Η χρησιμότητα της κάμερας στο αυτοκίνητο (dashboard camera)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Μια μικρή διδακτική ιστορία.

Χθες ήταν μια δύσκολη μέρα. Από αυτές που πιστεύεις ότι είναι δύσκολες, αλλά η κατάσταση μπορεί να γίνει πολύ χειρότερη. Έμεινα στο γραφείο όλη τη νύχτα για να ετοιμάσω μια πρόταση που "έπρεπε" σύμφωνα με προδιαγραφές που έβλεπα για πρώτη φορά στη ζωή μου. Το ξημέρωμα επέστρεψα στο σπίτι για να κάνω ένα ντους και να αλλάξω ρούχα. Ο τελευταίος δρόμος πριν φθάσω στο πανεπιστήμιο είναι ένας φαρδύς δρόμος χωρίς μεγάλη κίνηση αυτοκινήτων. Τα αυτοκίνητα παρκάρουν κάθετα στα πεζοδρόμια κι όχι κατά μήκος. Μπροστά μου ένα A Class με μια κυρία λίγο πριν τα 60 έτη ξεκινά να παρκάρει. Σταματώ το αυτοκίνητο και περιμένω σε αρκετή απόσταση από εκείνη (πλέον των 7 μέτρων όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια). Δυσκολεύεται στο παρκάρισμα. Μετά από 2 λπτ και 38 δευτ. (υπάρχει αποδεικτικό στοιχείο) η κυρία στουκάρει άσχημα το αυτοκίνητο σε ένα δένδρο πάνω στο πεζοδρόμιο. Κατεβαίνει, το βλέπει κι αρχίζει να μου φωνάζει ότι εγώ είμαι ο υπεύθυνος, και ότι θα καλέσει την αστυνομία.

Η απάντησή μου ότι φυσικά θα πρέπει την αστυνομία κι όχι μόνο την αστυνομία, αλλά και τις ασφαλιστικές εταιρείες και εγώ παίρνω αμέσως τη δική μου. "Θα τα πληρώσεις όλα αχρείε...." "Ετσι είστε όλα τα κολοπαίδια που παίρνετε ένα τιμόνι και πιέζετε τους ανθρώπους..." και μια φράση ακόμα που δεν θέλω να τη γράψω.

Δεν ανοίγω καν το στόμα μου και παρκάρω το αυτοκίνητο για να μην ενοχλεί την κίνηση (με αναμμένη τη μηχανή, είχα το λόγο μου, ήθελα να γράφει η κάμερα) και περιμένω. Έρχεται ανακριτικό τροχαίας (περίεργο μου φάνηκε αφού δεν είχαμε τραυματισμό) και οι δυο ασφάλειες. Η κυρία έχει πλάσει ένα ολόκληρο σενάριο με το μυαλό της, το οποίο εξιστορεί με λεπτομέρειες. Κάθομαι και την κοιτώ χωρίς να λέω τίποτε. Τη θαυμάζω!!!! Τέτοιο παραμύθι σε τόσο λίγο χρόνο!!! Δέος με πιάνει...

-Κι εσείς κύριε;;; Τί έχετε να πείτε;;;
- Εγώ τίποτε. Απλώς θα σας βάλω να δείτε το απόσπασμα που αφορά το ατύχημα και τα μετά από την κάμερα που έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο. Κόκκαλο όλοι.
-Μα ... επιτρέπεται;;;
-Θα δείτε τί συνέβη και μετά εγώ θα σας δώσω κατάθεση γραπτή περιγράφοντας ακριβώς αυτό που θα δείτε.
Η κυρία ουρλιάζει πλέον ότι αυτό είναι παράνομο και ζητά χειροπέδες.
Τα τέσσερα άτομα, δυο αστυνομικοί και οι δυο ασφαλιστές, βλέπουν τα 2 λπτ και 38 δευτ. του επεισοδίου μέχρι το στουκάρισμα στο δένδρο και ζητούν να δουν και τα επόμενα. Δηλαδή όταν κατέβηκε από το αυτοκίνητο, είδε το τρακάρισμα και ήλθε προς εμένα και μου απηύθυνε το λόγο.

Οι δυο ασφαλιστές ψιλογελούσαν και φυσικά δεν προχώρησαν στη δήλωση ατυχήματος, στο οποίο να εμπλέκομαι. Το πλήρωμα του ανακριτικού μου δήλωσε χαμηλόφωνα ότι μπορώ να μηνύσω την κυρία για δυο -σοβαρούς- λόγους.



Αν δεν είχα την κάμερα στο παρμπρίζ, θα ξεμπέρδευα τόσο εύκολα; Θα παρέμενα ήρεμος μετά από τόση κούραση και ξενύχτι το βράδυ; Θα δικαιονόμουν αμέσως ή θα περνούσα τη γνωστή διαδικασία των ασφαλιστικών εταιρειών, κλπ. κλπ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Στα ταξίδια μου στο εξωτερικό έχω action cam @ dash cam possition να γραφώ τις διαδρομές
Σίγουρα νοιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια όταν βρίσκομαι σε δύσκολες συναντήσεις, λ.χ. με το εκχιονιστικό
Ενώ και στα μπλόκα (ακόμα και στρατιωτικής) αστυνομίας ή και πριν σύνορα η συμπεριφορά των ένστολων με το που θα δουν την κάμερα αλλάζει
Ευτυχώς δε μου έχει χρειαστεί ως αποδεικτικό στοιχείο ως τώρα , αλλά έχω τη σιγουριά ότι μπορεί να με σώσει από αντίστοιχες δύσκολες περιπτώσεις

Από πλευράς τεχνολογικής εξέλιξης πρόσφατα είδα την Xiaomi YI Dash Cam http://elproducente.com/xiaomi-yi-dashboard-camera/
Από απλά πράγματα … Εκκίνηση εγγραφής αυτόματα με τον ενσωματωμένο G sensor, Και Μεγάλη οθόνη
Σε σύνθετα … ADAS (Advanced Driver Assistance System)
Lane Departure Warning (για να μη ξεφεύγεις από τη λωρίδα)
Forward Sensing (όταν πλησιάζεις επικίνδυνα άλλο αμάξι στη λωρίδα σου)
GPS (via smartphone)
Γραφεί και σε ανάλυση μεγαλύτερη των 1080p30fps αλλά μετά χάνονται οι παραπάνω αυτοματισμοί

Αν σκεφτείτε πόσο κόστιζαν τα παραπάνω πριν μερικά χρόνια … σε τιμή γύρω στα $70 είναι πραγματικά έκπληξη.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Η κάμερα στο παμπρίζ ειναι αναγκαία για μένα. Δε ξέρω αν είναι τυχαίο που παράγγειλα μια πριν λίγες μέρες αλλά σε όσους το έχω πει με κοιτάνε με στραβό μάτι, η αναφορά σου στο περιστατικό μ δίνει κουράγιο οτι δεν έκανα λάθος.
Στο εξωτερικό ειδικά Ρωσία είναι ... μόδα ενώ απ οτι έχω ακούσει κάποιες ασφαλιστικές εταιρίες κάνουν εκπτώσεις εάν έχεις εγκατεστημένη και προτίθεσαι να δώσεις υλικό σε περίπτωση ατυχήματος. Στην ΗΠΑ πάντως οι ασφαλιστικές είναι αδιάφορες και πως δεν αποτελούν αποδεικτικά στοιχεία (μπορεί να μη ζητήσουν καν να δουν υλικό ακόμα κι αν ξέρουν ότι υπάρχει) Μπέρδεμα

Άλλοι λόγοι ύπαρξης της κάμερας πέρα απο την καταγραφή ατυχημάτων, είναι η καταγραφή τυχαίων γεγονότων στο δρόμο, καμικάζι πεζών που πέφτουν πάνω σου για να πάρουν αποζημιώσεις, καταγραφή ταξιδιού, καταγραφή σε τρακάρισμα όταν έχεις παρκάρει (κάποιες κάμερες "ξυπνούν" με αισθητήρες),

Οσο αφορά το αν επιτρέπεται η καταγραφή η όχι κι αν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο γύρω από αυτό θα ήθελα να το ακούσουμε
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Βλάση είσαι τυχερός που δεν σε μήνυσε η κυρία που την βιντεοσκοπούσες χωρίς να την ενημερώσεις...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Βλάση είσαι τυχερός που δεν σε μήνυσε η κυρία που την βιντεοσκοπούσες χωρίς να την ενημερώσεις...

αυτό προτίθεται να κάνει. Όμως μπορεί να έχει εναντίον της πολλές κατηγορίες, όπως απειλή, εκβίαση, ψευδή καταμήνυση, παραπλάνηση αστυνομικού οργάνου.... έχει πολλά θέματα!

Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι εγώ δεν έκανα κάποια ενέργεια βιντεοσκόπησης της ίδιας. Εκείνη βρέθηκε μπροστά στο φακό της κάμερας, που είναι σταθερή όπως στις cctv. Και ναι, έχω ένα σχετικό αυτοκόλλητο στο αυτοκίνητο - μικρό όμως-.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Δεν το λέω για να σε ψέξω.
Προβληματίζομαι και εγώ για το ίδιο θέμα για εγκατάσταση.
Πιθανότατα οι βλακώδεις νόμοι περί προστασίας προσωπικών να καθιστούν τέτοια πράγματα που υποτίθεται είναι σε όφελος των θυμάτων παράνομα και άχρηστα σε οποιοδήποτε δικαστήριο.

Τα δικαστήρια πλέον είναι μόνο για πλούσιους και για έχοντες μάρτυρες.

Και ίσως να έχεις αυτοκόλλητο.
Αυτή ευρισκόμενη σε απόσταση μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν θα μπορούσε να το δει.
Πάντως καλή τύχη και ενημέρωσέ μας.!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Είναι λιγο θολή η κατάσταση πάντως
Η αποθήκευση και η διαβίβαση προσωπικών στοιχείων επιτρέπεται κατ εξαίρεση και χωρίς συγκατάθεση του υποκειμένου υπό προϋποθέσεις εφόσον ο σκοπός της επεξεργασίας είναι η προστασία προσώπων ή αγαθών....


Χρήση συστημάτων βιντεοεπιτήρησης για την προστασία προσώπων και αγαθών.



ΝΟΜΟΣ 2472/1997 ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ∆Ε∆ΟΜΕΝΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Βλάσση τι ιστορία έπλασε; Το δέντρο το βρήκε απο πίσω η απο μπροστά;

μιλούμε για την οδό Καυταντζόγλου από Βασιλίσσης Όλγας προς Λεωφόρο Στρατού. Πήγε να παρκάρει με όπισθεν . Βρήκε το δένδρο πίσω δεξιά. Μάλλον γλύστρησε το πόδι της και πάτησε περισσότερο το γκάζι. Εγώ ερχόμουν από την Όλγας.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και ισχυρίστηκε οτι πηγες κι εριξες σπόρο βουτηγμένο σε μαγικό ζωμό και τσουπ ξεπρόβαλε στα καλά καθουμενα ενα δέντρο και φταις εσύ;
Πραγματικα με έχει ιντριγκαρει ο θαυμασμός που εδειξες για την ιστορία που σκαρφίστηκε. Μπορείς να μας τη μεταφέρεις;
Κάποιοι έχουμε και μωρά παιδιά. Θα είναι καλό παραμυθι για το καληνυχτισμα. Δράκοι, κακοι μάγοι, πριγκίπισσες...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Και ισχυρίστηκε οτι πηγες κι εριξες σπόρο βουτηγμένο σε μαγικό ζωμό και τσουπ ξεπρόβαλε στα καλά καθουμενα ενα δέντρο και φταις εσύ;
Πραγματικα με έχει ιντριγκαρει ο θαυμασμός που εδειξες για την ιστορία που σκαρφίστηκε. Μπορείς να μας τη μεταφέρεις;
Κάποιοι έχουμε και μωρά παιδιά. Θα είναι καλό παραμυθι για το καληνυχτισμα. Δράκοι, κακοι μάγοι, πριγκίπισσες...

είμαι πολύ μικρός για να επαναλάβω μια τέτοια ιστορία.... καλό είναι να μεταφέρουμε στα παιδιά μας καταστάσεις που είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, δηλαδή τα κλασικά παραμύθια, παρά αυτά που ανέφερε η κυρία.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
υποθέτω εννοείς Ν. Ζέρβα, από Β. Γεωργίου έως λ.Στρατου
Αυτή ήταν στο ρεύμα που είναι οι πολυκατοικίες των αξιωματικών ή στο άλλο?
(υποθέτω το δεύτερο)
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
υποθέτω εννοείς Ν. Ζέρβα, από Β. Γεωργίου έως λ.Στρατου
Αυτή ήταν στο ρεύμα που είναι οι πολυκατοικίες των αξιωματικών ή στο άλλο?
(υποθέτω το δεύτερο)


στο άλλο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

το σημαντικό δεν ειναι το ατύχημα ή ό,τι άλλο έκανε η κυρία, αλλά ότι η παρουσία της κάμερας δημιουργεί προυποθέσεις απεμπλοκής από μια δυσάρεστη κατάσταση. Κι αυτό είναι σημαντικό.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Έχω πάρα πολύ καιρό που σκέπτομαι να βάλω κάμερα στο αυτοκίνητο για πολλούς λόγους. Νομίζω ότι θα παραγγείλω μία άμεσα από eBay.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
προσπάθησε να διαλέξεις κάποια που να ταιριάζει στο χώρο του παρμπρίζ που θα την τοποθετήσεις (συνήθως πίσω από τον καθρέφτη) και να μπορείς να σβήνεις την πίσω οθόνη. Πολύ ενοχλητικό να παίζει συνέχεια ένα φως μέσα στο σκοτάδι, ακόμα περισσότερο να κάνει αντανακλάσεις.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Δεν την βάζω για τυχόν ατυχήματα στο ποδήλατο, αλλά να καταγράφω διαδρομές, αλλά μπορεί ενίοτε και να χρησιμεύσει η καταγραφή, όπως με το παραλίγο ατύχημα εδώ τον Φεβρουάριο. Νομίζω ότι είναι απαραίτητες οι κάμερες στα οχήματα...

https://www.youtube.com/watch?v=X7loYRv5U9s
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Το να είσαι πάντως "απο default" παράνομος (έχοντας την κάμερα) το βρίσκω πιο προβληματικό απο τα οποια οφέλη της...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Ποια είναι η παρανομία να έχεις από default την κάμερα; Δεν στοχεύεις συγκεκριμένα πρόσωπα ή καταστάσεις, απλά γράφει ό,τι τρέχει μπροστά της. Ποια η διαφορά να έχεις μία βιντεοκάμερα και να καταγράφεις στο δρόμο ή μία φωτογραφική μηχανή και να κάνεις το ίδιο;