Μηχανουργικές λύσεις και κόλπα στις κατασκευές μας (tips & tricks)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Συζητούσαμε τις προάλλες με τα μέλη Στέλιος Περγιουδάκης και Δημήτρη Δημητρακούδη, ότι θα έπρεπε να είχαμε κάπου ένα νήμα όπου θα γράφαμε-συζητούσαμε, διάφορες τεχνικές, κόλπα και επιλύσεις σε μηχανουργικά θέματα των κατασκευών μας.
Πόσες φορές δεν είχαμε να λύσουμε κάποιο γρίφο και ρωτούσαμε από εδώ και από εκεί, για το πως θα μπορούσε να γίνει ή το πως να ξεπεραστεί το πρόβλημα που προέκυψε.

Θα ακολουθήσουν αρκετά παραδείγματα και θα μεταφέρουμε και λύσεις που έχουμε δώσει σε άλλα νήματα, έτσι ώστε να είναι συγκεντρωμένα σε ένα νήμα και κάθε φορά που προκύπτει ένα νέο να το ενσωματώνουμε εδώ.

Θα ξεκινήσω με ένα δικό μου ερώτημα που έθεσα στα παιδιά πρόσφατα :

"Πως σταθεροποιούμε μία πρόσοψη γυαλιού σε μια πρόσοψη αλουμινίου, εάν δεν θέλουμε να έχουμε οπές με ορατές βίδες".


Η δική μου αρχική σκέψη ήταν να μπουν δύο ίδια κομμάτια γυαλιού 4mm έκαστο, όπου στο πρώτο θα έχουν ανοιχθεί οπές με βίδες κωνικές και χωνευτές ενώ το δεύτερο κομμάτι να μπει κολλητό, αλλά από την έσω επιφάνεια θα είναι βαμμένο σε κάποιο χρώμα αρεσκείας (μαύρο για παράδειγμα) που θα καλύπτει τις οπές-βίδες.

Του Στέλιου αμέσως του έκατσε μια άλλη ιδέα:

"Γυαλί πάχους 8-10mm, τρύπημα 6mm διάμετρο, όχι διαμπερές αλλά 5 mm βάθος, με ειδικό τρυπάνι σε τζαμάδικο.
Βάψιμο του πάτου της τρύπας με μαύρο χρώμα.

Γέμισμα της τρύπας με διαφανή θερμοσιλικόνη.
Τρύπημα της θερμοσιλικόνης με κατάλληλο τρυπάνι για 4mm βόλτα έως το γυαλί.
Δημιουργία βόλτας στη θερμοσιλικόνη."

εναλλακτικά "στερέωση του κεφαλιού της βίδας με θερμοσιλικόνη και παξιμάδι για σφίξιμο πίσω από το αλουμίνιο".

Και ο Δημήτρης συμπλήρωσε:

"Ιδέα για ακόμα πιο γρήγορο και βρώμικο: Τρύπημα της θερμοσιλικόνης με μικρό τρυπάνι (π.χ. 2mm) και μετά μικρή λαμαρινόβιδα"

Όσοι έχετε και άλλες λύσεις τις περιμένουμε, όπως περιμένουμε σε αυτό το νήμα και άλλες ντιούικες λύσεις σε μηχανουργικά προβλήματα που μας παιδεύουν. Μη το πάμε προς βαριές εφαρμογές CNC γιατί αυτό απαιτεί δικό του νήμα και πιθανόν θα το δούμε στο μέλλον.



 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το γυαλί βαμμένο ή διάφανο;
Γιατί αν είναι να βαφτεί,κατευθείαν κόλλημα στο αλουμίνιο και τέλος,όπως έχω κάνει κι εγώ (με πλέξι εγώ βέβαια,αλλά δεν αλλάζει κάτι. )
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Χειρισμός ποτενσιομέτρου από βαριά χέρια

Ένα άλλο θέμα που θα έχει απασχολήσει πολλούς είναι πως θα στερεώσουμε βαριά κουμπιά σε ποτενσιόμετρα, χωρίς τον κίνδυνο να προκαλέσουμε βλάβη από το βάρος τους και να έχουμε άνετο χειρισμό.
Ειδικά αν το ποτενσιόμετρο έχει τοποθετηθεί στο πίσω μέρος του κουτιού και υπάρχει ντίζα το θέμα θέλει οπωσδήποτε αντιμετώπιση.
Η λύση είναι να τοποθετήσουμε ρουλεμάν στη πρόσοψη και από μέσα να περνά η ντίζα που θα μεταφέρει την περιστροφή στο ποτενσιόμετρο.
Δείτε στο pdf την λύση μου .
 

