[ Review] Fuuga mc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
fuuga-main.jpg


Μια από τις πιο ενδιαφέρουσες κεφαλές mc των τελευταίων ετών παρουσιάστηκε από τον Osamu Nagao, μετά από αρκετά χρόνια ερευνών.
Η κεφαλή ονομάστηκε Fuuga, που στα ιαπωνικά σημαίνει κομψότητα με ταλέντο (elegance with flair).
Το όνομα αυτό είναι φόρος τιμής στην κεφαλή Miyabi που στα ιαπωνικά σημαίνει κομψότητα.
Η ιστορία πίσω από τα παραπάνω γραπτά είναι ότι ο Osamu Nagao ήταν καλός φίλος του Haruo Takeda, σχεδιαστή της κεφαλής Miyabi.
Καθώς ο 2ος βγήκε σε σύνταξη, πήρε μαζί του και τις γνώσεις γύρω από την περίφημη αυτή κεφαλή, οπότε ο Nagao αποφάσισε να προσπαθήσει να ξαναδημιουργήσει τον ήχο της, προσλαμβάνοντας τον Tetsuya Sukehiro, έναν νεαρό σχεδιαστή κεφαλών.

nagao-sukehiro.jpg


Tetsuya Sukehiro (αριστερά) - Osamu Nagao (δεξιά)


Η ιδέα ήταν να κάνει reverse engineer την Miyabi, αλλά γρήγορα κατάλαβαν ότι αυτό ήταν αδύνατο...κάποια από τα υλικά δεν υπήρχαν πια, ενώ ο τρόπος που ο Takeda στήριζε το cantilever ήταν τόσο μοναδικός που ήταν ασύμφορος για μια σταθερή παραγωγή.
Οπότε αποφάσισαν να αλλάξουν ρότα και να φτιάξουν μια νέα κεφαλή που να μοιάζει ηχητικά στην Miyabi.
Ο ήχος που ζητούσαν ήταν γνωστός αλλά τα υλικά που έψαχναν για να το πετύχουν, δεν ήταν εύκολα στην χρήση.
Τελικά χρησιμοποίησαν Dularumin και neodymium.

Τα χαρακτηριστικά της είναι :

Output : 0.35mVrms (50mm/sec., zero to peak, 45°)
Impedance : 2.5Ω(1kHz)
Cannel separation : <27db (1kHz)
Compliance : 7 x 10⁻⁢ cm/dyne (100Hz)
Cantilever : A2017 Aluminum Aloy, tapered
Stylus : Parabolic Hybrid, 8Βϴm x 40Βϴm, pure diamond
Weight : 15 grm
Recommended tracking force : 2.0~2.2 grm

fuuga_2_large.jpg


fuuga_1_large.jpg


Η τιμή της είναι 8,950 δολάρια.
Περισσότερα εδώ : http://www.sakurasystems.com/fuuga.html

Το review είναι εδώ : http://www.theaudiobeat.com/equipment/fuuga.htm
Το κείμενο του ανθρώπου που άκουσε και έγραψε για την παραπάνω κεφαλή, δείχνει ότι πρόκειται για μια κεφαλή πάρα πολύ καλή, που θα αποκτήσει σύντομα τον όρο κλασσική και που όταν κάποιος την ακούσει τότε απλά πρέπει να την αποκτήσει.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Δεν είναι ο σκοπός μου να σε αμφισβητήσω ή να μειώσω την αξία του προιόντος, όταν μάλιστα δεν το έχω ακούσει. Απλά ειδικά στο τέλος κάτι δεν μου κολλάει, εντάξει οι στόχοι φιλόδοξοι, αλλά να κάποιος φίλος μεγάλου guru, που βγήκε στην σύνταξη και τα παράτησε, προσέλαβε έναν καινούριο σχεδιαστή κεφαλών για να σχεδιάσει μια κεφαλή σαν την miyabi, που θα γίνει γρήγορα κλασσική, και όλα αυτά επειδή την άκουσε κάποιος και του άρεσε. Ειδικά στις φωνογραφικές κεφαλές με ιστορία όση και το audio, συμπάθαμε, αλλά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα η λέξη κλασσική, πρέπει να συμβούν πολλά πράγματα για να της αποδοθεί το χαρακτηριστικό "κλασσική". Πόσο μάλλον και όταν το πρωτότυπό της δεν του έχει αποδοθεί το χαρακτηριστικό κλασσική. Από την άλλη βέβαια αν όντως ακούγεται τόσο πολύ καλά τότε η αγορά θα το δείξει και κάποτε φυσικά εύχομαι να γίνει και κλασσική σαυτόν τον χώρο.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Ούτε εγώ την έχω ακούσει, οπότε άποψη δεν έχω.
Στηριζόμενος στα κείμενα στο διαδίκτυο, έγραψα το παραπάνω.
Το αν θα γίνει κλασσική ή "κλασσική" είναι βέβαια άλλο θέμα.