Πρόβλημα με Switcher HDMI

msan

New member
7 July 2006
85
Παιδιά Καλημέρα από Σάμο, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε σας και τις οικογένειές σας!!!
Προ 2ετίας περίπου προμηθεύτηκα το Switcher KONIG με 4 εισόδους και 2 εξόδους προκειμένου να με εξυπηρετήσει στις ανάγκες προβολής συνδρομητικής (ΟΤΕ) και ταινιών από το Home Theatere PC που διαθέτω, σε τηλεόραση και προβολέα.
Το PC φορούσε Windows 8.1 και από την πρώτη στιγμή δούλεψε απροβλημάτιστα τόσο στην τηλεόραση, όσο και στον προβολέα.
Πριν λίγο όμως καιρό άρχισαν τα προβλήματα και στα 2 μέσα προβολής, πότε με τον υποβιβασμό από 1080i σε 720p και πότε με την τέλεια εξαφάνιση της εικόνας από αυτά. (Black)
Υπέθεσα ότι μπορεί να είναι η κάρτα γραφικών ( Nvidia ), κατέβασα εν πρώτοις τους πλέον συμβατούς και πρόσφατους με το λειτουργικό από την εταιρεία, χωρίς όμως αποτέλεσμα και στην συνέχεια θεώρησα ότι μπορεί να παρουσίασε πρόβλημα η ίδια η κάρτα, την άλλαξα με μία νέα πάλι Nvidia, χωρίς όμως και αυτή την φορά κάποιο αποτέλεσμα.
Μου είπαν να αλλάξω λειτουργικό, εγκατέστησα για το σκοπό αυτό τα Windows Ultimate, με την ίδια όμως συμπεριφορά.
Στην συνέχεια πάλι Windows 8.1, αλλά μάταια...
Πάλι αλλαγή λειτουργικού με windows 10 Pro ( ίδια αποτελέσματα) και τελευταία με τα Enterprice.
Τα τελευταία βελτίωσαν κάπως την κατάσταση από απόψεως φαινομένων, εν τούτοις όμως καθίσταται απαγορευτικό το να δεις μια ταινία..
Υπόψη σας ότι τα πιο πάνω προβλήματα σχετίζονται ΜΟΝΟ όταν η πηγή είναι το PC, η συνδρομητική δουλεύει απροβλημάτιστα σε όλες τις περιπτώσεις.

Τι μπορεί να συμβαίνει ?

ΥΓ ( Άλλαξα και είσοδο του PC με αυτή της συνδρομητικής, αλλά ίδια γεύση)

Φιλικά

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Καλησπέρα στην όμορφη Σάμο.

Εφόσον έχεις αλλάξει κάρτα γραφικών, λειτουργικό και θύρα στο switch, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις διαφορετικά καλώδια HDMI (καλύτερης ποιότητας).

Εάν το πρόβλημα επιμένει, σημαίνει ότι το switch είναι προβληματικό, οπότε θα πρέπει να πάρεις κάποιο άλλο. :nounder:
 

msan

New member
7 July 2006
85
Έχω νεότερα να σας πω...
Αργά το βράδυ απόψε, πήρα το μόνιτορ του υπολογιστή μου και το συνέδεσα στην hdmi της κάρτας γραφικών του HTPC. H σύνδεση ήταν απόλυτα επιτυχημένη και απροβλημάτιστη...
Άρχισα να προσχωρώ στην άποψη του καλού μας φίλου John Locke, που έχει καταθέσει όπως παραπάνω..
Στο τέλος έκανα το τελευταίο πείραμα, που όμως μέσα είχε ολική ανατροπή των δεδομένων..
Το laptop moy είχε έξοδο HDMI και το συνέδεσα με το switcher και έπαιξε στην τηλεόραση με ελαφρώς μικρότερο κάδρο, αλλά απροβλημάτιστα..

Άρα οι κάρτες γραφικών ήταν το πρόβλημα ?

Υπόψη σας ότι και η καινούργια που έβαλα επάνω (ήταν μια nvidia 640, αν θυμάμαι καλά ) της τάξεως περίπου των 100 .

Σε ποια να πάω και να έχει και υποστήριξη 3D?

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ..

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ
 

msan

New member
7 July 2006
85
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε χθες με την αγορά ενός dvi αντάπτορα σε hdmi. ( Τον ήχο τον παίρνω από SPIDF από το PC και τον στέλνω στον ενισχυτή ). Η λύση ήταν πολλή απλή...!!!
Με την ευκαιρία σχολιάζω ότι από την τώρα πολύ μικρή εμπειρία μου, οι έξοδοι hdmi παρουσιάζουν προβλήματα σε αντιδιαστολή με την DVI που δουλεύει απροβλημάτιστα..!!
Πριν λίγο καιρό επίσης είχα παρεμφερές πρόβλημα με το κυρίως PC μου, όπου το μόνιτορ έχανε πληροφορίες από την εικόνα ( Κοκκίνιζε αμυδρά το περιβάλλον της και ήμουν αναγκασμένος να κάνω rebbot για την επαναφορά της
Έβαλα και εκεί ένα καλώδιο DVI και ησύχασα...!!

Καλημέρα σε όλους!!!
Μανώλης