Attachments

  • pros avclub Model (1).pdf
    49.2 KB · Views: 69
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Στέλιο το σχεδιάγραμμα σου για την επίλυση knob βαρέως τύπου πάνω στην πρόσοψη ενώ η ντίζα "τρέχει" είναι άψογο και επεξηγηματικό πιστεύω και για τον πιο αρχάριο. Εύγε

Σωκράτη, αυτό που σκέπτομαι είναι διάφανο εξωτερικά και μαύρο από την πίσω όψη, οπότε ακόμη και το κόλλημα δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα.
Η λύση του Στέλιου έχει το πλεονέκτημα ότι αλλάζεις εύκολα πρόσοψη, εάν κάτι πάει στραβά στο βίο της πρόσοψης.

Ας πέσουν απόψεις είτε για εντελώς διάφανη πρόσοψη είτε και για εσωτερικά βαμμένη.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει Στέλιο.
Μανόλο,θες τελείως διάφανο γυαλί,να φαίνεται μέσα το αλουμίνιο;
Για τέτοια στερέωση υπάρχουν ειδικές βίδες με πλάκα στο επάνω μέρος,κάνεις μια τυφλή οπή και την κολλάς μέσα.
Πολύ φοβάμαι όμως πως οι πλάκες από αυτές τις βίδες είναι μεγάλες.Μπορείς βεβαίως να φτιάξεις δικές σου,μικρότερες και να τις κολλήσεις όπως το σκεφτήκατε.

100% σίγουρο πάντως με τον τρόπο της θερμοσιλικόνης δεν θα είναι,αν πχ τραβήξει κανείς απότομα την πρόσοψη μπορεί να ξεκολλήσει,οι βίδες στην θερμοσιλικόνη δεν είναι και καμιά ισχυρή συγκράτηση,είναι πολύ μικρή η επιφάνεια και σε υλικό όχι και τόσο ακλόνητο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

οκ,είδα και το ποστ του Μανόλο.
Μανόλο,το βαμμένο γυαλί από την εσωτερική πλευρά θα κάνει καθρέφτη,το ξέρεις,έτσι;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σωκ, νομίζω ότι το #5 μήνυμα σε καλύπτει.
Ίσως εάν γεμίσει μέσα η τυφλή τρύπα με κάποιο είδος εποξικής κόλλας όπου θα έχει βυθιστεί και το κεφάλι της βίδας, θα ήταν προτιμότερο. Οπότε και βάζεις εσωτερικά του αλουμινίου παξιμάδι στερέωσης.
Νομίζω αυτή η λύση είναι καλή.

Το μόνο μειονέκτημα ότι ακόμη και ο πάτος να έχει φαβεί μαύρος, θα φαίνεται υπο γωνία ένα μικρό τούνελ στο γυαλί, εκτός και εάν βαφεί όλο η τρύπα μαύρη ίσως η αντανάκλαση να είναι πλέον μικρή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ναι δεν με ενοχλεί αυτό Σωκράτη...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Χίλιες φορές προτιμότερο.
Και σου εχω και καλύτερο. Δυο τζάμια κολλημενα,το έξω μεγάλη τρύπα να μπαίνει το κεφάλι της βιδας,το απο μεσα μικρή ίσα να περνάνε οι βόλτες.
Αν το παλέψεις και λιγο με το Ντρεμελ και κανεις την μεγάλη να χωνεύει παξιμάδι,πας για ακλόνητη κατασκευή.
(Μόνο που θα προσέξεις στο σφίξιμο,όχι τέζα,δεν θα κάνει πόλεμο άλλωστε. )
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Χμ, αυτή η λύση μοιάζει με τη λύση που έχω γράψει στο μήνυμα 1 με μόνη διαφορά ότι θα είναι 100% επισκευάσιμη.

...
Η δική μου αρχική σκέψη ήταν να μπουν δύο ίδια κομμάτια γυαλιού 4mm έκαστο, όπου στο πρώτο θα έχουν ανοιχθεί οπές με βίδες κωνικές και χωνευτές ενώ το δεύτερο κομμάτι να μπει κολλητό, αλλά από την έσω επιφάνεια θα είναι βαμμένο σε κάποιο χρώμα αρεσκείας (μαύρο για παράδειγμα) που θα καλύπτει τις οπές-βίδες.
...
 
