Τί μπορεί να πάθει κάποιος από κεραυνό σε καταιγίδα (στην εξοχή)....

Καλημέρα σε όλους. Να πω κατ' αρχήν ότι συζητώ το ίδιο θέμα και στο διπλανό φόρουμ, αλλά εκτιμώ πολύ τις γνώμες και τις συμβουλές των μελών και του AVClub.

Την εβδομάδα του Πάσχα βρισκόμουν στο εξοχικό, στο νησί της γυναίκας μου (Νάξος). Το σπιτάκι βρίσκεται έξω από την πόλη και έξω από οποιοδήποτε χωριό (το πιο κοντινό απέχει περίπου 6,5 χιλιόμετρα), οπότε με τα χίλια ζόρια φτάνουν σ' αυτό τα καλά της τεχνολογίας (ηλεκτρικό ρεύμα, τηλέφωνο με ευρυζωνικό Internet - κατ' όνομα), ενώ όποια άλλου είδους "καλούδια" υπάρχουν, είναι αυτά που έχω με τα χέρια μου και με τη βοήθεια των ντόπιων μαστόρων καταφέρει (π.χ. ύδρευση από ένα σύστημα, που περιλαμβάνει πηγάδι, δεξαμενή, υδροφορικό σύστημα με πίεση, αντλίες, πρεσσοστάτες, εξωτερική υδραυλική εγκατάσταση κλπ., αλλά και άλλα παρόμοια - δεν χρειάζεται να τα αναφέρω τώρα).

Εκεί λοιπόν, γύρω στην Τρίτη του Πάσχα, αν θυμάμαι καλά, μια απότομη βραδινή χειροτέρευση του καιρού, που εξελίχθηκε σε καταιγίδα με καταρρακτώδη βροχή, αστραπές και κεραυνούς, ένας κεραυνός έπεσε πάνω σε κάποιο κομβικό σημείο του δικτύου της ΔΕΗ και η περιοχή ολόκληρη βυθίστηκε στο σκοτάδι. Ήταν μετά τα μεσάνυχτα, εμένα με είχε πάρει ο ύπνος και με ξύπνησε η γυναίκα μου, βαστώντας ένα φακό και ένα κερί στα χέρια της.

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να βγάλω από την πρίζα όλα τα ευαίσθητα μηχανήματα, τηλεόραση (έχω χάσει τρεις σ' αυτό το σπίτι από παρόμοια φαινόμενα), DVD Player, δέκτη της Nova κλπ. Όμως, το μυαλό μου δεν πήγε ούτε στον υπολογιστή, που έτσι κι αλλιώς ήταν OFF, ούτε στο modem-router του ΟΤΕ. Πέσαμε για ύπνο και το πρωί, όταν είχε αποκατασταθεί η βλάβη και είχαμε ξανά ρεύμα, έριξα μια ματιά στο δωματιάκι, με το modem και το PC. Το modem είχε παντελώς παραδώσει το πνεύμα. Ο υπολογιστής, όταν πήγα να τον ξεκινήσω, ενώ ξεκίναγε κανονικά και έτρεχε τα "προκαταρκτικά" του BIOS στην οθόνη, μετά σταμάταγε και ξαναξεκίναγε πάλι από την αρχή, χωρίς να μπουτάρει στο λειτουργικό.

Ότι προσπάθειες κι αν έκανα, να δω μήπως κάτι δεν πήγαινε καλά στο BIOS, απέβησαν άκαρπες. Στη συνέχεια, πήγα στη χώρα της Νάξου, στον ΟΤΕ και άλλαξα το modem (δωρεάν, είχε δηλωθεί σαν βλάβη) και έχοντας πάρει μαζί μου τον SSD του συστήματος, πήγα σε ένα φίλο και τον έβαλα να τον ελέγξει σε ένα δικό του laptop (τον είχα βάλει σε μια εξωτερική θήκη USB). Το laptop τον είδε κανονικά, έτρεξε και το γνωστό checkdisc, για να διορθώσει τα τυχόν σφάλματα και μετά, όταν γύρισα πίσω, τον ξαναδοκίμασα, αλλά τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια.

Εκεί, κατέληξα πως κάτι δεν πήγαινε καλά με τη μητρική και αποφάσισα να σταματήσω κάθε προσπάθεια και σε πρώτη ευκαιρία να την δώσω για έλεγχο και επισκευή, όταν θα επέστρεφα στην Αθήνα, σε ένα τεχνικό της γειτονιάς μου, ο οποίος με έχει εξυπηρετήσει και στο παρελθόν και μάλιστα με πολύ αξιόπιστο τρόπο, ενώ οι υπηρεσίες του είναι πολύ προσιτές. Πράγματι, όταν του την πήγα και του διηγήθηκα τα συμβάντα, μου είπε αμέσως ότι 99,9% το πρόβλημα βρίσκεται στο κύκλωμα δικτύου (LAN) της μητρικής (Gigabyte GA-EP35C-DS3R), το οποίο σ' αυτές τις περιπτώσεις βγαίνει OFF (καίγεται) και η μόνη γιατρειά είναι η αντικατάστασή του. Είναι ένα μειονέκτημα που έχουν όλες οι μητρικές της Gigabyte. Το επισημαίνω αυτό για όλους, όσους έχουν υπολογιστές με μητρική της Gigabyte. Όντως η διάγνωσή του ήταν σωστή, άλλαξε ολόκληρο το κύκλωμα (ευτυχώς είχε άλλο από άλλη μητρική διαθέσιμο, αλλιώς θα έπρεπε να περιμένω καμιά 20αριά μέρες να το παραγγείλει και αν τού 'ρθει από το εξωτερικό), έκανε service και στη μητρική, πλήρωσα ένα 20ρικο και καθάρισα.

Εκεί όμως έκανα το λάθος να του πω να δοκιμάσει το σκληρό δίσκο μαζί με τη μητρική - δικό μου πρώτα το λάθος και μετά αυτουνού (δεν του ρίχνω ευθύνη γιατί εγώ επέμεινα να ελεγχθεί αν η μητρική μπουτάρει από τον SSD, ενώ στη συζήτηση που είχαμε πριν του την πάω, μου είχε επισημάνει τον κίνδυνο). Τον δοκίμασε, μπήκε στα Windows και αμέσως μετά έβγαλε OFF το - πειραματικό - PC, που είχε στηθεί για το service της μητρικής, τα πήρα κι έφυγα. Το συγκεκριμένο λάθος βέβαια, ήταν στο να μην ξανασεταριστεί το BIOS της μητρικής, στο οποίο είχα αρχικά ορίσει τους σκληρούς στο BIOS σε AHCI Mode και μετά είχα περάσει το λειτουργικό, ενώ μετά την επισκευή της, το BIOS είχε επανέλθει στο default (IDE Mode). Έτσι, ξεκίνησε μεν ο δίσκος, αλλά μετά, όταν έφερα τη μητρική στο σπίτι και την επανατοποθέτησα στο κουτί του PC, την ξανασετάρισα στα παλιά και όταν πήγα να το ξεκινήσω, αρνήθηκε να μπουτάρει, βγάζοντάς μου ένα μήνυμα που έλεγε ότι ο δίσκος συστήματος δεν είναι προσβάσιμος (inaccessible).

Στη συνέχεια, μετά από 2-3 προσπάθειες, το PC ξεκίνησε μόνο του τη διαδικασία ανίχνευσης σφαλμάτων και επιδιόρθωσής τους, μέχρι που με "ρώτησε" αν θέλω να το ξανασετάρω (resetting). Είναι κι αυτό ένα από τα καλά των Windows 10. Του "είπα" ναι, με την προϋπόθεση να κρατήσει τα αρχεία, αλλά δεν πρόσεξα αν είχα επιλογή να κρατήσω και τα εγκατεστημένα προγράμματα (μπορεί και να την είχα, μπορεί και όχι), πράγμα το οποίο φυσικά δεν έγινε. Έτσι ναι μεν ξανασεταρίστηκε το PC, αλλά χρειάστηκε να περάσω από την αρχή τα προγράμματα.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού, βέβαια. Δηλαδή, το καλό με αυτή την ταλαιπωρία είναι ότι "ξεφορτώθηκε" αρκετά ο SSD του συστήματος από προγράμματα, που μάλλον ήταν άχρηστα, αλλά η ταλαιπωρία-ταλαιπωρία.

