Επιλογη dac μεχρι 150-200 euro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pankan

New member
6 November 2014
87
Γεια χαρα στην παρεα. :ciao:

Χρειαζομαι την βοηθεια σας για την αγορα ενος dac με budget ~200 euro
Ακουστικα με βολευουν πολυ τα in ear και τα ηχεια ειναι τα presonus eris 4.5 και ειναι πανω σε laptop.
Επισης θα ηθελα να ειναι σχετικα φορητο ωστε να μπορω να το μεταφερω και σε αλλον υπολογιστη (σταθερο) που μελλοντικα θα βαλω καποια fostex που θα παρω.
Παιδια εχω διαβασει τοσα θεματα και εχω χαθει κυριολεκτικα, δεν ξερω τι να διαλεξω. :chinscratch:
Θα ηθελα να παρω οτι μπορω καλυτερο στα χρηματα αυτα και να ειναι επισης καινουργιας κυκλοφοριας/τεχνολογιας.
Θελω να ρωτησω επισης σε ποια κατηγορια τιμης θα πρεπει να κινηθω ωστε να μου δωσουν αυτα που πρεπει τα εν λογω ηχεια?

H μουσικη που ακουω ειναι ηλεκτρονικη, trance, house, techno κυριως.

Περιμενω τη βοηθεια σας

Ευχαριστω
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Μάλλον πρέπει να εξηγήσουμε στον thread starter ότι είναι -κατανοητά- βαρετό για τον Κώστα να επαναλαμβάνει την ίδια πρόταση σε δύο διαφορετικά threads μέσα στο ίδιο απόγευμα, και όχι το ifi :flipout:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,674
Μεσευρώπη
Μάλλον πρέπει να εξηγήσουμε στον thread starter ότι είναι -κατανοητά- βαρετό για τον Κώστα να επαναλαμβάνει την ίδια πρόταση σε δύο διαφορετικά threads μέσα στο ίδιο απόγευμα, και όχι το ifi :flipout:

Σωστός! :flipout:
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Έτσι για σπάσιμο... ifi idsd nano και από εμένα! :flipout: Ευχαριστημένος κάτοχος του :a0210:
 

pankan

New member
6 November 2014
87
Οι επιλογες μου ειναι 4 δηλαδη
ifi idsd nano, ifi idsd nano, ifi idsd nano, idi idsd nano...:flipout:
δεν το κανουμε ψηφοφορια καλυτερα αν και φαινεται απο τωρα ο νικητης? :flipout:
Χαχαχα ειστε καταπληκτικοι. :flipout::flipout::flipout:

Λοιπον
ο @ leo1964 αναφερει κατι για m2tech, musical fidelity αυτα δεν ειναι πανακριβα και ολοκληρα μηχανηματα? που να μεταφερθουν σε τσαντα κτλ?

Aρχικα σκεφτομουν τα dragonfly, aune, jds labs και fiio και μου λετε ολοι δαγκωτο το nano.

To nano το ακουσα στην εκθεση και απογοητευτικα δεν ξερω αφου μιλησα και σε καποιον κυριο εκει και λεω αυτο δεν παιζει καλα και κατι κοιταξε στα καλωδια κατι σκαλισε κτλ αλλα και παλι δεν...δεν ειχε καθολου δυναμη να παιξει τα ακουστικα, πτωμα αλλα δεν ξερω και τι ακουστικα του ειχαν κοτσαρει, αγκομαχουσε το κακομοιρο.. :flipout:
Απο την αλλη το θεωρω υπερτιμημενο αφου ειχε πιο παλια 185~ λιγο πιο πανω απο το audioengine d1 ηταν και το ενα πηρε την ανηφορα ενω το αλλο την κατηφορα! Αλλα αν μου το προτεινετε τοσο πολυ θα παω να το ακουσω παλι με τα ακουστικα μου αυτη τη φορα.
Θα παρω οτι μου πειτε εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα μην κανω βλακεια και μετα το σκεφτομαι.

Σκεφτομαι οτι αν ανεβω στα 220~ ε δεν παω και στα 345 του ifi idac2 (!!!) που ειναι και καινουργιο μοντελο γιατι σε λιγο μπορει η ifi να βγαλει κανα idac nano η idsd2 nano...και ψαχνομαι αν εχω δωσει τοσα χρηματα.
Αληθεια το λεω δεν τρολλαρω αλλα παλι εκει δεν ξερω αν αξιζει σε σχεση με αλλα στην κατηγορια.

Μπερδευτικα περισσοτερο.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,674
Μεσευρώπη
Οι επιλογες μου ειναι 4 δηλαδη
ifi idsd nano, ifi idsd nano, ifi idsd nano, idi idsd nano...:flipout:
δεν το κανουμε ψηφοφορια καλυτερα αν και φαινεται απο τωρα ο νικητης? :flipout:
Χαχαχα ειστε καταπληκτικοι. :flipout::flipout::flipout:

Λοιπον
ο @ leo1964 αναφερει κατι για m2tech, musical fidelity αυτα δεν ειναι πανακριβα και ολοκληρα μηχανηματα? που να μεταφερθουν σε τσαντα κτλ?

Aρχικα σκεφτομουν τα dragonfly, aune, jds labs και fiio και μου λετε ολοι δαγκωτο το nano.

To nano το ακουσα στην εκθεση και απογοητευτικα δεν ξερω αφου μιλησα και σε καποιον κυριο εκει και λεω αυτο δεν παιζει καλα και κατι κοιταξε στα καλωδια κατι σκαλισε κτλ αλλα και παλι δεν...δεν ειχε καθολου δυναμη να παιξει τα ακουστικα, πτωμα αλλα δεν ξερω και τι ακουστικα του ειχαν κοτσαρει, αγκομαχουσε το κακομοιρο.. :flipout:
Απο την αλλη το θεωρω υπερτιμημενο αφου ειχε πιο παλια 185~ λιγο πιο πανω απο το audioengine d1 ηταν και το ενα πηρε την ανηφορα ενω το αλλο την κατηφορα! Αλλα αν μου το προτεινετε τοσο πολυ θα παω να το ακουσω παλι με τα ακουστικα μου αυτη τη φορα.
Θα παρω οτι μου πειτε εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα μην κανω βλακεια και μετα το σκεφτομαι.

Σκεφτομαι οτι αν ανεβω στα 220~ ε δεν παω και στα 345 του ifi idac2 (!!!) που ειναι και καινουργιο μοντελο γιατι σε λιγο μπορει η ifi να βγαλει κανα idac nano η idsd2 nano...και ψαχνομαι αν εχω δωσει τοσα χρηματα.
Αληθεια το λεω δεν τρολλαρω αλλα παλι εκει δεν ξερω αν αξιζει σε σχεση με αλλα στην κατηγορια.

Μπερδευτικα περισσοτερο.

Κοίτα, όλα αυτά τα μηχανήματα που αναφέρεις μπορεί να είναι μιά χαρά, αλλά για να σου συνιστούμε το ifi κάτι ξέρουμε. Εγώ ας πούμε το είχα για αρκετό καιρό και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το θέλεις για χρήση με ενεργά ηχεία και ακουστικά iem.Μια χαρά τα σπρώχνει αυτά, αν πάλι ήθελες να κουμπώσεις απάνω τίποτα HifiMan ή Fostex θα σου έλεγα να κοιτάξεις αλλού, αλλά τώρα...Το ifi σε βολεύει και γιατί έχει δύο εξόδους, ακουστικών και RCA, οπότε μπορείς να συνδέεις και τα δύο ταυτόχρονα. Δεν είναι καθόλου υπερτιμημένο, μπορώ μάλιστα να σου πω ότι είναι κελεπούρι.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
...Το ifi σε βολεύει και γιατί έχει δύο εξόδους, ακουστικών και RCA, οπότε μπορείς να συνδέεις και τα δύο ταυτόχρονα.

+ μια digital output για κάθε χρήση που μπορεί να την χρειαστεί, όχι όμως optical.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Επιλογη dac μεχρι 150-200 euro

Το έχω ακούσει!
Παίζει πάρα πολύ καλά.
Δεν παίζει DSD και παρά το τι γράφεται δεν θα το θεωρούσα ενισχυτή ακουστικών.
Ξαναλέω όμως ... παίζει!!!
Αν πας να ακούσεις το νάνο ρίξε ένα "αυτί" κ σε αυτό..

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης να πούμε πως το νάνο δεν απομονώνει τις εξόδους του. Δλδ βλέπει ταυτόχρονα έξοδο ακουστικών κ line!
Άρα όταν ακούς από τα ακουστικά θα πρέπει να έχει απενεργοποιημένα τα ενεργά σου ηχεία.
Επίσης αν τα ηχεία σου έχουν ρυθμιστικό έντασης θα πρέπει να βάλεις στο τέρμα το ποτενσιόμετρο του νάνο και να ρυθμίζεις από το ποτενσιόμετρο των ηχείων. Στην περίπτωση που έχουν ένα κοινό δλδ γιατί αν έχουν ξεχωριστά το κάθε ένα στην πισω μεριά τότε το βάζεις εκεί που νομίζεις στο κάθε ηχείο και ρυθμίζεις από το νάνο...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
έχοντας ακούσει το ifi micro θεωρώ ότι το nano δικαίως προτείνεται
 

pankan

New member
6 November 2014
87
Παιδια κατ αρχην να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες και το χρονο σας.
Ξερετε μηπως που μπορω να ακουσω τα εν λογο dac? Tα ifi νομιζω στην audiosoul? Μπορω να κλεισω ραντεβου, πως γινεται?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδια κατ αρχην να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες και το χρονο σας.
Ξερετε μηπως που μπορω να ακουσω τα εν λογο dac? Tα ifi νομιζω στην audiosoul? Μπορω να κλεισω ραντεβου, πως γινεται?
iFi & m2tech στην Audiosoul στην πιο πάνω δνση!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Οι τιμές για τα iFI στην Ελλλαδα ειναι όσο και οι χαμηλότερες στην Ευρώπη και μάλιστα εμπεριέχουν ΦΠΑ 23%. Σε αντίθεση με Γερμανια με ΦΠΑ 19% π.χ.
Η Ελληνική αντιπροσωπεία προσφέρει και δωρεάν μεταφορικά σε ολη την Ελλλαδα και Κύπρο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γνωρίζει κάποιος αν οι παρακάτω τιμές από Γερμανία είναι λογικές ;

http://www.ebay.co.uk/sch/projekt-a...shsAAOSwP~tW4FT4&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562


Γιώργο η τιμή Αγγλίας σε λίρες που παρέθεσες ειναι ακριβότερη απο την Ελληνική αντιπροσωπεία και μάλιστα χωρίς μεταφορικά.
Δες παράδειγμα για το nano:

176.30 GBP = 229.469 EUR
British Pound ↔ Euro
1 GBP = 1.30158 EUR 1 EUR = 0.768294 GBP
Convert again
EUR/GBP thumbnailView Chart
Mid-market rates: 2016-05-18 21:37 UTC
 
Last edited: