[ Review ] Devialet Phantom

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Η γνωστή Devialet παρουσίασε προ ολίγων μηνών ένα περίεργο, αν μη τι άλλο, ηχείο με το όνομα Phantom.

Devialet_Phantom_Photo_Outside.jpg


Το εν λόγω ηχείο διαθέτει ενσωματωμένο ενισχυτή, bluetooth, οπτική είσοδο, και μια σειρά από πολύ καλά χαρακτηριστικά.

Devialet_Phantom_Photo_Exploded.jpg


Τα μοντέλα είναι δύο, το "μικρό" με τα 750watt και το μεγάλο με τα 3000watt. Ο ενισχυτής τους είναι υβριδικός κλάσης Α και D μαζί, επεξεργασία SAM, όπως εκείνοι την περιγράφουν "speaker active matching", bass διαχείριση HBI ή αλλιώς "Heart Bass Implosion", με τα δύο χαμηλών συχνοτήτων ηχεία στα πλαϊνά της κατασκευής να αποδίδουν 20Hz to 20kHz +/-0.5dB.
Η εταιρεία το προωθεί ως έχει, δλδ ως ένα ηχείο που μπορεί να παίξει μουσική πάρα πολύ καλά, να γεμίσει μεσαίους σε μέγεθος χώρους, αν και ο συνδυασμός δύο τέτοιων ηχείων αποδίδει καλύτερα και με μεγαλύτερη σαφήνεια στην εικόνα της μουσικής.
Όταν τα ηχεία είναι δύο τότε χρειάζεται να υπάρχει η συσκευή Dialog μαζί, που δίδεται δωρεάν στο εν λόγω πακέτο, και αναλαμβάνει να συγχρονίζει τα ηχεία.

devialet-phantom-dialog.png


unoudeuxphantom-grey.jpg


Οι τιμές ξεκινούν από τα 1.690 ευρώ για το μικρό, πάει στα 1.990 ευρώ για το μεγάλο, και καταλήγει στα 3.679 για το σετ των μικρών και στα 4.279 για το σετ των μεγάλων.

Χαρακτηριστικά :

ACOUSTICAL PERFORMANCE : ADH amplification Distortion: 0.001% | Saturation : 0 | Background Noise : < 0,5dB SPL at 3m
SOUND PRESSURE LEVEL : 99 dB SPL at 1 meter ή 105 dB SPL at 1 meter
AMPLIFICATION POWER : 750 Wpeak ή 3 000 Wpeak
Συχνότητες : 16Hz to 25kHz ± 2dB at 82dB SPL | 28Hz to 25kHz ± 2dB at 92dB SPL | 49Hz to 25kHz ± 2dB at 102dB SPL
DAC : TI PCM1798 24bits/192kHz
Επεξεργασρτής : 800MHz dual-core ARM Cortex - A9 MPCore processor, hard IP, and FPGA in a single Cyclone V System-on-Chip (SoC) 512 MB DDR3 Memory
Τεχνολογίες : HBI® (Heart Bass Implosion), ADH® Intelligence (Analog Digital Hybrid), SAM® (Speakers Active Matching), EVO® Platform, ACE® Loudspeaker (Active Cospherical Engine)
Βάρος : 11 κιλά
Πλάτος: 253 χιλιοστά * Ύψος: 255 χιλιοστά * Βάθος : 343 χιλιοστά
Internal skin: Glass fiber filled polycarbonate
External skin: ABS | Aluminium central core | Aluminum dome drivers
Συνδεσιμότητα :
Bluetooth : A2DP and AVRCP Profiles | aptX, AAC and SBC audio Codecs
Dual-band Wi-Fi (a/b/g/n 2.4 GHz & 5 GHz)
Ethernet RJ-45 10/100/1000 Mbps (Gigabit)
PLC Homeplug Av2
Toslink optical input (Tv, blu-ray, video games console, κτλ)

White Paper : http://en.devialet.com/assets/V3/pdf/White-Paper-Phantom-en.pdf

Πλήρες review : http://www.innerfidelity.com/content/devialet-phantom-wireless-speaker-system#fZbMmvWxjDQqFTJW.97

http://en.devialet.com/phantom/#discover/
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Υπαρχει κανεις αναμεσα μας που να τιο εχει ακουσει ?
Το εχει δει πουθενα μηπως και σαν demo ?

Κανω περιεργες σκεψεις τελευταια... :-/
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Σε έκθεση το είχα ακούσει και έχει εκπληκτικό ήχο για το μέγεθος του. Τα έχει και ένας φιλος από την Νορβηγία και μου λέει τα καλύτερα.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
και γω στην εκθεση το ειχα ακουσει και ηταν εντυπωσιακο.
Φανταζομαι ο ''Ορφεας'' θα εχει σε καποιο καταστημα ντεμο για να δεις και ν'ακουσεις.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ντίνο και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, να το ψάξει λίγο.παραπάνω το πώς αναπαραγάγει τη μουσική γιατί θέλει spark, θέλει Καλό wifi, θέλει ....

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Wifi καλο εχουμε, το spark τι ειναι ?
Είναι το software player της devialet για να παίζεις μουσική. Έχει θεματάκια ...

Όποιος σκέφτεται για δυο, πρέπει να αγοράσει και το dialog.

Ψαχτειτε λίγο πριν προβείτε σε αγορά οι ενδιαφερόμενοι.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
A, ναι το ηξερα αλλα δεν ηξερα πως το λενε σπαρκ :p

[ "Dialog Intelligent Hub" - 300 εθρω... το λενε το πραματιδι, spark ειναι η εφαρμογη ]
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καμία σχέση Ντίνο, άλλο πράγμα. Αν δεν τίθεται θέμα.χρημάτων ή ακουστικών προτιμήσεων, πάρε το.muso που δεν θέλει και βάση

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Καταλαβα το αντιθετο :D το μουσο κανει λιγο λιγοτερα απο οτι ενα devialet (το καινουργιο elevate, οχι phantom)

(Ουτε το devialet θελει βαση)
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καταλαβα το αντιθετο :D το μουσο κανει λιγο λιγοτερα απο οτι ενα devialet (το καινουργιο elevate, οχι phantom)

(Ουτε το devialet θελει βαση)
Θέλει τη βάση της εταιρείας, αν θες να έχεις σωστό μπάσο. Διάβασε στα accessories τί κάνει ακριβώς πριν ψωνίσεις.

Το elevate δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Είναι πολύ πρόσφατο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk