Βοηθεια υλοποίησης κατασκευής

Antonis.T

New member
10 May 2016
3
Καλησπερα στην παρεα και καλως σας βρηκα.
Ειμαι πολυ νεος στον χωρο αυτο και θα ηθελα βοηθεια για μια ιδεα που εχω σκεφθει.
Λοιπον, εδω και καιρο αναζητω ενα boombox που να τα εχει ολα(συνδεση κινητου, συνδεση υπολογιστη, συνδεση cd player, θυρες usb για φόρτιση κλπ κλπ) αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο δεν βρηκα τιποτα στα μετρα μου. Ετσι αποφάσισα να κατασκευασω ενα μονος μου..

Το προβλημα που αντιμςτωπισω ειναι στο τι μπορω να αγορασω ωστε να υλοποιησω την σκεψη μου.. εχω σκεφθει να αγορασω ενα ενεργο ηχειο
(1η ερωτηση: το ενεργο ηχειο θελει ενισχυτή; ή το βαζω στην πριζα και το συνδεω με καποια συσκευη(ειτε μεσω μικτη) και δουλευει;;) και μετα να αγοράσω εναν μικτη με 3 ή 4 καναλια ωστε να μπορω να "φορτωσω" πανω τις συσκευες και να ελεγχω την ενταση.
Ετσι η 2η και τελευταια ερωτηση ειναι αν μπορει να υλοποιηθεί η σκεψη μου με αυτα που εχω στο μυαλό μου ή μηπως θελει κατι παραπανω που μου διαφεύγει και γενικως πως σας φαινεται σαν ιδεα. Τωρα για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα (φορτηστες, πριζες κλπ) νομιζω δεν θα αντιμετωπισω προβλημα και δεν ειναι στα πλαισια αυτου του forum. Ευχαριστώ εκ των προτερων όποιον ασχοληθει με τις "ανησυχίες" μου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Η "φατσουλα" ειναι παρενθεση..")"
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Καλώς τον, αν και τα ερωτήματά σου ξεφεύγουν από το diy audio.

Το ενεργό ηχείο περιλαμβάνει στο εσωτερικό του ενισχυτή, οπότε δεν χρειάζεσαι εξωτερικό ενισχυτή.
Ναι με μίκτη μπορείς να έχεις έλεγχο εξωτερικών συσκευών.

Εάν η ιδέα σε συνεπαίρνει, μην αποζητάς τις γνώμες των άλλων.
Για φορτιστές κινητών και τα σχετικά μάλλον σε άλλη ενότητα πρέπει να απευθυνθείς.
 

Antonis.T

New member
10 May 2016
3
Ναι δεν θα ήθελα κάτι για φορτιστές κλπ...απλως σας περιεγραψα το τι θέλω να κάνω ώστε να μπείτε στο κλιμα...Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση...Ελπίζω να πετύχει και να μην πάνε χαμένα τα χρηματα
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,115
Aν και οπως σου ειπε ο Lemon ξεφευγεις λιγακι νομίζω οτι οι ανάγκες σου απαιτουν ενα πρωτα απ'ολα υπολογιστή (φορτισεις ,usb, κινητα , remote control player, internet radio, δισκοι flash disks κτλ) ενισχυτή και ηχεία μεσα στο ίδιο κουτί. Εχω φτιαξει παρομοιες κατασκευες στο παρελθόν, το μεγεθος που εχεις στο μυαλο σου για αυτη τη κατασκευη θα καθορίσει αν θα βαλεις μέσα pc ή rasbery pi, και φυσικά το μεγεθος των μεγαφωνων, ελεγχος απο smartphone δες και στις στηλες του computer audio για ιδεες.