Μηκος καλωδιων

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Υπαρχόντων ελπιδων για μερικη αναδιαταξη των μηχανηματων, κυριως με την τοποθετηση του ενισχυτη επι του ...περιφημου μπουφε ωστε τα μηκη καλωδιων ηχειων να ελαχιστοποιηθουν στα 2,50μ το μεγιστο (απο το...διπλασιο σημερα), δημιουργειται ετερον θεμα:
Η ντουλαπα-ρακ με τα υπολοιπα μηχανηματα(πικαπ - cd player - nuc ως media player - tuner) θα ειναι σε αποσταση τουλαχιστον 2,00μ απο τον ενισχυτη -οποτε αυξανεται δραματικα το μηκος των "αλλων" καλωδιων (κι οταν λεω "αλλα καλωδια" εννοω phono - interconnect - optical - coaxial).
Τιθενται τα ερωτηματα:
α) Θα υπαρξει προβλημα λογω αυξημενου μηκους;
β) Η ακουστικη διαφορα λογω μειωσης του μηκους των καλωδιων ηχειων θα ισοφαρισθει απο τις απωλειες λογω αυξησης μηκους των αλλων καλωδιων, οποτε θα παει χαμενη η προσπαθεια και να παραμεινω ως εχει σημερα (με 5,00μ καλωδια ηχειων);
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Ωχ και τι μας βάζεις!!!!
Μία η άλλη σε βλέπω....
Το μήκος των καλωδίων είναι πολύ στα 5 μέτρα
Όσο μακρύτερο το καλώδιο ηχείων,τόσο μεγαλύτερης διατομής πρέπει να είναι
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Πετρο δεν ισχυει το ρηθεν "Είναι μακράν προτιμότερο να είναι το καλώδιο σύνδεσης των ηχείων κατά το δυνατόν κοντό, διότι αυτό μεταφέρει ηλεκτρική ισχύ (και τάση, και ρεύμα). Όλα τα καλώδια interconnect μπορούν να είναι αρκετά μακριά, αφού μεταφέρουν μόνο σηματοδότηση.";
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Πετρο δεν ισχυει το ρηθεν "Είναι μακράν προτιμότερο να είναι το καλώδιο σύνδεσης των ηχείων κατά το δυνατόν κοντό, διότι αυτό μεταφέρει ηλεκτρική ισχύ (και τάση, και ρεύμα). Όλα τα καλώδια interconnect μπορούν να είναι αρκετά μακριά, αφού μεταφέρουν μόνο σηματοδότηση.";

άρα αυξάνεις τη διατομή
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,508
Θεσσαλονικη
Πετρο δεν ισχυει το ρηθεν "Είναι μακράν προτιμότερο να είναι το καλώδιο σύνδεσης των ηχείων κατά το δυνατόν κοντό, διότι αυτό μεταφέρει ηλεκτρική ισχύ (και τάση, και ρεύμα). Όλα τα καλώδια interconnect μπορούν να είναι αρκετά μακριά, αφού μεταφέρουν μόνο σηματοδότηση.";

Βαγγέλη ,το πρόβλημα μικραίνει με τις συνδέσεις xlr για αυτό και τα επαγγελματικά τις χρησιμοποιούν .Αν έχεις μηχανημα πού έχει xlr τοτε προχώρα ,αλλά αν όχι τότε καλύτερα να προτιμήσεις τη λύση κοντών interconnect

Bαγγέλη έχεις δεί να πουλάνε καλώδιο σύνδεσης μακρύτερο του 1 .μ ,από κάποιες <σοβαρές> εταιρίες ;δε νομίζω ότι είναι τυχαίο
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Σκισε τη γατα και βάλε το rack αναμεσα απο τα ηχεία. Ο μπουφες ποδι!
Απόρω πως κρατιεσαι ακόμα. Ο ήχος είναι το μεράκι σου. Τόσο σημαντικός είναι πια ο μπουφες; Που τρως τα λυσακα σου δεν το βλέπει;
Έχω νεύρα τώρα. Δεν περνάν οι drivers απο το teac στο λάπτοπ.
Αν θες έρχομαι απο κει να ρίξω κατα λάθος με 60χλμ την ωρα το λάπτοπ στον μπουφέ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και είπαμε
Παντα κράνος.
Να μην τα ξαναλεμε...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Μηκος καλωδιων

Σκισε τη γατα και βάλε το rack αναμεσα απο τα ηχεία. Ο μπουφες ποδι!
Απόρω πως κρατιεσαι ακόμα. Ο ήχος είναι το μεράκι σου. Τόσο σημαντικός είναι πια ο μπουφες; Που τρως τα λυσακα σου δεν το βλέπει;
Έχω νεύρα τώρα. Δεν περνάν οι drivers απο το teac στο λάπτοπ.
Αν θες έρχομαι απο κει να ρίξω κατα λάθος με 60χλμ την ωρα το λάπτοπ στον μπουφέ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και είπαμε
Παντα κράνος.
Να μην τα ξαναλεμε...

