Αγορά pc

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Τί χρηση θα ηθελες; Αν δεις κριτικες για το συγκεκριμένο, κραζουν την επεξεργαστικη του ισχύ όπως και την ισχυ της gpu. Προσωπικά τα all in one τα αντιπαθώ. Δεν ειναι φορητός για να τον παρεις στον καναπε, στο τραπεζι, εξω, κτλ, αλλα δεν ειναι και σταθερός στον οποιο μπορεις να βγαλεις οικονομικά το αχτι σου απο απαιτησεις. Αναβαθμισεις δε παιρνει, αντε κανεναν σκληρό ή ραμ στο κεφι. Το πιο οικονομικό, ειναι να καθισετε με εναν φιλο σου που να του αρεσει το αθλημα ή και μονος φυσικά, αν μπορεις, και να σου χτισει εναν πολυ αξιοπρεπή πυργο με 500-600.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Πολύ σωστά σε συμβουλεύει ο Κοστικος. Μην πάρεις all in one. Με 500-600 (μόνο ο πύργος) παίρνεις pc που κάνει τα πάντα (εκτός από 4Κ gaming).
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Ευχαριστώ παιδιά...

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν και τώρα πλεον ψηνωμε και για το νεο spectre hp το οποίο όμως ξεφεύγει στην τιμή και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάλι να ρωτήσω, τι θα το κάνεις το μηχάνημα, γενική χρήση, gaming, media center, rendering machine, all of the above???

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης θες να το κουβαλάς μπρος-πίσω στην δουλειά;
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Όχι αποκλειστικά για το σπίτι για απλή χρηση, κατέβασμα ταινιων , πλοήγηση κτλπ

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
To spectre ειναι συμπαθητικό, αλλα όχι value for money. Εγω βλεπω τρεις επιλογές, παντα συμφωνα με αυτο που ειπες πως θα ηθελες να κανεις. Αν εχεις οθόνη ηδη, φτιαξε οπως ειπα παραπανω ενα πυργο με μεγιστο τα 500 ευρω. Θα σε βγαλει 5 απροβληματιστα χρονια παραπανω απο ανετα για τη χρηση που θελεις. Διαφορετικά, εναν οικονομικό φορητό (400ε), ο οποιος θα σου βγαλει 3-4 χρονια και τοτε επιλεγεις αν θα το αντικαταστησεις. Υπαρχει και η τριτη επιλογη, φορητός χωρις λειτουργικό. Ειναι οικονομικότερο και επιλέγεις τι θα εγκαταστησεις.
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Με βάζεις σε σκέψεις, απλως το spectre μεβεχει εντυπωσιάσει και νομιζω οτι θα με βγάλει για πολλά χρόνια με την χρηση που το θέλω και θα νιώθω και ωραία και σαν αίσθηση συσκευής

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ελπίζω να μη θεωρηθω προκατειλημμένος, αλλα σε windows laptop δε θα εδινα πανω απο 600ευρω για μη-επαγγελματικη χρηση. Στη τελική γιατι να δωσεις 1400 σε μια συσκευη; Για να κολλησεις με αυτη 10 χρονια; Καλύτερα 600+600 και αλλαγη καθε 4-5 χρονια. H αισθηση συσκευης μετραει οντως. Θα ελεγα καποιο ultrabook ή κατι σε πιο απλό οπως πχ αυτό.
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Δεν ξέρω αλλά τα νέα windows με έχουν ξετρελαίνει και βολεψει πολύ, ιδιαίτερα η διαδραστικότητα με τι xbox κλπ. Αλλωστε δεν νομιζωωοτι αξίζει να αλλάξω λειτουργικό αφού στηβδουλεια χρησιμοποω αυτά, στο σχολείο τα παιδιά τα ίδια κλπ.

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
AKiSKDG χωρίς να είμαι κανένας γκουρού των pc για την χρήση που θες να κάνεις σε καλύπτει και το πιο φτηνό Laptop ή pc θα διαλέξεις. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ακόμα και αυτό σε καλύπτει https://www.skroutz.gr/s/8045899/Lenovo-IdeaPad-100-14IBY-N2840-2GB-500GB-W8.html.

Το να πάρεις pc ή laptop "κατεβαστηρι" και να δώσεις έστω και 1 ευρώ πάνω από το minimum που υπάρχει στην αγορά δεν έχει και πολύ νόημα κατά την άποψή μου.

Εξηγούμαι: Αν το θες για κατεβαστηρι αυτό σημαίνει ότι το μηχάνημα σπάνια θα είναι κλειστό, αυτό σημαίνει ότι θες να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα γίνεται(οπότε την λύση πύργου καλύτερα να την αφήσεις στην άκρη). Αν πάρεις ένα laptop από 200-250ε θα σε καλύψει για την δουλειά που το χρειάζεσαι αλλά θα σου βγάλει 2 χρόνια αντί για τα 5 που θα σου βγάλει η λύση Νο1 του συμφορουμιτη κοστικου. Δηλαδή σε 2 χρόνια θα πάρεις ακόμη ένα αντίστοιχο με αυτό που είχες, αυτό όμως στην περίπτωση σου είναι κάλο διότι θα είσαι μονίμως εντός εγγύησης σε αντίθεση με την άλλη λύση.

Τώρα αν το οικονομικό δεν είναι και τόσο θέμα, η λύση 1 του κοστικου είναι πολύ καλύτερη καθώς το laptop θα είναι ολίγον τι αργό αν πότε θελήσεις να κάνεις και κάτι έξτρα.
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Παιδιά σας ευχαριστώ για τιε απόψεις και φυσικά τις λαμβάνω όλες σοβαρά υπόψιν μου

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ναι ειναι γεγονός πως η MS εχει κανει παρα πολυ καλη δουλεια. Απλά αυτό που ηθελα να πω, ειναι πως οποιοδηποτε μηχανημα ειναι outdated μετα τα 3+ χρονια ζωης του. Εφοσον δε σε νοιαζουν τόσο οι επιδοσεις, τον προυπολογισμό σου θα τον ρυθμιζα συμφωνα με αυτο το χρονικό πλάνο αντικαταστασης.
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Σωστα, γιαυτό σκέφτομαι να πάω ψηλά και για να έχω την ευχαρίστηση της συσκευής και να μπορω άνετα να κάνω αυτά που θελω, ώστε να μην προβαινω σε αλλαγές κάθε τόσο και λιγακη...

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Re: Αγορά pc

AKiSKDG χωρίς να είμαι κανένας γκουρού των pc για την χρήση που θες να κάνεις σε καλύπτει και το πιο φτηνό Laptop ή pc θα διαλέξεις. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ακόμα και αυτό σε καλύπτει https://www.skroutz.gr/s/8045899/Lenovo-IdeaPad-100-14IBY-N2840-2GB-500GB-W8.html.

Το να πάρεις pc ή laptop "κατεβαστηρι" και να δώσεις έστω και 1 ευρώ πάνω από το minimum που υπάρχει στην αγορά δεν έχει και πολύ νόημα κατά την άποψή μου.

Εξηγούμαι: Αν το θες για κατεβαστηρι αυτό σημαίνει ότι το μηχάνημα σπάνια θα είναι κλειστό, αυτό σημαίνει ότι θες να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα γίνεται(οπότε την λύση πύργου καλύτερα να την αφήσεις στην άκρη). Αν πάρεις ένα laptop από 200-250ε θα σε καλύψει για την δουλειά που το χρειάζεσαι αλλά θα σου βγάλει 2 χρόνια αντί για τα 5 που θα σου βγάλει η λύση Νο1 του συμφορουμιτη κοστικου. Δηλαδή σε 2 χρόνια θα πάρεις ακόμη ένα αντίστοιχο με αυτό που είχες, αυτό όμως στην περίπτωση σου είναι κάλο διότι θα είσαι μονίμως εντός εγγύησης σε αντίθεση με την άλλη λύση.

Τώρα αν το οικονομικό δεν είναι και τόσο θέμα, η λύση 1 του κοστικου είναι πολύ καλύτερη καθώς το laptop θα είναι ολίγον τι αργό αν πότε θελήσεις να κάνεις και κάτι έξτρα.

Μακριά από την σειρά 100!!!!Tσάμπα τα 200 ευρώ!

Για μένα πάρε αυτό . Το πήρα για την πεθερά (από αλλού με free os, αλλά δεν έχει σημασία): μιλάμε για πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και μου άρεσε πολύ τα dvd με τους drivers για win 7, 8.1 & 10. Όχι σαν κάτι hp και lenovo που σου βγάζουν την Παναγία....
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Σωστα, γιαυτό σκέφτομαι να πάω ψηλά και για να έχω την ευχαρίστηση της συσκευής και να μπορω άνετα να κάνω αυτά που θελω, ώστε να μην προβαινω σε αλλαγές κάθε τόσο και λιγακη...

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να πας ψηλά και να το χαρείς αλλά άμα είναι να πληρώσεις 900 για τα γούστα σου, μην το "κάψεις" κάνοντας το κατεβαστήρι, δώσε και άλλα 100 να πάρεις ένα NAS σαν και αυτό
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Ναι ρε παιδιά αλλά είπαμε windows....

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk