Ερωτήσεις που αφορούν το Gigabyte Brix.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην παρέα!


Σήμερα το πρωί έπιασα πρωτη φορά στα χέρια μου ένα Brix (δεν ήταν δικό μου) και ήταν έρωτας με την πρωτη ματιά.

Θα ήθελα να αγοράσω ένα λοιπόν αλλά δεν ξέρω κάποιες λεπτομέρειες.

Η χρήση θα ειναι MPC-HC (με όλα τα καλούδια σεταρισμενο για άψογη αναπαραγωγή m2ts αρχείων από 20gb και πάνω) και foobar (και αυτό με την Αρτα και τα Γιάννενα πάνω), ολα αυτα πανω σε Windows 10 (αλλά μπορώ να ζήσω και με τα 8.1)

Πέρα από άψογο 1080p χρειάζομαι και Dts HD MA (όχι απλό dts core) για αυτό θέλω mpc-hc για πολύ καλή εικόνα (και δεν βολεύομαι με ένα kodi) και windows για dts hd ma(και δεν βολεύομαι με linux).

Δεν θέλω ssd γιατί το μηχάνημα θα το χω μονίμως ανοιχτό (οπότε δεν με νοιάζει πόσο γρήγορα ανοίγει) και θα γράφω/σβήνω όλη την ώρα (οπότε o ssd δεν είναι και η καλύτερη λύση) αλλά ακόμα και να ήταν, θέλω να είναι πάνω από 1TB (που πολύ απλά δεν έχω τα χρήματα να τον αγοράσω αν ήταν ssd)



Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω σας παρακαλώ πείτε μου αν με τα παρακάτω θα κάνω την δουλειά μου:

http://www.you.gr/pc-printing-perip...igabyte-brix-gb-bace-3150-intel-celeron-n3150

http://www.you.gr/pc-parts/exartima...i-crucial-ddr3-8gb-1600mhz-sodimm-low-voltage

http://www.you.gr/laptop,tablet/axe...os-diskos-2,5-seagate-samsung-spinpoint-2tb-s


Αν πιστεύετε ότι θα έχει λόξιγκα στο 1080p playback περιμένω εναλλακτικές (πάντα σε brix)


Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
1-2 επισημανσεις να κανω.

- Τα braswell θυμαμαι οτι οταν ειχαν πρωτοβγει δεν ειχαν υποστηριξη για dts-hd ma σε περιβαλλον windows, παρα μονο σε λινουξ. Αφου ειναι κατι που σε ενδιαφερει, κανε ελεγχο αν τελικα βγηκαν drivers.
- Tα brix εν αντιθεση με τα nuc (απο οτι θυμαμαι παλι) δεν εχουν αισθητηρα υπερυθρων για τηλεχειρισμο. Δεν ξερω αν ειναι κατι που σε ενδιαφερει, απλα το αναφερω. Προφανως και, αν σε ενδιαφερει, μπορεις να προσθεσεις αισθητηρα με usb.
- αφου μιλαμε για καινουριο μηχανημα που θα στησεις τωρα, βεβαιωσου οτι δεν θα εχεις προβλημα με h265.
- τον "κλασσικο" σκληρο τον θελεις γιατι θα γινεται η αναπαραγωγη των media τοπικα; δεν υπαρχει δηλαδη καποιο nas; Ρωταω γιατι συνηθως ολα αυτα τα κουτακια τα αγοραζουν ως players με το υλικο να βρισκεται καπου αλλου μεσα στο δικτυο. Μου φαινεται φοβερο πισωγυρισμα η αγορα περιστρεφομενου σκληρου
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αν δεν έχει υποστήριξη dts-ma έχουμε θέμα...δεν θα το πάρω.

Τηλεχειριστήριο δεν θα βάλω, keyboard έχω bluetooth αλλά ένα ασύρματο ποντίκι το χρειάζομαι.

το h265 για 1080p τι να το κάνω; Εγώ νόμιζα ότι αυτό θα είναι μόνο για remux 4Κ. Βλακείες λέω;;;

από server είμαι άσχετος (γίνεται να περάσω ασύρματα 30gb m2ts αρχείο???) αλλά το χρειαζομαι και για ταξίδια/διακοπές/εξοχικό και θελω να βαζω στην τσαντα ενα τετοιο κουτακι και να ειμαι οκ. Αν είναι να μπλέκω με εξωτερικούς σκληρούς και άλλα τέτοια παίρνω και το laptop μου που είναι θηρίο.