Ωχ ωχ,σαν απειλή μου ακούγεται!!!!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Οκ, παιζει το teac. Άκυρο εγώ. Πεφτεις και μακρυά :p
Απο οπτική το μήκος νομιζω δεν έχει καμια σημασία εκτός και αν παίζεις με γυάλινη (καλύτερη) οποτε το κοστος για νέα είναι απλα απαγορευτικό. Μάλλον δεν είσαι σε αυτη την περιπτωση.
Το phono stage που φεύγει με rca είναι πρόβλημα. Μα που θα βρεις τόσο μεγαλα καλώδια; Είναι και πρακτικο το θεμα. Και τι καλώδια θα είναι αυτά; "Του κιλού"; Αντίστοιχα και με το coaxial. Θα μαζεύεται σκουπίδι και jitter με το κιλό.
Αυτό που με προβλημάτισε κυρίως είναι αυτό με το nuc. Δεν είδα πουθενά να αναφερεις usb καλώδιο. Με τι το συνδεεις;
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,715
Αθηνα
Απάντηση: Re: Μηκος καλωδιων

Σκισε τη γατα και βάλε το rack αναμεσα απο τα ηχεία. Ο μπουφες ποδι!
Απόρω πως κρατιεσαι ακόμα. Ο ήχος είναι το μεράκι σου. Τόσο σημαντικός είναι πια ο μπουφες; Που τρως τα λυσακα σου δεν το βλέπει;
Έχω νεύρα τώρα. Δεν περνάν οι drivers απο το teac στο λάπτοπ.
Αν θες έρχομαι απο κει να ρίξω κατα λάθος με 60χλμ την ωρα το λάπτοπ στον μπουφέ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και είπαμε
Παντα κράνος.
Να μην τα ξαναλεμε...

:flipout::flipout::flipout:

Καλα τα λες αλλα με μια απαραιτητη προυποθεση.
Να φροντισετε πρωτα η γυναικα να φοραει για πατουμενο τιποτα τετοιο...
Screen+shot+2010-09-22+at+8.19.40+PM.png

Αν δειτε να φοραει τιποτα τετοιο...abort mission!
618_790-0206.jpg
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Νομίζω ότι αν τα intercconect έχουν μια σχετικά καλή μόνωση δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εξάλλου πόσοι από μας μπορούν να αντιληφθούν την ακουστική διαφορά (αν υπάρχει) μεταξύ ενός και δύο μέτρων intercconect.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,744
Απάντηση: Re: Μηκος καλωδιων

Νομίζω ότι αν τα intercconect έχουν μια σχετικά καλή μόνωση δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εξάλλου πόσοι από μας μπορούν να αντιληφθούν την ακουστική διαφορά (αν υπάρχει) μεταξύ ενός και δύο μέτρων intercconect.

Στο πικαπ θα την ακουσει ειδικα με ΜΜ
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Ατανασιε με usb παιζω απο το nuc.
Ειπαμε, ο μπουφες ειναι μελος της οικογενειας - στα τοσα "χατηρια" που μου' κανε, ας της κανω κι εγω ενα.
Αρα, μονο με επιλογη καταλληλων, μακρων, καλωδιων ηχειων τη "σωζω", μα θα... τρωγομαι εσαει.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,508
Θεσσαλονικη
Βαγγέλη να μη τρώγεσαι καθόλου ,βάλε τα καλώδια ηχείων στο μήκος που χρειάζεται και απόλαυσε τη μουσική σου
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,065
Σε περίπτωση που θες να εκμεταλλευτείς όλα τα πλεονεκτήματα που θα μπορούσες να έχεις από τον μπουφέ, θα πρότεινα ειδικά τα καλώδια ηχείων, να τα περάσεις και να τα τοποθετήσεις επάνω στον μπουφέ. Ταυτόχρονα θα δώσεις και μια νέα αισθητική στον μπουφέ χρησιμοποιώντας και ειδικές βάσεις για τα καλώδια, οι οποίες θα εκτοξεύσουν το σύστημα σε νέα επίπεδα ποιότητας. Συγκεκριμένα θα ακούσεις βελτίωση στην λεπτομέρεια, την εστίαση και στα δυναμικά περάσματα.

ACE8PK.jpg


Η συγκεκριμένη βάση νομίζω θα δέσει μια χαρά από αισθητική άποψη με τον μπουφέ.

http://www.musicdirect.com/p-971-cable-elevators.aspx

Για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες και τιμές δες εδώ.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
βελτίωση στην λεπτομέρεια, την εστίαση και στα δυναμικά περάσματα.

Κι ολα αυτα απο τη βαση-γατουλα;
Καποιος μας κανει πλακα δεν μπορει😁


Πετρο Νικ. +10ν, κι ετσι θα γινει.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,065
Re: Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Πετρο Νικ. +10ν, κι ετσι θα γινει.

Για ψυχολογικούς κυρίως λογούς κράτα το ίδιο μήκος καλωδίων. Αν και η απόσταση ακούγεται, δεν είναι πάντα υπέρ του κοντού. :p
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Για ψυχολογικούς κυρίως λογούς κράτα το ίδιο μήκος καλωδίων. Αν και η απόσταση ακούγεται, δεν είναι πάντα υπέρ του κοντού. :p

Που το στηρίζεις,ότι δεν είναι υπέρ του κοντού;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,065
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μηκος καλωδιων

Που το στηρίζεις,ότι δεν είναι υπέρ του κοντού;

Στην αισθητική του κάθε ακροατή, αλλά και σε αυτό που λέμε ταίριασμα.