MK808B PRO Android Dongle Review

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Android on a stick !
Για πρώτη φορά έχουμε στη διάθεση μας για παρουσίαση android media player σε μορφή stick.
To μοντέλο που έχουμε είναι καινούργιο στην αγορά και είναι το ΜΚ808Β PRO.

1.jpg

Το player έρχεται σε απλή πλαστική συσκευασία προστατευμένο επαρκώς.
Μέσα θα βρείτε το ιδιο το μηχάνημα , τον φορτιστή , hdmi καλώδιο , mini hdmi -> hdmi καλώδιο για σύνδεση με την τηλεόραση σας , και OTG καλώδιο για να του τροφοδοτήσετε τα εξωτερικά σας αρχεία.
Λείπει δυστυχώς ένα είδος remote , αλλα σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα usb mouse , bt keyboard η ακόμα και το κινητό σας αν είναι συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο.

Από χαρακτηριστικά , θα το χαρακτηρίζαμε mid range αφου είναι εξοπλισμένο με 1gb ram / 8gb rom αλλά από την άλλη φοράει τον s905 ο οποίος είναι φρέσκος επεξεργαστής και τα πάει πολύ καλά με το Kodi .
Εκτός από τη θύρα OTG , υπάρχει και κανονική usb για να συνδέσετε ότι επιθυμείτε (πχ στη μια θύρα το πληκτρολόγιο σας και στην άλλη το στικάκι σας)
Τα αναλυτικά χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω :
ModelMK808B Pro
ColorBlack
MaterialPlastic
System
Operating SystemGoogle Android 5.1
CPUAmlogic S905 Cortex A53 Processor 2.0GHz
GPUPenta-Core Mali-450 GPU
RAMDDR3 1G
ROMNand Flash 8G
Extended StorageSupport max 32G
Communication
Wifi ConnectivitySupport 802.11 b/g/n
Ethernet10 / 100M, via Micro USB to Ethernet adapter
BluetoothBT 4.0
CameraN/A
Media
Video SupportedHD MPEG1/2/4,H.265,4K-HD, HD AVC/VC-1,RM/RMVB,Xvid/DivX3/4/5/6 ,RealVideo8/9/10
Avi/Rm/Rmvb/Ts/Vob/Mkv/Mov/ISO/wmv/asf/flv/dat/mpg/mpeg
4K@60 Hz video decoding 10-bit HEVC and AVS+ codec support; H.264 up to 4K 30 Hz
Audio SupportedMP3/WMA/APE/FLAC/AAC/OGG/AC3/WAV
Picture SupportedJPEG/ BMP/ GIF/ PNG/TIF, Max. 8000 x 8000
Interfaces
HDMI PortStandard HDMI female, 2.0
Other Interfaces1 x USB; 1 x TFcard slot;1 x Update Button(via one pin hole); 1 x Mini USB with OTG; 1 x Mini USB for power
Other Features
3GN/A
Other FunctionQwerty keyboard
Support Miracast/DLNA


2.jpg

Η κατασκευή του είναι από πλαστικό , και εμπνέει εμπιστοσύνη. Το γεγονός ότι δεν συνδέεται απευθείας με hdmi στην τηλεόραση και παρεμβάλλεται αντάπτορας το θεωρώ καλό διότι δεν ασκείται δύναμη/βάρος στην θύρα της τηλεόρασης σε συνδυασμό με το βάρος του καλωδίου του τροφοδοτικού. Στα αρνητικά το μικρό σχετικά μήκος του καλωδίου του τροφοδοτικού .Θα πρέπει να έχετε σχετικά κοντά το πολύπριζο σας.

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Μπαίνοντας σε λειτουργία για πρώτη φορά , ερχόμαστε σε επαφή με ένα όμορφο περιβάλλον , σχεδιασμένο ειδικά για να έχει όψη media player όπου μεγάλα χρωματιστά εικονίδια είναι στη διάθεση σας για κάθε είδους λειτουργία.
Η έκδοση του android είναι η 5.1 , και έρχεται prerooted , που είναι εξαιρετικό νέο για όσους θέλουν να παίξουν παραπάνω με το λειτουργικό τους.

6.jpg

7.jpg

Χωρίς χρονοτριβή , μπήκαμε στο μενού των ρυθμίσεων και σετάραμε την hdmi στα 60hz και τον ήχο σε hdmi bitstream .
Κλασσικά το Kodi είναι και πάλι εδώ (μαζί με εξτρα add ons ποικίλου περιεχομένου ) στην 15.2 έκδοση του.
Και μέσω wifi υλικό 720p έπαιξε νεράκι , ενώ το ίδιο συνέβη και με 1080p υλικό από στικάκι η εξωτερικό δίσκο (θα πρέπει να είναι low powered ) .
Στον ηχητικό τομέα , έκανε σωστά και downmix σε pcm stereo αλλά πέρασε και dts για όσους θελήσουν να το συνδέσουν στον ενισχυτή τους.
Προφανώς αρχεία mp3 , flac κλπ δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα να αναπαραχθούν.
Εδώ να τονίσουμε ότι σε αναπαραγωγή video υλικού , το MK808 ζεσταινόταν αρκετά , αλλα ποτέ δεν παρατηρήσαμε πρόβλημα.
Gaming δεν δοκιμάσαμε (ειδικά 3d) αφού και τα μόλις 4gb ελεύθερου χώρου δεν βοηθούν και πολύ σε αυτόν τον σκοπό .

8.jpg

Εκτός από βιντεο και ήχο , η Google με το πλήρες Play Store και τις εφαρμογές της (youtube κ.α.) είναι εδώ για να γεμίσει τον χρόνο σας εποικοδομητικά και να μετατρέψει την τηλεόραση σας σε «έξυπνη»

Συνοπτικά , το MK808B PRO είναι μια απλή συσκευή , εξαιρετικά οικονομική (κάτω από 28 ) η οποία θα κάνει την τηλεόραση σας να ζωντανέψει.
Τη συσκευή μπορείτε να την προμηθευτείτε από το Geekbuying.com

ΥΓ. Οσοι είστε ανησυχα πνεύματα :p μπορείτε να του φλασάρετε και custom rom που μπορείτε να βρείτε εδώ .
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Ώπα! Εδώ είμαστε! Αυτό θα πάρω έχει και τον νέο s905 ! Απλά θα πέσει η παραγγελία απο bang good που τους έχω για πιο γρήγορους απο το geek αφού ειναι και στα ίδια λεφτά.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Παραγγελθηκε τελικα απο banggood , ειχα προλαβει την χαμηλη τιμη , γιατι τωρα το ακριβηναν.
 

kokonut

New member
25 December 2009
2
Θα σου κανει το εχω εδω και δυο μερες. Μια χαρα ζεσταινεται ομως σε σχεση με το Plus. Μια φορα μου κολλησε αλλα αυτο ηταν μαλλον τυχαιο. Το ξερεις οτι μπορει να παρει ρευμα κατευθειαν απο την USB της τηλεορασης ετσι?
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Θα σου κανει το εχω εδω και δυο μερες. Μια χαρα ζεσταινεται ομως σε σχεση με το Plus. Μια φορα μου κολλησε αλλα αυτο ηταν μαλλον τυχαιο. Το ξερεις οτι μπορει να παρει ρευμα κατευθειαν απο την USB της τηλεορασης ετσι?

δλδ δεν χρειαζεται εξωτερικη τροφοδοσια? πολυ καλο αυτο γιατι την τιβι την εχω στον τοιχο σχετικα ψηλα και σκεφτομουν να ανεβασω πολυμπριζο.
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,620
Το "Micro USB to Ethernet adapter" περιλαμβάνεται στη συσκευασία; Με ενδιαφέρει να το συνδέσω σε τοπικό δίκτυο και να λειτουργεί ως plex client. Τα 10/100 είναι ένα μικρό αρνητικό (δεν έχει 1000) αλλά η τιμή του είναι πολύ καλή.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Το "Micro USB to Ethernet adapter" περιλαμβάνεται στη συσκευασία; Με ενδιαφέρει να το συνδέσω σε τοπικό δίκτυο και να λειτουργεί ως plex client. Τα 10/100 είναι ένα μικρό αρνητικό (δεν έχει 1000) αλλά η τιμή του είναι πολύ καλή.

H τιμη του ειδικα με την λογικη ελληνικων μαγαζιών που πωλούν λίγα android box , για stick ουτε λογος, 90 ευρω τα 8gb / 1ram με τσιπακια 2 ετων πισω ειναι απλα τζαμπα!
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
ηρθε το στικ απο bang good ανοιγμενη συσκευασια δεν εκαναν καν τον κοπο να το πακεταρουν σωστα για να μην το καταλαβω ....

Για την ωρα δεν εχω καταφερει να πάρω ήχο δυστυχως οτι πρασπαθεια και αν εκανα με το δικό του hdmi σε mini hmdi καθως αλλο τετοιο καλωδιο δεν εχω. Καμια ιδεα για κάποια ρυθμιση που ισως δεν κανω σωστα? το δοκιμασα σε 2 διαφορετικες τηλεορασεις και σε 4 διαφορετικες εισοδους οποτε δεν τιθεται θεμα να φταινε οι δικες μου υποδομες.


Σχετικα με το wifi επειδη το προοριζω για το υπνοδωματιο όπου του ρουτερ απεχει μεσω διαδρομου 6-7 μετρα σε αλλο δωματιο δυστυχως συνδεεται πολυ δυσκολα και ουσιαστικα δεν παιζει.

Στην καθιστικο που το εβαλα στα 2 μ από το ρουτερ παιζει αψογα, περα απο το θεμα του μη ηχου, με πολυ γρηγορη φορτωση .

Δλδ οποιος το θελει για λιγο απομακρυσμένο wifi να μην το παρει δεν κανει.

Καμια ιδεα για τον ήχο?
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Στο audio στα setting ----digital sound---- έχει ρύθμισεις για :audio detection pcm HDMI spdif . Ότι και να επιλέξω ήχο δεν...
Ή μήπως έννοιες απο τις ρυθμίσεις του kodi?
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Θα δοκιμάσω να αλλάξω καλώδιο. Τι ειναι καλύτερα να πάρω ανταπτορα απο mini hdmi to hdmi και στην συνέχεια να συνδέσω κανονικό καλώδιο hdmi ή να πάρω νέο καλώδιο mini hdmi to hdmi? ή δεν παίζει ρόλο? η πρώτη ειναι φυσικά φθηνότερη λύση.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Έβαλα και νέο HDMI καλώδιο αλλά τιποτα. Ήχο δεν παίρνω. Αν υπάρχει κάποια ιδέα ευπρόσδεκτη. Επειδή δεν βλέπω ιδιαίτερη ανταπόκριση που ειναι καλύτερα να θέσω το θέμα? σε ποια κατηγορία μήπως βοηθήσω?
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Δοκίμασε με νέο καλώδιο mini to hdmi.
Μου φαίνεται παράξενο το πρόβλημα σου.
Δοκίμασε με defaults και δες αν υπάρχει custom rom (νομίζω υπάρχει ).