Asus eee pc10000h

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Καλημέρα.Έχω το συγκεκριμένο netbook με προσφατη εγκατάσταση των win10 για δοκιμή.Το θέμα είναι η μνήμη του που εχει 1GB.Για να βάλω 2 ή 4GB ξέρει κανείς τι στοιχεία θα πώ για να αγοράσω?Επίσης το μηχάνημα τα παει καλά με τα 10αρια αλλά καλύτερα με μνήμη 2 ή 4GB τι θα είναι καλύτερο?WIn7 ή 10αρια?και το κακό είναι οτι έχω απο ενα λάπτοπ δύο μνημες η μία ειναι 1GB και η άλλη 500MB αλλά έχει μόνο μια θεση για ram.
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Και με 2GB πιστευω να δω διαφορά.Δηλαδή τώρα θελει 500MB με το που ανοίξει και μπουτάρει κανονικά,οπότε με τη 2αρα θα έχω free κοντά στα 1,5GB.Αν δεν δώ μεγάλη διαφορά θα βάλω τα 7αρια που ούτως ή άλλως τα πάει σφαίρα!Προσωρινή λύση είναι το asus μέχρι την αγορά νέου λάπτοπ.Μου λέει ένας φίλος οπωσδήποτε μνήμη και μετά έναν SSD τον πιό οικονομικό της αγοράς και θα γίνει πυραυλάκι.Το σκέφτομαι.....
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Μην περιμένεις να δείς τρελή διαφορά με τα 2GB, αλλά επειδή είναι ελάχιστο το κόστος αξίζει τον κόπο.
Γιά τον σκληρό τώρα, θα δείς μεγάλη διαφορά ακόμα και με έναν συμβατικό δίσκο στις 7200rpm και με
μπόλικη buffer, μιάς και κατά κανόνα όχι μόνο τα netbook αλλά και τα laptop έχουν συνήθως δίσκους
στα 5400rpm. Με τον SSD θα δείς ακόμα μεγαλύτερη και επιπλεόν θα αυξηθεί και η αυτονομία με την
μπαταρία, απλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο και το κόστος, ειδικά αν χρειάζεσαι μεγάλο δίσκο,
γιά το Netbook!
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Επειδή είναι προσωρινή λύση μιας και το λα´πτοπ που είχα ''έφυγε'' (νερό μπουκάλι επάνω στα πλήκτρα και κάψιμο μητρικής-ασύμφορη η αγορά μητρικής),θα δω τι κάνει με την 2αρα τη ram και μάλλον επειδή είμαι στο ψάξιμο για αγορά νεου λάπτοπ,θα δώ στο μέλλον για αλλαγή δίσκου αλλά δεν με νοιάζει το μέγεθος.Και με τον πιό οικονομικό SSD κάνω δουλειά μιας και έχω 3 εξωτερικούς με ταινίες τραγούδια κλπ κλπ κλπ.Αυτο που μου αρέσει είναι το μέγεθός του που χωράει παντού για μεταφορά κλπ.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Κάνε ότι μπορείς καλύτερο και με ram και με ssd. Πέραν της μουσικής/ταινίες θα πάρει πάνω του και σαν συσκευή (κυρίως ταχύτητα, συμφωνώ με το φίλο σου, αλλα και σε θερμοκρασίες αφού θα καταναλώνει λιγότερο).
Αν έχεις πάρει τα 10άρια εγώ θα χρησιμοποιούσα αυτά. Να φροντίσεις μόνο να του βγάλεις off και ότι περιτό τρέχει. Υπάρχουν κατάλληλοι οδηγοί στο διαδίκτυο.

YΓ τον SSD μην τον τσιγκουνευτείς. Έχουν πέσει οι τιμές αρκετά και σίγουρα δεν θα πάει χαμένος.
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Αν θα βάλω SSD θα τσιγουνευτώ στο netbook για να βάλω κατι καλύτερο στο λάπτοπ που ετοιμάζομαι να πάρω.Χρειαζεται sata 2 ή sata 3?Μάλλον 2 ε? Για τους SSD είναι αλήθεια οτι φορμάτ δεν παίρνουν πολλές φορές? Ναι τα 10άρια έβαλα για δοκιμή αλλά σκέφτομαι να τα κρατήσω τελικά!Πάντως θέλουν λίγο εξοικείωση κατα τ'άλλα τέλεια!Αν με 2αρα ram δεν τρέχει καλά τοτε θα βάλω τα 7αρια,όσον αφορά τα πρόσθετα έχω κλείσει οτι περιττό....
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Mε 60 πλέον παίρνεις samsung evo 120GB
Να μην το τσιγκουνευτείς γιατί δεν θα πάει χαμένος ;-)
Εφόσον πάρεις άλλο λαπτοπ τον βάζεις σε αυτό (να εξετάσεις βέβαια αν γίνεται, γιατί μπορεί να το πάρεις με λειτουργικό και να μην μεταφέρεται)

