To know us better Θεσσαλονίκη

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Το θέμα του τίτλου δεν αναφέρεται τόσο στα άτομα καθώς οι περισσότεροι παρόντες γνωριζόμαστε πολύ καλά. Εξαίρεση για τους περισσότερους ο Peter kalymnos ο οποίος αποκαλύφθηκε βαρύς χρήστης και δυστυχώς "κλασσικούρας" :p
Πέτρο χάρηκα πολύ για τη γνωριμία. Θα τα λέμε ελπίζω. Ειδικά αν προχωρήσεις με τα schiit οπωσδήποτε. Μας βλέπω σε κανένα πάρκο με τις μικρές και τις συζύγους να κλέβουμε ρεύμα για ακροάσεις από τη γεννήτρια του τύπου που πουλάει το μαλλί της γριάς. Δύσκολοι καιροί για φρέσκους γονείς.
Το θέμα του τίτλου αφορά κυρίως την πρώτη επαφή που είχαμε με τα ακουστικά και τα ενισχυτικά της παρέας.
Στο τραπέζι του Έκτορα Κατσίκη ο οποίος ανέλαβε τη φιλοξενία μας βρέθηκαν όσα κουβαλήσαμε οι υπόλοιποι. Ο Υπερηχάς, ο Θοδωρής (Teddy743), Πέτρος (peter_Kalymnos) και εγώ.
Τα οποία δεν ήταν και λίγα:
Ο Burson Soloist Sl έπαιρνε αναλογικό σήμα από το sonic frontiers ufd mk2 το οποίο ταιζόταν το ψηφιακό σήμα μέσω coaxial από το ifi idsd που είχε πολλαπλό ρόλο σα γνήσιο πολυεργαλείο που είναι.Λίγο πριν το ifi έδινε απευθείας στο αναλογικό στάδιο ενός ντιούικου κινέζου του Υπερηχά με δύο εξόδους ακουστικών ενώ σε διάφορες φάσεις κάνοντας τα διάφορα προαναφερθέντα κοτσάραμε και ακουστικά πάνω στην έξοδο του απευθείας. Η μουσική έβγαινε από λαπτοπ windows 7 με jriver19. Φυσικά δε μπορούσαμε να περιοριστούμε μόνο σε αυτά........ Και έπαιξε και μουσική απευθείας από κινητό μέσω του fiio e18 kunlun καθώς και από ένα cdplayer που τροφοδοτούσε ένα dac amp, λεπτομέρειες για τα οποία θα σας δώσει κάποια στιγμή φαντάζομαι ο peter_kalymnos.
Από ακουστικά στο χώρο μπόλικα. Υπερβολικά μπόλικα. Θα κάνω προσωπικά αναφορά σε αυτά που πέρασαν από τα αυτιά μου καθως στο χώρο παίζανε άλλα τόσα:
AKG 702
Philips Fidelio X2
Sennheiser hd650
Hifiman 400
AKG 1000 τα οποία όλοι ακούσαμε, είπαμε ότι απλά σπέρνουν καθώς είναι σα να έχεις λίγο άμπασα ηχεία αλλά ηχεία και όχι ακουστικά στα αυτιά και απλά τα αφήσαμε παραδίπλα με το δέοντα σεβασμό για το απίστευτο αυτό κομμάτι του οποίου η διακοπή παραγωγής θα έπρεπε κανονικά να είναι μέρα πένθους αντίστοιχη με το θάνατο του Ziggy stardust (όχι του David Bowie).
Aπό εκεί και πέρα, το κλουβί με τις τρελλές. Ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα οπότε μην περιμένετε ομόφωνη απόφαση σχετικά με το τι και με το πως.
Προσωπικά θα καταγράψω για την ιστορία τις δικές μου σκόρπιες εντυπώσεις. Κακές ως επί το πλείστον.
Ξεκινήσαμε να ακούμε μέσω των αναλογικών του ifi στον απίστευτο ενισχυτή ακουστικών του υπερηχά. Κατασκευή αρκετά φτηνή αν δεν κάνω λάθος αλλά με ποιότητα ήχου σαφώς ανώτερη σε σχέση με τον ενισχυτή ακουστικών του (φορητού όμως) ifi. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είχε δύο εξόδους ακουστικών οπότε φάνηκε καλή περίπτωση για αλλαγές on the fly δύο ακουστικών και ταυτόχρονη ακρόαση δύο ατόμων. Κακή ιδέα όπως αποδείχθηκε τελικά καθώς τα εν λόγω ακουστικά είχαν πολύ μεγάλη διαφορά στην ευαισθησία και συμπέρασμα δεν έβγαινε. Πήρα όμως μια πρώτη γεύση για το που να κινηθώ στην πορεία.
Και κατέληξα στα εξής:
Τα fidelio απέδωσαν τα μέγιστα που μπορούν με τον απρόσμενα αναιμικό σε θέμα οδήγησης αλλά κλάσεις ανώτερο ως συνολικό ήχο από ένα απλό κινητό fiio e18. Το ακουστικό είναι ευχάριστα lively και μουσικό. Μέχρι κάποιες εντάσεις. Μετά αρχίζει η υστερία. Η σκηνή του φαρδιά πλατιά και το μπάσο του όσο πρέπει σε ποσότητα αλλά σχετικά μπουκωμένο. Τα ακουστικά δεν έχουν γράψει πάρα πολλές ώρες αλλά δεν πιστεύω σε θαύματα.
Τα akg 702 σήκωναν πολύ περισσότερες εντάσεις (φυσικά από ενισχυτή και όχι απευθείας από κινητό αφού από κινητό όλα τα ακουστικά της δοκιμής πλην των fidelio θα είναι απλά ανυπόφορα). Η σκηνή τους πολύ ισορροπημένη και μάλλον αντίστοιχα ανοιχτή με των fidelio αλλά το άκουσμα ήταν πιο coherent γενικά. Το δυσάρεστο είναι ότι ήταν ξενέρωτα κλινικά. Και το πολύ δυσάρεστο είναι ότι παραήταν μπασάτα. Τόσο που δε θα μπορούσα να ζήσω μαζί τους.
Στον αντίποδα, το ακουστικό που με ξενέρωσε προσωπικά περισσότερο απ όλα. Όχι γιατί ήταν το χειρότερο όλων. Καμία σχέση. Σε σχέση με τα fidelio και τα AKG πρέπει να είναι κανείς Μ@Λ@Κ@Σ για να μην καταλάβει ότι είναι σε άλλη κατηγορία. Αλλά γιατί μου είχαν δημιουργηθεί οι περισσότερες προσδοκίες για αυτό. Το sennheiser 650. Μου θύμησε το ayazi στο κυρίως σύστημα (*βλέπε το γνωστό νήμα). Μεστά σώματα, σοβαρότητα, σωστή απόσταση, ελαφρώς πιο στενή σκηνή σε σχέση με τα άλλα, καλύτερος όμως διαχωρισμός. Αλλά απίστευτο roll off. Απίστευτο όμως.
Το ακουστικό που πραγματικά ζήλεψα ήταν το hifiman. Έπαιξε το ίδιο καλά με κάθε είδος μουσικής. Το μπάσο του κορυφαίο. Καθαρό και καλοζυγισμένο. Στα πρίμα χορταστικό και απροβλημάτιστο. Από σκηνή δεν είχε να ζηλέψει τίποτα ούτε σε μέγεθος ούτε σε διαχωρισμό από τα άλλα. Είχε το κάθε πλεονέκτημα του κάθε ακουστικού συνδυασμένο πάνω του. Πιο αχρωμάτιστο από το senn, χωρίς να γίνεται κλινικό όπως το AKG και με τα καθαρά σωστά του πρίμα του AKG και το τονικό κούρδισμα και liveliness στην υπόλοιπη μπάντα αντίστοιχη του fidelio. Βέβαια πρέπει να τονίσω ότι είμαι πολύ επιφυλακτικός για το βάρος τους. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να γίνουν κουραστικά στη χρήση. Και αυτός είναι ένας παράγοντας που πρέπει να συνυπολογίζεται. Γενικά πάντως θα τα κλέψω καμία βδομάδα από τον υπερηχά να δω πως είναι να ζει κανείς με αυτά.
Εν τέλει, και με κάθε ειλικρίνια, και πέρα από κάθε προκατάληψη, αν μου έλεγε κάποιος να τραμπάρω τα fidelio με κάποιο, θα πλήρωνα πολύ ευχαρίστως την όποια διαφορά για τα hifiman. Και αυτό. Τα 702 μου κάθησαν υπερβολικά μπασάτα. Το κλινικά για μένα είναι δευτερεύον μπροστά στη γιγαντιώδη τονική αυτή ανισορροπία.Τα senn υπερβολικά ρολαρισμένα ψηλά. Και επειδή πέρα από jazz, blues και ελάχιστη κλασσική στα οποία θα διέπρεπαν ακούω μπόλικη ska και rock απλά δεν κάνουν για μένα. Όχι τα fidelio δεν είναι σε καμία περίπτωση καλύτερα από τα senn. Μην παρεξηγηθώ. Αλλά παίζουν πολύ πιο εύκολα, γεμίζουν σε χαμηλότερες εντάσεις και ταίριαξαν αρκετά καλά με το fiio που δεν είναι και το πανάκριβο απαιτητικό εργαλείο. Πάλι άρπαζαν βέβαια όταν ανέβαινε η ένταση.
Ξανατονίζω, μην περιμένετε ομοβροντία στο παρόν νήμα. Δε θα τη βρείτε.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Όμορφα πράματα... Πάντα τέτοια!

Τα 650 ήταν παλιάς γενιάς; Λέγεται πως τα πιο καινούρια δεν έχουν τόσο πολύ ρολ οφ. Προσωπικά και εγώ θεωρώ πως έχουν ρολ οφ αλλά μάλλον παλιάς γενιάς έχω ακούσει..
Υπάρχει κάποιος με κάποια νέας γενιάς 600;
Θα με ενδιέφερε πολύ η όποια σύγκρισή καθώς επίσης και απόψεις για τα 600 γενικώς αν τυχών είναι δυνατό....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Παίδες, τα πράγματα είναι απλά ...650, 701-2, κλπ. κλπ. Όλα καλά, μέχρι να ακούσεις ένα καλοστημένο hi-fi man και να τα αποχαιρετήσεις για πάντα ... που να είχατε και τα 500 ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Από τη μεγάλη του ταραχή ο Θανάσης ξέχασε ότι ακούσαμε και άλλα ακουστικά.
ή μαλλον δεν έδωσε προσοχή...

ακούσαμε λοιπόν επίσης τα
senn 580 (που απο όσο κατάλαβα είναι ένα 600άρι με διαφορετικό υλικό στο housing των μονάδων)
akg K340 (που είναι υβριδικά με ηλεκτροστατικό τουήτερ)
beyer DT990
yamaha pro 500

Το μεγαλύτερο ποσοστό των ακροάσεων έγινε με τον "περίφημο κινέζικο ενισχυτή μου" που δεν είναι άλλος από τον γνωστό κλωνο του Lehemann, Lovely Cube με μικρές δικές μου επεμβάσεις (bypass των πυκνωτών τροφοδοσίας με ρώσσικους και τοποθέτηση obligato στην έξοδο). Για τους ανυποψίαστους, αυτός ο ενισχυτής δουλεύει σε τάξη Α και όπως προαναφέρθηκε μπορούσε να σπρώξει άνετα δυό ζευγάρια στην έξοδο για ένα "σχεδόν" ΑΒ.

Ισοστάθμιση για κάθε ακουστικό δεν έγινε, και το καταγγέλλω, διότι οι παριστάμενοι αδιαφόρησαν επιδεικτικά για το θέμα, λέγοντας ότι δεν έχουμε χρόνο (υπομονή δεν είχαν) και γενικά φαγούρα να τα ακούσουν όλα με τη μία. Πάντως σας διαβεβαιώνω μετά από 5-6 βάλε βγάλε ξέραμε για κάθε ένα που φοράγαμε πόση ένταση χρειάζεται.

Αυτά ως προοίμιον....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παίδες, τα πράγματα είναι απλά ...650, 701-2, κλπ. κλπ. Όλα καλά, μέχρι να ακούσεις ένα καλοστημένο hi-fi man και να τα αποχαιρετήσεις για πάντα ... που να είχατε και τα 500 ...

