανοιχτά παράθυρα και κάποιες φορές που φυσάει κουνιέται μπρος-πίσω. ). Τώρα όμως που θα πάω σε άλλο σπίτι θέλω να πάω σε 100+ και ακούω ότι εκεί τα πράγματα με τις ζάρες αν θες manual για οικονομία είναι τραγικά, και με πιάνει το άγχος. Έχω ένα προβολέα που στοιχίζει 750 ευρώ και το να δώσω για οθόνη πάνω από 500 μου φαίνεται υπερβολή. Είμαι και γω στο ψάξιμο λοιπόν.


και ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Αγγλος? :flipout: Πουλάει και εκτός ebay? (έχω φάει ban)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Να το πάρει λοιπόν το ποτάμι. Η λευκή 110 ίντσες του άγγλου μου κόστισε γύρω στα 180 ευρώ με τα μεταφορικά. Στο πρώτο άπλωμα ήταν μια χαρά, σίγουρα καμία σχέση με την περιγραφή του melimar. Με το άνοιξε κλείσε βεβαίως ζάρωσε λίγο αλλά στην πορεία, όχι με καλημέρα. Η περιγραφή που κάνει ο melimar δείχνει ελαττωματκή οθόνη ασχέτως κόστους και πρέπει να του επιστρέψουν τα χρήματά του και να του ζητήσουν και συγνώμη.

Tου άγγλου αν την παραγγείλεις κατευθείαν από το εργοστάσιο στην Κίνα θα σου κοστίσει 60 ευρώ, πληροφοριακά...
Βάζω στοίχημα ότι στις 110 ίντσες σου παρουσίασε ζάρες στο 3ο?βαριά 4ο άνοιγμα κλείσε, ε και?Είσαι μέσα στα δυο χρόνια εγγύηση?βουρ για αντικατάσταση...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εγώ τώρα είμαι εδώ και 2 χρόνια με μια Lumene 91" manual και οχι tab tensioned. Την πήρα 200ευρω. Έχει αρχίσει να κάνει ελάχιστα κυματάκια του τελευταίους μήνες, τόσα λίγα που ούτε φαίνονται, με σχετικά κακή χρήση από μέρους μου (ανοιχτά παράθυρα και κάποιες φορές που φυσάει κουνιέται μπρος-πίσω. ). Τώρα όμως που θα πάω σε άλλο σπίτι θέλω να πάω σε 100+ και ακούω ότι εκεί τα πράγματα με τις ζάρες αν θες manual για οικονομία είναι τραγικά, και με πιάνει το άγχος. Έχω ένα προβολέα που στοιχίζει 750 ευρώ και το να δώσω για οθόνη πάνω από 500 μου φαίνεται υπερβολή. Είμαι και γω στο ψάξιμο λοιπόν.


και ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Αγγλος? :flipout: Πουλάει και εκτός ebay? (έχω φάει ban)

Πάνω από 92 ίντσες όποια φθηνή πτυσσόμενη οθόνη και αν πάρεις δεν θα τις γλιτώσεις τις ζάρες δυστυχώς (εδώ κάνουν και στις 92). Ως προς την αναλογία χρημάτων διαφωνώ. Μια καλή πτυσσόμενη οθόνη είναι επένδυση. Αν μιλάμε για σταθερή εκεί αλλάζουν όλα, μπορείς να φτιάξεις αξιοπρεπή οθόνη ακόμη και μόνος σου με πολύ μικρό κόστος.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
@Tegonik τώρα ξύνεις πληγές, από πίσω έχω μπαλκονόπορτα, αλλιώς θα πήγαινα για αυτήν http://www.amazon.com/STR-169100-Si...B00HZRM9K0&tag=thewire06-20&ascsubtag=WC34271
Άρα εσύ λες αναγκαστικά, τουλάχιστον ηλεκτρική και από εταιρία ξακουστή στο χώρο. Θα κάνω οικονομίες και όταν έρθει η ώρα ίσως σε ενοχλήσω με ένα p.m. Ευχαριστώ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://thewirecutter.com/reviews/best-projector-screen/