Προτάσεις για πικάπ σε κατηγορία τιμής 4.000-6000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Fouskas30

New member
22 September 2015
24
Καλησπέρα σε όλους,
Έως τώρα "σας διαβάζω" απλά χωρίς ποτέ να συμμετέχω στις συζητήσεις.
Γράφω για πρώτη φορά και θα ήθελα την άποψή σας και ακουστικές εντυπώσεις (εάν είναι και συγκριτικές ακόμη καλύτερα) για την αγορά πικάπ (πλατό-βραχίονας κεφαλή) γύρω στις 5000 Ευρώ...έχω διαβάσει άπειρα reviews αλλά δύσκολο να βγάλεις άκρη..
έχω ακούσει τa Pro-ject signature 1o. Clearaudio innovation και performance.
έχω μια λίστα υποψήφιων...που σιγά σιγά μειώνεται...
1. Clearaudio Performance, Ovation
2. Vpi Classic 3 ή 2 (αν και δεν φέρνει ο αντιπρόσ.)
3. Vpi Prime (πολύ καλά reviews στο ξένο τύπο)
4. Bauer dps 2
5. Rega rp 10
6. Sota Cosmos (used)
7. Audiomeca Pierre Lurne J1
8. Linn Lp12 Akurate με τη νέα κεφαλή
9. Avid Sequel sp
10. Pro-ject signature 10

11. Goldnote Giglio

Μουσικές προτιμήσεις: κυρίως Jazz, classic, indie rock (jeff buckley, tindersticks etc.), vocals (Leonard Cohen, tom waits etc.).δεν ακούω καθόλου. metal, ελληνικά Pop έντεχνα κλπ., House και γενικά mainstream...
Ευχαριστώ...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και θα σε παρότρυνα να γράφεις συχνότερα. :ernaehrung004:
Καταρχήν, έχεις αποκλείσει την αγορά μεταχειρισμένου ή demo ή ανοιγμένου, φυσικά σε χαμηλότερη τιμή ;
Βρίσκεις ωραία πράγματα σε αυτά.
Από εκεί κ πέρα, προσωπικά θα κοίταζα σε avid, vpi & clearaudio.
Το Linn πχ είναι το ίδιο μηχάνημα εδώ και 20 χρόνια, μην είναι κ παραπάνω...
Κ εννοείται ότι, ότι κ να διαβάσεις, ότι κ να σου πούμε, πούνε, ο καλύτερος κριτής είναι τα αυτιά σου.
Στον χώρο σου έχεις ακούσει κάποιο ;
Επίσης, θα ήθελες να μας περιγράψεις κ το υπόλοιπο σύστημα, όπως κ τον χώρο που θα παίζει ;
 
Τα clearaudio είναι καλά λόγω έλλειψης θορύβων και μαγνητικού πηγαδιού. Δεν τρελλαίνομαι όμως για τους βραχίονες και κυρίως για τις κεφαλές τους. Δένουν καλύτερα με Γιαπωνέζικες.

Τα vpi επίσης, εδώ μου αρέσουν και οι βραχίονες.

Σε μεταχειρισμένο δες μήπως βρεις κάτι σε Kuzma reference.

Αν μπορείς άκου και αυτό (αν έχει ο αντιπρόσωπος) με αυτήν ακριβώς την κεφαλή (Dynavector 17D3)
 

Fouskas30

New member
22 September 2015
24
Απάντηση: Re: Προτάσεις για πικάπ σε κατηγορία τιμής 4.000-6000

Καταρχήν ευχαριστώ...
Φυσικά και δεν αποκλείω την αγορά demo...τα μεταχειρισμένα κρύβουν αρκετό ρίσκο..μόνο υπό κάποιους όρους...για το sequel avid έχω μιλήσει για το demo...
Ο χώρος μου είναι περίπου 30 τ.μ.
Δεν έχω ακούσει κάποιο πικάπ στο χώρο μου. Παίζω με το Clearaudio Emotion (με νέα κεφαλή την mc Concept),
Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται, από τον Devialet 200 (του οποίου το phono χρησιμοποιώ), Sonus Faber Olympica 2, Cdp (AVM 3), Καλώδια Crystal Cable...
Με τα Vpi to θέμα είναι ότι ουσιαστικά δε τα βρίσκεις στην Ελλάδα και δεν μπορείς να τα φέρεις από Αμερική (λόγω τελωνείου)
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
O ήχος των clearaudio σου αρέσει ή θες να αλλάξεις ;
Γιατί αν σε καλύπτει γενικά, τότε σίγουρα τα μεγαλύτερα μοντέλα θα σε καλύπτουν καλύτερα.
Κ φυσικά παίζει ρόλο κ ο βραχίονας αλλά κ η κεφαλή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γιατί το cmb είναι καταπληκτικό, για αυτό στο λέω.
Κ εγώ το έχω στο δικό μου clearaudio κ πράγματι είναι εξαιρετικό.
 

Fouskas30

New member
22 September 2015
24
To Emotion είναι βέβαια εισαγωγικό μοντέλο αλλά και τα άλλα που άκουσα είναι πάρα πολύ καλά σε κάποιους τομείς (καθαρότητα, ομοιογένεια, εστίαση κλπ.) αλλά στα δικά μου αυτιά υπολείπονται στη δημιουργία ατμόσφαιρας, περιγραφής - μιας πιο συναισθηματικής κατάστασης και επιπλέον τα βρίσκω ελαφρώς στεγνά...οπότε μάλλον ψάχνω για πικάπ προς την κατεύθυνση που περιγράφω...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για τα Well Tempered έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει το design τους...φαίνονται φτωχά...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Νομίζω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις είναι θέμα κυρίως κεφαλής.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πολύ καλή επιλογή επίσης και το Transrotor Rossini 25/60.
Βέβαια είναι το εισαγωγικό της μοντέλο κ πιθανότατα αυτό που μπορεί να σου δώσει κάτι παραπάνω να είναι το μεγαλύτερο μοντέλο και να ξεπερνά τον προυπολογισμό σου.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Χμμ..έχω μια προτίμηση στη Γηραιά Αλβιώνα

Με βαση αυτα που ψαχνει ο φιλος, +1 :ernaehrung004:
οπως βεβαια και μερικες αλλες επιλογες.
Επισης να πω επειδη ειχα την ευκαιρια να ακουσω αρκετες φορες το phono section σε Devialet ,και οντως ειναι αρκετα καλα, οτι στην κατηγορια πικαπ που ψαχνει, θα ημουν λιγο επιφυλακτικος ,μεχρι που να "πιεσω" τον Devialet.
Tελος, το πιο πανω σχολιο ειναι καθαρα δικη μου γνωμη.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

:smash:και είχα αρχίσει ν'ανησυχώ που δεν απαντάς!!!:ernaehrung004:

:laugh::ernaehrung004:
 

Fouskas30

New member
22 September 2015
24
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς περί "πίεσης" στον Devialet (στην κεφαλή αναφέρεσαι;)..είναι κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω;
Το Transrotor από desighn ωραίο..υπάρχει αντιπρόσωπος;...γιατί στο site δεν βλέπω κάτι
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Εννοω οτι κατα την γνωμη μου,ενα καλοστημενο πικαπ των 6Κ θα φτασει/ξεπερασει τα ορια του phono του devialet.
To ειδα να συμβαινει σε συστημα φιλου.
 

Fouskas30

New member
22 September 2015
24
Σωστά έχεις δίκαιο...μήπως να χαμηλώσω τον πήχη για να πάρω το maximum....πολύ δύσκολη υπόθεση τελικά το πικάπ..
 
27 July 2006
1,925
Re: Απάντηση: Προτάσεις για πικάπ σε κατηγορία τιμής 4.000-6000

Νομίζω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις είναι θέμα κυρίως κεφαλής.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πολύ καλή επιλογή επίσης και το Transrotor Rossini 25/60.
Βέβαια είναι το εισαγωγικό της μοντέλο κ πιθανότατα αυτό που μπορεί να σου δώσει κάτι παραπάνω να είναι το μεγαλύτερο μοντέλο και να ξεπερνά τον προυπολογισμό σου.

Και ρυθμισης!!! Ξερεις εσυ ε?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Σωστά έχεις δίκαιο...μήπως να χαμηλώσω τον πήχη για να πάρω το maximum....πολύ δύσκολη υπόθεση τελικά το πικάπ..

Μελετησε με την ησυχια σου ολες τις πιθανοτητες.Πρωτιστως σε αυτες που πλησιαζουν τον ηχο που ψαχνεις,και ακολουθως αυτες που ειναι στις τιμες που ενδιαφερεσαι.Ο devialet οσον αφορα το αναλογικο μερος,προσφερεται μαλλον για "εξυπνες" λυσεις και οχι ακραιες.
 

spmires

New member
9 August 2011
45
Θα σου προτεινω να διαλεξεις μια απο τις κεφαλες της BENZ , για να βρεις αυτο που ψαχνεις στα βινυλια.