K1 Plus S2 Review (DVB T/S)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Είναι η πρώτη φορά που καλούμαστε να παρουσιάσουμε το ιδιο μηχανάκι… δύο φορές !

(edit : Την παρουσίαση του στα αγγλικά θα την βρείτε εδω )

Περίπου όμως. Αυτή τη φορά έχουμε στα χέρια μας την dvb s2 έκδοση του καλού και προσιτού K1 Plus με τίτλο K1 Plus S2 !
Και στη θεωρία , αλλα και στη πράξη , είναι ολόιδιο τόσο στον εξοπλισμό , οσο και στo λογισμικό με αυτό που είχαμε παρουσιάσει παλιότερα.
H διαφορά πλέον βρίσκεται στις DVB-T2&DVB-S2 δυνατότητες που πιθανότατα θα εξυπηρετήσουν πολλούς και ειδικότερα αυτούς που έχουν την ανάγκη ενός ψηφιακού δέκτη για τα κανάλια τους.
Ας θυμηθούμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά.


specs.jpg


Μοναδική έλλειψη το ΒΤ.

1.jpg

2.jpg


To K1 Plus S2 έρχεται στην ίδια συσκευασία με το μικρό του αδερφάκι , με το χειριστήριο και hdmi καλώδιο.
Στην συσκευασία δεν θα βρείτε καλώδια για σύνδεση της κεραίας σας.

3.jpg

Το χειριστήριο ειναι ισως το καλύτερο που εχω πιάσει σε android συσκευή , με εξαιρετικό κράτημα και αψογη αισθηση των πλήκτρων.


Σε ότι έχει να κάνει με το λογισμικό και τις ικανότητες σαν media player , έχει απολύτως την ιδια συμπεριφορά με αυτό της προηγούμενης παρουσίασης που μπορείτε να ξαναδείτε εδω .
Εδώ να προσθέσουμε ότι Η265 10bit αρχεία εχετε πιθανότητα να τα παιξει μονο ο εναλλακτικός video player β€œMovieplayer β€œ
Δεν υπάρχει τίποτα διαφορετικό στο σχέδιο η στα υλικά κατασκευής.
Παραμένει ακόμα ένα πολύ καλο all around media player που θα κάνει με άνεση ότι και η android ταμπλέτα σας , και θα αναπαράγει με χαρακτηριστική άνεση οποιο 1080p αρχείο έχετε με DTS ήχο από το Kodi (και όχι μονο).
Aπο εφαρμογές , μπορείτε να εγκαταστήσετε οτι επιθυμείτε απο το Google Play Store , αν και θα πρεπει να είστε εγρατείς με τα 4gb ελευθερου χώρου.

4.jpg



Περνώντας στο παρασύνθημα , το έξτρα ζουμί του K1 Plus S2 βρίσκεται στο application drawer και ονομάζεται DTV.

5.jpg

Αυτό είναι το πρόγραμμα το οποίο θα σκανάρει και θα βρει όλα τα ψηφιακά κανάλια που εκπέμπουν κοντά μας.
Ομολογώ ότι είναι αρκετά καλαίσθητο , και στην πράξη απέδωσε με εξαιρετική επιτυχία.
Μετά από σύντομο σχετικά σκανάρισμα των συχνοτήτων , μπόρεσε και βρήκε όλα τα γνωστά και μη κανάλια που εκπέμπουν στην Αθήνα , ακόμα και τα HD.

6.jpg

7.jpg

8.jpg


Η ποιότητα εικόνας ηταν άριστη , χωρίς κάποιο εμφανές ελάττωμα , τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Θεωρώ ότι δεν είχε καμία διαφορά συγκριτικά με τον άριστο Xoro 7600 που εχω δίπλα στην τηλεόραση μου.
Η εναλλαγή των καναλιών είναι σχετικά άμεση , και υπάρχουν και αναπάντεχα , ισως για αρκετούς , επιλογές για εγγραφή και προγραμματισμό τηλεοπτικών προγραμμάτων.
Το αποτέλεσμα της εγγραφής είναι καλό , αν και στην αρχή του κάθε βίντεο εμφανίζονται λίγα τεχνουργήματα . Το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από καλό και χρηστικό σε κάθε περίπτωση αποδεκτό για οποιαδήποτε χρήση.
Η κωδικοποίηση της εγγραφής γίνεται σε H264 mpeg4 avc codec και τις εγγραφές σας θα τις βρείτε στον φάκελο DTVRecordFiles .


Συνοπτικά , πρόκειται για το πιο χρηστικό ίσως media player που έχει περάσει από τα χέρια μας. Κάνει ότι και τα περισσότερα της αγοράς , και προσθέτει το τηλεοπτικό κομμάτι που ειτε σαν λύση ανάγκης ειτε σαν κύρια χρήση , θα αποδώσει άριστα.
Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη λύση πχ στο εξοχικό / χωριό σε συνδυασμό με τηλεόραση που δεν εχει ψηφιακό δέκτη.
Και όλα αυτά σε αρκετά χαμηλή τιμή , σίγουρα πολύ χαμηλότερη από ένα ξεχωριστό επίγειο δέκτη και ένα media player. Ορμηξτε !
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Το έχουν παραγγείλει ήδη 3 συνάδελφοι για τα εξοχικά τους