Έχω στον πύργο μου έναν ssd samsung evo 250gb και πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί τον πήρα, εντάξει ανοίγει 40'' πιο γρηγορα ε και? Στον πύργο κάνω restart αν κρασσαρει ή όταν κόβεται το ρεύμα :flipout: τα ίδια θα κανω και με το brix. Τα 250gb είναι ψίχουλα όταν κατεβάζω από το πρωί μέχρι το βράδυ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
https://communities.intel.com/thread/76842?tstart=0

φιλε μου μαλλον ασχημα τα νεα. Στην 2η σελιδα (μαρτιος 2016) αναφερεται οτι το θεμα δεν εχει λυθει ακομα σε windows (σε λινουξ ολα καλα, οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι περιορισμος του hardware). Οποτε αν δεν βρεις καποια αλλη πληροφορια που να λεει οτι το θεμα λυθηκε, προσεχε! Νομιζω οτι τα ακριβοτερα μοντελα (i3, i5) δεν εχουν αυτο το θεμα


To h265 δεν χρησιμοποιειται μονο σε 4Κ. Ειναι απλα ενας νεοτερος codec μεγαλυτερης αποδοτικοτητας. Δηλαδη ενα αρχειο 1080ρ 14γιγα σε h264 θα ειναι πολυ μικροτερη (νομιζω περιπου 50%) με τον h265. Απλα σε 4Κ που τα αρχικα αρχεια ειναι μεγαλυτερο ειναι πιο επιτακτικη η αναγκη χρησιμοποιησης του, ωστε να βγει ενα τελικο αρχειο με ενα "ευπεπτο" μεγεθος και οχι κατι εξωφρενικο. Εχουν ηδη αρχισει να κυκλοφορουν h265 encodes σε τορρενταδικα. Ειναι η αρχη, αλλα σιγα σιγα πιστευω θα μετακινηθουν ολοι προς τα εκει. Για αυτο και σου λεω να το ψαξεις, ωστε να μην βρεθεις προ εκπληξεων.

Αφου ενδιαφερεσαι για φορητοτητα τοτε οντως ο περιστρεφομενος σκληρος ειναι μονοδρομος (αλλιως θα πρεπει να κουβαλας εξωτερικους κτλπ, που μαλλον δεν θελεις).
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Τουλάχιστον πάρε έναν με 7200σαλ, οι 5400 δεν παλεύονται.
Επίσης η ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής (ειδικά μικρών αρχείων) των ssd δεν ωφελεί μόνο το boot, λες να είχε γίνει τόσος χαμός με αυτούς μόνο γι'αυτό?
Ο Ν3150 διαθέτει H.265 hardware decoders (8bit) οπότε από αυτό το θέμα είσαι οκ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Με βοηθάτε πολύ και ευτυχώς που δεν ψώνισα!

Άρα ούτε αν πάω σε δυνατότερο μοντέλο. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ένα laptop και ένας πύργος που έχω με την ίδια εκδοσή windows που θα έβαζα και στο brix να μην κάνει passthrough όταν τα άλλα δυο το κάνουν. Όσο για το linux επειδή έχω λαπτοπ με ubuntu σας δηλώνω με σιγουριά ότι dts hd ma δεν παίζει που να χτυπιέμαι. Αυτό το καταραμένο λαμπάκι δεν άναψε στον avr μου ποτέ και παιδεύτηκα και έψαχνα στα ξένα φορα για μήνες. Αν δεν είναι θέμα hardware αλλα καποιου ανοητου update ή driver θα το παρατήσω το θέμα και θα μείνω όπως είμαι.



Πάντως....και συγνώμη για τα "γαλλικά" μου...αλλά να χέσω μέσα και τα raspberry Pi 1/2/3 και τα nuc και τα brix αν δεν μπορούν να κάνουν ένα passthrough του κόλου....στο κάτω κάτω μια πάσα στον avr τους ζητήσαμε να κάνουν...εδώ κάνουν άλλα και άλλα πιο δύσκολα.....εδώ υπάρχουν brix που στοιχίζουν 660ε....

