[Οδηγός] OTA σε rooted stock LG Nexus 5x με FlashFire

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Σκοπός του thread είναι να γράψω έναν απλό οδηγό για το πως περνάω στο stock αλλά root LG Nexus 5x, τα μηνιαία OTA της Google, γρήγορα & απλά, χρησιμοποιώντας το FlashFire. Η διαδικασία είναι απλή και γίνεται γρήγορα, χωρίς να ξαναστήνεις το τηλέφωνο από την αρχή.

Τη πρώτη φορά που το έκανα, με βοήθησε ο Gialakias από το myphone.gr άρα πρέπει να τον αναφέρω.

Πάντα υπάρχει ένας κίνδυνος όταν κάποιος πειράζει το κινητό του με τέτοιο τρόπο. Εγώ παίρνω το ρίσκο και μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.
Μεγάλα παιδιά είμαστε, το έγραψα ότι υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος, συνεχίζω.

Περιληπτικά τα βήματα είναι:
a) Περιμένω να λάβει το κινητό μου το μήνυμα ότι υπάρχει OTA η οποία κατέβηκε στο τηλέφωνο. ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ Install.
b) Κατεβάζω τη πιο νέα TWRP. Τη φλασάρω με το FlashFire.
c) Με το FlashFire περνάω την OTA
d) Αν μου βγάλει μήνυμα για modified partitions, κατεβάζω και φλασάρω με το flashfire το factory image που έχω ΗΔΗ και δοκιμάζω πάλι το βήμα C

Αναλυτικά η διαδικασία:
  1. Είμαστε root στο κινητό μας με stock rom (αλλιώς δεν υπάρχει λόγο να διαβάσετε το thread).
  2. Αν δεν είστε ήδη γραμμένος στο FlashFire, γράφεστε με το google plus στη beta λίστα του FlashFire: https://plus.google.com/communities/116661625291346007584
  3. Στη συνέχεια το κατεβάζουμε κανονικά από το google play store. https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.flash
  4. Όταν το OTA της Google φτάσει στο κινητό, αγνοούμε την ειδοποίηση της Google για το install.
  5. Κατεβάζουμε από το site του TWRP το πιο πρόσφατο recovery image για το κινητό μας (bullhead). Από εδώ https://twrp.me/
  6. Το recovery image το μεταφέρουμε στο κινητό. Εγώ το κατεβάζω κατευθείαν από το κινητό και γλυτώνω καλώδια, pc κλπ.
  7. Ξεκινάμε το flashfire. Αν μας βγάλει μήνυμα ότι βρήκε OTA το αγνοούμε, πατώντας Cancel.
  8. Στην αρχική οθόνη του FlashFire, Actions, Settings, κάνουμε tick το Freeload. Στην έκδοση v0.31 που έχω τώρα, έχω tick μόνο τα Emulate framebuffer και Freeload.
  9. Επιστροφή στην αρχική οθόνη του FlashFire (Actions). Πατάμε το κόκκινο + κάτω δεξιά, "Flash firmware package", επιλέγουμε το twrp-xxxx.img που κατεβάσαμε, βεβαιωνόμαστε ότι στην επόμενη οθόνη που θα φέρει το FlashFire είναι tick το recovery. Πατάμε το τικ πάνω δεξιά. Το flashfire αναλαμβάνει να κάνει reboot το κινητό και να περάσει το twrp.
  10. Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση και ξανακάνει boot το κινητό, ανοίγουμε το FlashFire. Θα μας ρωτήσω πάλι ότι βρήκε update, αν θέλουμε να το κάνει flash. Συμφωνούμε και περιμένουμε. Εδώ υπάρχουν δύο πιθανότητες:
  • a) Το flashfire δεν έχει κάποιο θέμα και περνάει το OTA μια χαρά και τέλος ο οδηγός. Αν είστε στην περίπτωση αυτή, χρωστάτε μια μπύρα στον Chainfire, να είναι καλά ο άνθρωπος. Ευχαριστώ που επισκεφτήκατε το thread.
  • β) Βγάζει ένα μήνυμα ότι έχουν γίνει modify τα /system /vendor ./oem partition και μάλλον δεν θα περάσει το OTA. Είμαστε όμως σχεδόν έτοιμοι, συνεχίστε στο επόμενο βήμα.


Warning για modified partitions.
  1. Κατεβάζουμε από τη google το android factory image που αντοιστοιχεί στην έκδοση του android που έχουμε ΗΔΗ στο κινητό μας (Ρυθμίσεις, Σχετικά με το τηλέφωνο, Αριθμός Έκδοσης). To android factory image για το 5x (bullhead) βρίσκεται εδώ: https://developers.google.com/android/nexus/images#angler
  2. Αν δεν το κατεβάσατε από το κινητό σας, αλλά από το PC το μεταφέρετε στο κινητό όπως είναι, χωρίς να κάνετε τίποτα unzip.
  3. Ανοίγουμε πάλι το FlashFire, αγνοούμε το μήνυμα για το OTA με το cancel. Στην αρχική οθόνη (Actions), πατάμε το κόκκινο + κάτω δεξιά. Flash firmware package, επιλέγουμε το factory image που κατεβάσαμε προηγουμένως. θέλει μερικά δευτερόλεπτα να το ανοίξει. Τικάρουμε τα Βoot, System, Vendor. Βεβαιωνόμαστε ότι δεν έχουμε επιλέξει τίποτε άλλο πηγαίνοντας πάνω κάτω στην οθόνη. Πάνω δεξιά, κάνουμε tick και το FlashFire θα περάσει στο κινητό μας τα stock Boot, System, Vendor partitions, διατηρώντας το root.
  4. Αφού περάσουν μερικά λεπτά μπουτάρει το κινητό κανονικά.
  5. Πάλι FlashFire. Αναγνωρίζει ότι υπάρχει OTA, του ζητάμε να τη flashάρει και περιμένουμε. Το FlashFire αναλαμβάνει να κάνει τα πάντα και να διατηρήσει το κινητό μας root.


Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι δεν χρειάστηκε να ακουμπήσω καθόλου PC για αυτή τη δουλειά.
Τι μου πήγε στραβά και πως φτιάχτηκε.
a) Δεν είχα την πρόσφατη TWRP. Βήμα 9 (περνάμε τη TWRP με το flashfire).
b) Έκανα καταλάθος restore μαζί με το factory image και το recovery. Επαναλαμβάνω το βήμα 9 παραπάνω.

Ο οδηγός μάλλον εφαρμόζεται και στα υπόλοιπα Nexus (5, 6, 6P). Προσέξτε βέβαια να κατεβάσετε τα σωστά recovery & factory images που αντιστοιχούν στα κινητά σας.





Λοιπόν έκανα ένα update του οδηγού για το Nougat 7 και το πρώτο ΟΤΑ που βγήκε 6-Sep-2016 NRD90R και το πιο πρόσφατα (την ημέρα που έγραψα το post) FlashFire 0.52
Τα πράγματα είναι πολύ απλά απ' ότι στο αρχικό post.

Προσοχή, η διαδικασία που γράφω ισχύει για rooted με SuperSU stock κατά τ' άλλα κινητό. Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται αν έχετε βάλει άλλο kernel ή οτιδήποτε άλλο συστεμικό.

Δεν χρειάζεται ούτε custom recovery (TWRP) ούτε να ανεβάσετε κανένα image στο κινητό.

To έκανα με stock recovery & boot partition, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Είναι τόσο απλό που μάλλον το μόνο που χρειάζεται από τον οδηγό, είναι η διαδικασία εγγραφής στο FlashFire, για να κατέβει η εφαρμογή στο κινητό από το Google Play.
  1. Περιμένουμε να πάρουμε την ειδοποίηση ότι υπάρχει OTA για τη συσκευή. Το κάνουμε download, αλλά του λέμε να μην κάνει το update.
  2. Αυτό το βήμα, μάλλον είναι προαιρετικό, αλλά εγώ έτσι το κάνω. Αντιγράφουμε το αρχείο /data/data/com.google.android.gms/app_download/update.zip (το OTA που μόλις κατεβάσαμε δηλαδή) σε κάποιο πιο "φιλικό" directory, πχ. download
  3. Ανοίγουμε το FlashFire, Μας λέει ότι βρήκε το ΟΤΑ και ρωτάει αν θέλουμε να το κάνουμε apply. Επιλέγουμε ακύρωση.
  4. Στην κεντρική οθόνη του FlashFire επιλέγουμε το "Flash ZIP or OTA". Επιλέγουμε το αρχείο που αντιγράψαμε. Κάνουμε tik μόνο την επιλογή "Restore boot and recovery images". Tik το tik πάνω δεξιά
  5. Γυρίζει στην οθόνη Actions. Βεβαιωνόμαστε ότι το πρωτελευταίο βήμα είναι το "EverRoot" Inject SuperSU και πατάμε το FLASH στο κάτω μέρος της οθόνης. Αφήνουμε το FlashFire να κάνει όλη τη δουλειά.
  6. Παρακολουθείστε τη φάση του update μήπως βγάλει κάποιο μήνυμα στην κονσόλα.
Υπομονή στο πρώτο reboot μετά το update. Για 1 ή 2 λεπτά το android παίζει με τα σχήματα.

Ευχαριστώ το Gialakias στο myphone.gr που του έριξε μια ματιά και με ένα chat, μου επισήμανε ότι δεν χρειάζεται πια το custom recovery (σε σχέση με τον αρχικό οδηγό).
Ο Gialakias είναι από τα πιο χρήσιμα μέλη σε μεγάλα Ελληνικά forum που παρακολουθώ (εξαιρείται φυσικά το avclub.gr, αλλά εδώ είμαι πολύ πιο συχνά).
Respect στον Chainfire. Γλύτωσε χιλιάδες κόσμο από χιλιάδες χαμένες ώρες.
 
Last edited by a moderator:

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Πέρασα την προηγούμενη εβδομάδα με τον παραπάνω τρόπο και το OTA του Μαΐου.
Η μόνη προσθήκη είναι ότι πήρα πάλι μήνυμα για modified partition και αυτή τη φορά χρειάστηκε να περάσω και το /modem partition από το factory image. (Βήμα 3 στο warning για modified partition).
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Μόλις πέρασα και το security patch του Αυγούστου.
Μία σημαντική αλλαγή είναι η εξής:
Αντί να αφήσετε το FlashFire να περάσει μόνο του το OTA, του ζητάτε να το πάρει "καρφωτά" από το path: /data/data/com.google.android.gms/app_download/update.zip

Εκεί κατεβαίνει αυτόματα το OTA.

Αν θέλει κάποιος το update.zip του ΟΤΑ, το ζητάει και το ανεβάζω σε dropbox.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Δεν μπορείς! Πες μου τι θες να προσθέσεις ή να αλλάξεις και θα το κάνω εγώ.
 
Last edited:

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Λοιπόν έκανα ένα update του οδηγού για το Nougat 7 και το πρώτο ΟΤΑ που βγήκε 6-Sep-2016 NRD90R και το πιο πρόσφατα (την ημέρα που έγραψα το post) FlashFire 0.52
Τα πράγματα είναι πολύ απλά απ' ότι στο αρχικό post.

Προσοχή, η διαδικασία που γράφω ισχύει για rooted με SuperSU stock κατά τ' άλλα κινητό. Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται αν έχετε βάλει άλλο kernel ή οτιδήποτε άλλο συστεμικό.

Δεν χρειάζεται ούτε custom recovery (TWRP) ούτε να ανεβάσετε κανένα image στο κινητό.

To έκανα με stock recovery & boot partition, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Είναι τόσο απλό που μάλλον το μόνο που χρειάζεται από τον οδηγό, είναι η διαδικασία εγγραφής στο FlashFire, για να κατέβει η εφαρμογή στο κινητό από το Google Play.
  1. Περιμένουμε να πάρουμε την ειδοποίηση ότι υπάρχει OTA για τη συσκευή. Το κάνουμε download, αλλά του λέμε να μην κάνει το update.
  2. Αυτό το βήμα, μάλλον είναι προαιρετικό, αλλά εγώ έτσι το κάνω. Αντιγράφουμε το αρχείο /data/data/com.google.android.gms/app_download/update.zip (το OTA που μόλις κατεβάσαμε δηλαδή) σε κάποιο πιο "φιλικό" directory, πχ. download
  3. Ανοίγουμε το FlashFire, Μας λέει ότι βρήκε το ΟΤΑ και ρωτάει αν θέλουμε να το κάνουμε apply. Επιλέγουμε ακύρωση.
  4. Στην κεντρική οθόνη του FlashFire επιλέγουμε το "Flash ZIP or OTA". Επιλέγουμε το αρχείο που αντιγράψαμε. Κάνουμε tik μόνο την επιλογή "Restore boot and recovery images". Tik το tik πάνω δεξιά
  5. Γυρίζει στην οθόνη Actions. Βεβαιωνόμαστε ότι το πρωτελευταίο βήμα είναι το "EverRoot" Inject SuperSU και πατάμε το FLASH στο κάτω μέρος της οθόνης. Αφήνουμε το FlashFire να κάνει όλη τη δουλειά.
  6. Παρακολουθείστε τη φάση του update μήπως βγάλει κάποιο μήνυμα στην κονσόλα.
Υπομονή στο πρώτο reboot μετά το update. Για 1 ή 2 λεπτά το android παίζει με τα σχήματα.

Ευχαριστώ το Gialakias στο myphone.gr που του έριξε μια ματιά και με ένα chat, μου επισήμανε ότι δεν χρειάζεται πια το custom recovery (σε σχέση με τον αρχικό οδηγό).
Ο Gialakias είναι από τα πιο χρήσιμα μέλη σε μεγάλα Ελληνικά forum που παρακολουθώ (εξαιρείται φυσικά το avclub.gr, αλλά εδώ είμαι πολύ πιο συχνά).
Respect στον Chainfire. Γλύτωσε χιλιάδες κόσμο από χιλιάδες χαμένες ώρες.

@airb, δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να είναι αυτό το πρώτο post ή αν είναι καλά εδώ που είναι τώρα.
 
Last edited:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
@airb, δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να είναι αυτό το πρώτο post ή αν είναι καλά εδώ που είναι τώρα.

Το πρώτο (αρχικό) ποστ θες να το σβήσω? ή να το αφήσω όπως είναι τώρα με την νέα προσθήκη?


(Sent from Nexus 6)