Καλωδιο interconnect και ρευματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Καλησπέρα παιδια....

εχω το Interconnect van den hul the name....και πως εκανα μια και εβαλα αυτο που ειχε μεσα το dac...και ακουσα μια καλυτερη συγκεντρωση κ λεπτομερια!πως εγινε αυτο;...μετα εβαλα τα ακουστικα για να ακουσω καλυτερα και ειδα οτι μπερδευε μεσαια με χαμηλα......

τωρα εχω αυτο του ifi που ειχε στο κουτι....και σκεφτομαι να βαλω κατι αλλο....που να μην ξεφευγει σε τιμη πολυ....και να ειναι ουδετερο!!!Βεβαια δεν ξερω με τα b&w 685 s2 και τον nad τι ειδους Interconnect θα ταιργιαξει....oποτε τα φωτα σας.προσωπικα θα μου αρεσε ενα ζεστο και να εχει καλη αναλυση χωρις να ειναι λεπτοηχο.παντως γενικα εχω διαβαση οτι παιζουν out of time τα van den hul.

πολυ καλες κριτικες εχω ακουσει για το qed perfomance 40...το ξερει κανεις;

Επισης ακουω απο πολλους για καλωδια ρευματος.....οτι ακουνε διαφορα και οτι φευγει μια κουρτινα απο μπροστα κτλ.εγω που δεν ακουσα διαφορα.....τι κανω λαθος;αλλαξα το εργοστασιακο με ενα της vovox στα 150ευρο.

ευχαριστω
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Γενικά το θέμα καλώδια, interconnect, ρεύματος, ηχείων, είναι πολύ μεγάλο και οι απόψεις διίστανται.
Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει το γούστο του καθενός σε όλα τα καλώδια, οπότε μόνος κριτής είναι τα αυτιά σου και το γούστο σου.
Πρέπει να κάνεις δοκιμές για να δεις τελικά τι σου αρέσει.
Τα καλώδια μπορούν να "δώσουν" μέχρι κάποιο επίπεδο, όσο στην ουσία επιτρέπουν οι συσκευές σου, το σύστημά σου.
Δεν είναι απαραίτητο ότι με ένα καλώδιο ρεύματος θα ακούσεις κάποια διαφορά, θα πρέπει να στο "επιτρέπει" το σύστημά σου, να έχεις εξαντλήσει όλες τις άλλες αλλαγές και μετά να δεις κάτι εκεί.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Δεν είναι απαραίτητο ότι με ένα καλώδιο ρεύματος θα ακούσεις κάποια διαφορά

Συμφωνω.Προσωπικα,οτι δηποτε πανω απο belden 3x14awg το ακουω απαραιτητα στο μηχανημα μου για 10-15 μερες.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
εγω τι να παρω τωρα κατι για να κανω την δουλεια μου;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Για το performance 40 λεγονται πολυ καλα σχολια και ειναι και σε καλη τιμη.
Δεν το ακουσα ομως για να ξερω.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Προτιμώ ν'αλλάξω ένα καλώδιο ρεύματος από ένα interconnect

Για εμένα το καλώδιο ρεύματος είναι το τελευταίο προς αλλαγή.
Ναι μεν προσφέρει αλλαγή προς το καλύτερο, συστήματος επιτρέποντως, αλλά τα διασύνδεσης προσφέρουν πιο άμεσα αλλαγή.
Μεγαλύτερη όμως αλλαγή είδα όταν έβαλα νέα γραμμή ρεύματος κατευθείαν από τον πίνακα, μαζί με νέα ασφαλειοθήκη, ασφάλεια και νέες πρίζες, όλα ειδικά για ηχοσύστημα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εγω τι να παρω τωρα κατι για να κανω την δουλεια μου;

Να ακούσεις και μετά να πάρεις.
Διαφορετικά υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει και να πρέπει να αγοράσεις κάτι άλλο, πουλώντας πχ αυτό, κτλ.
 

teokon

New member
22 October 2014
21
Τα καλωδια γενικα ειναι οπως κατσουν στο συστημα-δεν ξερω για τα πολυ ακριβα-.Τα ρευματος μπορει να επηρρεασουν την ρευστοτητα του ηχου αλλα να βελτιωσουν την αναλυση.Τα interconnect μπορει να αλλαξουν την τονικη ισορροπια κλπ.παντως ενα σημειο στο οποιο επεμβαινουν ολα θετικα ειναι στη βελτιωση του σηματολογικου θορυβου-ισως λογω θωρακισης;ειδικος δεν ειμαι δεν παιρνω και ορκο-.Παντως η qed ειναι μια πολυ καλη εταιρια.Απο τη μικρη μου εμπειρια προκρινει τις μεσαιες.Καλη ειναι και η audioquest και η ixos.Καλα κρασια!