ααααα ρε Tubby....μια ζωή θα κουβαλάς την μπαχατελα παντού. :bang:


και πάλι ευχαριστώ παιδιά.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,800
Πάρε ένα NUCακι i3 τουλάχιστον και θα παίζεις μέχρι και 4K@30fps άνετα. Πάρε τα καινούργια με Iris graphics. Ασε τα Celeronια.
Αν είναι να κατεβάζεις από το πρωί μέχρι το βραδύ ούτε το 1TB δε σε φτάνει.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Η νέα γενιά των NUCs τα κάνει άνετα όλα αυτά άνετα. Μόνο το μικρό/φτηνό μοντέλο της προηγούμενης γενιάς (το 2820 ήταν νομίζω) είχε κάποια θέματα...
Πάρε το NUC που σου λέει ο baspav, πάρε μια 8άρα RAM και έναν 2.5άρη hdd της αρεσκείας σου και είσαι κομπλάν!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
@djx33 επειδή προτιμώ brix από nuc με αυτό θα είμαι οκ http://www.you.gr/pc-printing-perip...gabyte-brix-gb-bsi3h-6100-intel-core-i3-6100u

@avpap για σοβαρό support σε "main10" encoded HEVC αρχεία, πολλοί online πιστεύουν ότι είναι καλύτερα να περιμένω περίπου 6-12 μήνες για τα Kaby Lake, μέχρι τότε μπορώ να κάνω την δουλειά μου με το παραπάνω;; Εσύ έχεις κάποια πρόταση για κάποιο brix (όχι nuc)? Ένα link θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

Ευχαριστώ παιδιά (ξέρω σας έχω πρήξει λιγάκι)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

...λογικά το h.265 θα αρχίσει να γίνεται mainstream μετά από περίπου 1-2 χρόνια (δεδομένου ότι δεν το βλέπεις σχεδόν πουθενά τώρα) οπότε θα προτιμούσα να δώσω π.χ 300ε σήμερα και άλλα 300ε τότε παρά να δώσω σήμερα 600ε
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
@djx33 επειδή προτιμώ brix από nuc με αυτό θα είμαι οκ http://www.you.gr/pc-printing-perip...gabyte-brix-gb-bsi3h-6100-intel-core-i3-6100u

@avpap για σοβαρό support σε "main10" encoded HEVC αρχεία, πολλοί online πιστεύουν ότι είναι καλύτερα να περιμένω περίπου 6-12 μήνες για τα Kaby Lake, μέχρι τότε μπορώ να κάνω την δουλειά μου με το παραπάνω;; Εσύ έχεις κάποια πρόταση για κάποιο brix (όχι nuc)? Ένα link θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

Ευχαριστώ παιδιά (ξέρω σας έχω πρήξει λιγάκι)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

...λογικά το h.265 θα αρχίσει να γίνεται mainstream μετά από περίπου 1-2 χρόνια (δεδομένου ότι δεν το βλέπεις σχεδόν πουθενά τώρα) οπότε θα προτιμούσα να δώσω π.χ 300ε σήμερα και άλλα 300ε τότε παρά να δώσω σήμερα 600ε
οι περισσότερες ταινίες h265 είναι 10bit και οι skylake δεν έχουν h/a σε 10bit, δεν ξέρω αν μπορούν οι i3 να παίξουν με software, όσες σειρές παρακολουθώ σε όλες βγάζουν εκδόσεις σε hevc κωδικοποίηση με σημαντικά μικρότερο μέγεθος αρχείου
το NVidia shield TV μπορεί να παίξει όλα τα αρχεία με HD audio pass through και ένας εξωτερικός σκληρός σου λύνει το πρόβλημα του χώρου
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
το ξέρω γιαυτό ρωτάω, μάλλον ο leo δεν διάβασε το αρχικό post.



Παιδιά έχω και kodi στο pc μου για το πανέμορφο menou και το library display αλλά παρακάμπτω το player του και παίζει με mpc-hc. Η διαφορά του player του kodi με τον player του mpc-hc με madvr στην ποιότητα εικόνας είναι η μέρα με την νύχτα.


Όσο για την μουσική, για high res dsd και σπασμένα sacd θες foobar ή j river...με το nvidia shield δεν βολεύομαι καθολου άσε που δεν παιζω και games (μόνο ps4 έχω για games)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
@teddy743 ψάξε ίντερνετ να δεις τι λένε για τα nuc με i3 και πως τα πάνε με software decoding h265. Θεωρητικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,800
Εχω i3 με Intel HD 5500. Αν θες να δοκιμάσω κάποιο jellyfish συγκεκριμένο πες μου.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι είναι το jellyfish, αλλά αν έχεις mpc-hc με madvr και δοκιμάσεις μια οποιαδήποτε ταινία σε m2ts θα με βοηθούσε πολύ! Με ενδιαφέρει αν έχει σπασίματα στο playback και αν ζορίζεται πολύ και κάνει πολύ θόρυβο όταν την παίζει.

