Audirvana Plus PCM to DSD beta

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Στο μακ μίνι μου (8gb, ssd) παίζει μια χαρά.
στο dsd 256 το φορτώνει το τρακ σχετικά αργά αλλά σε 128 πιο άνετα..
Έχει βέβαια αυξημένη χρήση cpu.
Γίνεται αναφορά σ' αυτό και στο πιο πάνω νήμα!

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
βγήκε η 2.5.0.11

επειδή βλέπω πως μόνο εγώ γράφω στο εν λόγω νήμα...
έτσι και για δοκιμή θα έλεγα να του ρίξετε μια ματιά... έχω την εντύπωση πως κάνει δουλειά.
Αυτή την στιγμή ακούω το Altre Follie του Savall με upsampling σε DSD128 και ακούγεται πάρα πολύ καλά!
Η τελευταία έκδοση μάλλον κάνει και πιο καλή διαχείριση πόρων..
Κάτι αναφέρεται στο τέλος του νήματος για ένα θέμα που προκύπτει μετά από την τελευταία αναβάθμιση του macos σε 10.11.5 και απαιτεί απενεργοποίηση του Direct mode αλλά εγώ μέχρι στιγμής δεν το αντιμετώπισα ...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αν μιλάμε για το RP που ισχύει παντού είναι η γνωστή λειτουργία που επιβάλει (θα το πω χοντρικά ) την ίδια ένταση σε όλα τα κομμάτια.
Κάποια players έχουν και την επιλογή αυτό να επιβληθεί ανά κομμάτι ή ανά album.
Φυσικά είναι επέμβαση,έτσι;Όσο καλά κι αν γίνεται apply,οπότε η συνήθης πρακτική είναι και να μην το χρησιμοποιούμε αλλά και να το αφαιρούμε από όποια metadata υπάρχει ήδη.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
ReplayGain is the name of a technique invented to achieve the same perceived playback loudness of audio files. It defines an algorithm to measure the perceived loudness of audio data.

ReplayGain allows the loudness of each song within a collection of songs to be consistent. This is called 'Track Gain' (or 'Radio Gain' in earlier parlance). It also allows the loudness of a specific sub-collection (an "album") to be consistent with the rest of the collection, while allowing the dynamics from song to song on the album to remain intact. This is called 'Album Gain' (or 'Audiophile Gain' in earlier parlance). This is especially important when listening to classical music albums, because quiet tracks need to remain a certain degree quieter than the louder ones.

ReplayGain is different from peak normalization. Peak normalization merely ensures that the peak amplitude reaches a certain level. This does not ensure equal loudness. The ReplayGain technique measures the effective power of the waveform (i.e. the RMS power after applying an "equal loudness contour"), and then adjusts the amplitude of the waveform accordingly. The result is that Replay Gained waveforms are usually more uniformly amplified than peak-normalized waveforms.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Εννοείται πως δεν ακουμπάμε το RG...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ακόμα το ψάχνω αλλά δείχνει να έχει κάποια καλά features...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Γιατί Φραγκούλη;
Τελευταία ασχολούμαι με το Raspberry​ και δεν το έχω παρακολουθήσει πολύ το θέμα με το Α+ 3

Μιχάλη πολλά προβλήματα με την διαχείριση της βιβλιοθήκης. Γίνεται ένα μπάχαλο, sort by δεν δουλεύει πάντα, δεν διαβάζονται όλοι οι φάκελοι κλπ. Γενικά, από την 2.5.4 υπάρχουν πολλά θέματα σε αυτό το κομμάτι. Εγώ θα περιμένω μέχρι να λυθούν, δεν θα κάτσω να κάνω rescan 4ΤΒ ...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μιχάλη πολλά προβλήματα με την διαχείριση της βιβλιοθήκης. Γίνεται ένα μπάχαλο, sort by δεν δουλεύει πάντα, δεν διαβάζονται όλοι οι φάκελοι κλπ. Γενικά, από την 2.5.4 υπάρχουν πολλά θέματα σε αυτό το κομμάτι. Εγώ θα περιμένω μέχρι να λυθούν, δεν θα κάτσω να κάνω rescan 4ΤΒ ...
Ναι όντως υπάρχουν αυτά τα θέματα!
Κ είναι λόγος να μην αναβαθμίσει κάνεις, ειδικά αν έχει τόσο καλά οργανωμένη βιβλιοθήκη όπως εσύ!
Σε εμένα πχ που ακόμα δεν έχω αξιωθεί να την φτιάξω σωστά ίσως να μην έχει κ τόσο σημασία!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Μιχάλη δεν νομίζω να φτιάξει ποτέ. Πιστεύω ότι είναι θέμα με το νέο file system του OS SIERRA που δεν είναι συμβατό με τις προηγούμενες εκδόσεις και γίνεται μπαχαλο .

MUSIChi και λυτρώθηκα

Στάλθηκε από το X9007 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μιχάλη δεν νομίζω να φτιάξει ποτέ. Πιστεύω ότι είναι θέμα με το νέο file system του OS SIERRA που δεν είναι συμβατό με τις προηγούμενες εκδόσεις και γίνεται μπαχαλο .

MUSIChi και λυτρώθηκα

Στάλθηκε από το X9007 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ααα μάλιστα!
Δεν έχω Sierra κ ίσως για αυτό δεν έχω τόσο πολύ θέμα!