Ενισχυτης απο UK με βυσμα ρευματος UK

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Ηρθε εκεινη η λατρεμενη εποχη του χρονου που βγαινουν σιγα σιγα καινουριοι ενισχυτες και αρχιζει το "σφαξιμο" των προηγουμενων μοντελων
Amazon.co.uk yamaha 679 στα 320gbp που αναλογει 450-470 λιρες (αναλογως που γινει η μετατροπη). Εχω θεσει ηδη ερωτημα, αλλα ας υποθεσουμε οτι ερχεται με το πλακε τρικαρφο της αγγλιας. Θα εχω κανενα προβλημα (αν τελικα προχωρησω στην αγορα) να βαλω ενα ανταπτορακι μπροστα που να το κανει συμβατο με τις δικες μας πριζες;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
δυστυχως απο οτι βλεπω οχι.

http://faq.yamaha.com/us/en/article/audio-visual/aventage/rx-a750_black_u/10936/8885

http://download.yamaha.com/api/asset/file/?language=en&site=usa.yamaha.com&asset_id=64778
manual σελιδα 34.

Τα αποσπωμενα τα εχουν για τους πιο ακριβους μαλλον.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

δεν είναι αποσπώμενο το καλώδιο του???

*Άκυρο τώρα το είδα. Κόψιμο καλωδίου και τοποθέτηση συμβατού ρευματολήπτη. Αμα θες βάζεις και χαϊεντάδικο!

καπως ετσι;
http://diy2010.com/index.php/el/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC/item/126-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%86%CE%B9%CF%82-%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%80%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
H RX-V σειρά δυστυχώς ποτέ δεν είχε αποσπομενα καλώδια. Η aventage όμως έχει όπως γράφτηκε πιο πάνω. Είτε βάλεις ανταπτορα είτε αλλάξεις το βύσμα με ηλεκτρολόγο δεν θα έχεις πρόβλημα. Γιατί όμως να τον πάρεις από Αγγλία αφού εδώ έχει 539 ευρώ; 460ευρο + μεταφορικά + βύσμα (+ηλεκτρολόγος) ή + ανταπτορα πάνω κάτω στα ίδια θα βγει. Το πολύ πολύ να δώσεις και 20-30 ευρώ παραπάνω λέω εγώ.....αξίζει την ταλαιπωρία;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Βυσμα καπου υπαρχει. και να μην υπαρχει ειναι 2-3 ευρω κοστος. Αν το κανω μονος μου (εχω ξανασυνδεσει φις, απλα οχι αλλαγη αγγλια-ελλαδα) δεν θα υπαρχει κοστος ηλεκτρολογου. Επισης, το 450-470 που ανεφερα ειναι τελικη τιμη (συμπεριλαμβανει μεταφορικα). Να ειμαι επισης ειλικρινης, ψιλοπροτιμω την εγγυηση amazon. Θυμαμαι να εχω διαβασει εδω μεσα για περιπτωσεις που τους ειχαν πλασαρει ενισχυτες για καινουριους και ειχαν δει διαφορες ατελειες (στραβωμενες θυρες, σκονισμενα usb) που εδειχναν οτι ηταν εκθεσιακο κομματι. Οποτε, βγαινει 70 ευρω φτηνοτερο, αν κατι συμβει και απλα "δεν το γουσταρω" το στελνω πισω και μου δινουν πισω τα λεφτα, ενω αν βγει ελαττωμα στην πορεια το στελνω πισω εντος εγγυησης.

Θα ηθελα παρα πολυ να υποστηριξω τοπικα μαγαζια, αλλα τους ψιλοφοβαμαι....
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλύτερα πάρε τον από γερμάνια που έχει καλύτερες τιμές και ίδιο βύσμα και καλύτερα μεταφορικά...
http://www.gamingoase.de/index.php?page=product&info=303
http://www.mediamarkt.de/de/product...pq=vpqr&rbtc=gei|pf|2001518||p|standard feed|

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

οκ πάω πάσο αν έχει και τα μεταφορικά μέσα είναι ευκαιρία όντως!
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Ενισχυτης απο UK με βυσμα ρευματος UK