23 December 2007
1,681
Χμ, αυτή η λύση μοιάζει με τη λύση που έχω γράψει στο μήνυμα 1 με μόνη διαφορά ότι θα είναι 100% επισκευάσιμη.
Το πρόβλημα με τα δύο γυαλιά είναι το πως θα κολληθούν χωρίς να φαίνεται η κόλλα και δεύτερο πώς θα φαίνεται το σόκορο γύρο-γύρο.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
To πως θα κολληθούν χωρίς να φαίνεται η κόλλα είναι εύκολο στην περίπτωση που το εξωτερικό γυαλί έχει βαφή εσωτερική, έχω την εντυπωση ότι δεν θα φαίνεται καθόλου.
Στην περίπτωση του άβαφου, σίγουρα θα φανεί από κοντά και δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να καλυφθεί.

Για το σόκορο, εάν κολληθούν...μία επίσκεψη στο κατάστημα που μας τα έκοψε, δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού θα τα περάσει από το εργαλείο λείανσης;
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Αν το εξωτερικό γυαλί είναι ματ... τότε θα φαίνεται η κόλλα? Προσωπικά βέβαια μου αρέσει να φαίνονται οι βίδες της πρόσοψης...-bye-

Και βέβαια βαμμένο γυαλί = καθρέφτης (το είπε και κάποιος φίλος εδώ).
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Re: Απάντηση: Χειρισμός ποτενσιομέτρου από βαριά χέρια

Ένα άλλο θέμα που θα έχει απασχολήσει πολλούς είναι πως θα στερεώσουμε βαριά κουμπιά σε ποτενσιόμετρα, χωρίς τον κίνδυνο να προκαλέσουμε βλάβη από το βάρος τους και να έχουμε άνετο χειρισμό.
Ειδικά αν το ποτενσιόμετρο έχει τοποθετηθεί στο πίσω μέρος του κουτιού και υπάρχει ντίζα το θέμα θέλει οπωσδήποτε αντιμετώπιση.
Η λύση είναι να τοποθετήσουμε ρουλεμάν στη πρόσοψη και από μέσα να περνά η ντίζα που θα μεταφέρει την περιστροφή στο ποτενσιόμετρο.
Δείτε στο pdf την λύση μου .

Και πιο έτοιμες λύσεις για βαριά κουμπιά!
 

Attachments

  • mErW-LCmCzkmhUcb-2h2hbg.jpg
    mErW-LCmCzkmhUcb-2h2hbg.jpg
    13.5 KB · Views: 152
  • ms77YUMoWzsXJ1BX4xgzKBA.jpg
    ms77YUMoWzsXJ1BX4xgzKBA.jpg
    4.5 KB · Views: 167
  • $(KGrHqFHJEYFBknMSrEiBQcfvJfk0!~~60_12.JPG
    $(KGrHqFHJEYFBknMSrEiBQcfvJfk0!~~60_12.JPG
    19.5 KB · Views: 152
  • Unit_Bearing_Assembly_Flange_Unit_.jpg
    Unit_Bearing_Assembly_Flange_Unit_.jpg
    67.2 KB · Views: 153

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Από αυτές τις εικόνες, δεν ξέρω πια είναι κατάλληλη για 6mm άξονα, ίσως μόνο η δεύτερη.
Τα περισσότερα κατεβαίνουν μέχρι 8mm.

Η πρώτη εικόνα (Liner Motion Ball Units Series Pillow Block Slide With Bearing) ακόμα και ο τύπος SCS6UU δεν είναι ξεκάθαρο ότι έχει εσωτερική διάμετρο 6mm.

Αυτό που πρέπει να είναι κατάλληλο είναι το LMF6UU (Flang Linear Motion Bearing) που βρίσκεται εδώ: http://www.ebay.com/itm/LMF6UU-Flan...952550?hash=item567a887c66:g:rYsAAOSwjVVV3tGW
 
23 December 2007
1,681
Ωραία αυτά που βάλατε, αλλά το κακό είναι οτι δεν ρεγουλάρονται. Αν κάτι πάει στραβά στην τοποθέτησή τους και ο άξονας που περνάει μέσα έχει μήκος, ας πούμε 25 εκατοστά, στη θέση του ποτενσιόμετρου θα είναι μεγάλο το σφάλμα με αποτέλεσμα ο άξονας να θέλει να παρασύρει το ποτενσιόμετρο. Αν αυτό είναι στερεωμένο ισχυρά δεν θα γυρνάει σωστά.
Με την άλλη μέθοδο που περιγράφω αρκεί λίγο ξέσφιγμα των τριών βιδών, ρεγουλάρισμα και πάλι σφίξιμο. Η τρύπα στην πρόσοψη είναι ελαφρά μεγαλύτερη σε διάμετρο από τι ο άξονας και η λάμα συγκράτησης του ρουλεμάν επίπεδη που απλά σφίγγει το τελευταίο στη πρόσοψη.
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Re: Απάντηση: Μηχανουργικές λύσεις και κόλπα στις κατασκευές μας (tips & tricks)

Από αυτές τις εικόνες, δεν ξέρω πια είναι κατάλληλη για 6mm άξονα, ίσως μόνο η δεύτερη.
Τα περισσότερα κατεβαίνουν μέχρι 8mm.

Η πρώτη εικόνα (Liner Motion Ball Units Series Pillow Block Slide With Bearing) ακόμα και ο τύπος SCS6UU δεν είναι ξεκάθαρο ότι έχει εσωτερική διάμετρο 6mm.

Αυτό που πρέπει να είναι κατάλληλο είναι το LMF6UU (Flang Linear Motion Bearing) που βρίσκεται εδώ: http://www.ebay.com/itm/LMF6UU-Flan...952550?hash=item567a887c66:g:rYsAAOSwjVVV3tGW

http://www.robotshop.com/en/lynxmotion-pillow-block-pb-02.html (σαν την τελευταία φώτο)
http://www.ebay.com/itm/1-SCS6UU-6m...660182?hash=item3a962d6396:g:XcwAAOxyi-ZTZJ2X (είναι 6mm)
http://www.ebay.com/itm/LMF6-8-10-1...hash=item5d60b705fe:m:mEcm2sg8RgYnqJ8XgHkzv4Q
http://www.ebay.com/itm/2Pcs-6mm-PH...379061?hash=item1e75344675:g:qh4AAOxylh1SJLE0
http://www.ebay.com/itm/5PCS-MF106z...818434?hash=item5b16a33442:g:oxYAAOSw~gRVyD3o αυτό με συνδυασμό το παρακάτω!
http://www.ebay.com/itm/2PCS-SK10-1...279355?hash=item1eac275b7b:g:bD4AAOSwa-dWjqp2

όλα θέλουν την ακρίβεια τους ένα στην πρόσοψη και ένα λίγο πριν το ποτενσιόμετρο!!! και ζύγισμα με μιά βασούλα έστω και ξύλινη!

και για ολοκληρωμένη λύση shaft coupler 6x6:
http://www.ebay.com/itm/6x6mm-CNC-M...407594?hash=item2a5b996b6a:g:GZIAAOSwo0JWPgRm

4-PCS-LOT-font-b-10mm-b-font-to-font-b-14mm-b-font-Flexible-font.jpg
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Στέλιο είναι μεν φιξ, αλλά μπορείς στο παράδειγμα της παρακάτω φώτο

attachment.php


να μεγαλώσεις λίγο τις δύο οπές στήριξης και να έχεις τη μικρορύθμιση που χρειάζεσαι για το ευθυγράμμισμα από εκεί. Έπειτα στη βίδα που θα περνά προς το σπείρωμα της πρόσοψης, βάζεις το γνωστό συνδυασμό ροδέλα-γκρόβερ και δεν μετακινείται τίποτα.

Prooptiki, τώρα το ολοκλήρωσες θεσπέσια. Νομίζω υπάρχει αρκετό υλικό για εξεύρεση κατάλληλου υλικού.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Λοιπόν, μια που μπήκαμε σε πολλαπλούς τρόπους στήριξης ενός άξονα σε πρόσοψη, ας αναφερθούμε και στην περίπτωση που δεν έχουμε κάτι βαρέως τύπου και δεν χρειαζόμαστε υποχρεωτικά ρουλεμάν στήριξης ή τουλάχιστον μπορούμε να το αποφύγουμε.
Οπότε ψάχνουμε λύσεις να σταθεροποιήσουμε ποτενσιόμετρο, encoder, επιλογέα σε πρόσοψη δίχως να χρειαζόμαστε μεγάλο οπίσθιο μήκος προέκτασης

1) Περίπτωση knob εξωτερικού με ορατό βιδάκι = συνήθως η πλειοψηφία των κατασκευών ανοίγει μια τρύπα ίσα να χωρά το σπείρωμα και εξωτερικά της πρόσοψης εφαρμόζεται κατάλληλο παξιμάδι σύσφιξης. Για να μην υπάρξει μεγάλο κενό μεταξύ Knob πρόσοψης απαιτείται knob με "χωνευτή" τρύπα σε εσοχή.