Ένα mkv σε kodi σίγουρα το παίζει μια χαρα, αλλά εγώ δεν θα το χρησιμοποιώ έτσι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βασικά το αρχικό μου post ήταν λάθος και σας έχω πρήξει τζάμπα τόση ώρα. Έπρεπε εξ αρχής να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει κάποιος που να παίζει τις ταινίες του με MPC-HC + MadVR και ήχο dts Master Audio χωρίς προβλήματα και θόρυβο πάνω από 30db με κάποια υλοποίηση mini pc της Gigabyte brix ή Intel Nuc;

Aν ναι, μπορεί να μου πει με πιο μοντέλο το καταφέρνει και να μου στείλει ένα link (από Ευρωπαϊκό ή Ελληνικό μαγαζί) να το αγοράσω σήμερα;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι είναι το jellyfish, αλλά αν έχεις mpc-hc με madvr και δοκιμάσεις μια οποιαδήποτε ταινία σε m2ts θα με βοηθούσε πολύ! Με ενδιαφέρει αν έχει σπασίματα στο playback και αν ζορίζεται πολύ και κάνει πολύ θόρυβο όταν την παίζει.

Ένα mkv σε kodi σίγουρα το παίζει μια χαρα, αλλά εγώ δεν θα το χρησιμοποιώ έτσι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βασικά το αρχικό μου post ήταν λάθος και σας έχω πρήξει τζάμπα τόση ώρα. Έπρεπε εξ αρχής να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει κάποιος που να παίζει τις ταινίες του με MPC-HC + MadVR και ήχο dts Master Audio χωρίς προβλήματα και θόρυβο πάνω από 30db με κάποια υλοποίηση mini pc της Gigabyte brix ή Intel Nuc;

Aν ναι, μπορεί να μου πει με πιο μοντέλο το καταφέρνει και να μου στείλει ένα link (από Ευρωπαϊκό ή Ελληνικό μαγαζί) να το αγοράσω σήμερα;
αν δεν κάνω λάθος για madvr θέλεις είτε πολύ καλό επεξεργαστή είτε πολύ καλή κάρτα γραφικών, με i3 και την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών νομίζω δεν θα κανείς δουλειά
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Leo06 δεν έχω καμιά αντίρρηση να πάω σε i5 ή σε χωριστή gpu. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω πιο μοντέλο θα είναι αυτό και το σημαντικότερο είναι ότι θα ήθελα, πριν ξοδέψω ένα κάρο λεφτά να μου το επιβεβαιώσει κάποιος κάτοχος, για να μην έρθει στο σπίτι το μηχανάκι και έχουμε κλάματα.....ή να δουλεύει αλλά με τα χίλια ζόρια και ακούγετε θόρυβος π.χ 40 db

Επίσης επειδή δεν είμαι από αυτούς που ξεκοιλιάζουν pc μόνοι τους και ούτε ξέρω τα ονόματα/κωδικούς του εκάστοτε part θα με βοηθουσε πολυ αν ο άνθρωπος που το κατάφερε μπορούσε να μου ποσταρει 3 links π.χ "αυτό το κουτί, με αυτή την κάρτα μνήμης και αυτόν τον σκληρό" κτλ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Leo06 δεν έχω καμιά αντίρρηση να πάω σε i5 ή σε χωριστή gpu. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω πιο μοντέλο θα είναι αυτό και το σημαντικότερο είναι ότι θα ήθελα, πριν ξοδέψω ένα κάρο λεφτά να μου το επιβεβαιώσει κάποιος κάτοχος, για να μην έρθει στο σπίτι το μηχανάκι και έχουμε κλάματα.....ή να δουλεύει αλλά με τα χίλια ζόρια και ακούγετε θόρυβος π.χ 40 db

Επίσης επειδή δεν είμαι από αυτούς που ξεκοιλιάζουν pc μόνοι τους και ούτε ξέρω τα ονόματα/κωδικούς του εκάστοτε part θα με βοηθουσε πολυ αν ο άνθρωπος που το κατάφερε μπορούσε να μου ποσταρει 3 links π.χ "αυτό το κουτί, με αυτή την κάρτα μνήμης και αυτόν τον σκληρό" κτλ.
ρώτησε εδώ για το hardware που χρειάζεται
http://avclub.gr/forum/showthread.p...-Oδηγός-Αναπαραγωγής-Ρυθμίσεις-Προβλήματα-κτλ