Για φορματ, αξιοπιστία κτλ δεν γνωρίζω.
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι χρησιμοποιώ vfm ssd 3-4 χρόνια τώρα χωρίς να παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα.
Αντιθέτως δουλεύουν απρόσκοπτα και ανέβηκα πολύ σε ταχύτητα χρήσης (και δεν εννοώ μόνον την εκκίνηση).
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Η απαντηση είναι καπου στη μεση και εξαρταται απο το τι σκοπευεις να κανεις στο σχετικα αμεσο μελλον. Αν σκοπευα να αλλαξω συντομα υπολογιστή (εντος 6μηνου ας πουμε) θα εβαζα μια ραμ μονο και τιποτε αλλο (ελαχιστο κοστος και χρονος εγκαταστασης. Ενας σκληρος απαιτει να αφιερωσει ενα ευλογο χρονο). Αν σκοπευα να τον κρατησω περισσότερο, θα εβαζα εναν ssd, πχ ενα αξιοπρεπη evo850 για παραδειγμα, ο οποιος και θα εμενε εκει, ακομη και αν επαιρνα νεο υπολογιστη. H αξιοπιστία δεν ειναι ζητημα, μιας και δύσκολα μπορει να "σκοτωσει" καποιος εναν ssd πλεον.
Γενικά δεν αξιζει η φασαρια να μεταφερει καποιος σκληρό δισκο σε μελλοντικό μηχανημα. Αφενώς ο νεος υπολογιστης θα εχει ενδεχομενως ιδιο ή καλυτερο σκληρό, αφετερου πρεπει να κανεις cloning τον σκληρο του νεου μηχανηματος στον παλιο σου ssd, να βρεις σκληρο για να παιζει και το netbook, κτλ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Η απαντηση είναι καπου στη μεση και εξαρταται απο το τι σκοπευεις να κανεις στο σχετικα αμεσο μελλον. Αν σκοπευα να αλλαξω συντομα υπολογιστή (εντος 6μηνου ας πουμε) θα εβαζα μια ραμ μονο και τιποτε αλλο (ελαχιστο κοστος και χρονος εγκαταστασης. Ενας σκληρος απαιτει να αφιερωσει ενα ευλογο χρονο). Αν σκοπευα να τον κρατησω περισσότερο, θα εβαζα εναν ssd, πχ ενα αξιοπρεπη evo850 για παραδειγμα, ο οποιος και θα εμενε εκει, ακομη και αν επαιρνα νεο υπολογιστη. H αξιοπιστία δεν ειναι ζητημα, μιας και δύσκολα μπορει να "σκοτωσει" καποιος εναν ssd πλεον.
Γενικά δεν αξιζει η φασαρια να μεταφερει καποιος σκληρό δισκο σε μελλοντικό μηχανημα. Αφενώς ο νεος υπολογιστης θα εχει ενδεχομενως ιδιο ή καλυτερο σκληρό, αφετερου πρεπει να κανεις cloning τον σκληρο του νεου μηχανηματος στον παλιο σου ssd, να βρεις σκληρο για να παιζει και το netbook, κτλ.

