Το PC κολλάει - θερμοκρασία CPU ή κάτι άλλο?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Καλημέρα σε όλους,

αντιμετωπίζω πρόσφατα ένα θέμα με τον υπολογιστή μου:
case:Silencio 550, mobo:Gigabyte MB Z68A-D3H-B3, cpu:Intel Core i5 2400, ram:Corsair XMP 12GB DDR3-1600, gpu:Nvidia GTS 250 1GB ram, psu:Corsair Builder Series CX500 V2, dvdrw:Samsung DVD-RW SH-222AB Sata Black, hdd:Crucial M4 256gb SSD, 2xWD 250gb, monitor:philips 231E
το οποίο κολλάει και δεν ανταποκρίνεται ούτε αν το αφήσω αρκετή ώρα (μπας και ολοκληρώσει τίποτα εσωτερικές διεργασίες).
Αναγκάζομαι να του κάνω reset και μετά από λίγη ώρα ξανακάνει το ίδιο.
Θεώρησα ότι μπορεί να φταίνε και τα Win 7 (x64) καθώς τα έχω πάνω 4-5 χρόνια και λέω ότι μπορεί να χρειάζεται κάποια ανανέωση!
Κάνω φορμάτ και με το νέο λειτουργικό εμφανίζει ξανά τα ίδια συμπτώματα μόνο που αυτή τη φορά εμφάνισε και μια bsod (memory_management).
Λέω είναι οι μνήμες και τρέχω το Memtest+.
Κατά τον έλεγχο των μνημών λοιπόν, παρατηρώ ότι η θερμοκρασία της CPU έχει φτάσει τους 92C και ενώ το τεστ των μνημών ολοκληρώνεται χωρίς να εμφανίσει κάποιο error.

ουφ...

λέω λοιπόν μήπως φταίει η stock ψύκτρα της cpu?
μήπως έχει ξεραθεί η πάστα?
μήπως φταίνε οι μνήμες τελικά (και αν ναι, τι γίνεται με την θερμοκρασία της cpu)?
παίζει να φταίει και το λειτουργικό?

Στο μεταξύ κατέβασα και κάποια προγραμματάκια για έλεγχο θερμοκρασίας και μου εμφανίζουν μικρές μεν διαφορές μεταξύ τους (45C το ένα, 48C το άλλο) αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι.
Προληπτικά προχώρησα και σε αναβάθμιση Bios (από F11 σε F13) μέσα από το πρόγραμμα που δίνει η ίδια η Gigabyte (TouchBios) το οποίο επιβεβαίωνε επίσης και τις θερμοκρασίες που μου έδειχναν τα άλλα 2 προγραμματάκια.

Για να μην κουράσω άλλο, προσανατολίζομαι σε αλλαγή ψύκτρας (Cryorig H7) αλλά θέλω να ακούσω και την άποψή σας μήπως είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας να διαβάσετε το "κατεβατό" μου.