Ο δρόμος προς το USB-C Audio

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ο δρόμος προς το USB-C Audio

http://www.anandtech.com/show/10273...-cables-to-connect-headsets-to-mobile-devices

Είναι γνωστό ότι οι κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων έχουν βάλει στόχο να καταργήσουν το jack και εκεί έξω υπάρχουν κινητά τηλέφωνα που δεν έχουν jack …

H intel κάνει μια προσπάθεια να αναπτύξει νεότερο standard του πιστού μας πια USB 1.0 & 2.0 Audio
Είμαστε στο δρόμο για το νέο standard λοιπών και μας επιφυλάσσει σίγουρα λακκούβες και στροφές

Καταρχάς θα διατηρηθεί η συμβατότητα με usb 2 audio. Άρα όσοι συνδέαμε usb dacs σε pc / mobile /tablet θα μπορούμε να το κάνουμε και στο μέλλον
Δεύτερων υπάρχει η επιλογή από το usb-c να περνά αναλογικός ήχος από κάποια πινάκια και να έχουμε απλά ένα αντάπτορα από usb-c σε jack.
Αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το τι νέο έρχεται στο usb-c audio
Ο χρόνος θα δείξει αλλά για την ώρα πέραν κουμπιών (volume up /mute etc.) δεν είδα κάτι σημαντικό. (άσε που τα κουμπιά είδη ήταν εύκολο να υλοποιηθούν μέσω USB HID)

Το ανησυχητικό που είδα είναι το HDCP, αντίστοιχο του HDMI κλειδώματος, για να μην αντιγράφεται το σήμα, αυτό δε μου άρεσε καθώς θα υπάρχουν επιπλοκές.

Όπως και να έχει κάποιες all in one λύσεις άρχισαν να παράγονται
http://anandtech.com/show/10311/conexant-introduces-usb-c-digital-audiocompliant-chips

Για τους audiophiles δεν είδα και τίποτα το νέο δηλαδή …
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
https://apple.slashdot.org/story/16...ne-jack-off-phones-is-user-hostile-and-stupid
Taking the Headphone Jack Off Phones Is User-Hostile and Stupid (theverge.com) 369
Posted by manishs on Tuesday June 21, 2016 @07:25PM from the if-ain't-broken,-don't-fix-it dept.

A WSJ report on Tuesday claimed that the next iPhone won't have the 3.5mm headphone port. A handful of smartphones such as LeEco's Le 2, Le 2 Pro, and Le Max 2 that have launched this year already don't have a headphone jack. The Verge's Nilay Patel has an opinion piece in which he argues that smartphone companies shouldn't ditch headphone ports as it helps no consumer. He lists six reasons:
1. Digital audio means DRM audio :
Restricting audio output to a purely digital connection means that music publishers and streaming companies can start to insist on digital copyright enforcement mechanisms. We moved our video systems to HDMI and got HDCP, remember? Copyright enforcement technology never stops piracy and always hurts the people who most rely on legal fair use, but you can bet the music industry is going to start cracking down on "unauthorized" playback and recording devices anyway.
2. Wireless headphones and speakers are fine, not great.
3. Dongles are stupid, especially when they require other dongles.
4. Ditching a deeply established standard will disproportionately impact accessibility.:
The headphone jack might be less good on some metrics than Lightning or USB-C audio, but it is spectacularly better than anything else in the world at being accessible, enabling, open, and democratizing. A change that will cost every iPhone user at least $29 extra for a dongle (or more for new headphones) is not a change designed to benefit everyone.
5. Making Android and iPhone headphones incompatible is incredibly arrogant and stupid.

http://www.theverge.com/circuitbrea.../iphone-no-headphone-jack-user-hostile-stupid

Νταξ το πιο τραγικό είναι το DRM που θα μας φορέσουν τελικά
Και ότι οι adaptors (παρά το ότι φαίνεται να είναι εύκολα υλοποιήσιμοι) θα είναι ακριβοί
Και φυσικά μη συμβατοί με android&iOS
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
http://www.anandtech.com/show/10719/usbif-publishes-audio-over-usb-typec-specifications

USB-IF Announces USB Audio Device Class 3.0 Specification

Ολοκληρώθηκε το usb ADC 3.0
Όπως είχαμε πεί, για το hi end δεν φέρνει πολλά καλούδια
Εισαγάγει και μεγάλη περιπλοκότητα
Για το low end - θα είναι το ψωμοτύρι μας για τα επόμενα χρόνια
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
αν έχετε cd ή βινύλια, κρατήστε τα σε ένα μπαούλο
Θ έρθουν μέρες που η όποια μουσική θα είναι τζουκ μποξ στα ΔΙΚΑ ΣΟΥ μηχανήματα.

Λυπάμαι τις νέες γενιές.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
εγώ είμαι κακός?
απλώς σας λεω τι θα γίνει αύριο.

Είναι ξεκάθαρο τι γίνεται.
Streaming και με τον παρά σου άκου όσο θες την κυρά σου.
Τέλος τα ράδια τα ελεύθερα στον αέρα.
Τέλος τα ράδια και στα κινητά.
Τέλος και οι αναλογικές έξοδοι.
Τέλος και οι ψηφιακές.
Ιδιοκτησία στη μουσική όπως την ξέρατε τέλος.
Θες να ακούσεις ένα άσμα ? Πλήρωσε.
Θες να το ξανακούσεις? ΞΑΝΑ πλήρωσε

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Πολύ μαύρα τα βλέπεις και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί έχει σχέση αυτό με το usb-c.

Αν γίνουν όλα αυτά θα καταστραφεί η σχετική βιομηχανία. Οπότε δεν πρόκειται να γίνουν. Το ότι θα σφύξουν τα πράγματα είναι γενονός αλλά όχι και όπως το λες.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
μα λέει ο Τάσος ήδη βγήκαν τηλέφωνα χωρίς τζακ.
Είναι ξεκάθαρο φιλε που πάνε.
Ενα μπρικ τηλέφωνο.
Με την καρτα του φιξ, με την μπαταρία φιξ, no user serviceable parts inside.
Take it or leave it.

Θες μουσική?
όπως σου την προσφέρουμε.
Με μπλουτουθ.
Και ευχαριστημένος να είσαι.
Θες ράδιο αγόρασε ράδιο. Και γιατί να αγοράσεις αφού σου δίνουμε streaming με ογκοχρέωση ή συνδρομή.
Θες χαλιεντ? Πάρτε κύριε την συσκευή μας Χ33...κλπ κλπ

Εδώ είσαι και εδώ είμαι.
Σε λίγο καιρό τρύπα για ακουστικό θα έχουν μόνο κάτι μπραντ νειμ που θα πουλάνε οι γύφτοι στα καροτσάκια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εγώ πχ, δύσκολα θα αλλάξω κινητό, διότι πια δεν έχουν FM.
Όταν στο έλεγα όταν είχες και εσύ s3 γέλαγες.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και ότι πάνε εκεί τα πράγματα και ότι η κόρη σου θα πληρώνει για κάθε λεπτό μουσικής (τσίγκινης - όχι σαν αυτήν με τα καλώδια που ακούς εσύ) θα πληρώνει το χαρτζηλίκι που θα της δίνεις δεν το φοβάσαι?

Εγώ το έζησα.
Η κόρη μου έχει στο δωμάτιό της στερεοφωνικό τότε αξίας περίπου 800 ευρώ και ακούει μουσική με το κινητό στο τέρμα αντί απ αυτό.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πολύ μαύρα τα βλέπεις και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί έχει σχέση αυτό με το usb-c.

Αν γίνουν όλα αυτά θα καταστραφεί η σχετική βιομηχανία. Οπότε δεν πρόκειται να γίνουν. Το ότι θα σφύξουν τα πράγματα είναι γενονός αλλά όχι και όπως το λες.

Η βιομηχανία βρήκε το χρυσό αυγό μετά από χρόνια και λέγεται streaming. Αν δεις τα σχετικά οικονομικά αποτελέσματα είναι εμφανές.

Και όντως, το μέλλον για κάποιους είναι DRM μέχρι το ακουστικό μέσα στο αφτί, για να μη μπορείς από πουθενά να πάρεις αναλογικό ήχο.

Αντί να λύσουν προβλήματα που απασχολούν τους DIYers έστω εδώ μέσα σε αυτό το forum (clocking, transport etc.) μας πασάρουν ένα σουπερ ολοκληρωμένο τσιπάκι, με εγγενή υποστήριξη compression και DSP...
Με κυριότερο συγγραφέα του standard την intel, η οποία στόχο έχει το τζίρο. Τεχνικοί Μηχανικοί Ηχολήπτες Οραματιστές του ήχου, άφαντοι από την προσπάθεια αυτή…
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Δεν καταλαβαίνω την καταστροφολογία υπάρχουν site που ακούς stream και αν θες κατεβάζεις αγοράζοντας υπάρχουν αλλά που απλώς κατεβάζεις με τους γνωστούς τρόπους γενικά υπάρχει κάτι για όλα τα γούστα όσο υπάρχει ελεύθερο ΝΕΤ
Από κεί και ύστερα το πως θα ακούς από το κινητό δεν απασχολεί και τόσο όλους
Εγώ προσωπικά φορτώνω στην μνήμη κάποια για τις διακοπές και είμαι τζετ τα υπόλοιπα στο λαπτοπ
Αν είναι Bluetooth ποσος ενδιαφέρει όταν είμαι παραλία μου εξαφανίζονται οι high end αναζητήσεις εστιάζω αλλου
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Δεν καταλαβαίνω την καταστροφολογία υπάρχουν site που ακούς stream και αν θες κατεβάζεις αγοράζοντας υπάρχουν αλλά που απλώς κατεβάζεις με τους γνωστούς τρόπους γενικά υπάρχει κάτι για όλα τα γούστα όσο υπάρχει ελεύθερο ΝΕΤ
Από κεί και ύστερα το πως θα ακούς από το κινητό δεν απασχολεί και τόσο όλους
Εγώ προσωπικά φορτώνω στην μνήμη κάποια για τις διακοπές και είμαι τζετ τα υπόλοιπα στο λαπτοπ
Αν είναι Bluetooth ποσος ενδιαφέρει όταν είμαι παραλία μου εξαφανίζονται οι high end αναζητήσεις εστιάζω αλλου


θα καταλάβεις αργότερα.
hint...(όσο υπάρχει ελεύθερο νετ...)


και εγώ δεν έχω θέμα, κανένα.
βάζω δίσκους, κασέτες, σιντάκια....ντιβιντάκια...
:BDGBGDB55:
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
θα καταλάβεις αργότερα.
hint...(όσο υπάρχει ελεύθερο νετ...)


και εγώ δεν έχω θέμα, κανένα.
βάζω δίσκους, κασέτες, σιντάκια....ντιβιντάκια...
:BDGBGDB55:

ε κοιτα να δεις αν καλουπωσουν το νετ οκ θα υπαρξει προβλημα.
αλλα μεχρι τωρα δεν ταχουν καταφερει αν και εχουν γινει σοβαρες προσπαθειες,
ειναι σαν την λερναια υδρα προς οφελος μας βεβαια
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
ε κοιτα να δεις αν καλουπωσουν το νετ οκ θα υπαρξει προβλημα.
αλλα μεχρι τωρα δεν ταχουν καταφερει αν και εχουν γινει σοβαρες προσπαθειες,
ειναι σαν την λερναια υδρα προς οφελος μας βεβαια
Ελεύθερο θα είναι. ..
Μονο τιγκα στη διαφήμιση. Όπως ηδη εγινε με Google youtube apk κλπ. ...