Carvin HT760M Επείγονννννν

spl12

New member
25 April 2016
32
carvin ht760m epigon

εχω στα χερια μου αυτον τον ενισχυτη αλλα δεν λειτουργει και δεν βρησκω πουθενα ασφαλεια

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---





 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Τον βλέπω αρκετά ταλαιπωρημένο, σκουριασμένο στο πίσω πάνω μέρος του... Πιθανότατα κάποια ασφάλεια ή μεγαλύτερο πρόβλημα... Μόνο τεχνικός μπορεί να τον δει.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Αν ειναι μόνο μια ασφάλεια, τότε το κόστος ειναι μηδαμινό.
Απο εκεί κ πέρα, θα πρότεινα να τον αλλάξεις με κάτι φρέσκο, αν σε παίρνει οικονομικά φυσικά.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,509
Θεσσαλονικη
Από τη κατάσταση πού φαίνεται στις φωτό η καλύτερη -ασφαλέστερη λύση είναι να τον πετάξεις .Με τόση σκουριά ,προφανώς έχουν διαβρωθεί και οι μονώσεις μέσα του
 

spl12

New member
25 April 2016
32
λεω απο τεταρτη να τον παω σε μαστορα να τον δει αν γινεται με λιγα χρηματα να τον διορθοσω γιατι οικονομοικα δεν με παιρνει για πολλα.. αν θελει λιγα θα βγαλω το σασι να το ξισω/βαψω και πιστεβω θα ειμαι καλα!
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Υπάρχει η πιθανότητα ο τοροειδής να σου ρίχνει την ασφάλεια και το μηχανάκι να μην έχει τίποτα...
Βάλε τον σε γραμμή ρεύματος με τουλάχιστον 16Α ασφάλεια και δες αν θα πέσει.
 

spl12

New member
25 April 2016
32
το θεμα ειμαι οτι εχει αυτοματι ασφαλεια και δεν αλλαζει σε περιπτωση που ζοριστη την πεταει προς τα εξω και απλα εσυ την κουμπονεις δεν ειναι σαν αλλους..
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,509
Θεσσαλονικη
Υπάρχει η πιθανότητα ο τοροειδής να σου ρίχνει την ασφάλεια και το μηχανάκι να μην έχει τίποτα...
Βάλε τον σε γραμμή ρεύματος με τουλάχιστον 16Α ασφάλεια και δες αν θα πέσει.


Γιάννη και να μπεί καινούργιος τοροειδής πιστεύεις ότι αυτό το μηχανάκι δεν είναι σε κατάσταση <κόκκινου> .
Προφανώς ήταν αποθηκευμένο σε μέρος με υγρασία ,γιατί και εγώ έχω μηχανάκια από το 1977 ,αλλά δεν έχουν ίχνος σκουριάς .Οι μονώσεις θα είναι καλή κατάσταση ; οι καλωδιώσεις ;
Αξίζει το ρίσκο ;
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
@Αν έχει τέτοια, (που μοιάζει με button) και στην πετάει, είναι βραχυκυκλωμένος.

@Πέτρο δεν εννοώ ότι έχει βλάβη ο μ/σ. Οι μεγάλοι τοροειδείς ρίχνουν ασφάλειες κατα την έναυση.
Ειδικά αν δεν υπάρχει soft start ή καθυστέρηση.
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Αν έχει 10αρα ασφάλεια η γραμμή του, ένας 400VA τη ρίχνει άνετα...
Φυσικά παίζει ρόλο και η όλη εγκατάσταση...
Έχω δει σε σπίτια, ηλεκτρολογικά σημεία και τέρατα.
Με μηδενική μελέτη κατανομής φορτίων, κοινώς ότι νάναι...

Καλημέρα και καλή Ανάσταση.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Κι εμένα μου έριχνε ο ενισχυτής την ασφάλεια όταν τον άναβα, αλλά ποτέ δεν έπεφτε η ασφάλεια του ίδιου του ενισχυτή. Κάποια βλάβη έχει ο ενισχυτής, σίγουρα.
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: Re: Carvin HT760M Επείγονννννν

αν εχει προβλημα μονο ο τοροειδης αξιζει να τον φτιαξω?

Μπερδεύτηκες.
Δεν λέμε ότι έχει βλάβη ο τοροειδής.
Απλά ότι αυτού του τύπου οι μετασχηματιστές ρίχνουν ασφάλειες φυσιολογικά, δηλαδή χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα, απλά επειδή τραβούν πολύ ρεύμα κατά την έναυση.

Απο κει και πέρα έγραψες ότι πέφτει και η αυτόματη ασφάλεια που έχει ο ίδιος ο ενισχυτής.
Εφ´όσον γίνεται αυτό, είναι βραχυκυκλωμένος.

Αν δεν ξέρεις να τον φτιάχνεις μόνος σου που μάλλον δεν ξέρεις, για επισκευή στην καλύτερη περίπτωση θα σου φύγει χαλαρά ένα 50ρικο.
Π.χ καμμένη έξοδος.
Αν έχει και άλλα θέματα... θα ανέβεις... και ίσως διπλασιάσεις το ποσό.
Στις φωτό δεν δείχνει να είναι στα καλά του γι' αυτό και τα παιδιά σου λένε να τον παρατήσεις.