Απανταχού DLPάκηδες, νενικήκαμεν!

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
LOL ,ούτε αναφορά για αντίθεση στα specs.
Δεν κατάλαβα αν θα έχει lens shift .

θα έχει κάθετο lens shift, πιθανόν ηλεκτρικό.

αντίθεση?κακέ... :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
5000 lumens, προφανως σαν επαγγελματικη σειρα για προβολες σε μεγαλες ιντσες ή σε φωτεινους χωρους καταστηματων κλπ και οχι home cinema προσανατολισμο.
Και με ανακοινωσιμη τιμη στα 2300 περιπου για τον 1080p.
Ισως να ενδιαφερει ανθρωπους που θα απαιτουν πολυ φως. Αν και με αυτη την τιμη θα πρεπει να δωσει κατι παραπανω σε ποιοτητα υλικων αξιοπιστια βλαβων κλπ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Απανταχού DLPάκηδες, νενικήκαμεν!

5000 lumens, προφανως σαν επαγγελματικη σειρα για προβολες σε μεγαλες ιντσες ή σε φωτεινους χωρους καταστηματων κλπ και οχι home cinema προσανατολισμο.
Και με ανακοινωσιμη τιμη στα 2300 περιπου για τον 1080p.
Ισως να ενδιαφερει ανθρωπους που θα απαιτουν πολυ φως. Αν και με αυτη την τιμη θα πρεπει να δωσει κατι παραπανω σε ποιοτητα υλικων αξιοπιστια βλαβων κλπ

Κατάλληλοι για θέαση μουντιάλ στο μπαλκόνι με νότιο προσανατολισμό μέρα μεσημέρι :)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
παιδιά ανακοινώνει 5.000 lumen. Καλιμπραρισμένος και στην πράξη θα είναι 2500-3000 τα lumen. Κατεβάζεις την ίριδα στην τελευταία θέση, βάζεις την λάμπα σε ECO και παίρνεις τα πολυπόθητα 800-1000 lumen για το σαλόνι σου...λέω εγώ τώρα... :grinning-smiley-043
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απανταχού DLPάκηδες, νενικήκαμεν!

παιδιά ανακοινώνει 5.000 lumen. Καλιμπραρισμένος και στην πράξη θα είναι 2500-3000 τα lumen. Κατεβάζεις την ίριδα στην τελευταία θέση, βάζεις την λάμπα σε ECO και παίρνεις τα πολυπόθητα 800-1000 lumen για το σαλόνι σου...λέω εγώ τώρα... :grinning-smiley-043
Αυτο το κανω και με τον JVQ μου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Άνοιγμα και στην μεσοχαμηλη κατηγορία

Λογική κίνηση (απο εμπορικής άποψης)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Με το 4Κ τι γίνεται? Πόσο ακόμα λέτε για να δούμε κάτι της προκοπής κάτω από 3000; Ή είμαι άπληστος;

κοίταξε, είναι νωρίς ακόμη να μιλάμε για 4Κ. Θέλει ωρίμανση σε όλα του τα επίπεδα, και αυτή η ωρίμανση θα πάρει χρόνια πιστεύω . Μέχρι τότε θεωρώ ότι με τα 2κ είμαστε παραπάνω από μια χαρά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

5000 lumens, προφανως σαν επαγγελματικη σειρα για προβολες σε μεγαλες ιντσες ή σε φωτεινους χωρους καταστηματων κλπ και οχι home cinema προσανατολισμο.
Και με ανακοινωσιμη τιμη στα 2300 περιπου για τον 1080p.
Ισως να ενδιαφερει ανθρωπους που θα απαιτουν πολυ φως. Αν και με αυτη την τιμη θα πρεπει να δωσει κατι παραπανω σε ποιοτητα υλικων αξιοπιστια βλαβων κλπ

Oι DLP σπάνια παθαίνουν βλάβες...
Κοίταξε ένας καλός DLP, με καλή ίριδα, καλό φακό, σωστό σχεδιασμό και καλή ποιότητα κατασκευής λείπει από την αγορά θεωρώ (μιλάω πάντα για την "μικρή" κατηγορία των 2000 ευρώ).
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Είδα εκείνα τα Sony να ξεπροβάλλουν και χάρηκα....δεν σου κρύβω ότι απογοητεύτηκα όταν δεν είδα κάτι από BenQ μέσα στο 2016...αλλά όπως λες μια χαρά είναι και έτσι.
 