δεν θα το έλεγα, ότι ήταν κοινή η διαπίστωση.
Τουλάχιστον όσο για τα Κ1000, για τα οποία ολοι ανεξαιρέτως ακουσαν μια φορά για λίγο και μετά τα άφησαν για να ....συνηθίσουν στην υποβάθμιση των αυτιών τους στον ήχο των υπολοίπων...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Άδικο δεν έχετε, αλλά καταλαβετε μας.
Ειμασταν σα τα σκυλακια που έχουν ρίξει στα κρυφά τη σακούλα με τις κροκέτες. Λαιμαργα ορμηξαμε στο φαι και μετα βαρυστομαχιασαμε.
:)
Την επόμενη φορά θα στηθεί πιο οργανωμένα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Έχετε πρόβλημα εκεί πάνω.

Ανοίγετε θέματα με συναντήσεις χωρίς ούτε 1 φώτο!

Ου να χαθείτε... :)

βασικά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κανείς δεν ενδιαφέρθηκε καν.
Ήταν όλοι απασχολημένοι

Μια δυό φωτογραφίες γενικού πλάνου με κινητό πάρθηκαν σε κάποια στιγμή για να τις στείλω στον απόντα της παρέας Πέτρο, αλλά κάπου μου τις καταχώνιασε το viber και αν τις βρώ αύριο μπορεί να τις δείτε.


Να σημειώσω επίσης, ότι εκ των προτέρων αποκλείστηκαν από το canjam μερικά ζευγάρια για να μην έχουμε μεγαλύτερο συνωστισμό.
Αυτά ήταν τα
akg K240
akg K270
2 ζεύγη superlux και ένα ακόμα sennheiser.

Από τα μικρά και φτηνά chopeer2 χρησιμοποιήσαμε ...τον αντάπτροά τους.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Λοιπόν.....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Με λίγα λόγια λοιπόν....
Εγινε το πρώτο canjam, που το μαγειρεύαμε και δεν το πολυπιστεύαμε εδώ και δυό μήνες.

Τα προβλήματα ήταν πολλά, και οι διαφωνίες επίσης γι αυτό και αργησε και έγινε τελος πάντων όπως έγινε.
Διαφωνίες, για το πού θα γίνει, πως και πότε, τι θα ακούσουμε, πως θα το ακούσουμε (τι θα πούν οι άλλοι - ξέρετε ποιοί είναι οι άλλοι), αν θα γίνει σωστά, αν θα μας την πούνε, αν θα ισοσταθμίσουμε, πόση ώρα θα ακούσουμε, τί μουσική θα ακούσουμε κλπ.
Αν θέλαμε να απαντήσουμε και να βρούμε λύσεις σε όλα αυτά, δεν θα γινόταν ποτέ.
Μεταξύ μας εγώ σχεδόν το είχα πάρει απόφαση οτι δεν.

Να ο ένας δεν είχε χώρο, ο άλλος δεν είχε μηχανήματα, ο άλλος δεν μπορούσε, ο άλλος βιαζότανε, ο ένας ήθελε να δοκιμάσουμε δυό ακουστικά σε ένα μηχάνημα, ο άλλος 4 σε δυό, ο άλλος 8 σε 4....
Ο ένας ήθελε ψηφιακή πηγή, ο άλλος αναλογική, ο ένας foobar, ο άλλος jr, ο άλλος κινητό.
αλλος το δικό του dac, άλλος απλο cd κλπ κλπ κλπ....

Γεγονός ήταν ότι είχαμε ξεκινησει με κάπου 15 ζευγάρια ακουστικών και ήδη προτάσεις για 4-5 πηγές.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Συμφωνήσαμε λοιπόν σε ένα μικρό σχετικά αριθμό ακουστικών με πηγές ένα laptop με στικάκια του καθενός, το ifi micro, ως βασικό dac, τον burson και τον lovely cube. Εκτός αυτών υπήρχε το dac sonic frontiers, το fiio E18 για ακρόαση με κινητά, το cdp του Peter και το dacάκι του.
Για μένα προσωπικά, είχε το ενδιαφέρον να ακούσω από κοντά και με τον δικό μου εξοπλισμό και δική μου μουσική τον burson, τα 702, τα 650 τα fidelio και ό,τι άλλο βρεθεί.
Θεωρώ τον εαυτό μου καλυμμένο στον τομέα ακουστικών και αν και ποτέ δεν λέω ποτέ σε μια επικείμενη αγορά τα κριτήρια είναι πάντα αυστηρά και σύμφωνα με τα δικά μου διαμορφωμένα γούστα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Με το καλημέρα λοιπόν, ξεκαθάρισμα για τον εαυτό μου ότι το ifi ήταν μια χαρά ως πηγή, αλλά σαφώς ανεπαρκές για ενίσχυση. Ετσι τον ρόλο αυτό τον πήρε ο κλώνος.
Τον burson τον άκουσα φευγαλέα μια φορά με τα 702 και μετά με τα fidelio. Η ίδια δοκιμή με τον κλώνο, με έπεισε ότι δεν έπρεπε να ασχοληθώ με άλλο ενισχυτή.
Βέβαια, για σημαντικό χρονικό διάστημα και κατά μόνας, άκουσα αρκετά με το κινητό και με το Ε18 αυτά που με ενδιέφεραν.

Τα fidelio μου δώσανε εντύπωση καλής και σοβαρής υλοποίησης, που όμως όταν αντιπαρατεθούν με έναν σοβαρό κατασκευαστή (akg - senn) καταλαβαίνεις ότι οι τελευταίοι έχουν βαρύ πυροβολικό και μπορούν να καλύψουν με άλλα μοντέλα πχ Κ550 τις τάσεις τις αγοράς. Γενικά θεώρησα σχεδόν στα όρια του lifestyle το Χ2. Πολύ καλό, με βαθύ μπάσο, όσο καλά μπορεί να αποδωθεί από δυναμικό και ελαφρά λαμπρά πρίμα. Κάτι που θα μου περιόριζε την διάρκεια ακρόασης.
Από τα άλλα δυό που με ενδιέφεραν (τρία αν βάλεις και τα 580-600) που τα άκουσα περισσότερο και με δική μου μουσική, μου φάνηκαν ότι έδειξαν την κλάση τους.
Τα με 702 με αρκετό roll off, ενώ τα 650 με λίγη περισσότερη σκληρότητα. Τα δε 600 με λιγότερη ακόμα σκληρότητα.
Και τα 3 είναι κομμάτια που θα τα έβαζα στη συλλογή μου (ένα από αυτά - όποιο βρεθεί ίσως πρώτα με και price tag στα γούστα μου - πάντα δεύτερο χέρι).
Ανετα στα αυτιά και γενικά ακουστικά που ξέρουν τι είναι να φτιάχνεις αυτό το πράγμα 60-70 χρόνια τώρα.

Φάνηκα ίσως αρνητικός προς τα ΗΕ400.
Είναι εξαιρετικά ακουστικά, και μάρκα, αλλά όχι για μένα. Και όχι για μένα για όλα τα ακούσματα. Επίσης όχι για μένα για εργασίες τεκμηρίωσης ή αποφασιστικής σημασίας όπως μείξη. Κάτι που οποιοδήποτε από τα άλλα τρία θα εμπιστευόμουν περισσότερο. Επίσης είναι εξαιρετικά άβολα για πολύ ώρα, ή ακρόαση καθιστός ή όρθιος. Για ξάπλα κάτι γίνεται.
Ο κινέζος τώρα ξεκινάει. Σε 20 χρόνια θα φτιάχνει παππάδες. Δεν ξέρω βέβαια τι θα φτιάχνουν οι άλλοι.

Εγώ προσωπικά θέλω καλό δυναμικό ακουστικό.
Ο ήχος αυτός ήταν στα μέτρα μου. Είτε 702, ή 650 ή 600.
Επίσης όλα τα ακουστικά που προτείνονται για επαγγελματική χρήση έχουν σημαντική αντίσταση. Από 50-60 Ω και άνω. Για το λόγο αυτό θεωρώ ότι δεν κάνουν ακουστικά που είναι σχεδιασμένα για ακρόαση με κινητά.

Αυτά διότι έχει περάσει η ώρα.
Για τα Κ1000, δεν έχω να πω τίποτα εγώ.