τα περισσότερα laptop είτε έχουν μηχανικό σκληρό είτε εχουν hybrid hdd, οπότε ένας καλός και μεγάλος ssd είναι απαραίτητος, γιατί να κάνει cloning οτιδήποτε, με το που πάρει το laptop αλλάζει τον κατα πασα πιθανότητα μηχανικό σκληρό με τον ssd και το σεταρει εξαρχής με τον ssd, εκτός και αν αγοράσει ακριβό laptop που εκεί μάλλον θα έχει ssd αντί για μηχανικό
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Το "ενδεχομένως" ειναι η λεξη κλειδι. Το cloning ειναι απαραιτητο αν δεν θελει να χασει την αδεια των windows (εκτος και αν εχει αγορασει εκδοση χωρις λειτουργικο φυσικα) ή αν το πω καλυτερα, να ψαχνει το setup του oem που θα αγορασει και να εγκαταστησει τα παντα απο την αρχη. Όπως και να εχει, η μεταφορά σκληρου ειναι φασαρια (οχι δυσκολο, αλλα απαιτει χρονο).
Όσο για τους σκληρους, θα διαφωνησω και θα πω ο,τι δεν υπαρχει πλεον συνηθες. Ακομη και οι οικονομικές συσκευες, με μια αναζητηση στο σκρουτζ, βλεπω πως μπορει να εχουν μικρο ή αργο ssd, παρα μηχανικό. Αυτο που θελω να πω στον φιλο, ειναι πως σιγουρα αξιζει ενας καλος σκληρός, αλλα δεν αξιζει να παρει εναν για μικρο διαστημα και να κανει αλλαγες.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Το "ενδεχομένως" ειναι η λεξη κλειδι. Το cloning ειναι απαραιτητο αν δεν θελει να χασει την αδεια των windows (εκτος και αν εχει αγορασει εκδοση χωρις λειτουργικο φυσικα) ή αν το πω καλυτερα, να ψαχνει το setup του oem που θα αγορασει και να εγκαταστησει τα παντα απο την αρχη. Όπως και να εχει, η μεταφορά σκληρου ειναι φασαρια (οχι δυσκολο, αλλα απαιτει χρονο).
Όσο για τους σκληρους, θα διαφωνησω και θα πω ο,τι δεν υπαρχει πλεον συνηθες. Ακομη και οι οικονομικές συσκευες, με μια αναζητηση στο σκρουτζ, βλεπω πως μπορει να εχουν μικρο ή αργο ssd, παρα μηχανικό. Αυτο που θελω να πω στον φιλο, ειναι πως σιγουρα αξιζει ενας καλος σκληρός, αλλα δεν αξιζει να παρει εναν για μικρο διαστημα και να κανει αλλαγες.

με i3 μέχρι τα 500 ευρώ http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/363861/Intel-Core-i3.html?page=8 υπάρχουν μόνο 3 μοντέλα με 128αρι ssd, ο φθηνότερος 415 ευρώ, με i5 5 με ssd μέχρι τα 700 http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/363862/Intel-Core-i5.html?page=9 , ο φθηνότερος 575
γιατί να χάσει την άδεια επειδή άλλαξε σκληρό? έχω μεταφέρει την άδεια των 8 σε desktop, laptop και τώρα tablet χωρίς πρόβλημα με τηλεφωνική ενεργοποίηση
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Asus eee pc10000h

ναι και εγώ δεν βρήκα αρκετές επιλογές σε λαπτοπ με ssd... όχι σε λαπτοπ λιγότερο δυνατά τουλάχιστον.

sorry για το οφφ τοπικ, αλλα αυτό που λες leo06, για την επανεργοποίηση σε άλλο μηχάνημα ισχύει?
έχω ένα μικρό hp με αυθεντικά win7 περασμένα απο μαμα, που λόγω μεγέθους μας εξυπηρετεί αρκετά στο σπίτι και έχω και spare ssd.
μπορεί να γίνει τέτοια τράμπα (δίσκου) χωρίς να χαθεί η άδεια? δεν είναι ματσαρισμένη η άδεια?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Asus eee pc10000h

ναι και εγώ δεν βρήκα αρκετές επιλογές σε λαπτοπ με ssd... όχι σε λαπτοπ λιγότερο δυνατά τουλάχιστον.

sorry για το οφφ τοπικ, αλλα αυτό που λες leo06, για την επανεργοποίηση σε άλλο μηχάνημα ισχύει?
έχω ένα μικρό hp με αυθεντικά win7 περασμένα απο μαμα, που λόγω μεγέθους μας εξυπηρετεί αρκετά στο σπίτι και έχω και spare ssd.
μπορεί να γίνει τέτοια τράμπα (δίσκου) χωρίς να χαθεί η άδεια? δεν είναι ματσαρισμένη η άδεια?

φυσικά, δεν χρειάζεται ούτε τηλεφωνική ενεργοποίηση, λογικά θα ενεργοποιηθούν αυτόματα, το license key για τα 7αρια δεν το έχεις? αν όχι υπάρχει πρόγραμμα που το βρίσκει, δεν θυμάμαι όνομα
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Η προσεγγιση σου ειναι λάθος. Η σωστή συγκριση ειναι με εναν υπολογιστη ο οποιος εχει 128GB για παραδειγμα οπως αναφερθηκε πριν και να δεις τι βρισκεις. Συγκεκριμενα, υπαρχουν πολλα στη ταξη των 350ευρω. Προφανως τα συγκεκριμενα ως συνολο δεν θα ειναι μηχανηματα επιδοσεων. Κανεις δεν εχει τετοιες απαιτησεις απο 300-400ευρω υπολογιστη. Δηλαδη ο σκληρος ειναι το 1/5 (ή και 1/4 αν αναφερομαστε σε ακριβο ssd) του συνολικου κοστους του υπολογιστη. Οσο για την αδεια, επισης δεν εχεις δικιο. Για να μεταφερει καποιος την αδεια πρεπει ή 1. να εχεις το recovery disk (όπως εγραψα και πριν) ή 2. να σου επιτρεπει ο ΟΕΜ απο τον οποιο εχεις προμηθευτεί μηχανημα σου να χρησιμοποιησεις το κλειδι σου σε non-oem installation dvd.
Αν πληρειται μια απο τις παραπανω προυποθεσεις, η ενεργοποιηση γινεται μεσω ιντερνετ χωρις να κανουμε τιποτα. Και στις 2 περιπτωσεις, θα χρειαστει να χασουμε το χρονο μας με το να περασουμε λειτουργικό, οδηγους, προγραμματα κτλ, κατι που αποφευγεται με την κλωνοποιηση που ανεφερα πριν.
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!Προσανατολίζομαι για έναν SSD 64GB με 40Ε περίπου και για το λάπτοπ του οποίου η αγορά θα γίνει καλοκαίρι θα μπεί πιο μεγάλος σίγουρα και ο μηχανικός θα γίνει εξωτερικός.Και κατι άλλο ήθελα να ρωτήσω.Εχω απο το παλιό λάπτοπ εναν intel core 2 duo@1,60GHZ.Υπάρχει περίπτωση να κάνει στο ASUS και εαν κάνει θα δω τίποτα καλύτερο σε ταχύτητες ή όχι?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Asus eee pc10000h

φυσικά, δεν χρειάζεται ούτε τηλεφωνική ενεργοποίηση, λογικά θα ενεργοποιηθούν αυτόματα, το license key για τα 7αρια δεν το έχεις? αν όχι υπάρχει πρόγραμμα που το βρίσκει, δεν θυμάμαι όνομα

Δεν το γνωρίζω γι αυτό ρωτάω. Μέχρι σήμερα είχα την εντύπωση ότι τα ΟΕΜ Win είναι κλειδωμένα με το μηχάνημα που πρωτοεγκαταστάθηκαν. Δεν σώνονται δλδ ούτε με κλώνους ΔΩΔ ούτε τίποτα γιατί στην επανεργοποίηση ψάχνουν sn του δίσκου κα ιτης μητρικής (ή κάτι αντίστοιχο) οπότε ντζίφος.
Τώρα που άκουσα και την αντίθετη άποψη, μπήκα στο τρυπάκι να το ψάξω...


@kostikos
Προσωπικά είμαι υπέρ του ssd και σε οικονομικά pc/laptop. Είτε μητρική είτε επεξεργαστής είτε δίσκος λέγεται αυτό που το κάνει να παίζει καλύτερα, για μένα έχει την ίδια αξία.
Ειδικά ο δίσκος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλο μηχάνημα, αλλα και "φυλάει" τα πολύτιμα αρχεία σου, είναι must να είναι το δυνατόν καλύτερος. Προσωπική άποψη βέβαια. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Ότι θέλει ο καθένας.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Asus eee pc10000h

Δεν λεμε κατι διαφορετικό. Η ενσταση μου, ή μαλλον η προτροπή μου, ειναι πως αν ο υπολογιστης χρησιμοποιηθει για μικρο χρονικό μεχρι την αντικατασταση του, δεν χρειαζεται να μπει στη διαδικασια αλλαγων, εκτος και αν υπαρχει χρονος για ενασχοληση. Ενας σκληρος ειναι ασφαλως καλή επιλογη. Όσο για την ενεργοποιηση, δεν υπαρχει ελεγχος στον σκληρό (παλαιότερα ισχυε πως δεν ελεγχεται ο,τιδηποτε μπορει να αντικατασταθει-hdd, cpu(σε σταθερους προφανως), ram, optical). Το συνηθες ειναι ο ελεγχος της mac address.