PIKES

Established Member
13 May 2008
182
Απάντηση: Re: Απανταχού DLPάκηδες, νενικήκαμεν!

Κοίταξε ένας καλός DLP, με καλή ίριδα, καλό φακό, σωστό σχεδιασμό και καλή ποιότητα κατασκευής λείπει από την αγορά θεωρώ (μιλάω πάντα για την "μικρή" κατηγορία των 2000 ευρώ).

Έτοιμος είναι,έρχεται όπου νά'ναι-θα κοστίζει όμως λίγο παραπάνω:frown:

image.thumb.jpeg.382c7ce4ca3d6f8dae732ba149ab4a69.jpeg


Vivitek-H5098-DLP-Projector-CES-2016.jpg
 

cinevagos

Senior Member
12 February 2009
582
Eλευσίνα
Αν και είμαι περίεργος για το πως θα αποδίδει το μηχανάκι της jvc, αγνοώ επιδεικτικά οτιδήποτε ανακοινώνεται ως ''καινούριο'' και δεν είναι laser σε συνδυασμό με 4κ πάνελ.
Γιατί δηλαδή οι τηλεορασάκηδες να έχουν 4κ με 500 ευρώ και εμείς να τρώμε τέτοια άκυρα:bawling:
 

stfmich

Established Member
30 April 2016
227
Αν και είμαι περίεργος για το πως θα αποδίδει το μηχανάκι της jvc, αγνοώ επιδεικτικά οτιδήποτε ανακοινώνεται ως ''καινούριο'' και δεν είναι laser σε συνδυασμό με 4κ πάνελ.
Γιατί δηλαδή οι τηλεορασάκηδες να έχουν 4κ με 500 ευρώ και εμείς να τρώμε τέτοια άκυρα:bawling:

Κάποιος συνάδελφος παραπάνω έγραφε παραπάνω πως το 4k απαιτεί ωρίμανση και κατά τη γνώμη μου έχει απόλυτο δίκιο. Το 4k ακόμη και στις τηλεοράσεις απαιτεί ωρίμανση αφού καλές FHD αποδίδουν καλύτερα από πολλές UHD πόσο μάλλον από αυτές των 500€.
Ένας προτζέκτορας με καλή απόδοση σε FHD συνδυασμό με τη μαγεία της μεγάλης οθόνης συνεχίζει να είναι ένα μεγάλο προάδισμα και συγχρονισμένο στην εποχή (μιλάμε πάντα για προϊόντα με γήινες τιμές).
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Απανταχού DLPάκηδες, νενικήκαμεν!

Έτοιμος είναι,έρχεται όπου νά'ναι-θα κοστίζει όμως λίγο παραπάνω:frown:

image.thumb.jpeg.382c7ce4ca3d6f8dae732ba149ab4a69.jpeg


Vivitek-H5098-DLP-Projector-CES-2016.jpg

μα αυτός δεν έχει δυναμική ίριδα αν δεν απατώμαι..
 

cinevagos

Senior Member
12 February 2009
582
Eλευσίνα
Κάποιος συνάδελφος παραπάνω έγραφε παραπάνω πως το 4k απαιτεί ωρίμανση και κατά τη γνώμη μου έχει απόλυτο δίκιο. Το 4k ακόμη και στις τηλεοράσεις απαιτεί ωρίμανση αφού καλές FHD αποδίδουν καλύτερα από πολλές UHD πόσο μάλλον από αυτές των 500 .
Ένας προτζέκτορας με καλή απόδοση σε FHD συνδυασμό με τη μαγεία της μεγάλης οθόνης συνεχίζει να είναι ένα μεγάλο προάδισμα και συγχρονισμένο στην εποχή (μιλάμε πάντα για προϊόντα με γήινες τιμές).

Σύμφωνοι. Πρέπει όμως αργά η γρήγορα (καλύτερα γρήγορα) να βγάλει κάποια εταιρεία σε προσιτή τιμή, όχι βέβαια των 500 ευρώ, ένα μηχανάκι στο τριχίλιαρο, 4k, με πηγή laser.
Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά η τεχνολογία (αν και προτιμώ την εικόνα των dlp λίγο περισσότερο) αρκεί να πάρω ένα προβολικό που το σετάρεις, το καλιμπράρεις και το ξεχνάς.
Πχ η εικόνα ενός epson ls10000 με 4κ πάνελ εμένα θα μου ήταν αρκετή. Άλλοι βέβαια θέλουν πάντα το κάτι παραπάνω, έτσι είναι το hobby.