Αλλαγη κεφαλης πικαπ/Προβλημα ηχειου

Petross

New member
20 May 2016
3
Χαιρετώ σας κυρίες και κύριοι. Πρόσφατα ξέθαψα το παλιό μου ηχοσύστημα και τους δίσκους που έχω και από ότι φαίνεται, ήταν λάθος που σχεδόν για 16 χρόνια άκουγα cd’s. Είχα ξεχάσει το πόσο ξεχωριστός είναι ο ήχος του δίσκου και μάλλον από εδώ και πέρα δεν επιστρέφω ξανά σε ψηφιακό ήχο. Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα και θα παρακαλούσα να μου δώσετε τα φώτα σας.


Το ηχοσύστημα αποτελείτε από τα εξής κομμάτια: Ενισχυτής Technics a700mk3, Ηχεία Wharfedale z3 και πικάπ Technics sl-bd20d. Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής. Ανεξάρτητα από την πηγή που έχω συνδεδεμένη πάνω στον ενισχυτή όπως pc, πικάπ κτλ το αριστερό ηχείο ακούγεται αρκετά ‛’μουντά’’ και χαμηλά σε σχέση με το δεξί. Αυτό συμβαίνει όταν η ένταση του ήχου είναι αρκετά χαμηλά, αν ανεβάσω την ένταση λίγο πριν την μέση το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίζεται αλλάπαραμένει. (Αν βάλω ακουστικά τα πάντα ακούγονται τέλεια ανεξάρτητα από την ένταση του ήχου και την πηγή) Παρεμπιπτόντως, όλα τα καλώδια αν και φτηνιάρικα είναι καινούργια.


Το άλλο αν και δεν το λες πρόβλημα είναι το εξής. Θέλω να αλλάξω το catridge του πικάπ και δεν ξέρω τι να πάρω. Το συγκεκριμένο (sl-bd20d) δέχεται μόνο p-mount κεφαλές και λόγο οικονομικών δυσκολιών δεν μπορώ να δώσω πάνω από 50-60 ευρώ. Οι επιλογές που έχω καταλήξει μέχρι τώρα είναι οι εξής: AudioTechnica 92ECD ή AudioTechnica 300P. Αξίζει να πάρω κάποια από τις προαναφερθέντες κεφάλες, θα ακούσω διαφορά στην ποιότητα του ήχου ή όχι. Δεκτή κάθε πρόταση.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Το πρόβλημα του καναλιού εξακολουθεί να υφίσταται και μετά από ώρες ακρόασης;;
Ο ενισχυτής χρειάζεται ένα μικρό σέρβις,ποντεσιόμετρο,κανένα πυκνωτάκι..
Δοκίμασε ν'αλλάξεις τα ηχεία,το δεξί καλώδιο να το πας αριστερα και το αντίστροφο.Τι παρατηρείς;
Τι κεφαλή έχεις τώρα;
 

Petross

New member
20 May 2016
3
Re: Απάντηση: Αλλαγη κεφαλης πικαπ/Προβλημα ηχειου

Ακούω μουσική από το πρωί μέχρι το βράδυ με το πρόβλημα να παραμένει. Δοκίμασα τις αλλαγές στα καλώδια/ηχεία και το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Η κεφαλή που έχω τώρα πάνω στο πικάπ είναι Technics P 34. Δεν την άλλαξα ποτέ μου και μετά από 16 σχεδόν χρόνια νομίζω ότι χρειάζεται αλλαγή λόγο του ότι δεν είχε καμία προστασία όσο καιρό το είχα αποθηκευμένο το πικάπ και από ότι βλέπω έχει στραβώσει αρκετά η βελόνα.
 

Petross

New member
20 May 2016
3
Re: Απάντηση: Αλλαγη κεφαλης πικαπ/Προβλημα ηχειου

Ευχαριστώ, θα πάω για σέρβις τον ενισχυτή και θα πάρω την συγκεκριμένη κεφαλή (92ECD).
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αλλαγη κεφαλης πικαπ/Προβλημα ηχειου

Ευχαριστώ, θα πάω για σέρβις τον ενισχυτή και θα πάρω την συγκεκριμένη κεφαλή (92ECD).

Ενημέρωσε για την εξέλιξη με ακουστικές εντυπώσεις