Σε αυτήν την περίπτωση εναλλακτική προσέγγιση είναι να ανοιχτεί με κατάλληλο κολαούζο σπείρωμα στην πρόσοψη και να μπει το ποτ βιδωτό και στο κατάλληλο βάθος έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθεί η απόσταση knob-πρόσοψης για να μην είναι ως εξώφθαλμο.
Συνήθως τα κολαούζα που απαιτούνται είναι περίεργου σπειρώματος M7X0.75, M9X0.75

2) Περίπτωση knob χωνευτού κατά ένα μέρος μέσα στην πρόσοψη με απουσία ορατής βίδας.

Έχουμε δύο σκαριφήματα επιλογής, το ένα δίχως προέκταση όπου ένα ανάστροφο Π στηρίζεται σε βάση στο εσωτερικό της πρόσοψης. Το κουμπί πρέπει να είναι τόρνου με ενιαίο θηλυκό αξονάκι όπου θα αγκαλιάσει το αξονάκι του ποτ. Η κατασκευή είναι σταθερότατη και χρειάζεται μικρή προσαρμογή ευθυγράμμισης. Η βάση στο εσωτερικό της πρόσοψης στηρίζει και τον άξονα και υποβαστάζει και την τριβή του, όχι η τρύπα που υπάρχει στην πρόσοψη η οποία πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη.
Πλεονεκτήμα, τα λίγα μέρη σύνδεσης που διευκολύνουν την ευθυγράμμιση.

Το άλλο σκαρίφημα, παρουσιάζει τη στήριξη ενός pot-encoder πάνω σε ανάστροφο Π, το Π έχει σταθεροποιηθεί αριστερά-δεξιά στο εσωτερικό της πρόσοψης, ενώ το knob φτιαγμένο σε τόρνο έχει ενιαίο άξονα αρσενικό. Μεταξύ των δύο αξόνων, αυτών του knob και του pot-encoder μεσολαβεί μια μούφα για ένωση και ευθυγράμμιση. Και εδώ η τριβή του άξονα γίνεται στην εσωτερική βάση στήριξης (εδώ, είναι το σχετικό νήμα της κατασκευής).

Σημ. = θα μπορούσε στο χωνευτό να χρησιμοποιηθεί και κλασικό Knob όπου θα έμπαινε μικρό αξονάκι με σταθεροποίηση στη βίδα του η οποία θα εξαφανιζόταν μέσα στο χωνευτό της πρόσοψης. Αυτό όμως θέλει μεγάλη ακρίβεια στην τρύπα-άξονα του knob για να μη δημιουργηθεί έκκεντρη περιστροφή.
 

Attachments

  • conical button, idea1.jpg
    conical button, idea1.jpg
    28.4 KB · Views: 113
  • P encoder.jpg
    P encoder.jpg
    67.4 KB · Views: 113
  • conical knob.jpg
    conical knob.jpg
    99.3 KB · Views: 115
Last edited:

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Από της πιο ωραίες - μελετημένες κατασκευές...
Πρόσθεσε στο μήνυμα σου το λίνκ της κατασκευής μιας και έχει άμεσο ενδιαφέρον!
Το encoder μπορεί να μπει κοντά στην πρόσοψη, ενώ το ποτενσιόμετρο το προτιμώ κοντά στην είσοδο για ελάχιστη καλωδίωση!
 
23 December 2007
1,681
Καλά το πάμε..
Το μονοκόμματο κουμπί με τον άξονά του θέλει τόρνο, αλλά μπορούμε να ενώσουμε το κουμπί με τον άξονά του με αρσενική σπείρα στον άξονα και θηλυκή στο κουμπί. Γερό σφίξιμο των δύο με λίγο υδραυλικό τεφλόν ανάμεσα και είναι έτοιμο. Χρειάζονται βέβαια τα εργαλεία για τις σπείρες...