Βυσμα καπου υπαρχει. και να μην υπαρχει ειναι 2-3 ευρω κοστος. Αν το κανω μονος μου (εχω ξανασυνδεσει φις, απλα οχι αλλαγη αγγλια-ελλαδα) δεν θα υπαρχει κοστος ηλεκτρολογου. Επισης, το 450-470 που ανεφερα ειναι τελικη τιμη (συμπεριλαμβανει μεταφορικα). Να ειμαι επισης ειλικρινης, ψιλοπροτιμω την εγγυηση amazon. Θυμαμαι να εχω διαβασει εδω μεσα για περιπτωσεις που τους ειχαν πλασαρει ενισχυτες για καινουριους και ειχαν δει διαφορες ατελειες (στραβωμενες θυρες, σκονισμενα usb) που εδειχναν οτι ηταν εκθεσιακο κομματι. Οποτε, βγαινει 70 ευρω φτηνοτερο, αν κατι συμβει και απλα "δεν το γουσταρω" το στελνω πισω και μου δινουν πισω τα λεφτα, ενω αν βγει ελαττωμα στην πορεια το στελνω πισω εντος εγγυησης.

Θα ηθελα παρα πολυ να υποστηριξω τοπικα μαγαζια, αλλα τους ψιλοφοβαμαι....

Κάνε μια έρευνα στην τοπική αγορά,ποτέ δεν ξέρεις!!Υπάρχουν και σοβαροί επαγγελματίες...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Το εψαξα στο γερμανικο αμαζον. Το εχει 469 ευρω (price match με mediamarkt προφανως), αλλα εκει κανουν μια μαγκια οπου οταν το βαζεις στο καλαθι σου βγαζει αλλη τιμη (!). Δεν ειναι η πρωτη φορα που το βλεπω αυτο στο amazon.de. Τελικα παει 484,77+36,05 (μεταφορικα) = 520 ευρω, οπου πλεον η διαφορα πεφτει στο 20αρικο και σιγουρα δεν αξιζει.

Αλλα γερμανικα σαιτ οπως αυτα που ανεφερες δεν εχω δοκιμασει, οποτε αν ειναι να τσακωνομαι, τουλαχιστον ας παω στον ελληνα να τσακωθουμε φατσα-φατσα και οχι μεσω email :D
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
:flipout: θεός! Εγώ από Αθήνα πήρα το 779 και τα παλικάρια μου το έστειλαν Θεσσαλονίκη την επόμενη μέρα με 5-6 ευρώ έξτρα, έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Εσύ αν το πάρεις από δω και δώσεις παραγγελία πρωί πρωί θα το χεις μέχρι το μεσημέρι (το γοργόν και χάριν έχει) Επίσης κανε παζάρι, εγώ μετά από λίγο πρήξιμο κατέβασα την τιμή 56 ευρώ.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Ενισχυτης απο UK με βυσμα ρευματος UK

Το εψαξα στο γερμανικο αμαζον. Το εχει 469 ευρω (price match με mediamarkt προφανως), αλλα εκει κανουν μια μαγκια οπου οταν το βαζεις στο καλαθι σου βγαζει αλλη τιμη (!). Δεν ειναι η πρωτη φορα που το βλεπω αυτο στο amazon.de. Τελικα παει 484,77+36,05 (μεταφορικα) = 520 ευρω, οπου πλεον η διαφορα πεφτει στο 20αρικο και σιγουρα δεν αξιζει.

Αλλα γερμανικα σαιτ οπως αυτα που ανεφερες δεν εχω δοκιμασει, οποτε αν ειναι να τσακωνομαι, τουλαχιστον ας παω στον ελληνα να τσακωθουμε φατσα-φατσα και οχι μεσω email :D

Έτσι μπράβο...άλλη χάρη το φάτσα φάτσα,κατάντια να τσακωνόμαστε ηλεκτρονικά.....:smash:
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
Re: Απάντηση: Re: Ενισχυτης απο UK με βυσμα ρευματος UK

καλησπερα και απο μενα ειμαι ετοιμος να αγορασω τον Yamaha AVENTAGE RX-A3060 απο Αγγλια .. με ενα ανταπτορα λογικα θα ειμαι ενταξει, αφου η ταση ειναι η ιδια .. υπαρχει κατι αλλο που μπορει να μη μου δουλεψει ?