Inferno

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    41

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,094
Εκεί ψηλά.....



Σκηνοθεσία: Ρον Χάουαρντ

Πρωταγωνιστούν: Τομ Χανκς, Φελίσιτι Τζόουνς, Ίρφαν Καν, Ομάρ Σι, Μπεν Φόστερ, Σίντσε Μπαμπέτ

Διάρκεια ταινίας: 97' λεπτά

Imdb





Υπόθεση:
Ο καθηγητής Ρόμπερτ Λάνγκντον σε μια αποστολή όπου τα κρυμμένα στοιχεία οδηγούν στον μεγάλο Δάντη.
Όταν ο καθηγητής Ρόμπερτ Λάνγκντον ξυπνάει σε ένα Ιταλικό νοσοκομείο με αμνησία, ενώνει τις δυνάμεις
του με τη Σιένα Μπρουκς Brooks, μια γιατρό που ελπίζει να τον βοηθήσει να ανακτήσει τη μνήμη του.
Μαζί ξεκινούν έναν αγώνα δρόμου διασχίζοντας την Ευρώπη, ενάντια στο χρόνο που απειλεί να φέρει
στο φως μια θανάσιμη συνωμοσία.







 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Inferno (2016)


Η Sony Pictures κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «Inferno», την τρίτη ταινία της κινηματογραφικής σειράς, που είναι βασισμένη στα βιβλία του Dan Brown.

«Ο Robert Langdon (Tom Hanks) ξυπνά σε ένα δωμάτιο νοσοκομείου της Φλωρεντίας, χωρίς καμία ανάμνηση των τελευταίων ημερών. Ξαφνικά, ο Langdon γίνεται ο στόχος ενός ανθρωποκυνηγητού.
Με την βοήθεια της γιατρού Sienna Brooks (Felicity Jones) και τις γνώσεις του στη συμβολογία, θα προσπαθήσει να δραπετεύσει, ενώ την ίδια ώρα θα πρέπει να λύσουν τον πιο πολύπλοκο γρίφο που έχει αντιμετωπίσει ποτέ ο Langdon.
Ταυτόχρονα οι δυο τους θα πρέπει να αποτρέψουν έναν παρανοϊκό άνδρα, που θέλει να εξαπολύσει ένα παγκόσμιο λοιμό που είναι συνδεδεμένος με την Κόλαση του Δάντη.»




Στη σκηνοθεσία βρίσκεται και πάλι ο Ron Howard («A Beautiful Mind», » The Da Vinci Code», «Angels & Demons»), ενώ το σενάριο υπογράφει ο David Koepp («War of the Worlds», «Carlito’s Way»),
βασισμένος φυσικά στη νουβέλα του Dan Brown.
Πρωταγωνιστούν οι Tom Hanks («Captain Philips»), Felicity Jones (The Theory of Everything»), Omar Sy («The Intouchables»), Irrfan Khan («Life of Pi»), Sidse Babett Knudsen («Borgen»).

Αν και επιτυχημένες εισπρακτικά, οι μεταφορές των βιβλίων του Dan Brown δεν έχουν καταφέρει να αποσπάσουν κολακευτικά σχόλια, καθώς είναι βαρετές και άχρωμες, κάτι που δύσκολα θα άλλαξει και με την τρίτη ταινία.
Το «Inferno» θα κυκλοφορήσει στις αίθουσες τον Οκτώβριο.

http://www.cinemode.gr/movie-trailers/proto-trailer-apo-inferno.html


28 Οκτωβρίου βγαίνει Αμερική..

Για Ελλάδα δεν λένε..
 

bouk1981

New member
13 June 2013
76
Re: Inferno (2016)

Αν πας να τη δείς χωρίς να διαβάσεις το βιβλίο, θα περάσεις 2 διασκεδαστικές ώρες! Και τη δράση της έχει, γρήγορη είναι, αγωνία... μια ωραία περιπέτεια! Στη μεταφορά του βιβλίου όμως στην ταινία... πάσχουμε! Μέχρι τη μέση λες... "καλά το πάει μέχρι εδώ", με κάποιες παρεκκλίσεις που εν μέρει, μπορείς να τις ξεπεράσεις! Από τη μέση περίπου και μετά όμως... προφανώς άλλο βιβλίο μετέφεραν στην ταινία! Δεν εξηγείται διαφορετικά! Με λίγα λόγια... όσοι διαβάσατε το βιβλίο για ακόμη μια φορά θα χαλαστείτε!
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Re: Inferno (2016)

Δε μπαίνω καν στη σύγκριση Βιβλίου - Ταινίας γιατί νομοτελειακά ο χαμένος είναι η ταινία. Παρόλο που για εμένα το Inferno ήταν το χειρότερο βιβλίο εκ των τριών περίμενα ότι στον κινηματογράφο θα αποδιδόταν καλύτερα κάτι το οποίο δεν έγινε. Δεν είναι κακό αλλά δεν είναι και καλό. Δε σου μεταφέρει τίποτα και για εμένα κακώς αλλάχτηκες όλη η ιστορία από την μέση και μετά όπως σωστά αναφέρει και ο bouk1981 με αποκορύφωμα το ανεκδιήγητο τέλος που δεν έχει καμία σχέση με το βιβλίο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,813
Athens
Re: Inferno (2016)

Το είδα πρίν κάτι μέρες στο Village στο Ρέντη σε Dolby Atmos.
Εντάξει, δεν ήταν κάτι το τρομερό, αλλά ούτε μάπα.
Πέρασε οκ η ώρα.

Εμφανώς χειρότερο των 2 προηγούμενων της σειράς όμως.
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Re: Inferno (2016)

Την ειδα και εγω στο cinema.
Συνολικα μου φανηκε απο μετρια εως βαρετη. Αν και το σεναριο ειχε potential η υλοποιηση δεν σταθηκε στο υψος των περιστασεων.
Προσωπικα στην τριλογια μου αρεσε περισσοτερο το Illuminati, μετα το Da Vinci και τελευταιο το Inferno. Δε νομιζω οτι εχει να δωσει κατι ιδιαιτερο για θεαση σε cinema.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Inferno (2016)

Μπααααα....
Κανένα από τα τρία βιβλία δεν ήταν για ταινία.
Μπορεί μεν η επιτυχία ενός βιβλίου να λειτουργεί υπέρ στο να βγει επιτυχημένη εμπορικά η ταινία της αλλά βλέποντας και το inferno χτες η πρώτη σκέψη που μου βγήκε είναι πως κάποια βιβλία δεν μπορούν να γίνουν ταινίες.
Το inferno το βρήκα ελαφρώς καλύτερο από τα προηγούμενα που με το ζόρι κατάφερα να δω χωρίς να με πάρει ο ύπνος.
Δυστυχώς τα κλισε των αμερικανικων ταινιών δεν επέτρεψε το τέλος όπως ακριβώς γνωρίζουν όσοι το έχουν διαβάσει.
Κρίμα γιατί έτσι θα άφηνε κάποιο στίγμα η ταινία.
Αντί αυτού αναλώθηκε σε ένα κυνήγι μεταξύ καλών και ενός πλούσιου παρανοϊκού .
 

atalanth77

New member
21 January 2015
44
Re: Inferno (2016)

Μάλλον σαν αναγνώστης του βιβλίου προβληματίστηκα για το εάν θα τη δω.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,882
Απάντηση: Inferno (2016)

Την ειδα και εγω...
Μαλλον μετρια προς βαρετη.
Προσωπικα περιμενα κατι καλυτερο...
Βεβαια και θα την ξαναβλεπα αλλα δεν μπορω να πω οτι θα την θυμαμαι για καιρο...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Απάντηση: Inferno (2016)

Καλο ήταν, υψηλου επιπεδου παραγωγη (ελεω Ron Howard & Tom Hanks).
Αν σου αρέσει ο Dan Brown, θα περάσεις καλα.


ΥΓ. Εικόνα κρύσταλλο το BR
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,457
Μεταμορφωση
Re: Inferno (2016)

Καλη παραγωγή οντως με φοβερη φωτογραφία.

Σαν ταινία μακράν το χειρότερο απο τα τρία.
Βλεπόταν ευχάριστα πάντως.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Inferno (2016)

Όντως υποδεέστερο από τα άλλα τρία και επιπλέον η χειρότερη μεταφορά με σημαντικές διαφορές μεταξύ σεναρίου-βιβλίου, ειδικά προς το τέλος...

Παρολα αυτά είχε ρυθμό και εγώ προσωπικά την είδα ευχάριστα
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Inferno (2016)

Μέτρια και για μένα.. δεν μου άρεσε όπως πήγαν την ιστορία..

Περίμενα κάτι καλύτερο..