Βιβλιοδεσία ή το βιβλίο ως αντικείμενο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Αγαπούσα τα βιβλία και την ανάγνωση, από τότε που τέλειωσα το σχολείο. Πολλά από αυτά τα λάτρεψα και εξακολουθώ να τα θυμάμαι με αγάπη, επειδή κανένα τους δεν χάθηκε στην πορεία και αν συνέβη κι αυτό κάποτε, αντικαταστάθηκε πάραυτα. Το ένα φέρνει τ' άλλο και ήταν φυσικό να δω από κοντά ιδιωτικές βιβλιοθήκες, με όμορφα δερμάτινα βιβλία που κοσμούσαν τα ράφια και προκαλούσαν τα βλέμματα, γιά να μην πω τα χέρια. Μου καρφώθηκε λοιπόν κι εμένα η ιδέα να δέσω κάποια από τα αγαπημένα μου βιβλία - παλιά συλλεκτικά ή καινούργια - τα παλαιότερα θα προηγούντο. Κάποτε επί τέλους, ξεκίνησα ο καλός σου να ρωτάω το κόστος στα γνωστά βιβλιοδετεία του κέντρου για ένα απλό πλαστικό δέσιμο και γιά το δερμάτινο. Έφυγα με κατεβασμένα τ' αυτιά· οι τιμές παντού, ξεκινούσαν από τα 35 για τα πλαστικά και από 45 για το δέρμα. Όλα αυτά που λέω, έγιναν τις καλές οικονομικά εποχές. Απογοητευμένος σκεφτόμουν να δέσω κάνα-δυό για να μου φύγει το μεράκι και όλο το ανέβαλα, γιατί μ' αυτά τα λεφτά αγόραζες 2 - 3 καινούργια. Να μη τα πολυλογώ, κάποτε περνούσα έξω απο ένα υπόγειο βιβλιοδετείο και αποφάσισα να ρωτήσω. Το αποτέλεσμα ήταν να βρίσκομαι τώρα με καμιά 80ριά δικά μου πανέμορφα, μυρωδάτα, πολύχρωμα και πολυαγαπημένα βιβλία!
Ο αρκετά μεγάλος πρόλογος, έγινε για να δικαιολογήσω την τρέλα μου - όπως μου λένε πολλοί. Όμως εγώ έχω την εντύπωση ότι τα βιβλία έχουν αξία ως έργα τέχνης, έστω και αν κυκλοφορούν σε χιλιάδες αντίτυπα. Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί στην Ελλάδα έχουν πάψει να εκδίδονται σκληρόδετα βιβλία και όποτε γίνεται αυτό, κοστίζουν μια περιουσία. Έλεγα λοιπόν για τα παλιά και τα αγαπημένα μου βιβλία και είναι αλήθεια ότι όποιο βιβλίο λατρέψω,πάει αυτομάτως για δέσιμο,επίσης αρκετά σπάνια βιβλία που χρειάζονταν συντήρηση για να εξακολουθούν να υπάρχουν. Η ευχαρίστηση που παίρνω είναι τεράστια, ίσως είναι ματαιοδοξία, δεν το αρνούμαι πως τρελαίνομαι να τα δείχνω με υπερηφάνεια. Πιστεύω όμως περισσότερο ότι τα βιβλία - όχι όλα βέβαια - ως συλλεκτικά αντικείμενα, που κοσμούν τα σαλόνια μας ή τους ιδιαίτερους χώρους μας, αξίζουν αυτή τη μεταχείριση.
Ας δούμε τώρα τι επιλογές υπάρχουν και πως γίνεται η δουλειά.
Το βιβλίο διαλύεται για να ραφτεί, να κοπεί και να γίνουν οι μετρήσεις των εξωφύλλων αφού πιεστεί στην πρέσσα. Έπειτα μπαίνουν οι κόλλες και τα δέρματα που το καλύπτουν. Η ράχη στο δερμάτινο φέρει εξογκώματα για αισθητικούς λόγους και πάνω της χτυπιούνται οι χρυσοτυπίες (συγγραφέας - τίτλος - κόσμημα - αρχικά ιδιοκτήτη).
Υπάρχει το κοινό πλαστικό δέσιμο (όπως μια απλή βιομηχανική βιβλιοδεσία) σε διάφορα χρώματα.
Υπάρχει επίσης η επιλογή για δερμάτινη ράχη και πλαστικά καπάκια (αυτό προτιμώ εγώ) σε διάφορα χρώματα.
Μπορεί κανείς να το κάνει όλο δέρμα (μεγαλύτερο κόστος)
Και τέλος το λινό με δερμάτινες πινακίδες στη ράχη, μιας και δεν πιάνει η χρυσοτυπία στο ύφασμα.

Το εργαστήρι - τα δέρματα - οι άνθρωποι





Το αποτέλεσμα

]
]

[
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Κι όμως, σε συζήτηση που είχα με φιλο έλληνα βιβλιοπωλη, ο μεγαλος του καημός ηταν οτι στην Ελλάδα κυκλοφορούν μονο ακριβές εκδόσεις με χοντρό χαρτί, μεγαλα γραμματα και μεγαλα διάκενα γεγονος που κανει το βιβλιο ακριβο.
Κατα τα αλλα μπράβο για το μεράκι σου.
Βέβαια, γκουχ γκουχ, το κοστος παρελειψες.
Όχι οτι ενδιαφερομαι άμεσα, περισσότερο απο περιέργεια.
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω


Κι όμως, σε συζήτηση που είχα με φιλο έλληνα βιβλιοπωλη, ο μεγαλος του καημός ηταν οτι στην Ελλάδα κυκλοφορούν μονο ακριβές εκδόσεις με χοντρό χαρτί, μεγαλα γραμματα και μεγαλα διάκενα γεγονος που κανει το βιβλιο ακριβο.
Κατα τα αλλα μπράβο για το μεράκι σου.
Βέβαια, γκουχ γκουχ, το κοστος παρελειψες.
Όχι οτι ενδιαφερομαι άμεσα, περισσότερο απο περιέργεια.

Σκέψου μόνο ότι γνωστός εκδότης έχει αποκλειστικότητα στον Στήβεν Κινγκ και στον Κλάϊβ Μπάρκερ και τους εκδίδει μόνο σε βιβλία του τάληρου που εγώ προσωπικά ντρέπομαι να έχω στα ράφια μου...

Το κόστος αφορά τον συγκεκριμένο βιβλιοδέτη που εγώ απευθύνομαι και δεν είναι το ίδιο αλλού. Αν τον ανέφερα θα θεωρείτο διαφήμιση, ωστόσο όποιος φίλος ενδιαφέρεται, τον ενημερώνω σχετικά με μνμ.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Παρατηρησα την βιβλιοθηκη σου στο νημα με το ηχοσυστημα σου, και βεβαια τα βιβλιοδετημενα στα ραφια βιβλια σου και ειναι οντως ομορφα και εντυπωσιακα.

Εχω και γω θεμα με τα βιβλια, και εχω και καποια βιβλιοδετημενα (αλλα απο την εκδοση τους). Και πολλα απο αυτα μου δημιουργουν προβλημα, οταν εχω χρονο θα παρω φωτο να σου εξηγησω, καποια, τα πιο παλια απο την χρηση χανουν την πλατη του εξωφυλλου τους, η ραγιζουν οι ραφες...

Και βεβαια αμα βαλεις κολλα την πατησες...

Ισως αμα βαλλω φωτο να καταλαβεις τι εννοω.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Xμμ πολυ ενδιαφερον ,θα ηθελα μερικα αγαπημενα και παλια βιβλια να ηταν ομοιομορφα και να δειχνουν ετσι στο ραφι,απο την αλλη ρισκαρεις να τα "καταστρεψεις" ειναι μεγαλη λεξη ,αλλα να φυγει εξωφυλλο να κοπουν σελιδες,ιδιως στα παλια (οχι πολυ παλια και 70-80ς να ειναι δεν βρισκονται ευκολα) το σκεφτεσαι αρκετα να το κανεις.
Ισως με επανεκδοσεις.:a0210:
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Ξέρω πως πολλοί φίλοι μπορεί να έχουν πρόβλημα και να μην ήξεραν πως να το λύσουν, άλλοι πάλι για αισθητικούς λόγους. Γι αυτό άνοιξα το νήμα, για να βοηθήσω με τη μικρή γνώση που έχω αποκτήσει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Xμμ πολυ ενδιαφερον ,θα ηθελα μερικα αγαπημενα και παλια βιβλια να ηταν ομοιομορφα και να δειχνουν ετσι στο ραφι,απο την αλλη ρισκαρεις να τα "καταστρεψεις" ειναι μεγαλη λεξη ,αλλα να φυγει εξωφυλλο να κοπουν σελιδες,ιδιως στα παλια (οχι πολυ παλια και 70-80ς να ειναι δεν βρισκονται ευκολα) το σκεφτεσαι αρκετα να το κανεις.
Ισως με επανεκδοσεις.:a0210:

Τα εξώφυλλα δεν τα πετάς εκτός κι αν είναι ηλίθια όπως μερικά πρόσφατα από ταινίες. Μένουν μέσα λοιπόν, αμέσως μολις ανοίγεις το βιβλίο, έπειτα οι σελίδες δεν κόβονται, ξακρίζονται με ειδικό μαχαίρι για να είναι ίσιο το βιβλίο, κι αυτό κάνα δυό χιλιοστά.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Τα εξώφυλλα δεν τα πετάς εκτός κι αν είναι ηλίθια όπως μερικά πρόσφατα από ταινίες. Μένουν μέσα λοιπόν, αμέσως μολις ανοίγεις το βιβλίο, έπειτα οι σελίδες δεν κόβονται, ξακρίζονται με ειδικό μαχαίρι για να είναι ίσιο το βιβλίο, κι αυτό κάνα δυό χιλιοστά.

Χμμ,ετσι ειναι καλυτερα,παντως σε παλαιοτερες δεκαετιες ηταν πολυ πιο συνηθισμενο φαινομενο η βιβλιοδεσια,την κανανε παντου ,μεχρι και σε κομικς ..μιλαμε για το 50 και 60.
Ισως να ηταν και λογω κοστους,λογω οτι το βιβλιο τοτε το διαβαζανε πολυ και η χρηση του ηταν συχνη,εχω καποια απο παππουδες!
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Αυτό ακριβώς εννοούσα, αυτά ήταν πραγματικά βιβλία και άντεχαν στο χρόνο, τα τότε χαρτόδετα έχουν γίνει "χρέπια" και χρειάζονται συντήρηση, όπως θα γίνουν σε μερικά χρόνια και τα σημερινά.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Πανεμορφα
Θα μπορουσα να εχω και εγω ενα pm με περισσοτερες πληροφοριες (τιμες ) ?
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Δεν ξερω για τις τιμες αλλα οι πληροφοριες καλο ειναι να γραφονται εδω μεσα,εχω και εγω κατι κειμηλια σε κακη κατασταση!:)
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Εδώ γίνονται όλα λοιπόν, πρόκειται για εξαιρετικούς ανθρώπους με πολύ μεράκι και πείρα στη δουλειά τους. Χαριλάου Τρικούπη & Διδότου (είσοδος από Διδότου).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τι μου θύμισε το θέμα....

Ένα φεγγάρι, μικρός, έκανα βιβλιοδεσία....
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Aααχ.... Ο πεθερος μου ηταν βιβλιοδετης... Πεθανε πριν 10 χρονια.. Δυστηχως δε προλαβε να με μαθει... Ειχε φτασει να δεσει 1000 βιβλια σε μια χρονια.. Πολυ ενδιαφερον τοπικ!!!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Τον γνωρίζω κι εγώ τον κύριο, αν λέμε για τον ίδιο κύριο που τώρα πρέπει να είναι σχεδόν 70 ή λίγο περισσότερο. Κάνει καλή δουλειά και είναι σαφώς καλύτερος στις επαφές του με τους πελάτες του, τουλάχιστον σε σχέση με τους συναδέλφους του, που είχαν καταστήματα πάνω στη Σόλωνος απέναντι στο το κτήριο του Χημείου και παραδίπλα.

Είναι λίγο παρακάτω από τη Γαλλική σχολή και την Ελληνοαμερικανική Ένωση.
 
17 June 2006
9,768
Πριν από λίγα χρόνια χρειάστηκε να δέσω το διδακτορικό μου και έκανα μια βόλτα στην περιοχή των Εξαρχείων. Ήταν πραγματικά όμορφο να βλέπεις μια τέτοια τέχνη να συνεχίζει να εξασκείται. Μια βόλτα με διευθύνσεις από πριν από το internet μπορεί να δώσει μια εικόνα της αγοράς αν κάποιος θέλει είτε να συντηρήσει, είτε να δέσει νέα βιβλία.
 
Φίλε Νότη,εκτός απο την εξαιρετική δουλειά στη βιβλιοδεσία,θα ήθελα να σταθώ στο εκπληκτικό βιβλίο του Graves στα αριστερά.Νομίζω πως κάθε Νεοέλληνας θα έπρεπε να το διαβάσει με προσοχή.Απολαυστικό!Εγώ δυστυχώς το δάνεισα και δεν επέστρεψε ποτέ..