Είναι μοναδική λύση και εξαιρετικό στη κατηγορία του.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Εγω που δεν έχω εξοχικό και πρόκειται να πάρω καινουρια tv .μπορω να το καταγγείλω ; :) ειναι για βασικό player ;επισης περισσότεροι για λύση σε android λένε θα ήταν καλυτερα με 2 gb ram.αυτο που ειναι 1 θα ζοριστει ;σαν δορυφορικός δέκτης πως τα παει ;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Σε δορυφορικά δεν μπόρεσα να δοκιμάσω.
Για απλά αρχεία 1080p και remux είναι μια χαρά.
4κ και μυστήρια αρχεία h265 10bit δεν δοκίμασα αλλά νομίζω ότι δεν θα είχε νόημα.
Το 1gb ram δεν του φαίνεται. Μια χαρά παίζει.
 

aaatoel

New member
6 June 2010
86
Το έχουν παραγγείλει ήδη 3 συνάδελφοι για τα εξοχικά τους

Είναι μοναδική λύση και εξαιρετικό στη κατηγορία του.

Αυτό ακριβώς! Μου φαίνεται θα τσιμπήσω και εγώ ένα για το χωριό. Εξαιρετική παρουσίαση για άλλη μια φορά!
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
με ενθουσιαζει πολυ η ιδεα του ολα σε ενα ....καθως σκεφτομαι καιρο να ψαξω για ενα τετοιο μηχανακι που να βλεπω ελευθερα dvb-s2 και dvb-t απο kodi.Βεβαια επειδη θα βλεπω και ταινιες/σειρες απο αυτο εχω λιγες απαιτησεις οπως autoframerate και bitstreaming audioHD.Υπαρχει αραγε πλεον android set top box που να τα κανει αυτα?Προς το παρον δεν εχω βρει κατι.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
με ενθουσιαζει πολυ η ιδεα του ολα σε ενα ....καθως σκεφτομαι καιρο να ψαξω για ενα τετοιο μηχανακι που να βλεπω ελευθερα dvb-s2 και dvb-t απο kodi.Βεβαια επειδη θα βλεπω και ταινιες/σειρες απο αυτο εχω λιγες απαιτησεις οπως autoframerate και bitstreaming audioHD.Υπαρχει αραγε πλεον android set top box που να τα κανει αυτα?Προς το παρον δεν εχω βρει κατι.

Oλα αυτά μαζι κανενα.
Το νεο Dune 4k solo εχει dvbt και ολα τα καλούδια αλλα δεν ειναι android, και εχει 350
 

aaatoel

New member
6 June 2010
86
Μήπως κανένα από τα καινούρια της wetek μήπως καλύπτουν αυτές τις απαιτήσεις;

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Συμφωνώ και εγώ, τα καινούργια της wetek που έχουν και υποστήριξη από kodi
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,454
Αθήνα
μπορεί το K1 Plus S2 να στριμαρει τα κανάλια TV απο το ethernet όπως κάνουν πχ τα enigma boxes;

Θα με ενδιέφερε να βλέπω ενα κανάλι από το tablet μου αν η TV είναι κατειλημμένη.
 

mkafetzis

New member
10 February 2009
49
Καλησπέρα,
Χρειάζομαι ένα αποκωδικοποιητή DVB-T για τα κανάλια της Digea για κύρια χρήση στο σαλόνι μιας και η τηλεώραση μου είναι μια Sony LCD η οποία δεν λέει να χαλάσει με τίποτα για να πάρω μια καινούργια.
Μέχρι τώρα είχα NOVA και βολεβόμουνα απο άποψη digea χωρίς άλλο αποκωδικοποιητή, αλλά και την έκοψα για οικονομικούς λόγους και ψάχνω λοιπόν για ένα αποκωδικοποιητή με κύριο χαρακτηρίστικό να κάνει γρήγορο ζαππίνγ. Στην συνέχεια είπα γιατι να μην αξιοποιήσω και το δορυφορικό σήμα αφου υπάρχει η εγκατάσταση...και έτσι άρχισα να ψάχνω για combo αποδικωποιητή DVB-T / S. Έτσι λοιπόν έφτασα και σε αυτό το post με τον ενδιαφέρον K-Plus S2 ο οποίος έιναι και φοβερός media player με γενικώς πολύ καλή τιμή.
Η ερώτηση είναι που θέλω να κάνω είναι, αν μπορέι να με καλύψει στο κύριο καθήκον του που θα είναι να μπορώ να βλέπω τα κανάλια της digia με γρήγορο ζαππινγ και καλή οθόνη. Επίσης αν το EPG και το INFO και γενικά τα μενού του είναι στα Ελληνικά καθώς το χειρίζεται και η γυναίκα μου που γενικώς δεν το κατέχει το Αγγλικό μενού. όλες οι υπόλοιπες λοιτουργείες DVB-S και media player δεν με καίουν, απλά αφου τα έχει όλα είναι καλοδεχούμενα.
Ευχαριστώ.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Ναι αυτό θα το πάρω μάλλον, αλλά στο "απλό" το κουπόνι δεν δουλεύει οπότε κοιτάω για φθηνότερες λύσεις...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Διόρθωση! Η τιμή που έβλεπα ήταν για το μοντέλο με τον amlogic 805, το κανονικό με τον 905 είναι λίγο πιο φθηνό στο banggood, οπότε δεν βλέπω λόγο να προτιμήσει κανείς το geekbuying ...