Ξέχασα τα pro 500. Είναι στην κατηγορία των κινητών. Για όσους θέλουν τονισμένο και περιγραφικό μπάσο εις βάρος των άλλων...ΟΚ.
Επίσης τα DT990. Λαμπρά και γενικά σε μονιτορέ χαρακτήρα. Δυστυχώς δεν τους έδωσα ευκαιρίες, αν και έχω καταλήξει ότι έτσι είναι εδώ και πάνω από 20 χρόνια η όλη γκάμα.
Ευχαριστουμε τον Εκτορα για τη φιλοξενία και όλη την παρέα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης παράλειψη. Τον Πέτρο Νικολαΐδη για την παραχωρηση του ifi και του sf παρά την απουσία του.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Άκουσα ότι ακουστικό υπήρχε στο δωμάτιο, άλλα πολύ και άλλα λιγότερη ώρα πάντα σε σχέση με τα ΑΚG 702 που είναι τα κυρίως ακουστικά μου. Εντυπωσιάστηκα από τα Κ1000, (ο Θανάσης τα περιέγραψε τέλεια) μου φαίνεται ότι είναι τα ακουστικά που κερδίζουν, όχι μόνο τους ακουστικάριους αλλά και όλους αυτούς που δεν αρέσουν τα ακουστικά γενικά και προτιμούν να ακούν την μουσική τους από ηχεία. Το δεύτερο πράμα που με εντυπωσίασε ήταν οι χαμηλές συχνότητες των ΗΕ400, ήταν τα καλύτερα μπάσα που έχω ακούσει σε ακουστικό, γεμάτα αλλά χωρίς ίχνος υπερβολής. Ο κλώνος του Supersonic είχε αρκετό ρεύμα για να ξεκάνεις βαρυποινίτη, μιλάμε ότι δεν χρειάστηκε να περάσεις τις 9-10 η ώρα στο ποτενσιόμετρο με κανένα ακουστικό (εκτός του Κ1000). Ο φόβος μου όταν ξεκινήσαμε την όλη διαδικασία δεν σας κρύβω ότι ήταν ότι θα ξενερώσω με τα ακουστικά και τον ενισχυτή μου (AKG 702 + Burson), ευτυχώς αυτό δεν έγινε (δεδομένου ότι δεν έχω να δώσω περίπου 1000 ευρώ για μεταχειρισμένα AKG K1000 :flipout: παραμένω ευχαριστημένος) .

Πιο πολύ απ όλα χάρηκα όμως για την παρέα! Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να μιλάς με τις ώρες για το hobby σου χωρίς να βλέπεις τον απέναντι σου να προσπαθεί να κρύψει τα χασμουρητά του. Ευχαριστώ τον οικοδεσπότη, όσους κουβάλησαν, όσους δάνεισαν μηχανήματα για να γίνει αυτό το Jam πραγματικότητα καθώς και ξεχωριστά τον Θανάση, που χάρη σε αυτόν γνώρισα πριν λίγο μόλις καιρό την όλη παρέα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
οι φωτό....
 

Attachments

  • IMG-1460885433832-V copy.jpg
    IMG-1460885433832-V copy.jpg
    179.4 KB · Views: 332
  • IMG-1460885340047-V.jpg
    IMG-1460885340047-V.jpg
    110.9 KB · Views: 328

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
και επειδή τα λέμε
το δικό μου συμπέρασμα επιγραμματικά στις κατηγορίες που επιλέγω (δεν εξετάζω ευκολία οδήγησης, θεωρώ προϋπόθεση σωστή οδήγηση για το κάθε ακουστικό)
Ετσι λιγο να ανάψουν τα αίματα.
Στον ήχο κρατώ 2 μονάδες μέχρι το 10 για όλα τα άλλα έξω.
Η τελική κατάταξη είναι πάλι μόνο για τα δικά μου συνολικά κριτήρια και οι διαφορές μεταξύ του 1 και του 8 πραγματικά μικρές.


............................ ήχος.... ευκολία άνεση.......VFM.......κατάταξη στην ομάδα
Sennheiser 650.........7.5...............10................6.................... 2
Sennheiser 580..........7.................10...............7.5...................3
AKG K702.................. 8.................9.5.............7.5 ...................1
AKG K340...................7.................9.5.............N/A...................6
Fidelio X2...................7..................9............... 6.5................. 5
Yamaha pro500...........5..................8............... 6.................... 8
Hifiman HE400............8..................4................N/A................. 4
AKG K1000..................-..................8................N/A................. -
Beyer DT90................6.5................9............... 6.5..................7
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
Ο φίλτατος Τεο σίγουρα δεν έχει συγγένεια με τον John Franks (Chord)? Φτυστός είναι... :)

Ωραίες φώτο!


Άμα δεν με πιστεύετε...
 

Attachments

  • DSC_1328.jpg
    DSC_1328.jpg
    77.2 KB · Views: 301