Αναβάθμιση ή αναμονή ;

iguana

Senior Member
2 February 2012
316
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,
Το μηχάνημα μου κλείνει σχεδόν 6 χρόνια , έχει σταθεί επαρκώς και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στον σκοπό για τον οποίο έχει στηθεί δηλαδή htpc σαλονιού αποκλειστικά για kodi (και ενίοτε κανένα skype) συνδεδεμένο σε προβολέα για προβολή σχεδόν αποκλειστικά full hd (rips, blueray ,iso κτλ)
Το μηχάνημα στηρίζεται στην ουσία στον zacate με αυτήν την μητρική
https://www.asus.com/Motherboards/E35M1M/overview/
και σε αυτό το κουτί
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31877&cat=1&sub=0&pmanuf=21&sort=undefined&step=undefined
με εναν ssd και εναν hdd και 4 gb ram με windows 7.
Γνωστές οι περιορισμένες δυνατότητες του zacate αλλά δεν ειχα πρόβλημα όπως είπα μεχρι τώρα για τον σκοπό που το θέλω.Τελευταία όμως άρχισε να μην δουλέυει το hardware accelaration δίχως το οποίο είναι αδύνατον να παίξει ομαλά οποιοδήποτε αρχείο .Τελικά ήταν οι drivers της amd που σταμάτησαν την υποστήριξη για κάποιο ακατανοήτο λόγο οπότε ξαναέβαλα τους παλιούς.Με την τελευταία αναβάθμιση του kodi πάλι δημιουργήθηκε πρόβλημα(κατι με το directx ) και δεν έπαιζε η επιτάχυνση πάλι και χρειάστηκε πατέντα με drivers..Επίσης σε αρκετά skins του kodi δεν έχει ομαλό scroll καθυστερεί..Οπότε άρχισα να κάνω σκέψεις για αντικατάσταση. Το θέμα είναι ότι θέλω να δώσω όσο το δυνατόν λιγότερα αλλά να αξίζει και η αναβάθμιση , μην δηλαδή το αλλάξω και πάω σε παρόμοιας ισχύος μηχάνημα..Κάποια λύση με πακέτο μητρική επεξεργαστή θα βόλευε ώστε να κρατηθούν όλα τα υπόλοιπα. Εκτός αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το υπάρχον μηχάνημα να δουλέψει καλύτερα (format,κάποια άλλη έκδοση windows , kodi ,προσθήκη δευτερης κάρτας γραφικών κτλ )
όλες οι προτάσεις δεκτές ευχαριστώ
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Και εγώ zacate είχα και το αντικατεστησα πριν απο λίγους μήνες με ενα Intel nuc.

Εναλλακτικά, θα μπορούσες να πας σε κάποιο μικρό τετραπύρηνο της AMD (πλατφόρμα AM1).

Από λειτουργικό, μπορείς να επιλέξεις κάποια ελαφριά διανομή Linux (π.χ. Debian) ή μια dedicated διανομή για το kodi (π.χ. LibreELEC).
 

str1979

AVClub Enthusiast
26 June 2006
804
Γιαννιτσα
Γιατί να αλλάξεις cpu-mobo εφόσον το πρόβλημα σου εντοπίζεται στην κάρτα γραφικών?
Εαν χωράει στο κουτί σου, βάζεις μια low profile vga που είναι συμβατά με τις εφαρμογής που χρησιμοποιείς και τελειώνεις.