Μερικά ηθικά διδάγματα από την περιπέτεια της καταιγίδας και του κεραυνού:
- Ποτέ μην αφήνετε στην πρίζα ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλεκτρονική συσκευή, μετά από blackout ή σε περίπτωση μεγάλης κακοκαιρίας, ειδικά στην ύπαιθρο.
- Δώστε ιδιαίτερη προσοχή σε modem-router κ.α. δικτυακά. ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ καθόλου από απότομες μεταβολές της τάσης ή από ακραία καιρικά φαινόμενα.
- Αν έχετε μητρική Gigabyte, ειδικά παλαιότερης γενιάς, τα παραπάνω ισχύουν στο τετράγωνο.
- Καλό είναι, ακόμα και σε εξοχικά ή παρόμοιους χώρους, να υπάρχει πριν το PC ή/και το modem/router μια ελάχιστη προστασία, π.χ. ένας ρυθμιστής τάσης, ένα πολύπριζο με προστασία από υπέρταση, ή μια πιο σοφιστικέ συσκευή (AVR, UPS, UPS με AVR κλπ.).
- Αν, παρ' όλα αυτά, σας τύχει το κακό, υπάρχει τρόπος επιδιόρθωσης (τον επισημαίνω παραπάνω) με φτηνά υλικά και εργατικά.
- Αν χρειαστεί να κάνετε τέτοιου είδους παρέμβαση-επισκευή-διόρθωση, θυμηθείτε ότι η αλλαγή στο σετάρισμα του BIOS είναι αναπόφευκτη και επομένως, πριν οποιαδήποτε άλλη κίνηση, πρέπει να το επαναφέρετε στα παλιά του, αλλιώς τέρμα το λειτουργικό.

Συνεχίζω.

Μέσα σε αυτή μου την προσπάθεια, αντιμετωπίζω και ένα επιπλέον πρόβλημα και εδώ πρέπει να ζητήσω τη βοήθεια των ειδικών του φόρουμ. Για την ιστορία, αφού πέρασα τα πιο βασικά προγράμματα και έγιναν όλες οι ενημερώσεις, στη συνέχεια επανεγκατέστησα το πρόγραμμα προστασίας, αυτό που υπήρχε και πριν. Είναι το γνωστό (το εμπορικό, όχι το free) Avast Internet Security, το οποίο χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τώρα με καλά αποτελέσματα και έχει δείξει ότι είναι αξιόπιστο. Όταν όμως προσπαθώ να περάσω κάποια προγράμματα, μερικές φορές παίρνω ένα προειδοποιητικό μήνυμα στην οθόνη μου, που λέει ότι: "αυτή η εφαρμογή έχει μπλοκαριστεί για την προστασία μου". Σαν παράδειγμα, δείτε την εικόνα του μηνύματος ενός προγράμματος (εφαρμογής) (η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από την οθόνη βιαστικά, με το κινητό μου):

107436_e3baab7bab9dfd023e408e49f3f48754.jpg


Για παράδειγμα, ένα από τα προγράμματα που θέλω να εγκαταστήσω (και το οποίο υπήρχε και πριν), είναι η Media Suite 10 Ultra της Cyberlink. Την εγκατάσταση προσπαθώ να την κάνω, είτε από το ορίτζιναλ CD είτε από το αποθηκευμένο σε εξωτερικό δίσκο κατεβασμένο πρόγραμμα, που αποθήκευσα μετά την αγορά του. Και στις δυο περιπτώσεις, είτε θα αρνηθεί εξ αρχής να τρέξει την εγκατάσταση είτε, αν ξεκινήσει να την τρέχει, κάπου στη μέση, θα σταματήσει και θα μου βγάλει του ίδιου τύπου το προειδοποιητικό μήνυμα.

Μπορείτε να βοηθήσετε;

Ευχαριστώ.
-
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Στο Control Panel η αλλιως Πινακας Ελεγχου στην καρτελα Λογαριασμοι Χρηστων (Πίνακας Ελέγχου\Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου\Λογαριασμοί χρηστών) στην επιλογη Αλλαγη ρυθμισεων ελεγχου λογαριασμου χρηστη η μπαρα που ειναι εγω την βαζω κατω κατω για να μην με ζαλιζει με τις ερωτησεις.

uaconcontrolpanel-600x424.png

uac.png
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Μην νομίζεις ότι έπαθες μεγάλη ζημιά... Σε μια γνωστή μου έπεσε κεραυνός στο σπίτι και έκαψε όλα τα ηλεκτρικά (εννοώ τις καλωδιώσεις μέσα στους τοίχους) και γκρέμισε τη μισή στέγη.
 
Απάντηση: Re: Τί μπορεί να πάθει κάποιος από κεραυνό σε καταιγίδα (στην εξοχή)....

Μην νομίζεις ότι έπαθες μεγάλη ζημιά... Σε μια γνωστή μου έπεσε κεραυνός στο σπίτι και έκαψε όλα τα ηλεκτρικά (εννοώ τις καλωδιώσεις μέσα στους τοίχους) και γκρέμισε τη μισή στέγη.

:frown::bang::frusty:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Ωραία όλα όσα διάβασα στα γρήγορα, απλά λίγη παραπληροφόρηση ο τεχνικός σου... δεν καίγεται η LAN μόνο στις Gigabyte, μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε μάρκα.
Για το αν στη προκειμένη περίπτωση κάηκε η LAN σου ( τo IC βασικά ) αμφιβάλλω, περισσότερο δε για να το άλλαξε ο ίδιος ( αν έλεγες ηλεκτρονικός θα έλεγα οκ, μπορεί να έχει ένα καλό hot air rework station για να κάνει κόλληση νέου SMD IC ), αλλά μη έχοντας στην κατοχή μου το υλικό σου δεν μπορώ να το πω 100%.

Τέλος καλό όλα καλά τέλος πάντων, αν δεν σου έτσουξε το σέρβις σε ποσό, όλα οκ.
 
Ωραία όλα όσα διάβασα στα γρήγορα, απλά λίγη παραπληροφόρηση ο τεχνικός σου... δεν καίγεται η LAN μόνο στις Gigabyte, μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε μάρκα.
Για το αν στη προκειμένη περίπτωση κάηκε η LAN σου ( τo IC βασικά ) αμφιβάλλω, περισσότερο δε για να το άλλαξε ο ίδιος ( αν έλεγες ηλεκτρονικός θα έλεγα οκ, μπορεί να έχει ένα καλό hot air rework station για να κάνει κόλληση νέου SMD IC ), αλλά μη έχοντας στην κατοχή μου το υλικό σου δεν μπορώ να το πω 100%.

Τέλος καλό όλα καλά τέλος πάντων, αν δεν σου έτσουξε το σέρβις σε ποσό, όλα οκ.

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία που δίνεις σχετικά την "ευαισθησία" που έχουν οι LAN στις μητρικές, όχι μόνο στις Gigabyte. Σ' ευχαριστώ και φαντάζομαι και οι άλλοι που το διαβάζουν πρέπει να σ' ευχαριστήσουν.

Ο προαναφερθείς τεχνικός έχει τα εργαλεία για αλλαγή IC (και όχι μόνο), το είδα με τα μάτια μου το workstation του θερμού αέρα. Προφανώς έχει και background ηλεκτρονικού, αν και δεν τον ρώτησα, αλλά από τις κουβέντες που ανταλλάξαμε, αυτό κατάλαβα. Το εργαστήριό του είναι τίγκα στις μητρικές και στις κάρτες γραφικών, που του τις πάνε για επισκευή ή για απλό service. Και ναι, με ένα 20άρικο που πλήρωσα, μάλλον πρέπει να είμαι ικανοποιημένος, αφού εκτός από την αλλαγή του ολοκληρωμένου, "σήκωσε" όλες τις ψύκτρες και άλλαξε την θερμοαγώγιμη πάστα (North και South Bridge συν όποιο άλλο chip έχει πάνω της η μητρική με ψύκτρα), την δοκίμασε και μου την παρέδωσε "φρέσκια".

Όχι ότι αυτή τη δουλειά δεν θα μπορούσα να την κάνω κι εγώ, αλλά αφού του την πήγα, τον άφησα να της κάνει και πλήρες service. Η διαφορά στο κόστος ανάμεσα στην απλή αλλαγή και στο πλήρες service ήταν μηδαμινή.

Αλλά ξεφύγαμε, απλά τα έγραψα για πληροφόρηση και μόνο.

Καλό απόγευμα.

Υ.Γ.:
Το πρόβλημα που αναφέρω μετά την επισκευή, λύθηκε.
-
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Γι αυτο παιρνω τακτικα images του σκληρου με το Ακρονις. Οτι και να συμβει, δεν ξαναπερνας ολα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις.
Αφου ομως εχει προβλημα το συγκεκριμενο σπιτι, πώς και δεν εχετε βαλει καποιο πολυμπριζο με προστασια?

Παντως 20 ευρω για τετοια δουλεια ειναι φοβερη τιμη
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Σε παρόμοια κατάσταση πριν λίγες μέρες, κάηκε το ρουτερ και μέσω λαν, χάλασε και η είσοδος δικτύου του δορυφορικου δέκτη στον οποίο ήταν συνδεδεμένο. Πρέπει επίσης να έφυγε τάση από την - παλιά - τηλεόραση που έχω με σκαρτ συνδεδεμένο ένα android box, και χάλασαν τα χρώματα που βγάζει το μποξακι - πιθανώς κάποιος πυκνωτης, όταν συνδεθεί αλλού με hdmi δουλεύει κανονικά.

Sent from my Lenovo A3500-H using Tapatalk
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,800
Πριν περίπου 12-13 χρόνια, στην υπηρεσία που δούλευα τότε, ήταν Κυριακή. Πιάνει ξαφνικά μια καταιγίδα με αστραπές, κεραυνούς κλπ. Γύρω στις 1μμ και ενώ δουλεύαμε να τελειώσουμε κάτι μέσα σε προθεσμία, ακούγεται ένας δυνατός κρότος από κεραυνό και χάνω ξαφνικά το δίκτυο στο σημείο που ήμουν (σε άλλο κτίριο από αυτό που είναι το γραφείο μου).

Να μην τα πολυλογώ, την Δευτέρα (μιας και δεν μπορούσα μέσα στην καταιγίδα και πηγαινοέρχομαι και να ελέγχω, συν ότι τα υπόλοιπα γραφεία ήταν κλειστά) διαπιστώνουμε τις εξής βλάβες:
- 1 switch 24άρι με όλες τις πόρτες του καμένες.
- 3 switch 24άρια με τι μισές περίπου πόρτες στο καθένα να δουλεόυν.
- 1 switch 16άρι με 4-5 πόρτες (αν θυμάμαι καλά να δουλεόυν)
- την πρώτη μέρα διαπιστώσαμε τουλάχιστον 20 κάρτες δικτύου καμένες από τα PC. Συνολικά σε διάστημα 2-3 εβδομάδων (καθώς τα PC ήταν τότε περίπου 200 και δεν άνοιξαν όλα σε μια μέρα) αλλάξαμε συνολικά γύρω στις 50 κάρτες δικτύου.

Συμπέρασμα; τα LAN ports είναι ευαίσθητα και χτυπάνε είτε σε switch, είτε σε PC, γενικά όπου ζουν και αναπνέουν. Η τεχνική υπηρεσία (ηλεκτρολόγοι) δεν είχε φροντίσει να προστατέψει αυτά τα μηχανήματα. Ευτυχώς την γλύτωσαν οι Servers.

Προσωπικά, όταν λείπω ειδικά, κλείνω την τροφοδοσία από όλες τις ευαίσθητες συσκευές. Στην σύνθεση γυψοσανίδα που έχω TV, A/V, NUC, δορυφορική κλπ έχω ειδικό πίνακα με διακόπτη στον τοίχο που μετά από 2 λεπτά απομονώνει το ρεύμα. Συνιστάτε ανεπιφύλακτα.