Ερωτήσεις για αγορά laptop

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mysterr

New member
7 January 2014
7
Καλησπέρα παιδιά,
έχω desktop pc εδώ και 8 χρόνια και νομίζω πως ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσω με ένα laptop που να είναι καλό για μερικά χρόνια.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα έχω laptop, δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο μέγεθος. Επειδή θα αντικαταστήσει το pc, δε θα θελα να ναι μικρο (13.3''), οπότε είμαι μεταξύ των 15.6'' και 17.3''. Δεν έχω πρόβλημα με το βάρος/μέγεθος να είναι λίγο παραπάνω αφού θα ναι κυρίως για σταθερή χρήση, ε κι άμα χρειαστεί μετακίνηση δεν είναι πρόβλημα λίγο κουβάλημα.
Θέλω να μπορεί να παίξει σε πολύ καλή ποιότητα αν του βάζω ταινίες/σειρές σε 1080p (ή και 4K αλλά να μην ανεβαίνει πολύ το κόστος).
Γενικά παίζω παιχνίδια, αν κι επειδή έχω κονσόλα για τα πιο απαιτητικά, στο pc παίζω League of legends, αν και ψιλοκολλάει πια. Θα θελα βεβαια το νέο λαπτοπ να μπορεί να παίξει και τα νέα παιχνίδια, οπότε φαντάζομαι (απ τη λίγη έρευνα που έχω κάνει τις τελευταίες μέρες) θα ήθελα να χει μια GTX 950m.
Όσο για επεξεργαστή, είμαι σε δίλημμα μεταξύ i5 και i7. Όπως προανέφερα, θέλω το λαπτοπ να είναι καλό για μερικά χρόνια, οπότε δε θέλω να ναι κάτι μέτριο. Επίσης, δεν έχω καταλάβει αν είναι καλύτερα να βάλω i5 έκτης γενιάς ή i7 πέμπτης γενιάς.
Από μάρκα, θα προτιμούσα να είναι Asus, καθώς έχω ακούσει καλά σχόλια.
Θα ήθελα να έχει Windows 10 αγγλικά (στο pc έχω ακόμα τα vista..).
Από μνήμη, διαβάζω ότι 4 είναι ελάχιστα (4 είχα βάλει και πριν 8 χρόνια στο pc), οπότε νομίζω πρέπει να πάω για 8gb.
Για δίσκο, διαβάζω ότι οι SSD είναι πολύ πιο γρήγοροι, αλλά μικρότεροι και ακριβότεροι. Είδα κάποια συστήματα που έχουν πχ 500gb HDD και έναν μικρό SSD, που μου φαίνεται είναι καλός συνδυασμός.
Όσο για τιμή, ξεκίνησα να κοιτάζω γύρω στα 600-700ευρώ, αλλά αν είναι να αξίζει, θα μπορούσα να πάω και μεταξύ 800-900.
Ψάχνοντας για συστήματα, βρήκα ένα που μου τράβηξε την προσοχή και ποστάρω το link να μου πείτε τη γνώμη σας (αν και σήμερα που μπήκα λέει ότι εξαντλήθηκε): http://www.mediamarkt.gr/el/product...tcc_par=Price Search Engine&et_cid=3&et_lid=5


Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε το κείμενο, θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη και τις σκέψεις σας ώστε να επιλέξω το κατάλληλο σύστημα!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
το λειτουργικο ειναι σχεδον τσαμπα πλεον


πολυ σημαντικο παντως ειναι η υποστηριξη και η εγγυηση που παρεχει καθε καταστημα

μακρυα απο περιεργα καταστηματα
 

npaolo1970

New member
28 November 2021
8
Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με φορητούς υπολογιστές και θέλω να κάνω αντικατάσταση του lenovo thinkpad x220 που μου βγήκε σκύλος μέχρι τώρα, αλλά θέλω έναν με καλύτερη ανάλυση εικόνας για επεξεργασία φωτογραφίας, σε επίσκεψη μου σε δύο καταστήματα, ένιωσα τεράστια απογοήτευση όσα έκαναν γύρω στα επτακοσια ευρώ είχαν ψεύτικη κατασκευή και μάπα οθόνη. Να κάνω την υπέρβαση να αγοράσω έναν macbook air m1 8gb 256 η να αγοράσω έναν μεταχειρισμένο lenovo thinkpad p50 με 4k

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
To lenovo thinkpad p50 είναι μοντέλο του 2015;
Αν ναι ούτε συζήτηση πας για το μακ…
Αλλά αν βάλεις ένα ψαχτήρι στο Σκρουτζ με φίλτρα στις προτιμήσεις μνήμη, επεξεργαστή, οθόνη κλπ σου βγάζει αρκετά στα 700-1000 αξιοπρεπή.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: npaolo1970

npaolo1970

New member
28 November 2021
8
To lenovo thinkpad p50 είναι μοντέλο του 2015;
Αν ναι ούτε συζήτηση πας για το μακ…
Αλλά αν βάλεις ένα ψαχτήρι στο Σκρουτζ με φίλτρα στις προτιμήσεις μνήμη, επεξεργαστή, οθόνη κλπ σου βγάζει αρκετά στα 700-1000 αξιοπρεπή.
Καταρχήν ευχαριστώ , αυτο που με χαλάει στα macbook, δεν σου δίνουν την δυνατότητα πρόσβασης ούτε στον ssd, δηλαδή άμα σου χαλάσει θα έχεις μεγάλο κόστος αντικατάστασης και χάσιμο χρόνου για ένα καθημερινό εργαλείο δουλειάς.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk